logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Lukoil dă statul român în judecată și invocă un caz de forță majoră, după retragerea din proiectul Trident

Imagine din galeria Agerpres

Lukoil Overseas Atash BV, subsidiară a companiei ruse Lukoil, a dat statul român în judecată invocând existența unui caz de forță majoră, după ce compania s-a retras din proiectul offshore de gaze naturale 'Trident' din Marea Neagră.

Acțiunea a fost introdusă la Tribunalul București și are ca obiect 'acțiune în constatare existență caz de forță majoră', iar pârâți sunt Romgaz și Agenția Națională pentru Resurse Minerale - Direcția Generală de Concesiuni Petrol și Gaze.

Pe 11 februarie, Ministerul Energiei a recomandat instituirea măsurii de supraveghere extinsă asupra entităților deținute în România de grupul Lukoil.

De asemenea, compania Lukoil a anunțat că se retrage din proiectul offshore de gaze naturale 'Trident' din Marea Neagră.

Lukoil Overseas Atash B.V. Amsterdam Olanda și Societatea Națională de Gaze Naturale Romgaz SA s-au asociat în cadrul perimetrului offshore de gaze naturale Trident din Marea Neagră, unde Lukoil Overseas Atash BV Branch deține calitatea de operator și acționar majoritar, iar statul român participă prin Societatea Națională de Gaze Naturale Romgaz SA.

'Retragerea Lukoil din proiectul Trident nu este doar o mișcare corporativă într-un perimetru offshore. Este o radiografie a vulnerabilităților noastre energetice și a întârzierilor strategice acumulate în ultimul deceniu. Când un investitor invocă forța majoră într-un proiect strategic din Marea Neagră, problema nu mai este doar contractuală. Devine geopolitică, economică și, mai ales, europeană. Trident era, pe hârtie, una dintre piese potențiale ale puzzle-ului de securitate energetică a României și Europei. Nici pe departe la fel de avansat ca Neptun Deep, dar suficient de promițător să conteze într-o regiune care să încerce să înlocuiască dependența de gaze cu producție regională. Ironia? Un proiect menit să reducă dependența de gaze a Europei față de Rusia, a ajuns să fie blocat tocmai din cauza sancțiunilor impuse Rusiei', a declarat marți președintele Asociația Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță.

Acesta arată că invocarea forței majore de către Lukoil reprezintă, în esență, recunoașterea faptului că sancțiunile occidentale fac imposibilă continuarea normală a operațiunilor.

Președintele AEI afirmă că retragerea Lukoil nu este doar despre sancțiuni, ci despre faptul că strategia energetică nu poate fi construită pe improvizație și reacție.

'Statutul român trebuie să decidă rapid: dacă forța majoră este acceptată sau contestată; dacă perimetrul este scos la retender și dacă susține activ o soluție de înlocuire a operatorului. Mai important, trebuie să transmită un semnal clar: proiectele strategice nu pot rămâne ani de zile în ambiguitate', a adăugat acesta.

Potrivit specialistului, retragerea Lukoil poate reprezenta și o oportunitate.

'O repoziționare a proiectului sub un operator fără risc de sancțiuni ar putea face Trident mai bancabil decât anterior. În actualul context european, gazul din Marea Neagră nu mai este doar o marfă, ci o oportunitate strategică pentru România de a-și consolida poziția ca pol de securitate energetică regională. Întrebarea reală nu este dacă Lukoil pleacă, ci dacă România știe să transforme această retragere într-un nou început', a mai spus Dumitru Chisăliță. AGERPRES/(AS - redactor: Eusebi Manolache, editor: Mariana Nica, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 712

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 25-08-2026 14:00

Cristina Trăilă, urmărită penal de DNA pentru complicitate la folosirea influenței ori autorității

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție (DNA) informează că au dispus urmărirea penală față de Cristina Trăilă, secretar general adjunct al Guvernului, pentru 'complicitate la folosirea influenței ori autorității în scopul obținerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite'. Conform unui comunicat tr

Justitie si interne 25-08-2026 12:53

Secretarul general adjunct al Guvernului, Cristina Trăilă, la DNA Iași (surse)

Cristina Trăilă, secretar general adjunct al Guvernului, a fost chemată marți la sediul Direcției Naționale Anticorupție (DNA) Iași. Potrivit unor surse, Trăilă este audiată în calitate de suspect pentru complicitate la folosirea influenței în dosarul unei ferme din județul Vaslui. Dosarul îl vizează omul de af

Justitie si interne 25-08-2026 11:41

Arad: Un ucrainean căutat pentru pornografie infantilă, prins în apropiere de Nădlac

Un ucrainean căutat pentru pornografie infantilă, pe numele căruia era emis un mandat european de arestare, a fost depistat la un control de rutină efectuat de polițiștii de frontieră pe un drum din apropierea localității Nădlac, fiind ulterior reținut. Poliția de Frontieră Arad a informat, marți, printr-un comunicat de presă, că bărbatul a fo

Justitie si interne 25-08-2026 11:26

Buzău: Peste 3,3 milioane de țigarete confiscate de polițiști, după ce au oprit în trafic două camioane

Peste 3,3 milioane de țigarete au fost confiscate de polițiștii din Buzău, după ce au oprit în trafic două camioane conduse de un cetățean român și unul de cetățenie greacă. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Buzău, polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate, sub coordonarea procurorului de caz

