CCR amână din nou decizia referitoare la noul proiect privind reforma pensiilor magistraților
Curtea Constituțională a României a amânat din nou, pentru 18 februarie, sesizarea Înaltei Curți de Casație și Justiție referitoare la noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților, au precizat, miercuri, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR.
Surse din CCR au precizat, pentru AGERPRES, că s-a decis amânarea pentru a se analiza cererea primită de la Instanța supremă de sesizare a Curții de Justiție a Uniunii Europene cu o întrebare preliminară în legătură cu proiectul Guvernului de modificare a pensiilor speciale ale magistraților.
Instanța supremă consideră că măsurile din proiectul Guvernului ''pot conduce la un tratament discriminatoriu al magistraților în raport cu alte categorii de beneficiari de pensii de serviciu''.
Este a cincea oară când judecătorii constituționali amână decizia în acest caz.
La ședința CCR din 16 ianuarie, toți cei nouă judecători constituționali au fost prezenți, însă luarea unei decizii a fost amânată pentru a putea fi studiate mai multe documente, printre care și o expertiză contabilă extrajudiciară depusă de Instanța supremă cu o zi înainte.
Anterior, două ședințe nu s-au putut desfășura deoarece patru dintre cei nouă judecători nu s-au prezentat. Cristian Deliorga, Gheorghe Stan, Bogdan Licu și Mihai Busuioc, propuși de PSD la CCR, au invocat mai multe motive printre care faptul că au fost chemați la serviciu în zile nelucrătoare, iar ședințele au fost programate prea repede.
Instanța supremă, condusă de Lia Savonea, anunța pe 15 ianuarie că a realizat o expertiză cu ajutorul unui expert contabil care ar arăta că prin aplicarea proiectului Guvernului pensia de serviciu a magistraților va fi mai mică decât cea calculată pe bază pe contributivitate, iar documentul a fost trimis judecătorilor CCR.
Noul proiect de modificare a pensiilor magistraților adoptat de Guvern prevede creșterea etapizată a vârstei de pensionare la 65 de ani, iar cuantumul pensiei nu poate depăși 70% din indemnizația netă primită în ultima lună de activitate.
Proiectul a primit aviz negativ din partea Consiliului Superior al Magistraturii. Judecătorii și procurorii au solicitat ca pensia lor să fie aproape la același nivel cu ultimul salariu încasat, în timp ce premierul Ilie Bolojan a insistat ca pensia să nu fie mai mare de 70% din ultimul salariu net încasat.
Primul proiect al reformei pensiilor magistraților a fost declarat neconstituțional de CCR pe 20 octombrie, ca urmare a unei sesizări depuse de Înalta Curte de Casație și Justiție. CCR a motivat atunci că Guvernul nu a solicitat, în intervalul de timp prevăzut de lege, aviz de la CSM, chiar dacă acesta este consultativ.
La începutul lunii decembrie, judecătorii de la Instanța supremă au decis cu unanimitate de voturi să sesizeze Curtea Constituțională și în legătură cu noul proiect propus de Guvern.
Magistrații au fost convocați de președintele ICCJ, Lia Savonea, pentru a-și exprima poziția, în cadrul Secțiilor Unite.
Toți cei 102 judecători prezenți la ședință au votat pentru sesizarea CCR.
''(Proiectul) anulează de facto pensiile de serviciu, creând pentru magistrații care nu îndeplinesc condițiile de pensionare la data intrării în vigoare a legii reducerea până la anulare a caracterului pensiei de serviciu, iar pentru generațiile viitoare va deveni chiar inferioară celei din sistemul public de pensii. Legea încalcă independența justiției raportat la standardele statutului stabilite prin Deciziile CJUE, CEDO și ale CCR. Toate aceste instanțe au pronunțat decizii exprese și explicite care fac ca soluția legislativă să fie incompatibilă cu garantarea independenței justiției. Legea încalcă decizii anterioare ale CCR care au sancționat expres soluții normative identice cu cele cuprinse în proiectul actual și prin aceasta încalcă principiul supremației Constituției și caracterului obligatoriu al deciziilor CCR'', consideră Instanța supremă.
De asemenea, judecătorii sunt de părere că legea atacată creează un regim juridic dezavantajos și discriminatoriu pentru magistrați în privința dreptului lor la pensie, în raport cu categorii profesionale aflate în situații similare sau analoage, alți beneficiari ai unor pensii de serviciu.
