Organizaţiile de mediu Agent Green şi BMF solicită IKEA să-şi controleze operaţiunile forestiere din România

Reprezentanţii organizaţiilor de mediu Agent Green şi Bruno Manser Fonds (BMF) solicită IKEA şi Grupului Ingka să-şi controleze operaţiunile forestiere din România, să verifice riguros companiile de exploatare forestieră şi să nu se aprovizioneze cu lemn din parcurile naţionale şi nici din pădurile primare şi seculare.
Totodată, reprezentanţii celor două ONG-uri solicită IKEA şi Grupului Ingka să crească suprafeţele de protecţie strictă şi parţială, să aplice o exploatare forestieră selectivă în propriile păduri, să asigure trasabilitatea şi transparenţa completă a lanţului de aprovizionare IKEA şi să permită supravegherea independentă a pădurilor de către societatea civilă şi jurnaliştii de investigaţie.
Un nou raport realizat de Agent Green şi Bruno Manser Fonds (BMF) expune "distrugerea cauzată de IKEA şi prezintă solicitările ferme ale organizaţiilor de mediu adresate corporaţiei suedeze".
Raportul a fost prezentat marţi în cadrul unei conferinţe de presă susţinută de cele două organizaţii la Grupul pentru Dialog Social (GDS).
"Un nou raport investigativ realizat de Agent Green şi BMF prezintă un tipar consistent de exploatări forestiere distructive în păduri asociate cu IKEA cu impact negativ masiv pentru natură şi climă. Rezultatele se bazează pe analiza documentelor oficiale dublată de vizite în teren în jumătate din cele 43 de păduri deţinute de IKEA în România care se întind pe 51.000 hectare", au afirmat reprezentanţii celor două organizaţii.
Conform sursei citate, în raport sunt evidenţiate peste 50 de activităţi suspecte de încălcarea legilor naţionale şi europene din 7 păduri deţinute de IKEA prin firma sa Ingka Investments şi din alte două păduri de unde provine lemn utilizat la fabricarea produselor IKEA.
"Păduri cu o biodiversitate bogată sunt rase de pe faţa Pământului. Exploatările agresive realizate în ecosisteme fragile şi chiar în păduri seculare fără evaluare adecvată de mediu, zeci de drumuri de tractor adânci de câţiva metri care taie pădurea în lung şi în lat sunt doar câteva dintre problemele documentate. Majoritatea pădurilor vizitate se suprapun total sau parţial cu arii protejate Natura 2000. Unele dintre aceste păduri au fost fie neatinse, fie sub un regim de exploatare forestieră de intensitate redusă înainte ca Ingka să devină proprietar. În prezent, toate sunt gestionate pentru a maximiza extracţia de lemn, fără a se ţine cont de habitatele forestiere şi de rolul lor vital pentru specii", au menţionat reprezentanţii organizaţiilor de mediu.
Potrivit sursei citate, doar 1,04% din totalul proprietăţilor Ingka din România se află sub un regim de protecţie strictă şi 8,24% sub un regim de protecţie parţială.
"Acest lucru este total insuficient pentru a îndeplini obiectivele UE+. Strategia UE privind biodiversitatea prevede protejarea parţială a minimum 30% din fiecare Stat Membru şi protejarea strictă a minim 10%. Un obiectiv cheie este protejarea strictă a tuturor pădurilor primare şi a celor seculare rămase în Europa", susţin activiştii de mediu.
Raportat la aceste obiective europene, IKEA are o datorie de cel puţin 8,96% la stricta protecţie şi de minim 11,76% la protecţia parţială, precizează sursa citată.
"IKEA tratează pădurea României ca pe o cultură de porumb. Face deja ce se doreşte de la noul Cod silvic care dacă va fi adoptat şi promulgat le va băga crimele forestiere în legalitate. A lăsa arborii să îmbătrânească nu face parte din cultura IKEA. Anihilarea unor păduri întregi într-o scurtă perioadă de timp este o chestiune de urgenţă pentru IKEA, vânătorul de arbori. Compania nu ţine cont nici de legile scrise, nici de căile nescrise ale naturii. IKEA nu practică ceea ce predică, indiferent dacă este vorba de directivele Uniunii Europene privind natura, de legislaţia naţională din România sau de standardul FSC de certificare forestieră. Având în vedere statutul de companie cu cifre de afaceri de miliarde de euro şi cel mai mare proprietar privat de păduri din România, IKEA trebuie să devină un exemplu de bune practici", a afirmat Gabriel Păun, preşedintele Agent Green.
El a menţionat că noul Cod silvic "pare că a fost creionat de IKEA".
