logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

O zonă din Antarctica descrisă drept un ''tărâm al minunilor'' va beneficia de protecţie locală

Image

Apele din jurul Antarcticii, bogate în specii sălbatice descoperite în urma unor expediţii subacvatice recente, vor beneficia de protecţie locală specială, informează Press Association.

Cercetările desfăşurate în apele din zona strâmtorii Gerlache şi a strâmtorii Antarctic Sound, efectuate în cursul unei expediţii organizată de Greenpeace în luna ianuarie, au identificat patru "ecosisteme marine vulnerabile".

Înregistrările video realizate pe fundul mării de doctor Susanne Lockhart de la Academia de Ştiinţe din California în timpul expediţiilor efectuate într-un submersibil, dezvăluie o lume subacvatică bogată în corali, bureţi, specii de peşti, stele de mare şi ascidii.

Analiza imaginilor care atestă existenţa acestor sisteme naturale subacvatice din Antarctica, puţin cunoscute, a fost înaintată unui grup de lucru format din oameni de ştiinţă din cadrul Comisiei pentru Conservarea Resurselor Marine Vii din Antarctica (CCAMLR) drept dovadă a necesităţii ca aceste situri să beneficieze de protecţie.

Oamenii de ştiinţă vor face recomandarea pentru înregistrarea oficială în cadrul următoarei întâlniri a ţărilor din cadrul CCAMLR, care va avea loc în luna octombrie, când va fi stabilit un areal protejat de o milă nautică în jurul fiecăruia dintre site-uri, a anunţat Greenpeace.

''Sunt extrem de mulţumită şi de încântată de faptul că aceste zone beneficiază de protecţie. Dovezile video colectate în timpul acestei expediţii sunt pline de organisme rare şi puţin cunoscute. Solul marin din jurul Antarcticii este cu adevărat un tărâm al minunilor în ceea ce priveşte biodiversitatea, care este ameninţată serios de efectele combinate ale pescuitului excesiv şi schimbărilor climatice. Trebuie să protejăm acest loc minunat înainte de a pierde ceea ce nici nu ştim că avem'', a declarat Lockhart.

John Hocevar, biolog marin în cadrul Greenpeace, care a pilotat submarinul utilizat în cadrul explorărilor şi a colaborat la realizarea raportului, a declarat că ocazia de a vedea diversitatea şi abundenţa de specii din ''aceste peisaje marine colorate, străine'' a fost ''uimitoare'' şi s-a arătat încântat că datorită acestei expediţii aceste zone vor fi protejate.

''Cunoaştem atât de puţine lucruri despre aceste ape îndepărtate încât există o nevoie imperativă de a le proteja înainte de a afecta sau distruge ecosistemele pe care nici măcar nu am avut ocazia să le studiem. Constatările noastre se adaugă unui număr din ce în ce mai mare de dovezi care ne arată de ce avem nevoie de o reţea de sanctuare oceanice în Antarctica'', a adăugat el.

Greenpeace militează pentru înfiinţarea unei reţele de arii protejate în Antarctica, printre acestea numărându-se un sanctuar vast de 1,8 milioane de kilometri pătraţi în Marea Weddell din Oceanul Antarctic, care ar putea deveni astfel cea mai mare zonă protejată de pe Pământ, precizează sursa citată. AGERPRES/(AS - autor: Dana Purgaru, editor: Codruţ Bălu, editor online: Simona Aruştei)

 

Sursa foto: Greenpeace

Afisari: 33

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 21-05-2026 08:18

Cutremur cu magnitudinea 4,4 în apropiere de Napoli

Un cutremur cu magnitudinea 4,4 a zguduit joi dimineață zona Campi Flegrei (Câmpiile Flegree), la câțiva kilometri de Napoli, conform Institutului Italian de Geofizică și Vulcanologie (INGV), informează AFP. Cutremurul a fost înregistrat la ora 05:50 (03:50 GMT), la o adâncime de trei kilometri. Epicentru

Planeta 21-05-2026 04:31

Climat: Adunarea Generală a ONU adoptă un text pentru a consolida obligațiile statelor

Adunarea Generală a ONU a adoptat miercuri o rezoluție care consolidează obligațiile climatice ale statelor, un text considerat crucial de către apărătorii planetei, în ciuda concesiilor smulse de marii emițători de gaze cu efect de seră, notează AFP. 'Știm că unii ar prefera ca această Adunare să spună mai puțin sau să nu spună nimi

Planeta 20-05-2026 19:07

Un seism cu magnitudinea 3,9 a zguduit Copenhaga și regiunea în care se află capitala daneză

Un seism cu magnitudinea 3,9 a zguduit Copenhaga și regiunea în care se află capitala daneză, a anunțat miercuri Institutul Geologic al Danemarcei și Groenlandei (GEUS), citat de AFP. 'Miercuri, 20 mai, la ora locală 16:14 (14:14 GMT), numeroase persoane au resimțit o puternică zguduitură pe insula Sjaelland (pe care se află orașul Copenhaga - n.red.

