Italia - Un proiect de refacere a mediului natural din laguna Veneţiei, în plină desfăşurare
Veneţia, celebră în întreaga lume pentru Piaţa San Marco sau Puntea Suspinelor, deţine o altă bogăţie, deseori trecută cu vederea: laguna sa. Ameninţată de creşterea nivelului de salinitate, laguna face obiectul unui proiect ce îşi propune extinderea zonelor cu stuf şi atragerea păsărilor şi a peştilor, relatează miercuri AFP.
''Ideea principală este recrearea unui mediu care s-a pierdut de-a lungul timpul din cauza intervenţiilor umane care au redirecţionat cursul apelor din lagună'', a explicat pentru AFP Rossella Boscolo Brusa, cercetătoare la Institutul superior pentru protejarea şi cercetarea mediului (Ispra), responsabilă de acest proiect.
Aceste operaţiuni, care au vizat curăţarea anumitor zone mlăştinoase şi combaterea malariei, au ''condus la ape tot mai sărate şi la reducerea trestiei, un habitat foarte preţios pentru speciile protejate sau de interes comercial'', a subliniat cercetătoarea urmărind din barcă această vegetaţie tipică, de doi-trei metri înălţime.
Zona este liniştită, deranjată din când în când de câte o ambarcaţiune cu turişti. Cu puţin noroc, pot fi observate exemplare de nagâţ, fluierar sau de egretă.
În prezent, ''mai există doar 34 de hectare de stufăriş, după ce în trecut cel puţin jumătate din lagună era acoperită cu stuf şi mlaştini (sau aproximativ 17.000 de hectare). În Veneţia, un cartier se numeşte Cannaregio tocmai pentru că a ajuns până departe'', după cum a declarat Adriano Sfriso, profesor la Universitatea Ca Foscari din Veneţia, ''canna'' însemnând stuf în italiană.
Stuful necesită un nivel redus de salinitate, de sub 15. Însă, în prezent nivelul de salinitate a ajuns la 30 în centrul lagunei, foarte aproape de cel al mării (35, în medie).
Aport de apă dulce
Denumit ''Life Lagoon Refresh'', proiectul îşi propune să injecteze apă dulce din râul Sile pentru a reduce nivelul de salinitate. Un mic ''canal'', operaţional din mai, permite o modulare a debitului de apă în funcţie de progresul proiectului sau de evenimente, cum ar fi mareele înalte.
''În prezent, fluxul este de trei sute de litri pe secundă, dar urmează să crească la cinci sute înainte de a ajunge, în viitor, până la un metru cub pe secundă'', a explicat Simone Sponga, de la compania de inginerie hidraulică Ipros.
Pentru a menţine apa dulce în zona vizată, astfel încât să servească drept suport pentru stuf, au fost instalate ''cordoane'' biodegradabile din fibre de nucă de cocos.
Vegetaţia se reface în mod natural, însă operaţiunile de replantare vor accelera acest proces, pentru a restabili aproximativ douăzeci de hectare de plantaţie de trestie, potrivit profesorului Sfriso.
În mod regulat, Carlo Marchesi şi angajatul său, Adriano Croitoru, extrag cu atenţie mici mănunchiuri de stuf pe care le replantează apoi după ce le transportă cu barca la câţiva kilometri distanţă. ''Vom reconstrui laguna pe care străbunicii noştri o ştiau, mult mai bogată în peşti şi păsări'', a declarat Marchesi, în vârstă de 56 de ani.
Intervenţii similare au loc cu plante acvatice datorită participării pescarilor şi a vânătorilor.
''Lumea noastră''
Timp de un an şi jumătate au avut loc discuţii, uneori tensionate, între toate părţile interesate pentru a se ajunge la un acord, esenţial pentru succesul proiectului.
''Pentru noi, pescarii şi vânătorii din Veneţia, laguna reprezintă viaţa, lumea noastră. Dacă o conservăm, vom putea profita cât mai mult şi să o lăsăm mai departe copiilor noştri'', a declarat Massimo Parravicini, preşedintele principalei asociaţii locale de pescari şi vânători amatori.
