logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Parchetul General: Percheziții într-un dosar privind dobândirea cetățeniei române cu acte false

Imagine din galeria Agerpres

Procurorii Parchetului General au efectuat, joi, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar în care se investighează modul de redobândire sau de acordare a cetățeniei române pe baza unor înscrisuri falsificate.

Printre persoanele vizate se află mai mulți avocați din cadrul Baroului București și funcționari publici din cadrul Serviciului Stării Civile Sector 6.

Potrivit unui comunicat al Parchetului General transmis AGERPRES, procurorii din cadrul Secției de urmărire penală a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție au efectuat, în cursul zilei de joi, 37 de percheziții domiciliare în două cauze care vizează săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat, fals material în înscrisuri oficiale, fals intelectual, fals informatic, uz de fals, divulgarea de informații secrete de serviciu sau nepublice și acces ilegal la un sistem informatic, în diferite forme de participație.

Procurorii au transmis că, potrivit art. 11 din Legea nr. 21/1991 privind cetățenia română (în forma în vigoare la data faptelor), 'persoanele care au fost cetățeni români, dar au pierdut cetățenia română din motive neimputabile lor sau cărora această cetățenie le-a fost ridicată fără voia lor, precum și descendenții acestora până la gradul al III-lea, la cerere, pot redobândi sau li se poate acorda cetățenia română, cu posibilitatea păstrării cetățeniei străine și stabilirea domiciliului în țară sau cu menținerea acestuia în străinătate, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b), c) și e)'.

'Cu alte cuvinte, au vocație descendenții până la gradul al III-lea ai foștilor cetățeni români din teritoriile care, înainte de 28 iunie 1940, se aflau în componența statului român (ex. Republica Moldova, regiunea Cernăuți, o parte din regiunea Odesa din Ucraina - Cetatea Albă, Chilia, Ismail etc.). Cererea se redactează în limba română, se adresează Comisiei pentru cetățenie din cadrul Autorității Naționale pentru Cetățenie (cu sediul în municipiul București) și se depune personal, de către solicitant, sau, în cazuri temeinic justificate, prin mandatar cu procură specială, fiind însoțită de acte care dovedesc îndeplinirea condițiilor prevăzute de lege. Cererile de redobândire sau de acordare a cetățeniei române, întemeiate pe dispozițiile art. 10 alin. (1) și art. 11 din Legea nr. 21/1991, pot fi depuse și la misiunile diplomatice sau la oficiile consulare ale României, în acest caz fiind trimise de îndată Comisiei pentru cetățenie din cadrul Autorității Naționale pentru Cetățenie', arată anchetatorii.

Parchetul General spune că probele administrate în cauză relevă existența unui grup infracțional organizat constituit în anul 2022 de șapte cetățeni ucraineni, majoritatea rezidenți în România, grup sprijinit de mai mulți avocați din Baroul București, traducători și/sau notari publici.

'Membrii grupului organizat aveau acces direct sau prin intermediari la baze de date privind evidența populației din Republica Moldova sau Ucraina, unde se presupune că se falsifică majoritatea actelor de stare civilă necesare dovedirii unei descendențe din cetățeni români. Au existat situații în care, refuzându-se înregistrarea dosarelor din cauza lipsei unor documente de stare civilă, beneficiarii au revenit imediat cu documentul lipsă (aparent emis de o autoritate străină), însoțiți de aceiași avocați, în unele situații originalele actelor de stare civilă (ce trebuiau prezentate pentru comparare, la ghișeu) având urme de tuș proaspăt imprimat, ceea ce a generat suspiciunea existenței unor centre de falsificare a înscrisurilor oficiale chiar și pe raza municipiului București', explică procurorii.

Aceștia arată că numai în primele 11 luni ale acestui an au fost depuse peste 900 de cereri de acordare a cetățeniei române care au legătură cu activitatea grupului infracțional organizat investigat, adăugând că, ulterior obținerii cetățeniei române, solicitanții obțin acte de identitate românești, în special pașaportul, care atestă astfel, în mod fraudulos, că sunt cetățeni ai Uniunii Europene.

'Întrucât procedura de redobândire/acordare a cetățeniei române în temeiul art. 11 din Legea nr. 21/1991 este o procedură de durată - verificările durează de regulă mai mult de doi ani - și se termină, în caz pozitiv, cu depunerea jurământului, în paralel a fost dezvoltată o rețea de falsificatori de certificate de cetățenie (care, așa cum am arătat mai sus, pot fi emise și de reprezentanțele diplomatice ale statului român din statul unde solicitantul are domiciliul), care au fost folosite de mai multe persoane, majoritatea cetățeni ruși, cu ajutorul voit sau nu al unor funcționari publici, pentru a obține acte de stare civilă (certificate de naștere) și, ulterior, acte de identitate (în special pașapoarte) românești', mai spun procurorii.

Anchetatorii arată că acest aspect, combinat cu managementul defectuos și lipsa pregătirii profesionale a unor funcționari publici, dar și cu reaua-credință în exercitarea atribuțiilor, a dus la acapararea și, posibil, la 'colapsul' sistemului de primire și soluționare a cererilor.