În plus, susțin ei, în expunerea de motive care însoțește proiectul de lege nu există nicio fundamentare bazată pe cifre în legătură cu impactul financiar al noii reglementări.
''În sistemul pensiilor de serviciu, din totalul de peste 200.000 de beneficiari ai pensiilor de serviciu, 90% aparțin sistemului de apărare și ordine publică (aproximativ 190.000 de persoane, militari, polițiști, ofițeri SRI, SIE, SPP, funcționari publici cu statut special, jandarmi etc.), iar peste 10.000 aparțin celorlalte categorii profesionale (magistrați, grefieri, funcționari publici parlamentari, membri ai corpului diplomatic și consular al României, personal aeronautic civil navigant și personalul Curții de Conturi). Pentru plata drepturilor tuturor categoriilor de beneficiari ai pensiilor de serviciu (inclusiv ale magistraților, dar altele decât cele ale sistemului de apărare și ordine publică), bugetul necesar a fost de 2,2 miliarde de lei. Bugetul total alocat pentru plata pensiilor militare în 2024 a depășit 14 miliarde de lei. Cea mai mare parte a acestei sume este alocată de MAI, cu un buget de peste 7,36 miliarde de lei, urmat de MApN cu peste 5,5 miliarde de lei și SRI cu peste 1,08 miliarde de lei. Expunerea de motive este mai degrabă destinată comunicării publice a unui narativ neadevărat decât a fundamentării oficiale și riguroase a necesității modificării cadrului legal doar în ce privește pe magistrați'', susține ICCJ. AGERPRES/(AS - redactor: Mihai Stoica, editor: Claudia Stănescu, editor online: Gabriela Badea)
Citeşte şi:
* Judecătorul Gheorghe Stan, care își luase concediu paternal, prezent la ședința CCR
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Președinții Curților de Apel cer clarificarea scopului întâlnirii dintre președinta CCR și premierul interimar
Președinții curților de apel din țară cer clarificarea scopului întâlnirii dintre președinta CCR, Elena-Simina Tănăsescu și premierul interimar, Ilie Bolojan. 'Președinții curților de apel din România, în considerarea exigențelor statului de drept și din perspectiva instanțelor judecătorești, chemate să dea efect &i
IGPR: Peste 5.300 de dosare penale și 1.200 de persoane cercetate pentru nereguli la domeniul silvic, în 6 luni
Autoritățile au înregistrat 5.351 de dosare penale, în care sunt cercetate peste 1.200 de persoane, pentru neregulile constatate în domeniul silvic, în primele 6 luni ale anului, informează Poliția Română. Astfel, numărul infracțiunilor sesizate la nivelul instituției, în primele 6 luni ale anului curent, a
IGPR: Aproape 500 de persoane care erau urmărite prin Sistemul Informatic Schengen, depistate în România
Polițiștii au localizat pe teritoriul țării noastre, în perioada 7-13 august, 490 de persoane care fac obiectul unor semnalări în SIS (Sistemul Informatic Schengen), în urma schimbului suplimentar de informații prin intermediul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională - Inspectoratul General al Poliției Rom&acir
Jandarmeria Capitalei: Zece amenzi de aproape 17.000 de lei, aplicate de jandarmi după meciul Rapid - Dinamo
Jandarmii Capitalei au aplicat, sâmbătă seara, zece sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 16.910 lei, și au întocmit două acte de sesizare a organelor de urmărire penală, pentru ultraj, respectiv pentru folosirea de torțe și fumigene, la meciul dintre Rapid și Dinamo. Din totalul amenzilor, două sancțiuni contraven
Conflict între mai mulți suporteri, la ieșirea din stația de metrou Basarab, înaintea meciului Rapid-Dinamo
Un conflict a izbucnit, sâmbătă seară, între mai mulți suporteri la ieșirea din stația de metrou Basarab, înaintea meciului de fotbal Rapid - Dinamo, un suporter al echipei oaspete fiind dus la secția de poliție. Potrivit Jandarmeriei Capitalei, incidentul a izbucnit în timpul deplasării suporterilor oaspeți către stadi
Giurgiu: Țigări din Bulgaria, vândute la Bâlciul de Sfânta Maria; amendă de 20.000 de lei aplicată de polițiști
