logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Alba/ Cercetări ''in rem'' în continuare în cazul incendiului din august 2025, de la o fabrică de armament din Cugir

Image

Nicio persoană nu este urmărită penal în cazul incendiului produs în vara anului trecut la Uzina Mecanică (UM) Cugir, într-una din halele destinate depozitării muniției, în cauză fiind efectuate în continuare cercetări ''in rem'' (cu privire la fapte).

Potrivit unui răspuns transmis miercuri, la solicitarea AGERPRES, de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, dosarul penal ''se află în faza 'in rem', fiind efectuate cercetări, sub supravegherea unui procuror, de către organele de cercetare penală din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, raportat la comiterea infracțiunilor de distrugere din culpă (...) și neluarea măsurilor legale de securitate și sănătatea în muncă (...)''.

În urmă cu câteva luni, Parchetul a transmis că cercetările în cazul incendiului produs în 2 august 2025 erau efectuate ''in rem'', iar ''în ipoteza în care apar date sau împrejurări noi se poate dispune schimbarea încadrării juridice sau extinderea urmăririi penale''.

Procurorii au susținut atunci că nu există indicii cu privire la existența unor acte de sabotaj, primele constatări arătând că incendiul ar fi pornit de la o încăpere a halei în care era depozitată necorespunzător o cantitate mare de pulbere pirotehnică, de diferite tipuri.

Conform unui comunicat transmis, în august, de către unitatea de parchet, ''din primele constatări rezultă faptul că incendiul a pornit de la o încăpere a halei în care era depozitată necorespunzător o cantitate mare de pulbere pirotehnică, de diferite tipuri, iar ulterior s-a extins către partea din hală în care era depozitată muniția''.

Procurorii menționau faptul că, ''la momentul de față, ancheta fiind într-un stadiu incipient, nu se pot emite concluzii certe cu privire la cauzele aprinderii pulberii, însă nu există indicii cu privire la existența unor acte de sabotaj''.

Au fost audiate mai multe persoane, au fost ridicate imagini video și documente de gestiune, de evidență a accesului, documente tehnice și de protecția muncii, instrucțiuni și proceduri. De asemenea, au fost prelevate probe criminalistice, materiale și echipamente ce urmau a fi expertizate.

Potrivit Parchetului, în incendiul care a cuprins una dintre halele destinate depozitării muniției a fost distrusă cantitatea de 51.120 de bucăți cartușe calibrul de 14,5 și 5,56, dintr-un total de 727.760.

După producerea incendiului, la fața locului s-au deplasat polițiști din cadrul IPJ Alba și specialiști din cadrul Institutului Național Criminalistic din cadrul IGPR. pentru a efectua cercetarea la fața locului, fiind asistați de reprezentanți ai Insemex Petroșani.

Nu au fost înregistrate victime omenești. Angajații fabricii se aflau atunci în concediu.

La UM Cugir se fabrică armament de diverse calibre, pistoale automate și semiautomate de calibru 9 mm, accesorii.

Uzina din Cugir a fost înființată în 1799, în timpul Imperiului Habsburgic, sub denumirea de Fabrica de Fier și Oțel.

În 2004, societatea s-a împărțit în UM Cugir și Fabrica de Arme. AGERPRES/(AS - redactor: Marinela Brumar, editor: Irina Poenaru, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 235

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 03-05-2026 13:17

Suceava: Mașini furate din Marea Britanie, descoperite într-un centru de demembrări din Bunești

Două autoturisme furate din Marea Britanie au fost descoperite de polițiștii Suceveni într-un centru de dezmembrări din localitatea Bunești. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Suceava, mașinile, un Porche și un BMW, au fost descoperite în urma a trei percheziții efectuate de polițiști. 'Cu ocazia punerii în

Justitie si interne 02-05-2026 18:17

Brașov: Bărbat decedat după ce ar fi căzut de la înălțime; poliția face o anchetă

Un bărbat în vârstă de 28 de ani a decedat, sâmbătă după-amiază, după ce ar fi căzut de la înălțime, în zona unui bloc situat pe Calea București din municipiul Brașov, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Brașov. 'În această după-amiază, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Brașov au

Justitie si interne 02-05-2026 16:55

Prahova: Polițiștii au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul schiorului decedat în avalanșă

Polițiștii din cadrul Poliției Stațiunii Bușteni efectuează cercetări pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs decesul schiorului surprins de

Justitie si interne 02-05-2026 13:36

IGPR: 669 de accidente rutiere în primele trei luni ale anului; 223 persoane au decedat

Un număr de 669 de accidente rutiere s-au înregistrat în primele trei luni ale acestui an în urma cărora au decedat 223 de persoane și au fost rănite grav 546 de persoane, a informat sâmbătă IGPR într-un comunicat remis presei. Acțiunile polițiștilor de la rutieră, desfășurate la nivel național, au drept scop prevenirea evenimente

Justitie si interne 02-05-2026 11:58

Giurgiu: Peste 90.000 de țigarete de contrabandă, descoperite inclusiv în podeaua unei remorci

Peste 90.000 de țigarete de contrabandă, în valoare de aproximativ 150.000 de lei, au fost descoperite de polițiști, ascunse inclusiv în podeaua unei remorci, în urma unor controale desfășurate pe DN 5, pe sensul de intrare în țară dinspre Bulgaria, potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Giurgiu.

