Israel: Ministrul apărării respinge 'restricţiile' Moscovei privind loviturile israeliene în Siria
Ministrul apărării israelian Avigdor Liberman a respins joi cererile formulate de Moscova ca Israelul să avertizeze armata rusă cu mult înainte de a efectua raiduri aeriene în Siria, a relatat publicaţia Times of Israel.
'Nu vom accepta nicio restricţie asupra libertăţii noastre de acţiune şi, în materie de securitate naţională, vom interveni', a declarat Lieberman într-un interviu la postul de radio al armatei. El a indicat că Israelul a efectuat mult mai multe lovituri aeriene în Siria decât cele care i-au fost atribuite de mass-media străine.
Canalul de televiziune Hadashot a informat miercuri că Moscova încearcă să redefinească condiţiile operaţiunilor militare israeliene în Siria şi să revizuiască sistemul actual de coordonare dintre Israel şi Rusia, făcând referire la un raport oficial.
Rusia insistă ca Israelul să o alerteze cu mult înainte de loviturile aeriene, se menţionează în raport. Israelul informează în general Rusia cu câteva minute înainte de efectuarea raidurilor.
O astfel de măsură ar limita probabil libertatea de manevră a Israelului în Siria, conform aceluiaşi raport, care subliniază că aceasta ar putea pune în pericol avioanele israeliene şi ar da mai mult timp agenţilor iranieni să facă să dispară materialul vizat de atacurile israeliene.
O sursă diplomatică de nivel înalt, citată în raport, a declarat că respectiva cerere este inacceptabilă din punct de vedere operaţional şi că Israelul nu ar trebui să accepte acest lucru.
Cererea rusă intervine la o lună după ce Moscova a anunţat că va furniza Siriei sistemul de apărare antiaeriană S-300, după ce unul dintre avioanele sale militare a fost doborât de o rachetă siriană în timpul unui atac israelian în Siria.
Moscova a atribuit Israelului responsabilitatea pentru acest incident, în cursul căruia 15 militari ruşi şi-au pierdut viaţa, afirmând că avionul de vânătoare israelian a utilizat aparatul de zbor rusesc ca acoperire - acuzaţie dezminţită de Israel.
O societate de imagini prin satelit a publicat miercuri fotografii care arată patru baterii S-300 desfăşurate într-un sit nou construit, în apropierea oraşului Masyaf, în nord-vestul Siriei, unde Israelul ar fi efectuat raiduri asupra unor pretinse ţinte legate de programul de arme chimice sirian. ImageSat International a anunţat că S-300 nu par să fie încă operaţionale şi nu este clar dacă sistemele sunt exploatate de ruşi sau de sirieni. Societatea menţionează că situl se află la 1,3 km de o baterie antiaeriană S-400, considerată unul dintre cele mai avansate sisteme de apărare antiaeriană din lume şi că tipul de construcţie observat este în concordanţă cu amplasamentul lansatoarelor de rachete.
Se pare că bateriile S-400 sunt folosite doar de ruşi pentru a proteja interesele Moscovei în această ţară, notează ziarul israelian.
Liderii israelieni s-au angajat să continue loviturile în Siria în contextul tensiunilor cu Rusia pe tema avionului militar de recunoaştere doborât de antiaeriana siriană, dar nicio lovitură aeriană nu a fost atribuită Israelului după incidentul din 17 septembrie.
Forţele aeriene israeliene au efectuat sute de lovituri în Siria în ultimii ani împotriva unor obiective legate de Iran şi de aliatul său libanez, Hezbollah, despre care Israelul susţine că încearcă să-şi stabilească o prezenţă militară care ar putea ameninţa statul israelian. La fel ca Rusia, Iranul şi Hezbollah luptă de partea regimului preşedintelui Bashar al-Assad în războiul civil sirian. AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci; editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO SUA: Fostul director al FBI, James Comey, inculpat a doua oară
Fostul director al Biroului Federal de Investigații al SUA (FBI), James Comey, demis în anul 2017 de președintele republican Donald Trump după ce anchetase ceea ce democrații susțineau că ar fi fost o imixtiune rusească în alegeri, a fost pus sub acuzare pentru a doua oară de către Departamentul de Justiție, au anunțat marți mai multe mass-media americane
Magyar îi propune lui Zelenski o întâlnire pentru a aborda chestiunea drepturilor minorității maghiare din #Ucraina
Câștigătorul alegerilor din Ungaria, Peter Magyar, i-a propus președintelui ucrainean Volodimir Zelenski o întâlnire în vestul Ucrainei pentru a discuta despre drepturile minorității maghiare din regiunea ucraineană Transcarpatia, a anunțat marți viitorul premier ungar, într-o postare pe Facebook, relatează Reuters.
