logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Bihor: Evoluție pozitivă în 2025 în activitatea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea și unitățile din subordine

Image

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea și unitățile de parchet din subordine au continuat și în anul 2025 o evoluție pozitivă a activității, clasat pe locul I la nivel național în cadrul Ministerului Public, a informat marți instituția, printr-un comunicat de presă.

'La nivel general, la 31.12.2025, datele statistice și indicatorii de calitate au confirmat la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea și unitățile de parchet din subordine, evoluția pozitivă, constatată și anterior, conform rezultatelor analizate până la data de 01.11.2025, când Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea și unitățile de parchet din subordine s-au situat pe locul I pe țară între unitățile de parchet din cadrul Ministerului Public, în segmentele de activitate corelate cu obiectivele generale și specifice ale Ministerului Public', se arată în comunicatul Parchetului.

Raportul privind activitatea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea și a unităților de parchet din subordinea sa (din Bihor și Satu Mare) pentru anul 2025 a fost dezbătut luni în cadrul Adunării generale a procurorilor, la care au participat procurori din județele Bihor și Satu Mare, precum și reprezentanți ai Ministerului Public și ai Consiliului Superior al Magistraturii.

În anul 2025, în total, procurorii au avut de soluționat 41.427 dosare penale (inclusiv cu autori necunoscuți), în scădere cu 0,7 % față de anul 2024 când au avut de soluționat 41.715 dosare penale și au soluționat 16.609 dintre acestea.

Ponderea dosarelor penale soluționate extrapolat la numărul total de dosare pe care procurorii l-au avut de soluționat în 2025 este de 40,09%. Din totalul celor 16.609 de dosare penale soluționate, în 2.330 de dosare penale s-a dispus trimiterea în judecată a unui număr de 2.794 inculpați (2.227 rechizitorii cu 2.690 inculpați, 103 acorduri de recunoaștere a vinovăției cu 104 inculpați). Din numărul total de inculpați trimiși în judecată: 137 inculpați au fost în stare de arest preventiv ( între care 5 inculpați minori), 27 inculpați au fost persoane juridice, numărul de inculpați trimiși în judecată în 2025 fiind în creștere față de anul 2024, cu 1,12%.

Rata criminalității în raza teritorială a Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea în anul 2025 a fost de 282 inculpați trimiși în judecată la 100 de mii de locuitori, în creștere față de anul 2024 când s-a cifrat la 271 de inculpați.

În cursul anului 2025, indicele de operativitate al soluționării cauzelor a fost corespunzător, întrucât din cele 16.609 dosare penale soluționate, un număr de 6.351 cauze au fost soluționate în termen de până la 6 luni de la prima sesizare (respectiv 38,24%).

Pe categorii de infracțiuni, în anul 2025, la nivelul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea și a unităților din subordine a rezultat o scădere cu 5,47% a numărului infracțiunilor contra persoanei (de la 10.605 în 2024 la 10.024 de infracțiuni în 2025); o scădere a infracțiunilor de omor (de la 35 în 2024, la 9 infracțiuni în anul 2025); o scădere a infracțiunilor de viol (de la 125 infracțiuni în 2024, la 75 infracțiuni în 2025); o scădere a infracțiunilor de fals (de la 2.249 infracțiuni în 2024, la 1.972 infracțiuni în 2025); o creștere la infracțiunile de: înșelăciune (de la 2.548 în 2024, la 2.981 infracțiuni în anul 2025), luare de mită (de la 54 în anul 2024, la 72 infracțiuni în anul 2025), ultraj (de la 78 infracțiuni în 2024, la 80 infracțiuni în anul 2025).

Din categoria infracțiunilor prevăzute de legi speciale s-a înregistrat o creștere la infracțiunile de evaziune fiscală (de la 390 infracțiuni în 2024, la 534 infracțiuni în anul 2025, respectiv cu 36,92%) și la infracțiunile prevăzute de Legea nr. 84/1998 (de la 111 infracțiuni în 2024, la 143 infracțiuni în anul 2025, respectiv cu 28,82%).