Justitie si interne 02-05-2026 11:53

IGPR: Peste 160 de testări pozitive în rândul șoferilor, efectuate de polițiști în noaptea de 1 spre 2 mai

Polițiștii rutieri au efectuat noaptea trecută peste 160 de testări pozitive în rândul șoferilor, în cadrul unei acțiuni, la nivel național, pentru combaterea conducerii sub influența alcoolului sau substanțelor interzise, a informat sâmbătă IGPR. Astfel, în cadrul acțiunii desfășurate în noaptea de 1 spre 2 mai, au fost tes

Justitie si interne 01-05-2026 16:46

Tânăr româno-sirian, prins cu peste 11 kg de canabis în mașină; drogurile - destinate vânzării către consumatori de pe litoral

Un tânăr de 25 de ani, cu dublă cetățenie - siriană și română, a fost reținut după ce a fost prins pe autostrada A2 cu peste 11 kilograme de canabis în mașină, substanță ce era destinată vânzării către consumatori aflați pe litoral. ''La data de 1 mai, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crim

Justitie si interne 01-05-2026 12:01

Timiș: Doi bărbați reținuți, într-un dosar de braconaj cinegetic

Doi bărbați au fost reținuți de polițiștii timișeni, în urma unor percheziții desfășurate într-un dosar de braconaj cinegetic în comuna Racovița. Polițiștii Secției 7 Rurale Lugoj, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lugoj, au pus joi în aplicare cinci mandate de percheziție

Justitie si interne 01-05-2026 10:34

Arad: Țigarete de contrabandă de peste un milion de euro, confiscate de polițiști

Polițiștii au descoperit, în remorca unui autocamion aflat în trafic, pe autostrada A1, țigarete de contrabandă în valoare de peste un milion de euro, potrivit comunicatului de presă transmis, vineri, de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Arad. Autocamionul era condus de un bărbat de 36 de ani, din Timișoara.

Justitie si interne 01-05-2026 10:25

Olt: Bărbat implicat într-un conflict și dus la audieri, mușcat de un câine în proximitatea unei secții de poliție

Un bărbat implicat într-un conflict și dus la audieri a fost mușcat de un câine în proximitatea unei secții de poliție din Olt, potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ). IPJ Olt a transmis, vineri, un comunicat de presă legat de acest incident, ca urmare a apariției unor informații pe o rețea de socializare.

Justitie si interne 01-05-2026 09:48

Ieșean condamnat la 19 ani de închisoare, dat în urmărire internațională, prins în Italia

Un bărbat de 68 de ani, din comuna Rediu, județul Iași, condamnat la o pedeapsă de 19 ani și 4 luni de închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de viol și agresiune sexuală și care era dat în urmărire internațională, a fost prins în Italia. ''În cursul zilei de 30 aprilie 2026, în urma activitățil

Justitie si interne 01-05-2026 06:00

Măsuri speciale pentru traficul la frontiere în minivacanța de 1 Mai, prin mobilizarea a 3.500 de polițiști

Poliția de Frontieră anunță că, în perioada minivacanței de 1 Mai și Ziua Tineretului, a pregătit un dispozitiv adaptat dinamicii traficului, astfel încât tranzitarea frontierei să se desfășoare în condiții optime de siguranță și operativitate. Conform unui comunicat al Poliției de Frontieră, în medie, 3.500 de po

Justitie si interne 30-04-2026 22:17

Brașov: Poliția caută doi minori de 9 și 11 ani din Râșnov, dispăruți de acasă

Polițiștii din Brașov caută doi minori, băieți și frați, cu vârste de 9 și 11 ani, din orașul Râșnov, care au dispărut de la domiciliu vineri la prânz, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ). Potrivit sursei citate, cei doi băieți ar fi plecat de acasă în jurul orei 12:00, fără a se cunoaște destinația acest

Justitie si interne 30-04-2026 15:07

Cetățean srilankez, reținut de DIICOT; aducea droguri din Canada, Germania și Olanda

Un cetățean srilankez, în vârstă de 23 de ani, a fost reținut de DIICOT pentru trafic internațional de droguri, fiind acuzat că a ''importat'' din Canada, Germania și Olanda diverse tipuri de stupefiante - canabis, cocaină, ecstasy și amfetamină. Conform unui comunicat al DIICOT, în luna februarie 2026, t&acir

Justitie si interne 30-04-2026 14:42

Dosarul 10 August, tot mai aproape de prescriere după ce judecătorul a făcut cerere de abținere - semnalează Declic

Dosarul 10 August, în care sunt inculpați foști șefi ai Jandarmeriei, riscă să fie blocat definitiv, chiar înainte de pronunțarea sentinței în primă instanță, după ce judecătorul de caz a făcut cerere de abținere, atrage atenția Declic. Într-un comunicat remis joi, Comunitatea Declic explică faptul că, la termenul de jo