logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Brazilia: Temer îl sprijină în cursa pentru prezidenţiale pe fostul său ministru de finanţe, renunţând la o candidatură personală

Imagine din galeria Agerpres

Preşedintele brazilian Michel Temer a lansat marţi candidatura fostului său ministru de finanţe Henrique Meirelles pentru alegerile prezidenţiale din octombrie, renunţând astfel la ideea de a obţine un nou mandat, relatează AFP.

"Îţi cerem să fii preşedintele Braziliei", a declarat Temer în cadrul unui eveniment al partidului său MDB (centru dreapta), al cărui candidat va fi Henrique Meirelles, în vârstă de 72 de ani.

Apreciat de mediul de afaceri, Henrique Meirelles, care a activat cea mai mare parte a carierei în sectorul bancar, nu este creditat totuşi decât cu 1% din intenţiile de vot în ultimele sondaje.

Preşedinte al Băncii centrale a Braziliei (BCB) în timpul guvernului de stânga al lui Luiz Inacio Lula da Silva (2003-2010), el a devenit ministrul de finanţe al lui Temer în 2016, înainte de a demisiona luna trecută pentru a candida la alegerile din octombrie.

"Avem nevoie de patru ani în plus pentru a construi o nouă Brazilie, care să-i facă să viseze pe toţi brazilienii", a afirmat Meirelles la evenimentul de lansare al partidului său.

"Brazilia s-a săturat de politici populiste", a adăugat el.

Henrique Meirelles încarnează politica de austeritate a guvernului Temer de la venirea acestuia la putere, în 2016, după destituirea controversată a Dilmei Rousseff, a cărui vicepreşedinte era.

El a afirmat că reformele sale au permis scoaterea Braziliei dintr-o recesiune istorică, chiar dacă guvernul nu a reuşit să obţină aprobarea reformei pensiilor, considerată crucială de pieţe.

Candidatura lui Meirelles, care trebuie să fie confirmată oficial în cadrul unei convenţii oficiale a MDB, era vehiculată din luna iulie a anului trecut.

Persistau însă o serie de îndoieli din cauza posibilităţii de a-l vedea pe preşedintele Temer încercând să obţină realegerea, o idee în pierdere de viteză în ultimele săptămâni şi la care pare să fi renunţat definitiv odată cu decizia de a-l susţine pe fostul său ministru.

În pofida sondajelor puţin încurajatoare, Meirelles s-a declarat optimist datorită unor "studii calitative" care ar atesta "potenţialul enorm" al candidaturii sale.

"Mulţi oameni nu mi-au auzit niciodată numele, dar după ce mi-au cunoscut povestea şi au avut acces la toate informaţiile am observat o creştere semnificativă a intenţiilor de vot", a afirmat el.

Scrutinul din octombrie este unul dintre cele mai incerte din ultimele decenii în Brazilia. În fruntea sondajelor cu peste 30% din intenţiile de vot, Lula, condamnat pentru corupţie şi încarcerat din aprilie, va avea probabil candidatura invalidată de justiţie.

Pe a doua poziţie, deputatul de extremă dreaptă Jair Bolsonaro, un nostalgic declarat al dictaturii militare (1964-1985), se apropie de 20%.AGERPRES/(AS - editor: Florin Ştefan, editor online: Daniela Juncu)

Afisari: 32

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 22-04-2026 00:45

Iran: Vance nu va pleca marți în Pakistan (Casa Albă)

Casa Albă a confirmat că vicepreședintele american JD Vance, însărcinat cu eventuale noi discuții cu Iranul în Pakistan, nu va părăsi Washingtonul marți, așa cum era programat inițial, notează AFP. 'Având în vedere mesajul președintelui Trump difuzat pe Truth Social, care confirmă că Statele Unite așteaptă o propune

Politic Ex 22-04-2026 00:04

Roma îl convoacă pe ambasadorul rus după insulte la adresa lui Meloni la televiziunea rusă

Ministrul italian de externe, Antonio Tajani, a anunțat marți convocarea ambasadorului rus la Roma pentru a protesta după declarațiile 'foarte grave și jignitoare' ale prezentatorului Vladimir Soloviov la televiziunea rusă la adresa premierului Giorgia Meloni, relatează AFP. Potrivit presei italiene, Soloviov a numit-o pe Meloni, &icir

Politic Ex 21-04-2026 23:34

Trump spune că prelungește armistițiul până la noi ordine

Președintele american Donald Trump a anunțat marți prelungirea armistițiului cu Iranul pentru a-i oferi Teheranului mai mult timp pentru a negocia, menținând în același timp blocada porturilor iraniene, relatează AFP și Reuters. Exprimându-se pe platforma sa Truth Social,

Politic Ex 21-04-2026 22:41

Pentru Iran, armistițiul expiră la miezul nopții GMT (televiziunea de stat)

Armistițiul de două săptămâni dintre Statele Unite și Iran expiră la miezul nopții GMT, a anunțat marți televiziunea de stat iraniană, pe fondul incertitudinii totale cu privire la faptul dacă vor avea loc discuțiile pentru a pune capăt definitiv războiului, notează AFP. 'Armistițiul se va încheia miercuri la ora 3:30 a.m., ora Teheranu

Politic Ex 21-04-2026 21:35

Meloni, despre disputa cu Trump: 'Curajul înseamnă să spui ce gândești'

