A szenátorok és a képviselők egy csoportja Nicușor Dan államelnök tisztségből való felfüggesztését kéri
Bukarest, december 21./Agerpres/ - A szenátorok és képviselők egy csoportja Nicușor Dan elnök felfüggesztését fogja kérni a parlamenttől 'az igazságszolgáltatás függetlensége elleni támadások' miatt.
'Az államelnök nyilvánosság előtt tett nyilatkozataival megkérdőjelezte a CSM autoritását és döntéseit. Románia elnöke, Nicușor Dan bejelentette, hogy népszavazást kíván szervezni a bírák és ügyészek számára a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) szervezéséről és működéséről. Ez a lépés közvetlen beavatkozást jelent egy független alkotmányos szerv működésébe, megsérti az alkotmányban biztosított hatásköreit és aláássa a hatalmi ágak szétválasztásának elvét az államban' - áll a két házelnöknek címzett kérésben, amelyet a kezdeményezők nevében Ninel Peia, a Béke - Románia az első elnevezésű parlamenti frakció szenátora írt alá.
A dokumentum szerint az államelnök nyilatkozatai nyomást gyakorolnak a bírákra és ügyészekre, és aláássák az emberek bizalmát a független igazságszolgáltatásban.
'Az elmúlt napokban Nicușor Dan államelnök közvetlenül beavatkozott az igazságszolgáltatás működésébe, amikor ismételten és nyilvánosan támadta a bírákat, ügyészeket, és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsot (CSM). Ezek a cselekedetek ellentétesek az alkotmány előírásaival - amelyek garantálják az igazságszolgáltatás függetlenségét és a hatalmi ágak szétválasztását az államban - és veszélyeztetik a jogállamiságot. Az elnök túllépte az állam hatalmi ágai közötti közvetítő szerepének határait, megsértve a CSM és az igazságszolgáltatás alkotmányos hatáskörét. Ilyen körülmények között úgy véljük, hogy ezek a súlyos tények indokolják az alkotmány 95. cikkében előírt felfüggesztési eljárás megindítását' - olvasható a dokumentumban.
A kezdeményezők szerint 'érdekfeszítő és rendkívül súlyos', hogy az államfő referendumot akar kezdeményezni a CSM-ről a bírák és ügyészek körében, pont azok körében, akik az alkotmány szerint a CSM, az igazságszolgáltatás függetlenségét garantáló autonóm szerv védelme alatt állnak.
'A tények súlyosságára és azoknak a jogállamiságra és a közintézmények működésére gyakorolt következményeire tekintettel kérjük Nicușor Dan román elnök felfüggesztését hivatalából, a román alkotmány 95. cikkével összhangban' - írják a kezdeményezők, akik szerint a törvénynek megfelelően népszavazást kell szervezni ez ügyben.
Nicușor Dan államelnök vasárnap bejelentette, hogy január elején referendumot kezdeményez a bírák és ügyészek körében a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsot (CSM) illetően.
Az elnök szerint a referendumon egyetlen kérdés lesz: 'A CSM a köz érdekében jár el, vagy egy, az igazságszolgáltatási rendszeren belüli csoport érdekeit szolgálja?'.
AGERPRES/(RO - szerző: Daniel Alexandru FLOREA, HU - szerkesztő: VALKAI Krisztina)
A www.agerpres.ro weboldal tartalma kizárólag a tájékoztatást szolgálja.
Az AGERPRES hírügynökség által a weboldalon közzétett minden információ a vonatkozó törvényi előírások védelme alatt áll.
Tilos az oldal tartalmának másolása, átvétele, átszerkesztése, módosítása vagy bárminemű kiaknázása.
Erről a Felhasználási feltételek menüpont alatt talál bővebb információkat. Amennyiben igényt tart az AGERPRES hírügynökség híreire, kérjük, lépjen kapcsolatba a marketingosztállyal (marketing@agerpres.ro).
Hozzászólás küldésével Ön kötelezi magát az AGERPRES által a www.agerpres.ro oldalon megjelenő hozzászólások közzététele kapcsán megszabott feltételek betartására.