Acest entuziast în vârstă de 58 de ani participă la operaţiunile de replantare fanerogamelor, ''plante fundamentale pentru ecosistem, deoarece aduc oxigen la adâncimi şi limitează impactul valurilor provocate de ambarcaţiuni''.
O monitorizare continuă face posibilă evaluarea progresului în ceea ce priveşte salinitatea, vegetaţia sau fauna. Specialiştii verifică astfel evoluţia speciilor de peşti, specifice habitatului cât şi protejate, cum ar fi guvidul de iarbă, dar şi specii importante pentru pescuit, precum dorada, chefalul, cambula sau bibanul, a explicat Luca Scapin, cercetător la Universitatea din Veneţia.
Proiectul, susţinut de regiunea Veneţia şi de Comisia Europeană, vizează, de asemenea, să sporească prezenţa păsărilor, cum ar fi stârcul roşu.
Experienţa ar urma să fie aplicată şi în alte zone care se confruntă cu probleme similare, cum ar fi Hyeres în Franţa, Albufera în Spania şi deltele Nestos şi Porto Lagos din Grecia. AGERPRES/(AS - autor: Dana Purgaru; editor: Mihaela Nicolaescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Incendii / Aproape 98.000 de hectare au ars în Franța, un ''record istoric'', anunță ministrul de Interne
Incendiile care fac ravagii în Franța au pârjolit aproape 98.000 de hectare de la începutul anului și au provocat evacuarea a 197.000 de persoane în sud-vestul țării, a anunțat sâmbătă ministrul de Interne, Laurent Nunez, menționând un ''record istoric'' al suprafețelor afectate, informează AFP. Pe teritoriul
Incendii scăpate de sub control în Franța și Spania: peste 160.000 de persoane evacuate
Peste 160.000 de persoane au fost nevoite să-și părăsească domiciliul de la jumătatea acestei săptămâni în Franța și Spania, iar sâmbătă erau în curs de evacuare alte șapte comune din apropierea orașului francez Bordeaux din cauza unui focar de o amploare ''fără precedent'' și a unui incendiu ''imposibil de stins'' &ici
Spania/ 19.000 de persoane evacuate în regiunea Madrid în urma ''celui mai grav incendiu din istoria'' zonei (FOTO/VIDEO)
Cel puțin 19.000 de persoane au fost deja evacuate sau sunt izolate în regiunea Madrid din cauza ''celui mai grav incendiu din istorie'' în regiune, care a devastat deja 6.000 de hectare, a anunțat vineri Isabel Díaz Ayuso, președinta regiunii Madrid, potrivit AFP.
BTA/Incendiile de pădure fac ravagii pe patru continente, Bulgaria, printre cele mai afectate țări din UE
Incendiile de pădure au stabilit noi recorduri pe patru continente în ultimii doi ani, sezonul incendiilor începe mai devreme, suprafețele afectate se extind, iar pierderile economice și umane sunt în creștere, a anunțat Camera Sectorială a Industriei Prelucrării Lemnului și Mobilei din Bulgaria. Potrivit datelor EFFIS (Siste
Valul de caniculă încheiat recent în Franța a fost al treilea cel mai îndelungat înregistrat în această țară
Valul de caniculă încheiat recent în Franța, care a inclus 16 zile toride, a fost al treilea cel mai îndelungat înregistrat vreodată în această țară, la egalitate cu cele din august 2003 și din verile 2018 și 2025, a anunțat joi Météo-France, potrivit AFP. Cel de-al treilea episod canicular al anului
Sicilia se confruntă cu o serie de incendii de vegetație; o clinică a fost evacuată (FOTO/VIDEO)
Pompierii italieni se luptau miercuri seară cu zeci de incendii de pădure și de vegetație izbucnite în Sicilia (sud), unde temperaturile de peste 40 de grade Celsius pe alocuri și rafalele de vânt cald au alimentat flăcările, informează AFP.
