logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Chiriac, răspuns la criticile CSM: Experiența mea în structurile specializate nu reprezintă un minus, ci un câștig

Image

Cristina Chiriac, propusă pentru funcția de procuror general, a declarat marți că observațiile critice formulate în avizul negativ emis de Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii nu reprezintă un minus, ci o confirmare a valorii experienței sale în structurile specializate ale Ministerului Public.

Marți, Ministerul Justiției a organizat noi interviuri cu procurorii care au primit aviz negativ din partea CSM.

'Critica formulată nu privește doar experiența punctuală, ci încrederea că această experiență este suficientă pentru a conduce întregul sistem. (...) Experiența acumulată în diferite niveluri ale Ministerului Public de execuție și de conducere, parchete de volum și în structuri specializate, oferă nu doar cunoaștere, ci capacitatea de a integra perspective diferite și de a construi soluții sistemice. Consider că experiența mea în structurile specializate nu reprezintă un minus, ci un câștig. Punctul foarte al candidaturii mele la funcția de procuror general este tocmai dinamismul specific activităților din structurile specializate, dinamism pe care intenționez să-l transpun și în cadrul Ministerului Public. În plus, consider că este esențial ca procurorul general să cunoască sistemul, dar să și fie capabil să-l analizeze critic, să aibă experiență, dar și deschidere pentru adaptare, să ofere direcție, nu doar să reproducă modele existente', a declarat Cristina Chiriac, în cadrul celui de-al doilea interviu susținut în fața comisiei constituite la Ministerul Justiției.

Întrebată de ministrul Justiției, Radu Marinescu, despre eficientizarea activității de investigare a infracțiunilor comise de magistrați, Chiriac a afirmat că ar trebui înlăturată procedura prin care procurorii sunt propuși de către CSM.

'Procedura de desemnare a procurorilor este una greoaie. În sensul că, din punctul meu de vedere, ar trebui înlăturată această propunere făcută de către Consiliul Superior al Magistraturii pentru procurorii care îndeplinesc condițiile de a investiga infracțiunile săvârșite de magistrați. Problema este una actuală. Este clar că la nivelul întregii țări, la acest moment, există doar 38 de procurori care efectuează urmărirea penală a infracțiunilor săvârșite de magistrați, iar actele de sesizare care au fost înaintate către instanța de judecată au fost foarte puține în cursul anului 2025, respectiv două rechizitorii. Această activitate este datorată atât din numărului redus de procurori care efectuează urmărirea penală în cauzele privind infracțiunile săvârșite de magistrați, cât și a numărului redus de polițiști care sunt detașați atât în cadrul parchetului general sau care lucrează cu procurorii care instrumentează dosarele de la nivelul parchetelor de pe lângă curțile de apel', a spus Cristina Chiriac.

Ea a propus alocarea resurselor necesare - atât cele financiare cât și cele umane, detașarea polițiștilor la serviciul de anchete speciale de la Parchetul General, o colaborare mult mai bune cu polițiștii care efectuează sau sunt delegați în dosarele instrumentate de procurorii de pe lângă curțile de apel și relaxarea procedurii de numire a acestor magistrați.

Ceilalți doi candidați care au participat la selecția pentru ocuparea unor funcții de conducere la marile parchete și au primit aviz negativ din partea Secției pentru procurori a CSM sunt Marinela Mincă - propusă procuror-șef adjunct la DNA și Gill-Julien Grigore-Iacobici - pentru funcția de procuror-șef adjunct al DIICOT.

Pentru celelalte propuneri ale ministrului Justiției la șefia marilor parchete, în urma interviurilor la secția de specialitate a CSM s-au înregistrat următoarele rezultate:

*** trei avize pozitive: Codrin Horațiu Miron (nominalizat pentru funcția de procuror-șef al DIICOT), Viorel Cerbu (procuror-șef al DNA) și Marius-Ionel Ștefan (procuror-șef adjunct al DNA);

*** balotaj (trei voturi 'pentru' și trei 'împotrivă'): Alex Florența - candidat la funcția de procuror-șef adjunct al DIICOT și Marius Voineag - pentru funcția de adjunct al procurorului general.