Prim-ministrul italian Giorgia Meloni și-a păstrat calmul în fața criticilor dure din partea președintelui american Donald Trump, comentează marți dpa. Vorbind în marja unui târg de mobilă de la Milano, marți, Meloni a declarat că nu a fost 'dezamăgită' de cuvintele lui Trump, ci se aștepta la ele. Disp

Politic Ex 21-04-2026 20:34

Serghei Șoigu: Rusia va face tot posibilul pentru apărarea cetățenilor săi din Transnistria

Secretarul Consiliului de Securitate al Rusiei, Serghei Șoigu, a declarat marți într-un interviu acordat cotidianului rusesc de mare tiraj Komsomolskaia Pravda că Rusia va lua toate măsurile necesare pentru apărarea cetățenilor săi din Transnistria (regiune separatistă din estul Republicii Moldova), relatează EFE. 'Dacă va fi nevoie, Rusia va lua toa

Politic Ex 21-04-2026 20:02

JD Vance își amână plecarea către Pakistan și crește incertitudinea asupra negocierilor americano-iraniene

Vicepreședintele american JD Vance urma să plece către Pakistan marți dimineață, dar și-a amânat deplasarea, în timp ce crește incertitudinea asupra desfășurării unei noi runde de negocieri directe pentru încheierea războiului între SUA și Iran, după prima rundă ce a avut loc la Islamabad pe 11 aprilie și s-a încheiat cu un eșec, relatează agenț

Politic Ex 21-04-2026 19:49

Rusia anunță că a eliberat în Mali un rus și un ucrainean, capturați de jihadiști în 2024

Rusia a anunțat marți că a eliberat doi captivi, prezentați ca fiind un rus și un ucrainean, într-o operațiune specială în Mali, după ce aceștia au fost răpiți de jihadiști în statul vecin Niger în 2024, relatează AFP și Reuters. În august 2024, Grupul pentru sprijinirea islamului și a musulmanilor (GSIM), afiliat jihadiștilor Al-

Politic Ex 21-04-2026 19:47

Președintele Zelenski îi propune omologului său chilian Jose Antonio Kast un acord privind securitatea pe 10 ani

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a propus marți noului președinte chilian Jose Antonio Kast un acord de securitate pe zece ani similar cu cele pe care Ucraina le-a încheiat cu Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite și Qatar privind tehnologia dronelor și alte echipamente, informează EFE. 'Am discutat în detaliu toate domeniile posibil

Politic Ex 21-04-2026 19:37

Permise de ședere, deturnate pentru a aduce sirieni în Germania

Poliția germană a lansat marți o operațiune majoră pentru a destructura o rețea suspectată de deturnare de permise de ședere pentru refugiați sirieni pentru a introduce ilegal compatrioți ai acestora în Germania, relatează AFP. Aproape 1.000 de ofițeri au fost dislocați pentru a percheziționa peste 50 de clădiri rezidențiale și comerciale din vecinătatea

Politic Ex 21-04-2026 19:27

Bugetul de apărare al SUA, de 1,5 trilioane de dolari, prevede 750 miliarde pentru nave, avioane și 'Golden Dome'

Pentagonul a dezvăluit marți mai multe detalii despre bugetul de apărare în valoare de 1,5 trilioane de dolari, solicitat de președintele Donald Trump, pe anul fiscal 2027, de departe cea mai mare creștere anuală a cheltuielilor pentru apărare din perioada de după cel de-al Doilea Război Mondial, potrivit Reuters. Într-o nouă inițiativă, Pentagonul

Politic Ex 21-04-2026 19:21

SUA: Pentagonul elimină vaccinarea obligatorie a militarilor împotriva gripei

Departamentul american al Apărării a eliminat marți vaccinarea antigripală obligatorie pentru membrii Forțelor Armate ale SUA, vaccinare care de acum înainte va fi voluntară pentru toți militarii, atât cei din serviciul activ, cât și cei în rezervă, precum și pentru personalul civil al departamentului, relatează agenția EFE. 'Cu efe

Politic Ex 21-04-2026 18:46

Soldatul israelian care a deteriorat o statuie a lui Iisus în Liban va fi reținut 30 de zile (armată)

Forțele de Apărare Israeliene (IDF) au anunțat marți că un soldat care a deteriorat o statuie a lui Iisus Hristos în sudul Libanului va fi retras din serviciu militar și va executa 30 de zile de deten

Politic Ex 21-04-2026 18:39

Europa ar trebui să se concentreze pe propria securitate pe măsură ce amenințările globale cresc (agenția de informații militare olandeză)

Europa trebuie să-și asume o mai mare responsabilitate pentru propria securitate, a declarat marți șeful Agenției olandeze de informații militare MIVD, Peter Reesnik, invocând presiunea exercitată asupra vechilor alianțe occidentale și sprijinul Chinei pentru războiul dus de Rusia în Ucraina, relatează Reuters. 'Sistemul internațional pe care n

Politic Ex 21-04-2026 18:34

AI: 'Ne vom înțelege' cu Anthropic, spune Donald Trump

Președintele american Donald Trump a făcut marți remarci conciliante cu privire la startup-ul de inteligență artificială generativă (AI) Anthropic, la două luni după ce a ordonat încetarea tuturor legăturilor comerciale cu compania, relatează AFP. 'Vom ajunge la un acord', a promis președintele SUA într-un interviu telefonic transmis î