logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ O zi de instrucție în poligon pentru rezerviștii cuprinși în planurile de mobilizare din Alba și Hunedoara (GALERIE FOTO/VIDEO)

Image

Mii de bărbați din județele Alba și Hunedoara care au efectuat armata la începutul anilor '90 au îmbrăcat din nou, pentru câteva ore, haina militară și au tras în poligon cu pistol-mitralieră, în cadrul exercițiului de antrenament pentru evaluarea rezervei de mobilizare - MOBEX 2026, prin care este verificat stadiul pregătirii populației, economiei și a teritoriului pentru apărare din cele două județe învecinate.

Exerciții similare au mai avut loc în județul Alba în anul 2016, iar în județul Hunedoara în anul 2018 și nu au legătură cu situația de securitate din regiune.

O astfel de secvență de instruire a rezerviștilor din rezerva operațională, la care au participat câteva sute de bărbați din județul Alba, a avut loc miercuri în poligonul Micești, de lângă Alba Iulia. Acțiuni asemănătoare au avut loc și marți, urmând ca joi să repete experiența restul rezerviștilor chemați la acest exercițiu.

Aceștia s-au prezentat la prima oră a dimineții de miercuri la sediul Batalionul 136 Geniu 'Apulum', de unde, după ce au schimbat hainele civile cu cele militare, au fost transportați cu autobuzele până la poligonul de tragere.

Foto: (c) Marinela Brumar/AGERPRES

Poligonul a fost împărțit în două subfaze, respectiv una cu o expoziție de tehnică, echipamente și armament și o alta legată de instrucția individuală a rezervei operaționale.

Comandantul Batalionului 136 Geniu 'Apulum', locotenent-colonel Mihai Hișu, a explicat, pentru AGERPRES, că poligonul a fost împărțit pe patru ateliere de instruire.

Foto: (c) Marinela Brumar/AGERPRES

'În primul atelier de instruire se prezintă reguli și măsuri de siguranță, elemente componente și părțile componente ale unui pistol mitralieră, se prezintă condițiile de desfășurare a ședinței și niște detalii tehnice pe timpul executării acestei ședințe de tragere. Următorul atelier este de prezentare a constanței ochirii. Fiecare rezervist este învățat și aclimatizat din nou cum să ia o poziție de tragere, cum să ia linie de ochire, astfel încât să poată doborî, neutraliza ținte pe timpul executării ședinței de tragere. Atelierul trei este un atelier la rece, în care militarii rezerviști execută pregătirea pentru ședința de tragere, fără muniție reală, ei se aclimatizează exact cu condițiile de tragere cu muniție reală. În atelierul patru, militarii rezerviști primesc muniție și execută ședință de tragere, în condițiile ședinței de tragere, cu respectarea măsurilor de siguranță specifice', a spus ofițerul.

Foto: (c) Marinela Brumar/AGERPRES

Dacă unii se consideră 'prea bătrâni' la 45-50 de ani să participe la o astfel de ședință, pentru cei mai mulți dintre cei intervievați miercuri de presă exercițiul este un lucru benefic. De altfel, la unii s-a văzut că nu prea au nimerit ținta, alții însă au ochit mai mult decât acceptabil ținând cont că au trecut mai mulți de când nu au mai efectuat o astfel de ședință.

Pentru un ambulanțier din Alba Iulia, care are acum 50 de ani, iar în armată a fost în 1995, acolo unde a și făcut școala de șoferi, este 'o diferență foarte mare de cum era înainte' în ceea ce privește dotarea, acesta afirmând că i-ar plăcea să fie 'mai des' astfel de exerciții.

Foto: (c) Marinela Brumar/AGERPRES

'Observ cât de bine suntem dotați, sunt schimbări foarte bune. Mă bucur de ceea ce văd', a spus bărbatul, care crede că ar fi bine ca tinerii să facă 'măcar câteva luni de serviciu militar'.

În ceea ce privește părerea sa despre exercițiu, acesta a răspuns că: 'sincer, e foarte bun', el adăugând că 'noi trebuie să fim aici, pentru țara asta'.

Foto: (c) Marinela Brumar/AGERPRES

Un alt bărbat, tot din Alba Iulia, consilier juridic, care a făcut armata la vânători de munte, în 1996-1997, a spus, de asemenea, că 'e bine că se face'.

