VIDEO Șeful ANP: În 2025 au crescut cu 128% cazurile de descoperire a substanțelor în penitenciare, înainte să ajungă la deținuți
Directorul general al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), Geo Bogdan Burcu, a arătat, joi, că în 2025 au crescut cu aproximativ 128% cazurile de descoperire a substanțelor interzise în închisori, înainte ca acestea să intre în posesia deținuților, ceea ce arată că deși este deficit de personal, lucrătorii ANP sunt vigilenți și-și fac datoria cu seriozitate.
'Au scăzut cu aproximativ 18% cazurile de introducere a telefoanelor mobile, însă, așa cum spuneam, mai avem situații și cazuri de introducere a telefoanelor mobile și chiar de substanțe interzise. În ceea ce privește aplicarea regimului penitenciar - o să vedeți că a crescut și numărul persoanelor private de libertate implicate în activități productive, cu plată, sau în programe de reintegrare socială, sau în alte activități productive de la nivelul unităților penitenciare', a declarat Burcu, cu ocazia prezentării raportului de activitate al ANP pe anul 2025.
El a precizat că ANP a stabilit o politică de a încuraja persoanele aflate în custodie care înțeleg să respecte legislația, regulamentele, normele și îi recompensează pe cei care au conduită constant pozitivă, în timp ce sunt sancționați cei care încalcă normele de conviețuire, dar și pe cele prevăzute de legislație.
Astfel, a susținut șeful ANP, în anul 2025 au fost acordate 67.415 recompense, dintre care 5.399 au constat în permisiunea de ieșire din penitenciar, în timp ce au fost aplicate 12.655 de sancțiuni, dintre care 657 au fost sancțiuni care presupun izolarea sau separarea de colectiv.
'Aș dori pentru cei care îl cunosc mai puțin, să se înțeleagă că activitatea din sistemul penitenciar este una extraordinar de dificilă, lucrăm cu unii dintre cei mai răi concitadini ai noștri, mulți dintre ei cu afecțiuni psihiatrice', a mai declarat Burcu.
El a menționat că anul trecut, 6.751 de persoane au fost implicate în activități lucrative la nivelul sistemului penitenciar, în creștere ușoară de la 6.319, câte au fost în anul 2024.
'Ținând cont de gradul de supraaglomerare, sistemul penitenciar a gândit o soluție de a caza persoane private de libertate, pe costurile beneficiarilor de forță de muncă din societate, astfel încât la nivelul mai multor unități penitenciare avem capacități de cazare pe cheltuiala beneficiarilor pentru persoanele care sunt implicate în activități remunerate: cinci astfel de puncte de lucru exterioare cu 322 de locuri care respectă standardele prevăzute de legislația națională în ceea ce privește gospodărirea - la Ploiești - 40 de locuri, la Arad - 50 de locuri, la Bistrița - 50 de locuri, la Timișoara - 122 de locuri și la Galați - 60 de locuri', a mai spus șeful ANP.
Acesta a precizat că unele zone ale țării sunt mai privilegiate, având un statut economic mai dezvoltat și beneficiari interesați din a contracta forță de muncă - astfel încât la Timișoara au fost obținute din munca prestată cu persoanele private de libertate 23.000.000 lei, urmată de Jilava - cu aproape 12.000.000, Arad - cu aproape 12.000.000, Codlea, Mioveni, Bistrița, Aiud, Poarta Albă, Deva și București - Rahova fiind printre unitățile care au putut contribui la bugetul propriu al ANP și al unităților penitenciare, cu o cifră cu 36% mai mare decât în anul precedent.
În ceea ce privește procesele la CEDO legate de condițiile din penitenciare, au fost plătiți în total 16.875.551 de euro și 10.000 de franci elvețieni pentru 4.565 de cereri soluționate, aceste sume reprezentând despăgubiri acordate persoanelor private de libertate pentru condițiile de deținere.