"După luni de linişte, acum câteva săptămâni Guvernul a adoptat subit acel Cod silvic care s-a dus imediat la Senat şi este în dezbatere într-o formă şi mai rea. De ce spunem că este asociat cu IKEA? Ceea ce am găsit în pădurile IKEA ca practici este tras la indigo cu felul în care va arăta noul Cod silvic - şi anume să transforme România dintr-o ţară cu păduri preţioase, unice în Europa ca valoare în Europa, într-o plantaţie, similară cu plantaţiile de grâu, porumb, rapiţă şi soia", a menţionat Gabriel Păun.
La rândul său, Ines Gavriluţ, responsabilă de campanii pentru Europa de Est la Bruno Manser Fonds, a subliniat că "este timpul ca IKEA să înceapă să-şi aplice obiectivele asumate în materie de sustenabilitate".
"IKEA ar putea face atât de mult bine dacă ar dori cu adevărat să dea un exemplu bun ca proprietar şi administrator de păduri şi mare consumator de lemn în România şi nu numai. Nevoile ar putea fi acoperite şi fără a recurge la tăieri distructive, fără a transforma pădurile naturale în plantaţii - dar acest lucru necesită abordarea unor probleme dificile, cum ar fi nucleul modelului de afaceri al IKEA de mobilă rapidă. Produsele din lemn nu ar trebui să fie destinate consumului rapid căci nu sunt o chestie de modă, ci ar trebui să fie făcute să dureze sute de ani", a precizat Ines Gavriluţ.
În august 2021, Agent Green a publicat primul său raport care a documentat distrugerile din pădurile din România legate de IKEA. În mai 2023, Agent Green şi Bruno Manser Fonds au trimis o scrisoare deschisă prin care îşi arătau îngrijorarea către grupul Ingka şi IKEA Elveţia.
"BMF a iniţiat, de asemenea, o petiţie prin care cere IKEA să oprească tăierile abuzive din ariile protejate şi din alte păduri cu valoare ridicată de conservare din România. (...) Până la ora publicării acestui raport IKEA a refuzat dialogul. Recentul documentar ARTE la care a contribuit şi Agent Green intitulat "IKEA, vânătorul de arbori" arată de asemenea costul real al mobilierului IKEA, exploatarea necontrolată a lemnului şi a muncii umane. În următoarele câteva luni, raportul Agent Green/BMF va fi ilustrat într-o serie de documentare care vor fi difuzate în zeci de ţări din lume", susţin reprezentanţii celor două organizaţii. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Ady Ivaşcu)
Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Vremea va fi închisă şi va ploua însemnat cantitativ în Bucureşti, de Crăciun
Vremea va fi închisă şi va ploua însemnat cantitativ în Bucureşti, în următoarele două zile, iar vântul va avea intensificări cu rafale în general de 55...60 km/h. Potrivit Prognozei speciale pentru Capitală, în intervalul 24 decembrie, ora 10:00 - 25 decembrie, ora 10:00, vremea va fi închisă şi va ploua î
Program de guvernare/Ministerul Mediului propune eficientizarea Sistemului de Garanţie-Returnare
Eficientizarea Sistemului de Garanţie-Returnare şi lansarea din 2025 a unui Program naţional de finanţare pentru RVM-uri (automatele de preluare a ambalajelor, n.r.), cu scopul de a crea o mie de puncte noi de colectare pe an, reprezintă una dintre măsurile cuprinse de Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP) în programul de guvernare propus de coaliţia
Prognoză ANM: Vreme închisă în Bucureşti, cu ploi şi vânt până de Crăciun
Vremea va fi închisă în Bucureşti în următoarele zile, temporar va ploua şi vor fi intensificări ale vântului, în timp ce maximele termice nu vor depăşi 9 grade Celsius, informează Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), în prognoza publicată luni, valabilă până în ziua de Crăciun. Astfel,
Oltenia şi cea mai mare parte a Munteniei, sub Cod galben de ploi abundente, de marţi până de Crăciun
Zona Olteniei şi cea mai mare parte a Munteniei se vor afla sub o atenţionare Cod galben de precipitaţii însemnate cantitativ, predominant sub formă de ploaie, până în dimineaţa primei zile de Crăciun. Conform avertizării emise luni de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), în perioada 24 decembrie, ora 2:00 - 25 decembrie, ora
ANM: Cod portocaliu şi Cod galben de ninsori şi viscol în aproape jumătate din ţară, până miercuri dimineaţa
