Atacurile Turciei se intensifică în nordul Siriei, civilii kurzi plătesc un preţ greu
Loviturile aeriene s-au intensificat luni la frontiera între Turcia şi enclava kurdă Afrin, în nordul Siriei, unde civilii plătesc un preţ greu pentru ofensiva pe care preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan se declară hotărât să o continue, relatează France Presse.
Turcia desfăşoară din 20 ianuarie o ofensivă în regiunea Afrin împotriva miliţiei kurde Unităţile de apărare a poporului (YPG), considerată drept 'teroristă' de către Ankara, dar aliat preţios al Washingtonului în lupta împotriva radicalilor islamişti.
Ca reacţie la această operaţiune, autorităţile semiautonome kurde au anunţat că nu vor participa la negocierile privind conflictul sirian organizate marţi de Rusia în staţiunea Soci, de la Marea Neagră.
Luni, 'loviturile aeriene s-au intensificat, fiind urmate de tiruri de artilerie' în nordul şi vestul enclavei Afrin, situată la frontiera cu Turcia, a indicat Observatorul sirian pentru drepturile omului (OSDO).
Potrivit directorului OSDO, Rami Abdel Rahmane, forţele turce şi rebelii sirieni aliaţi au preluat controlul asupra a opt localităţi de-a lungul frontierei de la începutul operaţiunii.
Cel puţin 14 persoane, între care cinci copii, şi-au pierdut viaţa duminică în loviturile aeriene turce care au vizat regiunea, a precizat OSDO, victime ce ridică la 55 bilanţul civililor ucişi de la începutul ofensivei Turciei.
Evocată de mai multe luni, intervenţia turcă în Afrin a fost precipitată de anunţul privind crearea unei 'forţe frontaliere', incluzând YPG, de către coaliţia internaţională antijihadistă condusă de Washington.
Ankara nu a acceptat niciodată autonomia de facto stabilită de kurzi în nordul şi nord-estul Siriei ca urmare a conflictului care devastează ţara din 2011, temându-se că propria comunitate kurdă ar putea nutri aspiraţii similare.
În pofida tensiunilor în creştere între Turcia şi SUA, doi aliaţi în cadrul NATO, preşedintele Recep Tayyip Erdogan s-a declarat duminică hotărât să extindă ofensiva spre est, în special spre oraşul Minbej controlat de kurzi, unde Washingtonul are desfăşurate trupe.
"Teroriştii nu vor putea scăpa de sfârşitul dureros care îi aşteaptă, nici la Afrin, nici la Minbej', a spus el. 'Graniţa (siriană) va fi curăţată', a adăugat Erdogan.
Ignorând apelurile americane la 'reţinere', Ankara a somat sâmbătă SUA să-şi retragă militarii desfăşuraţi la Minbej.
Într-un editorial publicat de cotidianul The New York Times, şeful diplomaţiei turce Mevlüt Cavusoglu a reproşat SUA că 'înarmează o organizaţie teroristă care atacă' Turcia, referindu-se la YPG.
Dar combatanţii kurzi susţinuţi de Washington au fost în cea mai mare parte în prima linie a luptei împotriva Statului Islamic în Siria, unde au cucerit în luna octombrie Raqqa, capitala de facto a Statului Islamic.
De la 20 ianuarie, în confruntări şi-au pierdut viaţa şapte soldaţi turci, conform Ankarei, în timp ce OSDO furnizează un alt bilanţ: 76 de rebeli pro-turci au fost ucişi, precum şi 78 de combatanţi kurzi.
Mai multe ţări, între care Germania şi Franţa, precum şi UE şi-au exprimat preocuparea faţă de intervenţia turcă ce a complicat şi mai mult situaţia în Siria, unde războiul a făcut peste 340.000 de morţi din 2011.
Luptele continuă şi pe alte fronturi în Siria. Astfel, cel puţin 33 de civili au fost ucişi în ultimele 24 de ore în urma raidurilor aeriene ale regimului sirian în provincia Idlib (nord-vest), unde o operaţiune împotriva jihadiştilor este în curs de desfăşurare, conform AFP.
Numai în cursul zilei de luni, raidurile regimului au ucis 16 civili, între care 11 persoane care se aflau într-o piaţă din oraşul Saraqeb, conform OSDO.