Planeta 20-05-2026 16:38

Ploi diluviene în China: Bilanțul urcă la 22 de morți și 20 de dispăruți

Bilanțul ploilor abundente care au căzut în ultimele zile în centrul și nordul Chinei a urcat la 22 de morți, în timp ce alte 22 de persoane au fost declarate dispărute, a raportat miercuri presa oficială din această țară, informează AFP. Catastrofele naturale și fenomenele meteorologice extreme sunt frecvente în China în

Planeta 20-05-2026 14:08

SUA/ Mii de persoane evacuate din calea incendiilor forestiere din sudul Californiei

Sute de pompieri se luptau cu incendiile de pădure scăpate de sub control în sudul Californiei, miercuri dimineață, în timp ce echipele de intervenție înregistrau progrese treptate în efortul de stingere a flăcărilor, iar un alt incendiu a izbucnit la sud-est de Los Angeles, informează agenția DPA. Incendiul 'Verona', izbucnit &

Planeta 20-05-2026 12:19

O nouă specie de meduză, extrem de veninoasă, descoperită în apropiere de Singapore

Oamenii de știință au descris o nouă specie de meduză-cutie extrem de veninoasă, bazată pe exemplare care se aflau în apropierea unei insule din Singapore, cunoscută anterior sub numele de Pulau Blakang Mati, sau ''Insula Morții din Spate'', în 2020 și 2021. Specia nou descrisă, Chironex blakangmati, a fost numită d

Planeta 20-05-2026 10:21

Peru/ Circa 30 de răniți ușor în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,1

Un cutremur cu magnitudinea 6,1, care a zguduit marți coasta de sud din Peru, în regiunea Ica, s-a soldat cu aproximativ 30 de răniți ușor și câteva pagube materiale, au indicat autoritățile, informează miercuri AFP.

Planeta 20-05-2026 09:30

UPDATE Un cutremur cu magnitudinea 5,6 provoacă panică în estul Turciei

Un cutremur cu magnitudinea 5,6 care a zguduit miercuri estul Turciei a provocat panică în rândul populației din regiune. Echipele care evaluează situația nu au raportat imediat victime sau pagube materiale majore, transmite agenția EFE. Autoritatea pentru Gestionarea Dezastrelor și Situațiilor de Urgență (AFAD) din Turcia a anunța

Planeta 19-05-2026 21:54

Seism cu magnitudinea 6,1 în sudul statului Peru

Un seism cu magnitudinea 6,1 s-a produs marți pe coastele sudice ale statului Peru, în regiunea Ica, provocând o stare puternică de îngrijorare în rândul populației, potrivit autorităților locale, care nu au raportat deocamdată victime și nici pagube materiale, informează AFP. Cutremurul s-a produs la o adân

Planeta 19-05-2026 19:02

O furtună masivă de nisip și praf s-a abătut asupra Irakului

În Irak, 837 de persoane s-au confruntat cu dificultăți respiratorii în ultimele două zile din cauza unei furtuni severe de nisip și praf, potrivit unor oficiali, informează DPA. Ministerul irakian al Sănătății a spus că mai multe provincii au fost afectate. Autoritățile sanitare din Bagdad și alte regiuni rămân în alertă

Planeta 19-05-2026 11:50

SUA/ Două incendii de vegetație, active în sudul Californiei; circa 30.000 de locuitori evacuați

Două incendii majore care făceau ravagii luni seara (ora locală) în sudul statului american California au condus la emiterea de ordine de evacuare pentru zeci de mii de locuitori, în condițiile în care vânturile puternice amenințau să alimenteze flăcările, au declarat autoritățile, transmite marți agenția DPA. Un incend

Planeta 19-05-2026 09:03

Vanuatu/ Cutremur cu magnitudinea 5,9 produs în apropierea capitalei Port Vila

Un seism cu magnitudinea 5,9 s-a produs marți în largul coastelor sudice din Port Vila, capitala și cel mai populat oraș din Vanuatu, în Pacificul de Sud, transmite agenția EFE. Autoritățile nu au semnalat pagube materiale sau alerte de tsunami la scurt timp după cutremur. Seismul s-a produs la ora locală 13:29 (2:29 GMT), potrivit

Planeta 19-05-2026 00:02

VIDEO SUA: Un incendiu 'avansează rapid' la periferia orașului Los Angeles, pompierii ordonă evacuări

Un incendiu a izbucnit luni dimineață în suburbiile orașului american Los Angeles și 'avansează periculos de repede', determinând pompierii să ordone evacuarea mai multor zone locuite, potrivit Departamentului de Pompieri din California, notează AFP. Focul a izbucnit la scurt timp după ora locală 10:50 în orașul Simi

Planeta 15-05-2026 17:45

Un seism cu magnitudinea 6,3 s-a produs în nordul Japoniei

Un seism cu magnitudinea 6,3 s-a produs vineri în nordul Japoniei, a anunțat agenția de meteorologie din această țară, care nu a emis însă o alertă de tsunami, informează AFP. Cutremurul s-a produs la ora locală 20:22 (11:22 GMT) în apele din Oceanul Pacific, în largul prefecturii nordice Miyagi, potrivit Agenției Meteo

Planeta 15-05-2026 09:28

Cinci italieni au murit în timp ce făceau scufundări în Insulele Maldive

Cinci cetățeni italieni și-au pierdut viața, joi, în timp ce făceau scufundări în atolul Vaavu din Insulele Maldive, a declarat un ministru din această țară, transmite vineri agenția Xinhua. Ministrul Turismului și Aviației Civile din Republica Maldive, Mohamed Ameen, a declarat într-o postare pe rețeaua socială X că accidentul s-a produs &ic