További hírek a kategóriában
A magyar hírfolyam szerkesztői 2026. július 10-én
A magyar hírfolyam szerkesztői 2026. július 10-én: Cseke Péter (cse) Valkai Krisztina (vke) AGERPRES
Nicușor Dan: Románia szolidáris a Spanyolországban, Dél-Franciaországban, Portugáliában és Görögországban pusztító erdőtüzek károsultjaival
Bukarest, július 10. /Agerpres/ - Románia szolidáris a Spanyolország, Dél-Franciaország, Portugália és Görögország erdőtüzeiben érintettekkel, és készen áll támogatást nyújtani európai partnereinek - közölte pénteken Nicușor D
Eurostat: Romániában a legalacsonyabb a kulturális ágazatban foglalkoztatottak aránya az EU-ban
Brüsszel, július 10./Agerpres/ - Az Európai Unióban 2025-ben körülbelül 8,9 millióan dolgoztak a kulturális ágazatban, ami az EU-tagállamok összes munkahelyének 4,3 százalékát jelentette - derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
Jövő héten másodpercenként 1850 köbméterre csökken a Duna vízhozama az országhatáron
Bukarest, július 10./Agerpres/ - A Duna vízhozama a következő hét napban 1850 köbméterre csökken másodpercenként Baziașnál, és a júliusi sokéves átlag (4700 köbméter/másodperc) alatt lesz - közölte pénteken az Országos Hidrológiai &eac
PSD: a pártoknak kötelessége sürgősen beiktatni egy új kormányt, hogy a SAFE-hitelek lehívása lehetővé váljon
Bukarest, július 10./Agerpres/ - Románia jelenleg képtelen jóváhagyni a védelmi ipari beruházásokhoz szükséges SAFE-hitelek lehívásának jogi keretét, mivel nincs teljes jogkörű kormánya - állította pénteken a Szociáldemokrata Párt (PS
Erősödött a lej az euróhoz és a dollárhoz, de gyengült a svájci frankhoz képest
Bukarest, július 10./Agerpres/ - Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,26 banival (0,05 százalékkal) 5,2337 lejre csökkent a csütörtöki 5,2363 lejről. A romá
Szeben megye: halálra gázolt a vonat egy idős férfit Medgyesen
Nagyszeben, július 10./Agerpres/ - Halálra gázolt a vonat pénteken a medgyesi állomáson egy 70 éves férfit. A Szeben megyei rendőrség közleménye szerint a medgyesi férfit egy tehervonat gázolta el, amely Segesvárról Kiskapusra (Copșa Mică) tartott.
Siegfried Mureșan: A PSD zavarodott, mert elveszítette Románia legfőbb pártjának szerepét
Bukarest, július 10./Agerpres/ - Siegfried Mureșan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) európai parlamenti képviselője azt állítja, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelenleg 'zavarodott', mert 'örökre' elveszítette Románia legfőbb pártjának szerepét.
Kihallgatták Dan Barnát a DNA székhelyén a vakcinabeszerzések ügyében
Bukarest, július 10./Agerpres/ - A korrupcióellenes főügyészség (DNA) ügyészei pénteken kihallgatták Dan Barna volt kormányfőhelyettest a koronavírus-vakcina beszerzések ügyében. 'Korábban még nem hallgattak ki, és amennyire meg tudtam ál
Feltételesen szabadlábra helyezik a 2023-ban öt év börtönre ítélt Cătălin Cherecheșt
Nagybánya, július 10./Agerpres/ - Feltételesen szabadlábra helyezik Cătălin Cherecheșt, Nagybánya volt polgármesterét - döntött pénteken a Máramaros megyei törvényszék, helybenhagyva a nagybányai bíróság korábbi határozatát, amelyet meg
Dan Dungaciu (AUR): Az előre hozott választások az egyetlen megoldás a romániai politikai egyensúly helyreállítására
Bukarest, július 10./Agerpres/ - A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első alelnöke, Dan Dungaciu szerint előre hozott választásokra van szükség ahhoz, hogy a parlament összetétele legalább minimális összhangba kerüljön a választói akar
Nazare: Románia az év közepére már megszerezte az állam idei hiteligényének 49 százalékát
Bukarest, július 10./Agerpres/ - Románia az év közepére már megszerezte az állam idei hiteligényének 49 százalékát - közölte pénteken a Facebook-oldalán az ügyvivő pénzügyminiszter. Alexandru Nazare bejegyzése szerint a költs&e
Megtisztítják Székelyudvarhely bozótos közterületeit, hogy távol tartsák a medvéket
Csíkszereda, július 10./Agerpres/ - A medvék távoltartása érdekében ezekben a napokban megtisztítják Székelyudvarhely közterületeinek azokat a bozótos, sűrű növényzettel borított részeit, ahol a vadállatok korábban búvóhelyet talá
Az INS elnöke szerint a nemzetközi vándorlás stabilizálta Románia lakónépességét
Bukarest, július 10./Agerpres/ - A nemzetközi vándorlás stabilizálta Románia lakónépességét, miközben a természetes fogyás évi 70 ezer és 100 ezer fő között mozog - jelentette ki egy pénteki szakmai rendezvényen az Országos Statisztikai Int&eacu
INS: Románia lakónépessége 2080-ra 15,633 millió főre csökkenhet
Bukarest, július 10./Agerpres/ - Románia lakónépessége 2080-ra 15,633 millió főre csökkenhet a 2025. január 1-jén nyilvántartott 19,043 millióról - derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb népesség-előreszámításáb&o







