logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Malaezia - Poluarea atmosferică provocată de incendiile de pădure a atins niveluri periculoase

Imagine din galeria Agerpres

Stratul dens de fum provenit de la incendiile de pădure care au izbucnit în urmă cu două săptămâni în Malaezia a provocat marţi niveluri record de poluare în statul Sarawak, potrivit Air Pollution Index (API), informează DPA.

Potrivit API, poluarea înregistrată în acest stat din nord-vestul insulei Borneo a atins niveluri de 311 în oraşul Sri Aman la ora locală 03:00 (19:00 GMT), urcând în mod constant până la un maxim de 367 până la ora locală 09:00.

Niveluri de peste 300 sunt considerate periculoase pentru sănătatea umană, putând provoca dificultăţi în respiraţie, declanşa crize de astm sau exacerba dezvoltarea unor afecţiuni precum bronşita.

Calitatea aerului este considerată bună sau moderată atunci când nivelurile de poluare înregistrate se situează între valorile 0-100, iar de la 101 la 300, calitatea poate varia de la nesănătoasă la foarte nesănătoasă.

Autorităţile locale preconizează să închidă marţi circa 500 de şcoli din Sarawak din cauza norului de poluare, după ce măsurătorile API pe teritoriul statului malaezian au depăşit pragul de 200.

Malaezia se confruntă de mai multe săptămâni cu acest nor poluant şi a încercat să reducă fumul periculos, provenit în special din regiunile indoneziene Sumatra şi Kalimantan.

Ploaia artificială creată luni în urma unei operaţiuni guvernamentale a dus la ameliorarea situaţiei în mai multe districte, însă precipitaţiile care au urmat ''nu au fost atât de acoperitoare pe cât se aştepta'', a precizat Departamentul de Meteorologie într-un mesaj publicat pe Facebook.

Practica anuală din Indonezia a incendierii suprafeţelor forestiere în scopul practicării agriculturii a atras plângeri din partea ţărilor învecinate din Asia de Sud-Est.

Cu toate acestea, Indonezia a negat că ar fi responsabilă pentru norul poluant, susţinând că incendiile s-au dezlănţuit şi în regiuni din Malaezia, precum şi pe plantaţiile deţinute de Malaezia în Indonezia. AGERPRES/(AS-autor: Simona Tatu, editor: Florin Bădescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 36

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 26-07-2026 21:47

Italia: Peste 400 de persoane, evacuate pe mare din cauza unui incendiu de vegetație în Puglia

Garda de Coastă italiană a anunțat duminică evacuarea pe mare a peste 400 de persoane din cauza unui incendiu de vegetație izbucnit în orașul Peschici, în regiunea Puglia din sudul Italiei, relatează AFP. 'Până acum, peste 400 de turiști și vizitatori ai plajelor au fost evacuați pe mare, singura rută de evacuare fezabilă

Planeta 26-07-2026 19:28

VIDEO Incendiul din Avila, 'cel mai mare incendiu forestier' din istoria recentă a Spaniei (ministru)

Incendiul din Avila, lângă Madrid, este 'cel mai mare incendiu forestier' din istoria recentă a Spaniei, a declarat duminică ministrul tranziției ecologice, Sara Aagesen, relatează AFP. 'În ceea ce privește Avila, vorbim despre cel mai mare incendiu forestier din istoria recentă a Spaniei', le-a spus ea jurnaliștilo

Planeta 26-07-2026 16:00

China: 10 morți și 23 de răniți după ce o viitură a lovit o zonă turistică din nord-vestul țării

O viitură a lovit duminică după-amiază o zonă turistică din nord-vestul Chinei, provocând zece morți și 23 de răniți, a informat presa de stat chineză, relatează AFP. 'Un torent montan declanșat de ploile torențiale de scurtă durată produs la un sit turistic din comitatul Weiyuan, în orașul Dingxi, a blocat mai mulți turiști' aflați cu cort

Planeta 25-07-2026 16:07

Incendii / Aproape 98.000 de hectare au ars în Franța, un ''record istoric'', anunță ministrul de Interne

Incendiile care fac ravagii în Franța au pârjolit aproape 98.000 de hectare de la începutul anului și au provocat evacuarea a 197.000 de persoane în sud-vestul țării, a anunțat sâmbătă ministrul de Interne, Laurent Nunez, menționând un ''record istoric'' al suprafețelor afectate, informează AFP. Pe teritoriul

Planeta 25-07-2026 12:15

Incendii scăpate de sub control în Franța și Spania: peste 160.000 de persoane evacuate

Peste 160.000 de persoane au fost nevoite să-și părăsească domiciliul de la jumătatea acestei săptămâni în Franța și Spania, iar sâmbătă erau în curs de evacuare alte șapte comune din apropierea orașului francez Bordeaux din cauza unui focar de o amploare ''fără precedent'' și a unui incendiu ''imposibil de stins'' &ici

Planeta 24-07-2026 15:30

Spania/ 19.000 de persoane evacuate în regiunea Madrid în urma ''celui mai grav incendiu din istoria'' zonei (FOTO/VIDEO)

Cel puțin 19.000 de persoane au fost deja evacuate sau sunt izolate în regiunea Madrid din cauza ''celui mai grav incendiu din istorie'' în regiune, care a devastat deja 6.000 de hectare, a anunțat vineri Isabel Díaz Ayuso, președinta regiunii Madrid, potrivit AFP.

