DNA: Vicepreședintele CJ Argeș Marius Nicolaescu - trimis în judecată pentru abuz în serviciu
Marius Nicolaescu, vicepreședinte al Consiliului Județean Argeș, a fost trimis în judecată de procurorii DNA într-un dosar privind achiziția unor locuințe destinate persoanelor vulnerabile, fiind acuzat de abuz în serviciu și divulgare de informații nepublice.
Potrivit unui comunicat transmis miercuri, procurorii DNA - Serviciul Teritorial Pitești au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a mai multor persoane:
* Tatiana Eftime, director general al DGASPC Argeș, pentru folosirea de informații nepublice și abuz în serviciu;
* Marius-Florinel Nicolaescu, vicepreședinte al CJ Argeș, pentru folosirea de informații nepublice și complicitate la abuz în serviciu;
* Adela Gogoașe, director general adjunct al DGASPC Argeș, pentru aceleași infracțiuni ca și Eftime;
* Adrian Neagu, arhitect-șef al orașului Ștefănești la data faptelor, pentru fals intelectual în formă continuată și folosirea funcției pentru favorizarea unor persoane;
* SC Best Oil Sorama SRL și B.PS.., administrator al societății respective, fiecare pentru săvîrșirea infracțiunii de complicitate la abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit,
* SC New Consulting Design SRL și N.I., reprezentanta respectivei societăți comerciale, fiecare pentru săvârșirea a trei infracțiuni de fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată.
Procurorii anticorupție notează în rechizitoriu că, începând cu luna ianuarie 2023, în contextul realizării proiectelor 'Locuințe protejate - siguranță și îngrijire Argeș' și 'Centru Respiro pentru persoane adulte cu dizabilități', ce vizau achiziția, de către DGASPC Argeș, a cinci clădiri destinate persoanelor vulnerabile, Tatiana Eftime, Marius-Florinel Nicolaescu și Adela Gogoașe, în calitățile anterior menționate, ar fi comunicat lui B.P.S., administrator al SC Best Oil Sorama SRL, mai multe informații nedestinate publicității obținute în exercitarea atribuțiilor de serviciu referitoare la specificațiile tehnice ale viitoarelor imobile care urmau să fie achiziționate, prețul care va fi oferit pentru fiecare imobil, perioada în care urmau să fie făcute achizițiile (în cursul anului 2023), modalitatea de achiziție.
'În aceste condiții, între B.P.S., pe de o parte, și funcționarii publici Tatiana Eftime, Adela Gogoașe și Marius-Florinel Nicolaescu, pe de altă parte, ar fi intervenit o 'înțelegere' conform căreia B.P.S. urma să realizeze un număr de cinci construcții de tip case de locuit, în orașul Ștefănești (Argeș), conform specificațiilor primite de la ultimii trei, case care urmau să fie achiziționate de către DGASPC Argeș în cursul anului 2023 la prețul de 140.000 euro / imobil. În acest sens, fiecare dintre cei patru inculpați ar fi desfășurat activități menite să creeze aparența îndeplinirii procedurilor de achiziție publică pe care le derula DGASPC Argeș', spun anchetatorii.
Pe de o parte, cei trei funcționari publici ar fi acționat, în perioada ianuarie - iunie 2023, pentru crearea unui aparent cadru legal care să acopere înțelegerea infracțională, inclusiv prin aprobarea unei proceduri de achiziție din care s-ar fi eliminat aspectele legate de folosirea obligatorie a serviciilor unui expert acreditat ANEVAR, întrucât exista riscul ca expertul să stabilească faptul că prețul cerut de vânzător este mai mare decât prețul pieței, menționează DNA.
Procurorii arată că, în contextul menționat mai sus, în baza unor proceduri controlate de Tatiana Eftime, cu sprijinul Adelei Gogoașe și a lui Marius-Florinel Nicolaescu, DGASPC Argeș ar fi achiziționat, la data de 29 august 2023, de la SC Best Oil Sorama SRL, cu încălcarea prevederilor legale și la prețuri supraevaluate, un număr de cinci clădiri destinate persoanelor vulnerabile, în condițiile în care acestea nu erau finalizate și nu erau racordate la rețelele de apă, gaze și canalizare.