'În anul 2025 - este îmbucurător - a fost înregistrată cea mai scăzută valoare a sumelor plătite din ultimii ani, respectiv 93.000 de euro pentru 31 de cereri soluționare', a mai arătat Burcu. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Alexandru Florea, editor: Florin Marin, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
''Fane Văncică', recidivist, trimis în judecată pentru șantaj; a cerut 'taxă de protecție' lunară unui afacerist
Un bărbat a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 într-un dosar în care este acuzat că ar fi cerut unui afacerist o 'taxă de protecție' lunară în valoare de 25.000 de lei. Potrivit unui comunicat al Parchetului transmis AGERPRES, joi a fost sesizată instanța competentă cu re
DGPMB: Focuri de armă pentru prinderea unor tineri care dețineau o pungă cu droguri
Doi tineri, bănuiți că dețineau substanțe susceptibile a avea efecte psihoactive, au fost prinși după o urmărire a polițiștilor pe mai multe străzi din Capitală, în cadrul căreia oamenii legii au folosit armamentul din dotare pentru somarea unuia dintre suspecți. La data de 24 iunie, în jurul orei 20:20, polițiști din cadrul Secției 4 Poliție, afla
MAI: Creștere cu aproape 25% a infracțiunilor de trafic de droguri, în primele 5 luni ale anului
Poliția a constatat, în perioada 1 ianuarie - 31 mai, 6.666 de infracțiuni privind traficul ilicit de droguri, cu 24,7% mai multe față de perioada similară a anului trecut, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis, vineri, AGERPRES. 'Creșterea numărului de fapte constatate reflectă atât adaptarea permanentă a gr
Timiș: Trei persoane, reținute pentru mărturie mincinoasă, într-un dosar instrumentat de Parchetul European
Trei persoane au fost reținute, joi seara, de polițiștii timișeni pentru mărturie mincinoasă, într-un dosar instrumentat de Parchetul European (EPPO) cu privire la fraude cu bani europeni la primăria comunei Tomnatic. Sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, polițiștii Serviciulu
VIDEO Vâlcea: Doi bărbați din Horezu care ar fi furat componente de la rețeaua electrică a carierei Costești, reținuți
Doi bărbați din Horezu, bănuiți că ar fi sustras componente din rețeaua electrică și de la utilaje de foraj din cariera de calcar de la Costești, estimate la aproximativ 500.000 de lei, au fost reținuți de polițiști în urma unor percheziții domiciliare, au informat, joi, reprezentanții Poliției Vâlcea. Potrivit sursei citate, fapta
Gorj: Primarul comunei Drăguțești, reținut într-un dosar referitor la o delapidare de peste 560.000 lei (surse)
Primarul comunei Drăguțești, Ion Dumitru Popescu, a fost reținut, joi, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări pentru omisiunea sesizării, au informat surse judiciare. Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, joi dimineață, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalități
Gorj: Primarul orașului Tismana, reținut pentru favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă (surse)
Primarul orașului Tismana, Narcis Petre Remetea, a fost reținut, joi, într-un dosar penal privind favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă, potrivit unor surse judiciare. Conform Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică Gorj au continuat, joi, cercetările într-un do
Gorj: Percheziții la Primăria Dănești și la opt persoane într-un dosar privind infracțiuni de fals (surse)
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice efectuează, joi, nouă percheziții într-un dosar privind infracțiuni de fals, una dintre ele având loc la sediul Primăriei Dănești, potrivit unor surse judiciare. 'În această dimineață, polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al I
IGSU avertizează: Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară; luați măsuri pentru a vă proteja sănătatea
Autoritățile vin cu o serie de sfaturi în contextul valului de căldură anunțat pentru aceste zile. ''Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară! Astăzi și mâine, 25 - 26 iunie, sunt în vigoare avertizări meteorologice de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat. (...) Fiți precauți și
Neamț: Percheziții în trei județe într-un dosar de camătă și șantaj
Polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Neamț efectuează, joi, mai multe percheziții domiciliare în trei județe într-un dosar penal privind comiterea infracțiunilor de camătă și șantaj. 'Polițiștii Serviciului Investigații Criminale Neamț, cu sprijinul birourilor investigații criminale Piatra-Neamț și Roman, al Serviciulu
Primarul general Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar; Tribunalul București i-a respins contestația
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va fi cercetat în continuare sub control judiciar, după ce Tribunalul București a respins, miercuri, contestația formulată de edil împotriva măsurii impuse de procurorii anticorupție în dosarul în care este acuzat de luare de mită. Ciprian Ciucu este acuzat de DNA că, î
Șoferii care transportă mărfuri nu pot fi obligați să le descarce sau să le încarce (lege promulgată)
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea pentru reglementarea obligațiilor privind desfășurarea operațiunilor de încărcare și descărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor. 'Conducătorii auto ai vehiculelor de transport rutier contra cost de mărfuri cu vehicule ce au o masă maximă autorizată mai mare de 12,5 tone
Brașov: Mai mulți tineri - printre care și minori - cercetați pentru aderare la o grupare de tip fascist
Mai mulți tineri din județul Brașov, cu vârste între 16 și 22 de ani, sunt cercetați în arest la domiciliu, respectiv control judiciar, pentru aderarea la o grupare care susține ideologia fascismului, ei fiind și 'simpatizanți ai nazismului', a transmis, miercuri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ). Conform surse
IGPR: Srilankezii care organizau petreceri unde se consumau droguri, arestați preventiv
Tribunalului București a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a celor nouă srilankezi reținuți pentru infracțiunile de constituire a unui grup infracțional și trafic de droguri, fiind cercetat și decesul unui tânăr de supradoză la o petrecere organizată de suspecți. 'În urma celor 15 percheziții domiciliare efectuate l
Timiș: Două persoane arestate pentru trafic de droguri; au vândut în Timișoara 'cristal' și 'ecstasy'
Un bărbat de 27 de ani și o femeie de 43 de ani au fost arestați preventiv pentru trafic de droguri, ei vânzând în municipiul Timișoara droguri de mare risc de tip 3CMC (cristal) și MDMA (ecstasy), informează, miercuri, Poliția Timiș. Potrivit sursei citate, dosarul a fost documentat de polițiștii Brigăzii de Combatere a Crim