În materia infracțiunilor de evaziune fiscală, procurorii au avut de soluționat 534 dosare penale, din care au fost soluționate 104 dosare penale și s-a dispus trimiterea în judecată într-un număr de 18 dosare penale a unui număr total de 23 inculpați, în creștere cu 350 % față de anul 2024 când au existat 4 dosare penale în care s-a dispus trimiterea în judecată.

În total, în cursul anului 2025, la nivelul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea și a unităților de parchet subordonate, procurorii au instituit măsuri asiguratorii în dosarele în care s-a dispus trimiterea în judecată a inculpaților, în valoare de 7.186.627 lei, pentru recuperarea prejudiciilor cauzate prin infracțiuni.

În materia infracțiunilor de corupție, în anul 2025, procurorii au soluționat 53 de cauze penale, în creștere cu 66 % față de anul 2024, când au soluționat 32 de cauze penale și au dispus trimiterea în judecată în 19 cauze, în creștere cu 137,5 % față de 2024, când s-a dispus trimiterea în judecată în 8 cauze.

În ceea ce privește infracțiunile incriminate de Codul silvic, în anul 2025 au fost emise rechizitorii într-un număr de 27 cauze prin care s-a dispus trimiterea în judecată a unui număr de 56 de inculpați (în creștere cu 28,57 % față de anul 2024, când s-a dispus trimiterea în judecată în 21 cauze a unui număr de 40 de inculpați), valoarea prejudiciului total fiind de 113.300 lei. AGERPRES / (AS - redactor: Eugenia Pașca, editor: Marius Frățilă)

Afisari: 534

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 02-05-2026 18:17

Brașov: Bărbat decedat după ce ar fi căzut de la înălțime; poliția face o anchetă

Un bărbat în vârstă de 28 de ani a decedat, sâmbătă după-amiază, după ce ar fi căzut de la înălțime, în zona unui bloc situat pe Calea București din municipiul Brașov, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Brașov. 'În această după-amiază, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Brașov au

Justitie si interne 02-05-2026 16:55

Prahova: Polițiștii au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul schiorului decedat în avalanșă

Polițiștii din cadrul Poliției Stațiunii Bușteni efectuează cercetări pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs decesul schiorului surprins de

Justitie si interne 02-05-2026 13:36

IGPR: 669 de accidente rutiere în primele trei luni ale anului; 223 persoane au decedat

Un număr de 669 de accidente rutiere s-au înregistrat în primele trei luni ale acestui an în urma cărora au decedat 223 de persoane și au fost rănite grav 546 de persoane, a informat sâmbătă IGPR într-un comunicat remis presei. Acțiunile polițiștilor de la rutieră, desfășurate la nivel național, au drept scop prevenirea evenimente

Justitie si interne 02-05-2026 11:58

Giurgiu: Peste 90.000 de țigarete de contrabandă, descoperite inclusiv în podeaua unei remorci

Peste 90.000 de țigarete de contrabandă, în valoare de aproximativ 150.000 de lei, au fost descoperite de polițiști, ascunse inclusiv în podeaua unei remorci, în urma unor controale desfășurate pe DN 5, pe sensul de intrare în țară dinspre Bulgaria, potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Giurgiu.

Justitie si interne 02-05-2026 11:53

IGPR: Peste 160 de testări pozitive în rândul șoferilor, efectuate de polițiști în noaptea de 1 spre 2 mai

Polițiștii rutieri au efectuat noaptea trecută peste 160 de testări pozitive în rândul șoferilor, în cadrul unei acțiuni, la nivel național, pentru combaterea conducerii sub influența alcoolului sau substanțelor interzise, a informat sâmbătă IGPR. Astfel, în cadrul acțiunii desfășurate în noaptea de 1 spre 2 mai, au fost tes

Justitie si interne 01-05-2026 16:46

Tânăr româno-sirian, prins cu peste 11 kg de canabis în mașină; drogurile - destinate vânzării către consumatori de pe litoral

Un tânăr de 25 de ani, cu dublă cetățenie - siriană și română, a fost reținut după ce a fost prins pe autostrada A2 cu peste 11 kilograme de canabis în mașină, substanță ce era destinată vânzării către consumatori aflați pe litoral. ''La data de 1 mai, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crim