Cantitatea de 2.800 de țigarete a fost confiscată sâmbătă de polițiști în urma unei acțiuni care a avut loc la Bâlciul de Sfânta Maria organizat în municipiul Giurgiu, o tânără de 22 de ani, care le oferea spre comercializare, fiind sancționată cu suma de 20.000 de lei. 'Astăzi, în timp ce efectuau
Bărbat reținut după ce ar fi agresat un cadru medical într-un spital din Brașov
Un bărbat de 46 ani a fost reținut de polițiști, după ce ar fi urinat pe unul dintre pereții interiori ai unui spital din municipiul Brașov și ar fi agresat un cadru medical. Potrivit unui comunicat transmis, sâmbătă, de IPJ Brașov, pe 14 august, în jurul orei 14:00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Brașov - Secția 1 s-a
Fost primar al Iașiului, adus în țară pentru a-și executa pedeapsa pentru viol și agresiune sexuală
Fostul primar al Iașiului, Ionel Onofraș, urmărit internațional în categoria Most Wanted, a fost adus, sâmbătă, în țară de polițiști, pentru a-și executa pedeapsa de 19 ani și 4 luni de închisoare pentru viol și agresiune sexuală. 'Persoana a fost predată în urma cooperării prin intermediul Centrului de Cooper
VIDEO Arad: Cultură de canabis, la Lipova, pe malul Mureșului; două persoane reținute
Două persoane au fost reținute sub acuzația de trafic de droguri de risc, după ce ar fi înființat o cultură de canabis în extravilanul localității Lipova, pe malul râului Mureș, cu peste 100 de plante destinate comercializării. Potrivit unui comunicat transmis, sâmbătă, de Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Cri
Ministerul Justiției spune că nu a blocat și nu poate bloca plata salariilor angajaților CFR
Ministerul Justiției a transmis, vineri, că nu a blocat și nu poate bloca plata salariilor angajaților CFR SA și nici ai unei alte companii, 'după cum nu s-a opus încheierii Contractului de activitate și performanță pentru perioada 2026-2030'. 'Asocierea directă dintre observațiile juridice formulate de Ministerul Justiției, în cadrul c
Cazul 'procurorului-pistolar'/Altcineva ar fi tras cu arma lui: 'bă, nu trage, ești om bun!' (motivare)
Un judecător de la Curtea de Apel Alba Iulia a respins propunerea de arestare a procurorului care a intrat cu un pistol pe terasa unul local deoarece imaginile înregistrate de camera video de corp purtată de un agent care a intervenit la fața locului au demonstrat că de fapt o altă persoană a tras cu arma procurorului. De asemenea, înregistrarea su
Cazul azilelor ilegale din Bihor/Tribunalul ridică sechestrele pe bunurile și banii familiei Pașca
Tribunalul Bihor a ridicat vineri sechestrele instituite de procurorii DIICOT în dosarul azilelor ilegale asupra bunurilor, conturilor și sumelor de bani aparținând lui Viorel Pașca și membrilor familiei sale. De asemenea, instanța a ridicat sechestrul pus de procurori pe bunurile Asociației Dumbrava - Dumnezeu Poartă de Grijă. Valoa
Mureș: Bărbat reținut după ce a împușcat mortal o pisică cu o armă cu aer comprimat
Un bărbat în vârstă de 67 de ani, din municipiul Târgu Mureș, a fost reținut de polițiști după ce a ucis o pisică prin împușcare, folosind o armă neletală cu aer comprimat pe care o deținea legal, a informat, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Mureș. Măsura reținerii pentru 24 de ore a fost dispusă vineri, de către polițișt
Brașov: Autorul accidentului din Centrul Istoric al orașului - plasat sub control judiciar
Șoferul care a produs, în urmă cu trei zile, accidentul grav din zona Centrului istoric al Brașovului, în care două persoane au murit și o a treia a fost grav rănită a fost plasat sub control judiciar de procurori și nu are dreptul de conduce autovehicule pe drumurile publice, a informat purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașo
La cererea României, autoritățile britanice au confiscat 1,4 milioane lire sterline de la fostul deputat Cristian Boureanu
Autoritățile britanice au confiscat, la cererea României, suma de 1,4 milioane lire sterline de la fostul deputat Cristian Boureanu, reprezentând o parte din prejudiciul pe care acesta trebuie să-l achite pentru implicarea în dosarul de corupție legat de reabilitarea căii ferate București - Constanța. Ministerul Justiției a anunțat vineri că










