logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

GIEC - Risipa alimentară, un actor mai puţin cunoscut al schimbărilor climatice

Imagine din galeria Agerpres

Risipa alimentară se va afla în centrul discuţiilor ce vor fi purtate începând de vineri la Geneva de reprezentanţii Grupului interguvernamental de experţi în evoluţia climei (GIEC) pe tema utilizării terenurilor şi a alimentaţiei mondiale, informează AFP.

Cu ocazia acestei reuniuni, jurnaliştii de la AFP prezintă câteva elemente despre amploarea unui fenomen care priveşte atât ţările sărace, cât şi ţările dezvoltate.

O treime din alimente

Potrivit proiectului de raport al GIEC, între 25% şi 30% din hrana produsă anual pentru consum uman - 1,3 miliarde de tone - este pierdută sau risipită. Acest procent a crescut cu 40% în raport cu anul 1970 şi reprezintă echivalentul a 200 de calorii pe zi pentru fiecare individ de pe Terra.

Potrivit Organizaţiei pentru Alimentaţie şi Agricultură a Naţiunilor Unite (FAO), această pierdere costă aproape 1.000 de miliarde de dolari în fiecare an. Ea echivalează, de asemenea, cu 8% din emisiile de gaze cu efect de seră.

Inegalitate

Risipa alimentară nu este la fel peste tot. Raportul GIEC ar trebui să sublinieze vastele disparităţi dintre sistemele de producţie din ţările bogate şi cele în curs de dezvoltare.

Potrivit FAO, consumatorii din ţările bogate aruncă la pubelă în fiecare an 222 de milioane de tone de alimente în total, această cantitate reprezentând aproape un echivalent al întregii producţii alimentare a Africii subsahariene (230 de milioane de tone).

Potrivit unei versiuni provizorii a raportului Giec, locuitorii din Europa şi America de Nord aruncă, în medie, între 95 şi 115 kilograme de alimente în fiecare an, comparativ cu 6 -11 kilograme pentru cei din Africa subsahariană şi Asia.

Pierderi contra risipă

Cauzele acestui fenomen variază foarte mult în funcţie de gradul de dezvoltare al ţărilor. În cele în curs de dezvoltare, 40% din pierderi sunt înregistrate după recolte. În ţările industrializate, ele intervin în procent de 40% la nivelul vânzării en detail şi al consumatorilor.

"În sud, acest fenomen are o strânsă legătură cu dificultăţile de transport şi conservarea alimentelor, hrana fiind produsă în sate şi neputând să ajungă în bune condiţii pe pieţele urbane", a explicat Teresa Anderson de la ONG-ul ActionAid.

"În nord, pierderile sunt mai importante în supermarketuri. Inclusiv supermarketurile aruncă legume la pubelă din cauza formei şi a mărimii lor, sau pentru că nu sunt suficient de aspectuoase", a adăugat experta.

Obezitate = risipă?

Aproximativ 2 miliarde de adulţi din lumea întreagă sunt supraponderali sau obezi, în contextul în care 820 de milioane de persoane suferă de foame.

Potrivit proiectului de raport al GIEC, "consumul dincolo de nevoile nutritive poate fi considerat o formă de risipă alimentară", care reprezintă "un contributor cel puţin la fel de important la pierderile din sistemul alimentar" ca aruncarea alimentelor la pubelă. AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu; editor: Mihaela Nicolaescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 26

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 20-05-2026 10:21

Peru/ Circa 30 de răniți ușor în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,1

Un cutremur cu magnitudinea 6,1, care a zguduit marți coasta de sud din Peru, în regiunea Ica, s-a soldat cu aproximativ 30 de răniți ușor și câteva pagube materiale, au indicat autoritățile, informează miercuri AFP.

Planeta 20-05-2026 09:30

Cutremur cu magnitudinea 5,8 în regiunea central-estică a Turciei (GFZ)

Un cutremur cu magnitudinea 5,8 s-a produs miercuri în zona central-estică a Turciei, a anunțat Centrul German de Cercetare în Geoștiințe (GFZ), transmite Reuters. În urma seismului nu au fost emise rapoarte imediate cu privire la pagube materiale sau victime, a informat postul de televiziune NTV. Cutremurul s-

Planeta 19-05-2026 21:54

Seism cu magnitudinea 6,1 în sudul statului Peru

Un seism cu magnitudinea 6,1 s-a produs marți pe coastele sudice ale statului Peru, în regiunea Ica, provocând o stare puternică de îngrijorare în rândul populației, potrivit autorităților locale, care nu au raportat deocamdată victime și nici pagube materiale, informează AFP. Cutremurul s-a produs la o adân

Planeta 19-05-2026 19:02

O furtună masivă de nisip și praf s-a abătut asupra Irakului

În Irak, 837 de persoane s-au confruntat cu dificultăți respiratorii în ultimele două zile din cauza unei furtuni severe de nisip și praf, potrivit unor oficiali, informează DPA. Ministerul irakian al Sănătății a spus că mai multe provincii au fost afectate. Autoritățile sanitare din Bagdad și alte regiuni rămân în alertă

Planeta 19-05-2026 11:50

SUA/ Două incendii de vegetație, active în sudul Californiei; circa 30.000 de locuitori evacuați