Conform legii, Secția pentru procurori a CSM emite un aviz consultativ motivat, după care propunerile făcute de ministrul Justiției, Radu Marinescu, sunt înaintate președintelui Nicușor Dan.

În cazul emiterii unui aviz negativ al Secției pentru procurori a CSM, ministrul Justiției organizează un nou interviu exclusiv cu candidatul care a primit aviz negativ și, în urma acestuia, el poate continua procedura prin transmiterea către președintele României a propunerii de numire în funcția de conducere, însoțită de toate documentele relevante, sau retrage propunerea, urmând a declanșa o nouă procedură de selecție în maximum 60 de zile.

Președintele României poate refuza, motivat, numirea în funcțiile de conducere, aducând la cunoștința publicului motivele refuzului.

Decretul președintelui de numire în funcție sau refuzul motivat al acestuia se emite în maximum 60 de zile de la data transmiterii propunerii de către ministrul Justiției. AGERPRES/(AS - redactor: Mihai Stoica, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 663

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 16-07-2026 15:35

CCR amână pentru septembrie sesizarea lui Bolojan privind conflictul cu ICCJ pe tema restanțelor salariale

Curtea Constituțională a amânat joi, pentru 23 septembrie, dezbaterea sesizării depuse de premierul interimar Ilie Bolojan cu privire la soluționarea unui conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Înalta Curte de Casație și Justiție în legătură cu plata restanțelor salariale ale magistraților. Sesizarea a fost depusă du

Justitie si interne 16-07-2026 15:29

Diana Șoșoacă, trimisă în judecată pentru sechestrarea unei jurnaliste din Italia

Eurodeputata Diana Șoșoacă a fost trimisă în judecată de Parchetul General pentru săvârșirea a patru infracțiuni de lipsire de libertate în mod ilegal, după ce în decembrie 2021 ar fi sechestrat în biroul ei o jurnalistă din Italia, venită să-i ia un interviu. În dosar a fost trimis în judecată și fostul soț al Dianei

Justitie si interne 16-07-2026 14:39

Stelian Ion: Cea mai înaltă instanță a României, corectată din nou de CJUE; e un eșec instituțional

Deputatul USR Stelian Ion, fost ministru al Justiției, susține că decizia Curții de Justiție a UE privind prescripția demonstrează un 'eșec instituțional' prin care Înalta Curte de Casație și Justiție 'promovează interpretări care favorizează impunitatea'. Reacția vine după ce Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) a stabilit joi că

Justitie si interne 16-07-2026 14:07

IGPF: Peste 64.000 de țigarete, descoperite în bagajele unor pasageri pe Aeroportul Otopeni

Peste 64.000 de țigarete de diferite mărci, ascunse și nedeclarate, au fost descoperite, joi, de autoritățile de frontieră și cele vamale din cadrul Aeroportul Internațional 'Henri Coandă' Otopeni, care, împreună cu inspectorii vamali, au desfășurat acțiuni comune de control. 'În perioada 13-15 iulie, polițiștii de frontieră din cadrul

Justitie si interne 16-07-2026 14:00

Prahova: Fosta șefă a Comisiei de evaluare a persoanelor cu handicap scapă prin prescripție de dosarul de corupție

Fosta șefă a Comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap Prahova, Viorica Oniga, și alte 12 persoane inculpate alături de aceasta au scăpat de dosarul de corupție prin prescripția faptelor, decizia fiind pronunțată, joi, de Tribunalul Buzău, după 13 ani de la trimiterea în judecată. Potrivit portalului instanțelor de judecată, magistrații au co

Justitie si interne 16-07-2026 13:18

După decizia CJUE privind prescripția, ICCJ transmite că a aplicat cu 'bună-credință' dreptul european

Înalta Curte de Casație și Justiție susține că a aplicat 'întotdeauna cu bună-credință' dreptul european în ansamblul său, iar abordarea sa în materia prescripției răspunderii penale nu a reprezentat o opțiune între dreptul UE și Convenția Europeană a Drepturilor Omului. Instanța supremă a reacționat după

Justitie si interne 16-07-2026 09:09

VIDEO Percheziții DIICOT la membrii clanului Buricea din Brăila, acuzați de tentativă de omor, camătă, trafic de persoane