Planeta 23-07-2026 15:34

BTA/Incendiile de pădure fac ravagii pe patru continente, Bulgaria, printre cele mai afectate țări din UE

Incendiile de pădure au stabilit noi recorduri pe patru continente în ultimii doi ani, sezonul incendiilor începe mai devreme, suprafețele afectate se extind, iar pierderile economice și umane sunt în creștere, a anunțat Camera Sectorială a Industriei Prelucrării Lemnului și Mobilei din Bulgaria. Potrivit datelor EFFIS (Siste

Planeta 23-07-2026 14:26

Valul de caniculă încheiat recent în Franța a fost al treilea cel mai îndelungat înregistrat în această țară

Valul de caniculă încheiat recent în Franța, care a inclus 16 zile toride, a fost al treilea cel mai îndelungat înregistrat vreodată în această țară, la egalitate cu cele din august 2003 și din verile 2018 și 2025, a anunțat joi Météo-France, potrivit AFP. Cel de-al treilea episod canicular al anului

Planeta 22-07-2026 21:52

Sicilia se confruntă cu o serie de incendii de vegetație; o clinică a fost evacuată (FOTO/VIDEO)

Pompierii italieni se luptau miercuri seară cu zeci de incendii de pădure și de vegetație izbucnite în Sicilia (sud), unde temperaturile de peste 40 de grade Celsius pe alocuri și rafalele de vânt cald au alimentat flăcările, informează AFP.

Planeta 22-07-2026 18:36

Caniculă în Franța / 5.764 de decese suplimentare constatate în timpul episodului din iunie

Cu 5.764 de decese excedentare consemnate, jumătate dintre acestea în trei zile (25-27 iunie), episodul de caniculă extremă înregistrat în perioada 17 iunie - 2 iulie a cauzat în Franța o supramortalitate care nu s-a mai înregistrat de la canicula istorică din 2003, a anunțat miercuri Agenția sanitară franceză, potrivit AFP.

Planeta 22-07-2026 17:09

Spania și Franța se luptă cu incendii de vegetație pe fundalul caniculei din sudul Europei

Pompierii se luptau miercuri cu incendii de vegetație în Spania și Franța, riscul izbucnirii unor noi focare fiind foarte ridicat pe aproape întreg teritoriul Spaniei, unde un important incendiu declanșat în provincia Guadalajara (centru) s-a diminuat, ceea ce le-a permis unora dintre rezidenți să revină la locuințe, informează Reuters.

Planeta 22-07-2026 09:15

Cel puțin 13 morți în urma ploilor torențiale în Chile

Ploile torențiale care au cuprins Chile s-au soldat cu cel puțin 13 morți, potrivit unui nou bilanț publicat marți de guvernul țării, unde peste 60.000 de persoane rămân izolate din cauza drumurilor blocate, relatează AFP. Ploile torențiale, care au început pe 15 iulie, afectează în special regiunile nordice Coquimbo și Atacama, unde

Planeta 22-07-2026 01:51

VIDEO Franța: Un incendiu în sud-est înaintează cu 'o viteză foarte mare', 1.700 de hectare au fost afectate

Un incendiu violent care a izbucnit în urmă cu o săptămână în sud-estul Franței a devastat deja 1.700 de hectare, progresând 'cu o viteză foarte mare' pe un munte din Provence, iar aproape 400 de persoane au fost evacuate, au anunțat autoritățile, notează AFP. 'Focul este pe cale să coboare de pe muntele Gro

Planeta 21-07-2026 21:14

Pompierii spanioli înregistrează progrese împotriva unui incendiu de vegetație major de lângă Madrid

Pompierii care se luptă cu un incendiu de vegetație major, izbucnit la nord-est de capitala Spaniei, au raportat marți un prim progres semnificativ după cinci zile de intervenții, informează DPA. ''Începem să vedem lumina de la capătul tunelului'', a declarat Emiliano Garcia-Page, președintele guvernului regional din Cast

Planeta 21-07-2026 19:07

Un seism cu magnitudinea 5 s-a produs în sud-vestul Chinei; circulația trenurilor a fost oprită

Un cutremur de pământ cu magnitudinea 5 s-a produs în provincia Yunnan din sud-vestul Chinei la adâncimea de 6 kilometri, marți, la ora locală 07:43 (11:43 GMT), a anunțat Centrul de Rețele Seismologice din China, citat de Reuters. Oficialii chinezi nu au primit deocamdată informații privind victime sau pagube materiale, iar