'La rândul sau, pentru o obține de la Primăria orașului Ștefănești actele necesare realizării celor cinci imobile pentru care primise 'comandă' de la reprezentații DGASPC Argeș și Consiliului Județean Argeș, inculpatul B.P.S. ar fi apelat la serviciile societății SC New Consulting Design SRL, societate specializată în proiectarea de construcții care era administrată, la acel moment, de inculpata N.I., soția lui Adrian Neagu, arhitect șef al orașului Ștefănești, căreia i-a transmis informațiile nepublice pentru a fi folosite în documentele care urmau să facă parte din proiectele tehnice necesare obținerii autorizațiilor de construire', mai spun anchetatorii.
Conform anchetatorilor, pentru ca procedura administrativă necesară obținerii autorizaților de construcție a celor cinci imobile 'comandate' să fie îndeplinită, reprezentantul societății SC New Consulting Design SRL ar falsificat mai multe înscrisuri, în numele arhitectului și al proiectantului imobilelor respective, aceste înscrisuri fiind încredințate reprezentantului societății SC Best Oil Sorama SRL, B.P.S., pentru a le folosi / depune la Primăria orașului Ștefănești,
'În activitatea de recepție a celor cinci locuințe, inculpatul Neagu Adrian, ca reprezentant al autorității locale emitente a autorizațiilor de construire, ar fi analizat documentația întocmită de societatea SC New Consulting Design SRL, entitate controlată de soția sa și ar fi atestat în procesele verbale de recepție la terminarea lucrărilor, aspecte care nu corespundeau realității, respectiv faptul că la data de 29 iunie 2023 erau îndeplinite condițiile legale pentru admiterea recepției', se precizează în comunicat.
Ca urmare a acestor operațiuni ilicite derulate, spune DNA, în condițiile în care procedura de achiziție ar fi fost viciată, nu ar fi fost îndeplinite condițiile de achiziție a celor cinci imobile, iar parte din imobilele vândute erau supraevaluate în raport de prețurile de pe piața imobiliară, fi fost cauzat un prejudiciu în dauna DGASPC Argeș estimat la 316.000 lei (reprezentând diferența dintre prețul încasat și valoarea de piață la data tranzacției pentru cele cinci imobile), iar pe de altă parte s-ar fi obținut, pentru societatea SC Best Oil Sorama SRL, un folos necuvenit în sumă de 1.144.452 lei (reprezentând diferența dintre prețul încasat și costul de producție pentru cele cinci imobile).
Dosarul de urmărire penală a fost trimis, spre judecare, la Tribunalul Argeș, cu propunerea de a se menține măsurile asigurătorii dispuse în cauză. AGERPRES/(AS - redactor: Mihai Stoica, editor: Mihai Simionescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Curtea Constituțională a României va discuta pe 12 august sesizarea privind Legea ANI
Curtea Constituțională a României urmează să discute pe 12 august sesizarea pe legea privind modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității, au precizat, joi, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR. Senatul a adoptat, miercuri, în calitate de for decizional, propunerea legislativă privind modificarea și com
ICCJ amână pe 20 august pronunțarea în procesul cu Guvernul privind restanțele salariale ale magistraților
Înalta Curte de Casație și Justiție a amânat joi, pentru data de 20 august, pronunțarea unei soluții definitive în dosarul pe care l-a câștigat în primă instanță cu Guvernul și Ministerul Finanțelor pentru neplata unor drepturi salariale restante către magistrați, apărute ca urmare a unor majorări stabilite retroactiv prin hotărâri
Covasna: Cultură de canabis descoperită într-o pădure din Dalnic; un bărbat, arestat preventiv
Peste 130 de plante de canabis, cu o greutate de aproximativ 17 kilograme, au fost descoperite și ridicate de către polițiștii din Covasna și procurorii DIICOT în urma unei percheziții efectuate într-o zonă forestieră din comuna Dalnic, informează Inspectoratul Județean de Poliție. Potrivit sursei citate, un bărbat în vârstă de
PICCJ: Trei persoane trimise în judecată după ce ar fi adus în România arme letale cumpărate din Turcia
Trei persoane au fost trimise în judecată de Parchetul General într-un dosar în care sunt acuzate că ar fi introdus ilegal în România arme letale cumpărate din Turcia. Potrivit unui comunicat transmis, joi, AGERPRES, procurorul de caz de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție - Secția de urmărire
Polițiștii au prins în flagrant doi străini care au înșelat o bătrână; instanța a decis arestarea preventivă
Doi cetățeni străini au fost arestați preventiv pentru 30 de zile după ce au fost prinși în flagrant când primeau bani de la o femeie de 75 de ani, sub pretextul că unul ar fi polițist și celălalt reprezentant al unei instituții bancare. 'La data de 4 august, polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București - Secția 22 Poliție,
ANP: Deficitul de personal și gradul de ocupare a locurilor de deținere - provocări la nivelul întregului sistem penitenciar
Deficitul de personal și gradul de ocupare a locurilor de detenție reprezintă provocări importante pentru sistemul penitenciar, iar gestionarea resurselor umane și a persoanelor custodiate se face în mod constant, ținând cont de nevoile operaționale și particularitățile fiecărei unități, a transmis Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP), după pro
Avramescu, după audierea la DIICOT: Povestea e produsul unei minți care și-a pierdut busola morală
Fostul consilier prezidențial Cătălin Avramescu a transmis, miercuri, după ce a fost audiat la DIICOT într-un dosar de pornografie infantilă, că nu are nimic de ascuns și de negat, toată 'povestea' fiind 'produsul unei minți care și-a pierdut busola morală'.