Caniculă în Franța / 5.764 de decese suplimentare constatate în timpul episodului din iunie
Cu 5.764 de decese excedentare consemnate, jumătate dintre acestea în trei zile (25-27 iunie), episodul de caniculă extremă înregistrat în perioada 17 iunie - 2 iulie a cauzat în Franța o supramortalitate care nu s-a mai înregistrat de la canicula istorică din 2003, a anunțat miercuri Agenția sanitară franceză, potrivit AFP.
Spania și Franța se luptă cu incendii de vegetație pe fundalul caniculei din sudul Europei
Pompierii se luptau miercuri cu incendii de vegetație în Spania și Franța, riscul izbucnirii unor noi focare fiind foarte ridicat pe aproape întreg teritoriul Spaniei, unde un important incendiu declanșat în provincia Guadalajara (centru) s-a diminuat, ceea ce le-a permis unora dintre rezidenți să revină la locuințe, informează Reuters.
Cel puțin 13 morți în urma ploilor torențiale în Chile
Ploile torențiale care au cuprins Chile s-au soldat cu cel puțin 13 morți, potrivit unui nou bilanț publicat marți de guvernul țării, unde peste 60.000 de persoane rămân izolate din cauza drumurilor blocate, relatează AFP. Ploile torențiale, care au început pe 15 iulie, afectează în special regiunile nordice Coquimbo și Atacama, unde
VIDEO Franța: Un incendiu în sud-est înaintează cu 'o viteză foarte mare', 1.700 de hectare au fost afectate
Un incendiu violent care a izbucnit în urmă cu o săptămână în sud-estul Franței a devastat deja 1.700 de hectare, progresând 'cu o viteză foarte mare' pe un munte din Provence, iar aproape 400 de persoane au fost evacuate, au anunțat autoritățile, notează AFP. 'Focul este pe cale să coboare de pe muntele Gro
Pompierii spanioli înregistrează progrese împotriva unui incendiu de vegetație major de lângă Madrid
Pompierii care se luptă cu un incendiu de vegetație major, izbucnit la nord-est de capitala Spaniei, au raportat marți un prim progres semnificativ după cinci zile de intervenții, informează DPA. ''Începem să vedem lumina de la capătul tunelului'', a declarat Emiliano Garcia-Page, președintele guvernului regional din Cast
Un seism cu magnitudinea 5 s-a produs în sud-vestul Chinei; circulația trenurilor a fost oprită
Un cutremur de pământ cu magnitudinea 5 s-a produs în provincia Yunnan din sud-vestul Chinei la adâncimea de 6 kilometri, marți, la ora locală 07:43 (11:43 GMT), a anunțat Centrul de Rețele Seismologice din China, citat de Reuters. Oficialii chinezi nu au primit deocamdată informații privind victime sau pagube materiale, iar
Bilanțul dublului seism din Venezuela a ajuns la 5.278 de morți
Dublul seism care s-a produs pe 24 iunie în Venezuela a ucis cel puțin 5.278 de persoane, potrivit unui nou bilanț provizoriu ce a fost publicat luni, informează AFP. 70 de decese suplimentare au fost înregistrate în decursul ultimelor 24 de ore, iar numărul răniților se ridică la aproape 17.000, la mai mult de trei săptăm&ac
Inundații în Afganistan: 20 de morți și peste 100 de dispăruți (FOTO/VIDEO)
Cel puțin 20 de persoane au murit și alte peste 100 au fost declarate dispărute după inundațiile și viiturile care s-au produs luni în Nuristan, o provincie muntoasă și cu acces dificil din nord-estul Afganistanului, au anunțat autoritățile locale, relatează AFP. 'Primele statistici cu victimele inundațiilor din Parun și din alte păr
Incendiile din Ontario s-au extins, fumul persistă în anumite regiuni din Statele Unite
Incendiile de pădure din Ontario s-au extins și afectează în prezent 735.000 de hectare, față de 650.000 de hectare pe parcursul weekendului trecut, a anunțat luni prim-ministrul acestei provincii canadiene, Doug Ford, în contextul în care calitatea aerului s-a îmbunătățit pe plan local, însă se menține la niveluri periculoase pentru săn