AGERPRES/(AS - autor: Lilia Traci, editor: Sorin Popescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Grecia: Mama unei tinere moarte în catastrofa feroviară din 2023 lansează un partid
Mama unei tinere care a murit alături de alte 56 de persoane în catastrofa feroviară din 2023 în Grecia, Maria Karystianou, devenită figura emblematică a unei vaste mișcări de revoltă, a lansat joi un nou partid, Speranță pentru Democrație, pentru a cere dreptate, notează AFP. 'Nu este normal ca cei puternici să se simtă de nea
Maroc: Fost ministru condamnat la 13 ani de închisoare pentru delapidare
Deputatul și fostul ministru marocan Mohamed Moubdii, urmărit penal pentru fapte de corupție și deturnare de fonduri publice, a fost condamnat joi la 13 ani de închisoare cu executare, a declarat avocatul său pentru AFP, precizând că va depune apel. Încarcerat din 2023 în urma unei plângeri depuse în 2020 de
Sora unei înalte oficialități cubaneze a fost arestată în Statele Unite
Statele Unite au anunțat joi că au reținut-o pe sora unei înalte oficialități cubaneze, în cadrul unei intensificări fără precedent a presiunilor americane asupra insulei comuniste, notează AFP. 'Astăzi, Adys Lastres Morera, cetățeană cubaneză având legături cu regimul comunist de la Havana, a fost arestată după ce Depart
VIDEO Serbia: Un corp găsit în cazul de crimă în care este implicat șeful poliției din Belgrad
Poliția sârbă a găsit joi într-un butoi corpul unui bărbat împușcat într-un restaurant în timpul unei răfuieli legate de crima organizată, incident care a dus la arestarea șefului poliției din Belgrad, a anunțat Parchetul, scrie AFP. Poliția și armata îl căutau pe Aleksandar Nesovic Baja, dispărut săptăm&aci
Trump spune că războiul din Iran l-ar putea împiedica să participe la nunta fiului său
Președintele american Donald Trump a afirmat joi că s-ar putea să rateze în acest weekend nunta fiului său Don Jr., considerând că este un 'moment nepotrivit', în special din cauza conflictului cu Iranul, relatează AFP. 'I-ar plăcea foarte mult să vin. Este în cadru restrâns, voi încerca să merg&
Venezuela autorizează un exercițiu aerian de evacuare a ambasadei Statelor Unite la Caracas
Venezuela a autorizat un exercițiu aerian de evacuare a ambasadei Statelor Unite la Caracas, la cinci luni după atacul american spectaculos care a dus la capturarea președintelui Nicolas Maduro, a anunțat ministrul afacerilor externe, Yvan Gil, relatează AFP. Atacul din 3 ianuarie a inclus, în special, survoluri ale avioanelor și elicopt
Trump anunță trimiterea a 5.000 de militari americani în Polonia
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a anunțat joi, pe rețeaua sa Truth Social, trimiterea a 5.000 de militari americani în Polonia, justificând această decizie prin relația sa cu președintele naționalist Karol Nawrocki, ales în urmă cu aproape un an, relatează AFP. Trump a evocat trupe 'suplimentare', fără să s
Șefa diplomației europene cere încetarea 'controlului' și 'izolării' poporului cubanez
Șefa diplomației europene, Kaja Kallas, a cerut joi încetarea 'controlului' și a 'izolării' poporului cubanez, lovit de o profundă criză economică și aflat sub o presiune tot mai mare din partea Statelor Unite, notează AFP. 'După decenii de proastă gestionare și represiune politică, criza economică din Cuba este pe ca
Democrații americani publică un raport lacunar despre înfrângerea Kamalei Harris în alegerile din 2024
Partidul Democrat american a publicat joi un raport asupra cauzelor înfrângerii Kamalei Harris în fața republicanului Donald Trump la alegerile prezidențiale din 2024, dar documentul, așteptat de mult timp, este incomplet și nu prezintă concluzii clare, notează AFP. 'Pentru transparență deplină, public raportul așa cum l-am primit, integr
Franța respinge o eventuală intervenție a NATO în Strâmtoarea Ormuz
Franța a respins joi orice eventuală intervenție a NATO pentru deblocarea Strâmtorii Ormuz, întrucât regiunea Orientului Mijlociu nu este acoperită de dispozițiile Tratatului Atlanticului de Nord, relatează agenția EFE. 'Poziția noastră este clară și coerentă: Tratatul Atlanticului de Nord se aplică Atlanticului de Nord; nu este nici misi
SUA: Trump amână semnarea unui decret privind supravegherea domeniului Inteligenței Artificiale
Președintele american Donald Trump a anunțat joi că a amânat semnarea unui ordin executiv referitor la Inteligența Artificială (IA), motivând că nu i-au plăcut 'anumite aspecte' ale documentului, transmite Reuters. Trump avea planificată pentru joi după-amiază o ceremonie la care urma să semneze acest ordin executiv (decret), în preze
Cuba a acceptat oferta SUA privind un ajutor în valoare de 100 milioane de dolari (Rubio)
Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat joi că Cuba a acceptat o ofertă de ajutor în valoare de 100 milioane de dolari din partea SUA, dar a adăugat că nu este sigur că Washingtonul va accepta condițiile puse de Havana, relatează AFP. 'Ei spun că au acceptat-o. Vom vedea dacă asta înseamnă că va și funcționa', a declarat Rubio pr
După războiul din Ucraina, toată UE va reveni la gazul rusesc mai ieftin, spune Magyar
Prim-ministrul ungar Peter Magyar a declarat, într-un interviu publicat joi în cotidianul polonez Rzeczpospolita, că, odată ce războiul din Ucraina se va încheia, întreaga Uniune Europeană va reveni probabil la gazul rusesc mai ieftin, transmite MTI. Întrebat despre aprovizionarea cu gaz și petrol rusești către Ungaria, Magyar a s
Înaltul Reprezentant pentru Gaza al 'Consiliului de Pace' avertizează împotriva unui 'statu-quo permanent'
Înaltul Reprezentant pentru Gaza al 'Consiliului de Pace' creat de președintele american Donald Trump a avertizat joi cu privire la riscul ca 'statu-quo-ul' actual - un armistițiu imperfect într-un teritoriu divizat și devastat - să devină permanent, relatează AFP. Nikolay Mladenov a prezentat Consiliului de Securitate al ONU p
Secretarul pentru securitate internă al SUA vizitează Mexicul într-un moment tensionat al relației bilaterale
Secretarul pentru securitate internă al SUA, Markwayne Mullin, ajunge joi în Mexic într-o vizită oficială care are loc într-un moment critic și tensionat al relației bilaterale provocat de creșterea presiunii Washingtonului asupra executivului mexican cu scopul de a combate traficul de droguri, informează EFE. Aceasta este prima vizită a unui