Acesta a opinat, în ceea ce privește primirea rezerviștilor, că ar fi bine să nu se mai scrie atât de mult cu pix și creion, 'să fie mai digitalizat' acest aspect, astfel încât să nu se aștepte prea mult. 'În rest, în poligon s-a desfășurat foarte bine. Chiar am fost foarte bine instruiți', a spus bărbatul, care a nimerit ținta de 12 ori din 16 încercări. Acesta a spus că a fost înștiințat despre exercițiu prin decembrie anul trecut și apoi cu o zi înainte.

Foto: (c) Marinela Brumar/AGERPRES

Chiar și pentru un alt rezervist, care a făcut armata la geniști în 1994 și care la 53 de ani susține că nu crede că mai face față unei astfel de provocări, exercițiul a fost 'ceva interesant', fie și pentru că 'îți aduci aminte de ce ai făcut în tinerețe'.

Printre cei prezenți în poligon s-au aflat și două femei, care fac parte din categoria rezerviștilor voluntari, și care s-au bucurat că MOBEX coincide cu perioada de instruire anuală a rezerviștilor voluntari.

Pentru toți rezerviștii prezenți, ziua de instruire s-a terminat la popota unității din Alba Iulia, unde au mâncat fasole cu ciolan, amintindu-și și astfel de anii de militărie.

Foto: (c) Marinela Brumar/AGERPRES

'Desfășurăm în poligonul Micești o secvență de tragere cu rezerviștii care completează Batalionul 136 Geniu din Alba Iulia. În același timp, simultan, executăm trageri în patru poligoane, cu un număr de șase unități. Obiectivele pe care le urmărim: de a oferi rezerviștilor un nivel minim de instruire și, de asemenea, să realizăm coeziunea dintre personalul militar și rezerviști', a explicat directorul MOBEX 2026 Alba-Hunedoara, colonel Mihai Bălțătescu.

El a menționat că e vorba de câteva mii de rezerviști, din Alba și Hunedoara, implicați în această săptămână în exercițiu.

Foto: (c) Marinela Brumar/AGERPRES

Colonelul a punctat că aceștia s-au comportat normal. 'Chiar nu am avut nicio situație de tensiune sau acțiune negativă, aș zice, poate, peste media celorlalte exerciții. În ceea ce privește nivelul lor de instruire, aș zice că este în medie, în sensul în care o parte din ei trag și se comportă într-un mod foarte bun, iar alții, bineînțeles că au mai uitat din deprinderile acumulate în special pe timpul satisfacerii stagiului militar și cu această ocazie și le reamintesc și sperăm noi să atingem acel grad de minimă instruire pe care ni l-am propus', a spus Mihai Bălțătescu.

În ceea ce privește gradul de prezență, acesta este de 90%, unul 'foarte bun'.

Întrebat ce anume pot păți cei care nu au venit la sesiunea de instruire, ofițerul a precizat că scopul nu e de a pedepsi, de a da amenzi. 'De regulă, folosim sancțiunea avertismentului. Cei 10% care nu s-au prezentat, după exercițiu se va face o analiză caz cu caz, care a fost situația pentru fiecare. De asemenea, situațiile de inaptitudine fizică militară vor fi analizate în comisia de expertiză medico-militară de aici sau dacă este cazul de comisia de expertiză centrală', a spus Bălțătescu.

Foto: (c) Marinela Brumar/AGERPRES

El a precizat că 'nu este o convocare', expresia legală fiind cea de 'chemare', 'o îndatorire cetățenească' pentru cei în cauză.

Conducătorul exercițiului MOBEX 2026, general de brigadă Adrian Vasiliu, a explicat că rezerviștii au fost anunțați despre acțiunea de instrucție prin intermediul structurilor de specialitate ale Ministerului Afacerilor Interne prin trei metode: 'înmânarea directă a ordinului de chemare - 65%, diferența fiind prin rudele acestora de la domiciliu, prin aparținători și 4% s-a realizat anunțarea prin afișare'.

Vasiliu a menționat că exercițiul pentru verificarea nivelului pregătirii populației, economiei și a teritoriului pentru apărare prin exerciții și antrenamente de mobilizare în județele Alba și Hunedoara este executat în conformitate cu prevederile Legii nr. 335 din 2009, ale Legii nr. 446 din 2006 și Hotărârii CSAT nr. 088 din 2025.