Procurorii DIICOT efectuează joi 29 de percheziții pe raza județelor Brăila și Galați, inclusiv la Penitenciarul din Brăila, într-un dosar care vizează, potrivit unor surse, destructurarea clanului Buricea. Membrii acestui clan din Brăila sunt acuzați de constituirea unui grup infracțional organizat, tentativă la omor calificat, șantaj,

Justitie si interne 16-07-2026 05:10

CCR dezbate sesizarea lui Bolojan privind conflictul de natură constituțională cu Instanța supremă

Curtea Constituțională va dezbate joi sesizarea depusă de premierul interimar Ilie Bolojan cu privire la soluționarea unui conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Înalta Curte de Casație și Justiție în legătură cu plata restanțelor salariale ale magistraților. Sesizarea a fost depusă după ce Instanța suprem

Justitie si interne 15-07-2026 16:46

CCR a validat o excepție la o directivă UE care permite încă doi ani de finanțare a cazanelor pe combustibili fosili

Curtea Constituțională a României a validat miercuri o dispoziție legală adoptată în Parlament prin care se permite autorităților acordarea pe încă doi ani de stimulente financiare din fonduri publice pentru instalarea cazanelor alimentate cu combustibili fosili, aceasta fiind o excepție la o directivă UE. CCR a fost sesizată în acest c

Justitie si interne 15-07-2026 15:43

Argeș: Amenzi de peste 100.000 de lei aplicate turiștilor care au hrănit urșii pe Transfăgărășan

Autoritățile au aplicat amenzi de peste 100.000 de lei turiștilor care au hrănit urșii pe DN 7C - Transfăgărășan, a anunțat, miercuri, Instituția Prefectului Argeș. Sancțiunile au fost aplicate în urma acțiunilor desfășurate, în perioada 27 mai - 12 iulie, de echipele mixte formate din reprezentanți de la Direcția Silvică Argeș, Garda Forestieră Pl

Justitie si interne 15-07-2026 15:41

Percheziții în Dâmbovița, Constanța, Ilfov, Buzău, dar și în Amsterdam într-un caz de trafic de persoane

Polițiștii din Dâmbovița au pus în aplicare șapte mandate de percheziție în județele Dâmbovița, Constanța, Ilfov, Buzău, iar simultan au fost percheziții și în Amsterdam într-un caz de constituire de grup infracțional organizat și trafic de persoane, informează, miercuri, IPJ Dâmbovița. Două persoane au fost reținute &

Justitie si interne 15-07-2026 12:52

CCR: Mai multe dispoziții din Codul de procedură penală privind judecătorul de cameră preliminară, neconstituționale

Curtea Constituțională a admis miercuri o sesizare a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind neconstituționalitatea unor articole din Codul de procedură penală care se referă, printre altele, la competența judecătorului de cameră preliminară de a dispune reunirea și disjungerea dosarelor, dar și soluția legislativă prin care încheierile întocmi

Justitie si interne 15-07-2026 12:31

DIICOT, ironie la adresa ministrului Pîslaru: Azi suntem și la Casa de Pensii; Scuze că nu am anunțat înainte

DIICOT a postat miercuri un mesaj pe Facebook în care îl ironizează pe ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, după ce acesta ar fi demis-o pe Alexandra Zară de la șefia Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități pentru că nu l-ar fi informat cu privire la perchezițiile efectuate la azilele ilegale din Biho

Justitie si interne 15-07-2026 11:43

CCR amână până în septembrie sesizarea lui Grindeanu în legătură cu OUG privind Programul SAFE

Curtea Constituțională a României (CCR) a amânat miercuri, pentru 23 septembrie, o decizie în cazul sesizării președintelui Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, privind un posibil conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament, declanșat prin emiterea Ordonanței de urgență privind Programul SAFE.

Justitie si interne 15-07-2026 11:29

Vaslui: Bărbat căutat în Cehia pentru distrugere și furt, depistat și reținut la Albița

Polițiștii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Albița au depistat și reținut un cetățean român, căutat de autoritățile din Cehia pentru distrugere și furt. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Iași, pe numele bărbatului fusese emisă o alertă de punere în aplicare a unui m