Tribunalul ONU cere evaluarea medicală a generalului sârb Ratko Mladici în vederea eliberării pe motive de sănătate
Tribunalul ONU pentru crimele de război din fosta Iugoslavie (a ordonat o evaluare medicală independentă a generalului sârb Ratko Mladic, condamnat la închisoare pe viață, care a solicitat eliberarea pe motive de sănătate, arată documente ale instanței de la Haga publicate marți, conform agenției Reuters. Mladic, în vâr
Malta: Premierul Abela a convocat alegeri generale anticipate pe 30 mai
Cetățenii din Malta sunt chemați la vot pe 30 mai, după ce prim-ministrul Robert Abela a convocat alegeri generale anticipate, devansând un vot care era așteptat la începutul anului viitor, informează marți dpa. Partidul Laburist al lui Abela încearcă să câștige un al patrulea mandat consecutiv la guvernare, iar sondaje
SUA250/Regele Charles al III-lea a sosit la Casa Albă pentru întrevederea cu Trump
Regele Charles al III-lea a sosit marți la Casa Albă pentru o întâlnire cu președintele american Donald Trump, în cadrul unei vizite de stat menite să sublinieze importanța unității celor doi vechi aliați, în pofida divergențelor asupra războiului din Iran, transmite Reuters. Charles și regina Camilla au fost înt&
Grecia: Bărbatul în vârstă care a rănit patru persoane la Atena a fost arestat
Poliția greacă l-a arestat marți pe un bărbat în vârstă de 89 de ani care deschisese focul de armă, în cursul dimineții, în două locuri din Atena, rănind cel puțin patru persoane, transmit agențiile de presă ANA și AFP. Bărbatul, prezentat ca având probleme de sănătate mintală și care fusese internat într-o
Trump susține că Iranul i-ar fi transmis că este o țară în 'colaps' și că cere SUA să redeschidă Strâmtoarea Ormuz
Președintele american Donald Trump a susținut marți că Iranul i-ar fi transmis că este o țară în colaps și de asemenea că ar fi cerut Statelor Unite să acționeze pentru a redeschide Strâmtoarea Ormuz, relatează Reuters. 'Iranul tocmai ne-a informat că ei sunt într-o 'Stare de Colaps'. Ei vor ca noi să 'Deschid
Acord de asociere cu UE: Dacă Andorra spune 'nu', ușa nu se va redeschide, avertizează Emmanuel Macron
Președintele francez Emmanuel Macron i-a cerut marți Andorrei să ratifice acordul de asociere încheiat cu Uniunea Europeană, avertizând că în caz contrar ''ușa se va reînchide'', transmite France Presse. ''Dacă în final spuneți 'nu', sau 'nu acum', se va renegocia, se va fac
Rusia neagă anularea defilării de 9 mai din Piața Roșie, dar nu confirmă prezența armamentului la paradă
Kremlinul a negat marți o posibilă anulare a paradei militare din Piața Roșie în 9 mai, cu ocazia aniversării victoriei sovietice asupra Germaniei naziste, dar nu a confirmat prezența armamentului greu. relatează EFE. 'Evident, parada va avea loc. Cât privește formatul paradei, vă vom informa la momentul potrivit', a declar
Parlamentul European: Violul trebuie definit în toate țările UE pe baza absenței consimțământului
Parlamentul European a adoptat marți, la Strasbourg, un raport în care îi solicită Comisiei Europene să propună o legislație care să stabilească o definiție comună a violului, bazată pe absența consimțământului liber exprimat, informat și revocabil, indică un comunicat al PE difuzat pe website-ul său. Într-un rap
Bulgaria condamnată la CEDO în legătură cu accesul la datele colectate de serviciile de informații
Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a condamnat marți Bulgaria pentru refuzul de a-i dezvălui unui apărător al drepturilor omului dacă serviciile de informații au colectat și stocat informații care îl privesc, relatează AFP. În 2021, Krasimir Kanev, președintele Comitetului Helsinki pentru drepturile omului din Bulgaria, a
Viktor Orban și-a prezentat demisia din funcția de lider al Fidesz, dar partidul nu i-o acceptă
Prim-ministrul în exercițiu al Ungariei, ultranaționalistul Viktor Orban, și-a prezentat marți demisia din funcția de lider al partidului său, în urma înfrângerii electorale din această lună, dar Fidesz nu i-a acceptat-o și a amânat orice decizie până la următorul congres din iunie, informează EFE. 'Nu s
Compania Palantir stârnește controverse cu al său 'Manifest' și cu rolul său în securitatea națională a SUA
Tehnofascism, o parodie a filmului 'Robocop', Răul cu majuscule - acestea au fost câteva dintre reacțiile la 'Manifestul' publicat recent de compania americană Palantir, în care aceasta propune introducerea serviciului militar obligatoriu în SUA, reînarmarea Germaniei și Japoniei și îndeamnă inginerii din Silicon Valley s
Europa are mai multă nevoie de #Ucraina din punct de vedere militar decât invers (președintele Finlandei)
Europa are probabil mai multă nevoie de Ucraina decât invers în materie de apărare și, prin urmare, ar trebui să-și pună întrebări despre apartenența acesteia la Uniunea Europeană și NATO, a declarat marți președintele finlandez Alexander Stubb, relatează AFP. 'Mai degrabă decât să credem că Ucraina are nevoie de Eu
Belarusul și Polonia fac un schimb de prizonieri (presă)
Belarusul și Polonia fac un schimb de prizonieri - cinci de fiecare parte - la frontiera comună, informează agenția de presă de stat belarusă Belta, preluată marți de Reuters. Printre cei eliberați de Belarus se află jurnalistul Andrzej Poczobut, arestat în martie 2021 și condamnat în 2023 la opt ani de închisoare pentru inci