Două incendii majore care făceau ravagii luni seara (ora locală) în sudul statului american California au condus la emiterea de ordine de evacuare pentru zeci de mii de locuitori, în condițiile în care vânturile puternice amenințau să alimenteze flăcările, au declarat autoritățile, transmite marți agenția DPA. Un incend

Planeta 19-05-2026 09:03

Vanuatu/ Cutremur cu magnitudinea 5,9 produs în apropierea capitalei Port Vila

Un seism cu magnitudinea 5,9 s-a produs marți în largul coastelor sudice din Port Vila, capitala și cel mai populat oraș din Vanuatu, în Pacificul de Sud, transmite agenția EFE. Autoritățile nu au semnalat pagube materiale sau alerte de tsunami la scurt timp după cutremur. Seismul s-a produs la ora locală 13:29 (2:29 GMT), potrivit

Planeta 19-05-2026 00:02

VIDEO SUA: Un incendiu 'avansează rapid' la periferia orașului Los Angeles, pompierii ordonă evacuări

Un incendiu a izbucnit luni dimineață în suburbiile orașului american Los Angeles și 'avansează periculos de repede', determinând pompierii să ordone evacuarea mai multor zone locuite, potrivit Departamentului de Pompieri din California, notează AFP. Focul a izbucnit la scurt timp după ora locală 10:50 în orașul Simi

Planeta 15-05-2026 17:45

Un seism cu magnitudinea 6,3 s-a produs în nordul Japoniei

Un seism cu magnitudinea 6,3 s-a produs vineri în nordul Japoniei, a anunțat agenția de meteorologie din această țară, care nu a emis însă o alertă de tsunami, informează AFP. Cutremurul s-a produs la ora locală 20:22 (11:22 GMT) în apele din Oceanul Pacific, în largul prefecturii nordice Miyagi, potrivit Agenției Meteo

Planeta 15-05-2026 09:28

Cinci italieni au murit în timp ce făceau scufundări în Insulele Maldive

Cinci cetățeni italieni și-au pierdut viața, joi, în timp ce făceau scufundări în atolul Vaavu din Insulele Maldive, a declarat un ministru din această țară, transmite vineri agenția Xinhua. Ministrul Turismului și Aviației Civile din Republica Maldive, Mohamed Ameen, a declarat într-o postare pe rețeaua socială X că accidentul s-a produs &ic

Planeta 13-05-2026 15:01

O serie de mici seisme în apropiere de Teheran reînnoiește temerile legate de un cutremur major

O serie de nouă seisme de intensitate mică s-au produs în zona Paradis, la est de Teheran, pe parcursul nopții, a relatat miercuri agenția de știri Mehr, reînnoind temerile rezidenților legate de un eventual dezastru seismic major în capitala iraniană, informează Reuters. Activitatea seismică repetată a reînviat temeril

Planeta 13-05-2026 12:31

VIDEO India/ Cel puțin 6 morți în urma ploilor torențiale din statul Maharashtra

Șase persoane, printre care trei copii, au murit, iar alte cel puțin zece au fost rănite după ce structura sub care se adăpostiseră în timpul ploilor torențiale și al vânturilor puternice s-a prăbușit brusc peste ele, în statul Maharashtra din sud-vestul Indiei, a confirmat miercuri poliția locală, transmite agenția de presă Xinhua. <bl

Planeta 12-05-2026 16:17

O furtună solară de categorie M 5,7 a declanșat o puternică ejecție coronală de masă

O puternică erupție solară de categoria M 5.7 s-a produs la 10 mai, declanșând o impresionantă ejecție coronală de masă (CME) care ar putea lovi scutul magnetic al Pământului în această seară și ar putea declanșa spectacole de auroră boreală la latitudini mari, transmite marți Space.com. Erupția a atins punctul culminant la o

Planeta 12-05-2026 16:15

Pinguinii imperiali, în centrul unei conferințe despre protejarea Antarcticii

O conferință despre Antarctica a început marți în Japonia, unde reprezentanți din aproximativ 50 de țări vor dezbate mai multe teme, inclusiv protejarea pinguinului imperial pe această imensă întindere de gheață de la Polul Sud, amenințată de schimbările climatice, informează AFP. Acest continent cu o suprafață de 14 milioane

Planeta 09-05-2026 17:48

Indonezia / Trupul neînsuflețit al unei excursioniste, recuperat după o erupție vulcanică

Salvatorii indonezieni au anunțat că au recuperat sâmbătă trupul unei excursioniste care și-a pierdut viața în urma erupției vulcanului Dukono, soldată cu trei morți, vineri, pe insula Halmahera, din arhipelagul Moluce, estul Indoneziei, informează AFP. Muntele Dukono a intrat în erupție vineri, iar trei excursioniști și-au p

Planeta 09-05-2026 13:06

Nepalul a emis un număr record de permise pentru escaladarea Muntelui Everest

Autoritățile din Nepal au emis un număr record de permise pentru ascensiunea pe Muntele Everest în această primăvară, au anunțat vineri oficialii, ceea ce naște temeri referitoare la aglomerația de pe cel mai înalt munte din lume, informează DPA. Până pe 8 mai, Nepalul a emis 492 de permise doar pentru Everest, echivalentul u