Foto: (c) Marinela Brumar/AGERPRES

'Acest exercițiu este planificat, organizat și condus de Ministerul Apărării Naționale, în colaborare cu Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale, Ministerul Afacerilor Interne, Serviciul Român de Informații, Serviciul de Telecomunicații Speciale și Administrația Națională a Penitenciarelor. Pentru secvența de verificare a stadiului pregătirii populației și a economiei pentru apărare, din responsabilitatea ANRSPS, aceasta se execută doar pe raza județului Alba. Revenim în Alba cu un exercițiu de acest nivel după 10 ani, iar în Hunedoara după 8 ani', a spus generalul de brigadă.

Potrivit acestuia, scopul exercițiului este, evident, verificarea stadiului nivelului celor trei domenii - pregătire a populației, economiei și a teritorului pentru apărare, prin desfășurarea simultană în cele două județe limitrofe la exercițiul menționat.


Foto: (c) Marinela Brumar/AGERPRES

'Ca și obiective, acestea nu sunt stabilite doar pentru structurile cu responsabilități în domeniul apărării, securității naționale, ci și pentru administrația publică locală și operatorii economici, în această situație de pe raza județului Alba. Dintre acestea, aș menționa verificarea viabilității planurilor și documentelor de mobilizare prin punerea lor în practică, verificarea dispozitivului de mobilizare, verificare viabilități fluxuri de anunțare, de prezentare a rezerviștilor la indicative, de verificare a documentelor la prezentarea la indicativ, executarea triajului medical, executarea triajului psihologic, echiparea și constituirea subunității. De asemenea avem obiective în ceea ce privește antrenarea personalului propriu, în punerea în aplicare a documentelor și planurilor de mobilizare, antrenarea la nivelul garnizoanei cu reprezentanții structurilor cu responsabilități în domeniul apărării și securității naționale pe aspecte specifice mobilizării. Nu în ultimul rând, executarea instrucției cu rezerviștii (...) prin această formă de instruire pe durata unei zile și actualizarea situațiilor de evidență din responsabilitatea centrelor militare, special în ceea ce privește domiciliul, locul de muncă și care este situația medico-militară a rezerviștilor', a explicat conducătorul exercițiului.

În anul 2026 mai planificate astfel de exerciții în Neamț, Suceava și Botoșani în septembrie și, respectiv, București - Ilfov, în octombrie. AGERPRES / (A - redactor: Marinela Brumar, editor: Marius Frățilă, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 1823

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 25-06-2026 22:37

Vâlcea: Doi bărbați din Horezu care ar fi furat componente de la rețeaua electrică a carierei Costești, reținuți

Doi bărbați din Horezu, bănuiți că ar fi sustras componente din rețeaua electrică și de la utilaje de foraj din cariera de calcar de la Costești, estimate la aproximativ 500.000 de lei, au fost reținuți de polițiști în urma unor percheziții domiciliare, au informat, joi, reprezentanții Poliției Vâlcea. Potrivit sursei citate, fapta

Justitie si interne 25-06-2026 18:21

Gorj: Primarul comunei Drăguțești, reținut într-un dosar referitor la o delapidare de peste 560.000 lei (surse)

Primarul comunei Drăguțești, Ion Dumitru Popescu, a fost reținut, joi, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări pentru omisiunea sesizării, au informat surse judiciare. Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, joi dimineață, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalități

Justitie si interne 25-06-2026 18:07

Gorj: Primarul orașului Tismana, reținut pentru favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă (surse)

Primarul orașului Tismana, Narcis Petre Remetea, a fost reținut, joi, într-un dosar penal privind favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă, potrivit unor surse judiciare. Conform Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică Gorj au continuat, joi, cercetările într-un do

Justitie si interne 25-06-2026 11:04

Gorj: Percheziții la Primăria Dănești și la opt persoane într-un dosar privind infracțiuni de fals (surse)

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice efectuează, joi, nouă percheziții într-un dosar privind infracțiuni de fals, una dintre ele având loc la sediul Primăriei Dănești, potrivit unor surse judiciare. 'În această dimineață, polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al I

Justitie si interne 25-06-2026 10:57

IGSU avertizează: Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară; luați măsuri pentru a vă proteja sănătatea

Autoritățile vin cu o serie de sfaturi în contextul valului de căldură anunțat pentru aceste zile. ''Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară! Astăzi și mâine, 25 - 26 iunie, sunt în vigoare avertizări meteorologice de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat. (...) Fiți precauți și