Justitie si interne 24-08-2026 19:29

Percheziții ale Poliției și DIICOT la o grupare infracțională care transporta sute de kilograme de droguri din Spania

Procurorii DIICOT și polițiștii de la antidrog au efectuat, luni, 16 percheziții la domiciliile unor persoane fizice și sediile unor persoane juridice situate în mai multe județe ale țării într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat, trafic de droguri de risc și mare risc în formă continuată

Justitie si interne 24-08-2026 18:05

IPJ Ilfov: Aproape 10.000 de infracțiuni sesizate de la începutul anului

Polițiștii ilfoveni au înregistrat, în primele șapte luni ale anului, 9.742 de infracțiuni, cele mai multe fiind judiciare. Din totalul infracțiunilor sesizate, 848 sunt stradale, iar 1.975 flagrante, constatându-se o creștere față de aceeași perioadă a anului precedent. 'În primele șapte luni ale anului 2026, Inspect

Justitie si interne 24-08-2026 15:42

Bărbat găsit mort de polițiști la o adresă din Sectorul 3 al Capitalei

Corpul neînsuflețit al unui bărbat a fost descoperit, luni, la o adresă din Sectorul 3 al Capitalei, după ce polițiștii au fost sesizați prin apel 112 despre prezența unei persoane în stare de inconștiență. 'Polițiștii care s-au deplasat cu operativitate la fața locului au constatat faptul că aspectele sesizate se confirmă, persoana în ca

Justitie si interne 24-08-2026 14:30

DNA: Bărbat arestat preventiv după ce ar fi promis că poate interveni pentru soluționarea favorabilă a unui dosar

Un bărbat a fost arestat preventiv de Tribunalul București, după ce ar fi pretins bani de la două persoane, susținând că are influență asupra unui procuror și a unor polițiști din cadrul Direcției Naționale Anticorupție și că îi va determina să soluționeze favorabil un dosar penal. Potrivit unui comunicat al DNA transmis, luni, AGERPRES, duminică,

Justitie si interne 24-08-2026 12:57

Bacău: Percheziții în patru județe și în Capitală la suspecți care achiziționau autoturisme cu euro falși

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Bacău au desfășurat percheziții domiciliare în municipiului București și județele Vrancea, Neamț, Galați și Iași, la persoane suspectate că ar fi achiziționat autoturisme cu euro falși, a informat, luni, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău. ''Au fost ef

Justitie si interne 24-08-2026 12:49

Harghita: Doi tineri au fost arestaţi după ce au agresat un taximetrist și au plecat cu mașina acestuia

Doi bărbați suspectați că au agresat un taximetrist au fost arestați preventiv, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Harghita. Potrivit oficialilor IPJ Harghita, după ce taximetristul a reușit să scape, agresorii au luat mașina și au plecat cu aceasta. Autoturismul a fost găsit într-o zonă împădurită a municipiului To

Justitie si interne 24-08-2026 11:50

Buzău: Bărbat arestat pentru ultraj după ce ar fi amenințat un polițist cu acte de violență

Un bărbat a fost arestat după ce i-ar fi adresat unui polițist amenințări cu acte de violență, nemulțumit că autoritățile au intervenit în timpul unei petreceri, pentru a restabili liniștea și ordinea publică din cartier, a informat Parchetul de pe lângă Judecătoria Râmnicu Sărat. Astfel, procurorii au solicitat Judecătoriei

Justitie si interne 24-08-2026 11:20

Prahova: Polițist lovit cu piatra în cap la o intervenție; agresorul este căutat

Un polițist din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 3 Blejoi a fost lovit cu piatra în cap, duminică, în timpul unei intervenții la un conflict în familie, agresorul acuzat de ultraj fiind acum căutat de polițiști. ''La data menționată (23 august - n.r.), polițiștii au intervenit în comuna Bărcănești, în

Justitie si interne 24-08-2026 11:14

Neamț: Ieșean reținut după ce a condus sub influența alcoolului și a intrat în coliziune cu autospeciala poliției

Un tânăr din județul Iași a fost reținut după ce s-a urcat sub influența alcoolului la volanul unui autoturism și a intrat în coliziune cu o autospecială a poliției, a informat, luni, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Neamț. ''În timp ce un echipaj de poliție se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu

Justitie si interne 24-08-2026 11:06

Prahova: Bărbat reținut după ce a fost prins la volan beat și fără permis de două ori într-o zi

Un bărbat care a fost prins la volan beat și fără permis de două ori, în cursul zilei de duminică, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii prahoveni. Conform datelor comunicate, luni, de Inspectoratul Județean de Poliție (IJP) Prahova, polițiștii au fost sesizați, în urmă cu o zi, de un bărbat cu privire la faptul că pe raza

Justitie si interne 23-08-2026 17:40

Maramureș: Patru persoane spitalizate după un accident rutier produs pe DJ 171

Patru persoane, dintre care trei minori, au ajuns la spital după un accident produs pe DJ 171, între localitățile Suciu de Jos și Suciu de Sus, a informat, duminică, ISU Maramureș. 'În accident au fost implicate două autoturisme, în care se aflau patru persoane. La sosirea echipajelor de intervenție, șoferul unuia dintre