Galați: Femeie îngropată în curtea casei fără declararea decesului; urmașii i-ar fi încasat pensia
Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Bujor a deschis un dosar penal pentru profanare de cadavre sau morminte, fals material în înscrisuri oficiale și înșelăciune, după ce o femeie din orașul Târgu Bujor ar fi fost îngropată în spatele casei în urmă cu aproximativ un an de zile, fără ca decesul să fie declarat a
Prahova: Un ghid montan este cercetat după un accident cu un mort și trei răniți în masivul Caraiman
Un ghid montan este cercetat penal și a fost pus sub control judiciar în cazul unui accident montan care a avut loc în 11 iulie, în masivul Caraiman, în care o persoană și-a pierdut viața și alte trei au fost rănite. Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova a informat, miercuri, printr-un comunicat de presă, că ce
PICCJ: Cinci persoane trimise în judecată într-un dosar privind infracțiuni silvice
Cinci persoane au fost trimise în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție într-un dosar privind infracțiuni silvice. Potrivit unui comunicat transmis, miercuri, AGERPRES, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție - Secț
DIICOT: Percheziții în municipiul Slatina într-un dosar de trafic de persoane, cămătărie și șantaj
Procurorii efectuează, miercuri, percheziții în municipiul Slatina într-un dosar în care sunt investigate infracțiuni de trafic de persoane, proxenetism, camătă și șantaj. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, miercuri, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Structu
DNA: Polițist din Târgu-Mureș - trimis în judecată după ce ar fi provocat accidente rutiere pentru obținerea de despăgubiri
Un polițist de la Inspectoratul Județean Mureș a fost trimis în judecată de procurorii anticorupție într-un dosar în care este acuzat că, alături de alte persoane, ar fi provocat accidente rutiere, în scopul obținerii unor despăgubiri necuvenite de la societățile de asigurare RCA. Potrivit uni comunicat al DNA transmis,
Cluj: Tineri reținuți pentru furtul unor tablete din incinta unei școli gimnaziale
Doi tineri, de 16 și 18 ani, au fost reținuți după ce, în urmă cu o lună, având fețele acoperite, ar fi pătruns în incinta unei școli gimnaziale din Luna, după ce ar fi scos din funcțiune sistemul de supraveghere video, și ulterior, din laboratorul de informatică, ar fi sustras 14 tablete, a informat, miercuri, IPJ Cluj. '
Tulcea: Aproape cinci tone de tutun, indisponibilizate de polițiști
Serviciul de Investigare a Criminalității Economice al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Tulcea a indisponibilizat aproape cinci tone de tutun și tutun mărunțit, în urma unei percheziții domiciliare făcute în suburbia Tudor Vladimirescu a municipiului reședință de județ.
Percheziții DIICOT la locuința fostului consilier prezidențial Cătălin Avramescu (surse)
Procurorii DIICOT efectuează, miercuri, o percheziție la locuința din Capitală a fostului consilier prezidențial Cătălin Avramescu, într-un dosar în care se investighează infracțiuni de pornografie infantilă, au informat, pentru AGERPRES, surse judiciare. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, miercuri, procurorii DIICOT - Structura Centrală, &