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, luni, o serie de avertizări Cod portocaliu şi Cod galben de ninsori abundente, viscol şi vânt puternic în mai mult de jumătate din ţară, inclusiv în zonele montane, valabile până miercuri dimineaţa. Conform prognozei de specialitate, în perioada 23 decembrie, o
Tulcea: Munţii Măcinului vor fi monitorizaţi video, printr-un proiect ce vizează creşterea eficacităţii gestionării incendiilor
Parcul Naţional Munţii Măcinului (PNMM) va fi monitorizat video începând de anul viitor, în cadrul unui proiect finanţat de Uniunea Europeană care vizează creşterea eficacităţii gestionării incendiilor pe fondul schimbărilor climatice şi care reuneşte expertiza a 47 de entităţi, organizaţii şi instituţii, din 13 ţări europene şi Taiwan. Parte
Cod galben de ceaţă densă, chiciură şi gheţuş în 13 judeţe, inclusiv în Capitală, luni dimineaţa
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis luni dimineaţa mai multe atenţionări nowcasting Cod galben de ceaţă densă, chiciură şi gheţuş în zone şi localităţi din 13 judeţe, inclusiv în municipiul Bucureşti. Potrivit meteorologilor, până la ora 9:00, în localităţi din judeţele Tulcea, Botoşani şi Neamţ, se va semnala ceaţă, ca
Seceta pedologică moderată se va menţine local în sudul şi estul Olteniei (agrometeo)
Conţinutul de apă în sol va înregistra valori scăzute doar local în sudul şi estul Olteniei, în cursul săptămânii viitoare, iar ritmurile vegetative ale culturilor de toamnă se vor desfăşura lent în majoritatea regiunilor agricole, potrivit prognozei agrometeorologice emisă de Administraţia Naţională d
Cod galben de ninsori viscolite şi polei pentru judeţele Tulcea, Constanţa, Ialomiţa şi Călăraşi, de sâmbătă seara
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o atenţionare meteo Cod galben de ninsori viscolite şi polei pentru judeţele Tulcea şi Constanţa, precum şi jumătatea estică a judeţelor Ialomiţa şi Călăraşi, valabilă până duminică dimineaţa. Potrivit meteorologilor, în intervalul 21 decembrie, ora
Opt judeţe intră sub atenţionare meteo de vânt puternic; precipitaţii în cea mai mare parte a ţării
Opt judeţe situate în sudul Moldovei, jumătatea estică a Munteniei şi în Dobrogea vor intra în noaptea de vineri spre sâmbătă sub atenţionare meteo Cod galben de vânt puternic, potrivit unei atenţionări emisă de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM). Potrivit specialiştilor ANM, în intervalul 21 dece
Cod galben de ceaţă densă, chiciură şi gheţuş în peste jumătate din ţară, vineri dimineaţa
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis vineri dimineaţa atenţionări nowcasting Cod galben de ceaţă densă, chiciură şi gheţuş în zone şi localităţi din 30 de judeţe, valabile în următoarele ore. Potrivit meteorologilor, până la ora 9:00, în localităţi din judeţele Olt, Dolj, Caraş-Severin, Arad, Timiş, Hune
Cod galben de ceaţă densă şi depuneri de chiciură în localităţi din 16 judeţe, joi dimineaţa
Mai multe localităţi din 16 judeţe sunt vizate joi dimineaţa de atenţionări nowcasting Cod galben de ceaţă şi depuneri de chiciură, valabile în următoarele ore, conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM). Astfel, până la ora ora 9:00, în zeci de localităţi din judeţel
Adoptarea Codului silvic, salutată de ONG-urile de mediu: Măsuri cu impact sistemic pozitiv în viaţa a milioane de oameni
Adoptarea în Parlament a Codului silvic a fost salutată, miercuri, de mai multe ONG-uri de mediu, care au evidenţiat prevederile privind centurile verzi, accesul nerestricţionat în păd
Tulcea: Proiect de refacere a suprafeţei de apă din minidelta Zagăn
Societatea Ornitologică Română (SOR) şi Primăria municipiului Tulcea doresc refacerea luciului de apă din minidelta de la marginea oraşului cunoscută sub numele Zaghen, renaturarea zonei fiind inclusă în proiectul Restoriver, demarat la începutul acestui an. Proiectul derulat de 15 parteneri din şapte state din Europa are ca obiective princip
Romsilva a atras 180 de milioane de lei din PNRR pentru corectarea torenţilor, modernizarea pepinierelor şi reîmpăduriri
Regia Naţională a Pădurilor - Romsilva a atras în 2024 peste 180 de milioane de lei din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), pentru investiţii în lucrări de corectare a torenţilor, modernizarea pepinierelor şi reîmpădurirea suprafeţelor de fond forestier afectate de calamităţi. "Ca şi în alţi ani,