Justitie si interne 25-06-2026 10:30

Neamț: Percheziții în trei județe într-un dosar de camătă și șantaj

Polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Neamț efectuează, joi, mai multe percheziții domiciliare în trei județe într-un dosar penal privind comiterea infracțiunilor de camătă și șantaj. 'Polițiștii Serviciului Investigații Criminale Neamț, cu sprijinul birourilor investigații criminale Piatra-Neamț și Roman, al Serviciulu

Justitie si interne 24-06-2026 17:50

Primarul general Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar; Tribunalul București i-a respins contestația

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va fi cercetat în continuare sub control judiciar, după ce Tribunalul București a respins, miercuri, contestația formulată de edil împotriva măsurii impuse de procurorii anticorupție în dosarul în care este acuzat de luare de mită. Ciprian Ciucu este acuzat de DNA că, î

Justitie si interne 24-06-2026 17:35

Șoferii care transportă mărfuri nu pot fi obligați să le descarce sau să le încarce (lege promulgată)

Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea pentru reglementarea obligațiilor privind desfășurarea operațiunilor de încărcare și descărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor. 'Conducătorii auto ai vehiculelor de transport rutier contra cost de mărfuri cu vehicule ce au o masă maximă autorizată mai mare de 12,5 tone

Justitie si interne 24-06-2026 17:26

Brașov: Mai mulți tineri - printre care și minori - cercetați pentru aderare la o grupare de tip fascist

Mai mulți tineri din județul Brașov, cu vârste între 16 și 22 de ani, sunt cercetați în arest la domiciliu, respectiv control judiciar, pentru aderarea la o grupare care susține ideologia fascismului, ei fiind și 'simpatizanți ai nazismului', a transmis, miercuri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ). Conform surse

Justitie si interne 24-06-2026 16:56

IGPR: Srilankezii care organizau petreceri unde se consumau droguri, arestați preventiv

Tribunalului București a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a celor nouă srilankezi reținuți pentru infracțiunile de constituire a unui grup infracțional și trafic de droguri, fiind cercetat și decesul unui tânăr de supradoză la o petrecere organizată de suspecți. 'În urma celor 15 percheziții domiciliare efectuate l

Justitie si interne 24-06-2026 16:49

Timiș: Două persoane arestate pentru trafic de droguri; au vândut în Timișoara 'cristal' și 'ecstasy'

Un bărbat de 27 de ani și o femeie de 43 de ani au fost arestați preventiv pentru trafic de droguri, ei vânzând în municipiul Timișoara droguri de mare risc de tip 3CMC (cristal) și MDMA (ecstasy), informează, miercuri, Poliția Timiș. Potrivit sursei citate, dosarul a fost documentat de polițiștii Brigăzii de Combatere a Crim

Justitie si interne 24-06-2026 16:41

Timiș: Administrator al unei societăți de exploatare a lemnului, reținut pentru infracțiuni silvice

Un bărbat de 50 de ani din orașul Făget, administrator al unei societăți de exploatare a materialului lemnos, a fost reținut, miercuri, pentru 24 de ore, de polițiștii timișeni, în urma unor percheziții domiciliare, într-un dosar care vizează infracțiuni la regimul silvic. Potrivit unui comunicat transmis de Inspectoratul de Poliți

Justitie si interne 24-06-2026 15:49

Arad: Patru angajați de la CFR Călători, suspectați să au furat o tonă de motorină din depou

Patru angajați ai Depoului de Locomotive Arad, din cadrul Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători 'CFR Călători S.A.', au fost puși sub control judiciar, miercuri, în cadrul unei anchete în care sunt suspectați că ar fi furat o tonă de motorină dintr-un rezervor destinat alimentării locomotivelor. Potrivit un

Justitie si interne 24-06-2026 14:59

CCR respinge sesizarea președintelui Nicușor Dan pe Legea privind prevenirea și combaterea atacurilor de urs brun

Curtea Constituțională a României a respins, miercuri, sesizarea președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind aprobarea metodelor de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora, stabilind că actul normativ este constituțional. Potrivit unui comunicat

Justitie si interne 24-06-2026 14:53

CCR a amânat discuțiile asupra sesizării președintelui Nicușor Dan în legătură cu Legea privind drepturile copilului

Curtea Constituțională a României a amânat, miercuri, pentru 15 iulie discuțiile asupra sesizării președintelui Nicușor Dan în legătură cu actul normativ pentru modificarea și completarea Legii privind protecția și promovarea drepturilor copilului, în care acesta evocă o eventuală dublă sancționare și lipsa implicării familiei în consili