Justitie si interne 01-05-2026 12:01

Timiș: Doi bărbați reținuți, într-un dosar de braconaj cinegetic

Doi bărbați au fost reținuți de polițiștii timișeni, în urma unor percheziții desfășurate într-un dosar de braconaj cinegetic în comuna Racovița. Polițiștii Secției 7 Rurale Lugoj, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lugoj, au pus joi în aplicare cinci mandate de percheziție

Justitie si interne 01-05-2026 10:34

Arad: Țigarete de contrabandă de peste un milion de euro, confiscate de polițiști

Polițiștii au descoperit, în remorca unui autocamion aflat în trafic, pe autostrada A1, țigarete de contrabandă în valoare de peste un milion de euro, potrivit comunicatului de presă transmis, vineri, de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Arad. Autocamionul era condus de un bărbat de 36 de ani, din Timișoara.

Justitie si interne 01-05-2026 10:25

Olt: Bărbat implicat într-un conflict și dus la audieri, mușcat de un câine în proximitatea unei secții de poliție

Un bărbat implicat într-un conflict și dus la audieri a fost mușcat de un câine în proximitatea unei secții de poliție din Olt, potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ). IPJ Olt a transmis, vineri, un comunicat de presă legat de acest incident, ca urmare a apariției unor informații pe o rețea de socializare.

Justitie si interne 01-05-2026 09:48

Ieșean condamnat la 19 ani de închisoare, dat în urmărire internațională, prins în Italia

Un bărbat de 68 de ani, din comuna Rediu, județul Iași, condamnat la o pedeapsă de 19 ani și 4 luni de închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de viol și agresiune sexuală și care era dat în urmărire internațională, a fost prins în Italia. ''În cursul zilei de 30 aprilie 2026, în urma activitățil

Justitie si interne 01-05-2026 06:00

Măsuri speciale pentru traficul la frontiere în minivacanța de 1 Mai, prin mobilizarea a 3.500 de polițiști

Poliția de Frontieră anunță că, în perioada minivacanței de 1 Mai și Ziua Tineretului, a pregătit un dispozitiv adaptat dinamicii traficului, astfel încât tranzitarea frontierei să se desfășoare în condiții optime de siguranță și operativitate. Conform unui comunicat al Poliției de Frontieră, în medie, 3.500 de po

Justitie si interne 30-04-2026 22:17

Brașov: Poliția caută doi minori de 9 și 11 ani din Râșnov, dispăruți de acasă

Polițiștii din Brașov caută doi minori, băieți și frați, cu vârste de 9 și 11 ani, din orașul Râșnov, care au dispărut de la domiciliu vineri la prânz, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ). Potrivit sursei citate, cei doi băieți ar fi plecat de acasă în jurul orei 12:00, fără a se cunoaște destinația acest

Justitie si interne 30-04-2026 15:07

Cetățean srilankez, reținut de DIICOT; aducea droguri din Canada, Germania și Olanda

Un cetățean srilankez, în vârstă de 23 de ani, a fost reținut de DIICOT pentru trafic internațional de droguri, fiind acuzat că a ''importat'' din Canada, Germania și Olanda diverse tipuri de stupefiante - canabis, cocaină, ecstasy și amfetamină. Conform unui comunicat al DIICOT, în luna februarie 2026, t&acir

Justitie si interne 30-04-2026 14:42

Dosarul 10 August, tot mai aproape de prescriere după ce judecătorul a făcut cerere de abținere - semnalează Declic

Dosarul 10 August, în care sunt inculpați foști șefi ai Jandarmeriei, riscă să fie blocat definitiv, chiar înainte de pronunțarea sentinței în primă instanță, după ce judecătorul de caz a făcut cerere de abținere, atrage atenția Declic. Într-un comunicat remis joi, Comunitatea Declic explică faptul că, la termenul de jo

Justitie si interne 30-04-2026 13:43

Dosarul Mineriadei, restituit la Parchetul General pentru refacerea rechizitoriului

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis joi restituirea la Parchetul General a dosarului Mineriadei din iunie 1990, pentru refacerea rechizitoriului. Judecătorii au constatat 'neregularitatea rechizitoriului' întocmit în martie 2025 de Parchetul General - Secția Parchetelor Militare, în ceea ce privește desc