'Acest colaps a permis identificarea și exploatarea unor vulnerabilități de ordin uman, legislativ și organizațional de către persoanele interesate să obțină aceste acte de stare civilă. Premisa obținerii acestora constă în obținerea ulterioară de beneficii materiale, cum ar fi rezidență fiscală, ajutoare sociale de stat (alocații și indemnizații), dar și juridice, obținând posibilitatea de liberă circulație în interiorul Uniunii Europene, dar și în țări față de care România a încheiat tratate bilaterale de cooperare și liberă circulație', mai menționează Parchetul General.

Conform procurorilor, au fost identificate până în prezent cel puțin 89 de certificate de cetățenie false care au fost depuse la Primăria Sectorului 6 - Serviciul Stare Civilă. Ulterior 'transcrierii' actului de naștere, beneficiarii au obținut acte de identitate (în special pașapoarte românești) de la structurile de evidență a populației competente de pe raza municipiului București, județelor Ilfov sau Suceava, unde și-au stabilit, de cele mai multe ori fictiv, domiciliul legal.

'Analiza înscrisurilor depuse relevă că, de cele mai multe ori, solicitantul nici nu figura intrat legal pe teritoriul național. Au fost aplicate ștampile suspectate a fi contrafăcute, denumite în continuare generic vize, care atestă în fals intrarea în țară prin următoarele PTF-uri, cu date diferite față de evidențele informatizate: București H.C., Albița, Stânca, Siret, Sculeni, Nădlac II și Ruse. Totodată, prin comparațiile făcute de organele de urmărire penală între înscrisurile depuse, s-a constatat faptul că o parte din cereri au fost completate de cetățeni români, așa-ziși mandatari, solicitantul nefiind fizic prezent. Cu toate acestea, șase funcționare din cadrul Primăriei Sectorului 6 - Serviciul Stare Civilă au înscris în mod fals în documentul oficial faptul că au verificat identitatea solicitantului, rubricile aferente acestuia conținând datele de stare civilă și identificare ale persoanei străine', subliniază anchetatorii.

Mai mult, aceștia menționează că, în cazul a trei funcționare din cadrul Serviciului Stare Civilă Sector 6, au fost emise acte de naștere fără a exista la dosarul de transcriere certificatul de cetățenie, iar un număr de opt funcționari au atestat în mod fals în documentul oficial faptul că au primit cererea și documentele solicitantului, rubricile aferente acestuia conținând datele de stare civilă și identificare ale persoanei străine, rezultând în mod nereal faptul că solicitantul ar fi fost prezent.

'Supravegherea tehnică autorizată în cauză a permis și descoperirea unei surse de informații pentru persoanele cercetate în prezenta cauză, un funcționar public din cadrul SPCEP Buftea care, uzând de accesul informațional de care beneficiază în vederea exercitării atribuțiilor de serviciu, a furnizat date confidențiale la îndemnul ori rugămintea unui mandatar (persoană care figurează în 50 de dosare depuse la Serviciul Stare Civilă Sector 6, în care au fost utilizate acte de cetățenie false, toate pe numele unor persoane originare din Federația Rusă)', mai spun procurorii.

De asemenea, anchetatorii arată că din cercetări a rezultat că diferite persoane au sprijinit străinii în vederea depunerii documentului falsificat la Serviciul Stării Civile Sector 6, prin efectuarea de programări pe platforma Primăriei Sector 6.

'În urma investigațiilor derulate s-a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale față de opt membri ai grupului infracțional organizat, cinci suspecți care au calitatea de avocați în Baroul București, 14 funcționari publici din cadrul Serviciul Stării Civile Sector 6 și alți 107 suspecți implicați în activitățile infracționale', a informat Parchetul General. AGERPRES/(AS - redactor: Mihai Stoica, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 1337

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 30-05-2026 19:31

VIDEO Bărbat urmărit pentru furt și conducere fără permis, prins după o urmărire pe A2 și un accident rutier

Un bărbat în vârstă de 26 de ani, pe numele căruia era emis un mandat de arestare preventivă pentru furt și conducere fără permis, a fost prins de polițiști după ce a refuzat să oprească la semnalele acestora pe Autostrada A2 și a fost implicat într-un accident rutier, a informat, sâmbătă, Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).

Justitie si interne 30-05-2026 14:27

Prahova: Bărbat cercetat pentru ultraj, după ce și-a instigat câinele să-i atace pe polițiști

Polițiștii Secției Rurale Puchenii Mari au intervenit vineri pentru punerea în executare a unui ordin de protecție emis de instanță, în comuna Gorgota, județul Prahova. Potrivit informațiilor transmise de IPJ Prahova, persoanei protejate i-au fost comunicate măsurile dispuse de instanță, iar bărbatului împotriva căruia fusese emis ordinul i-au fost

Justitie si interne 30-05-2026 13:17

Poliția Română: Peste 8.400 de sancțiuni și aproape 3.000 de intervenții în ultimele 24 de ore

Poliția Română a intervenit în ultimele 24 de ore la aproape 2.900 de solicitări ale cetățenilor și a constatat peste 8.400 de fapte contravenționale, în cadrul acțiunilor desfășurate la nivel național pentru menținerea ordinii și siguranței publice. Potrivit datelor transmise de IGPR, polițiștii au organizat 516 acțiuni și a

Justitie si interne 30-05-2026 10:41

MapN a semnat contracte pentru blindate, sisteme anti-dronă, nave și muniție, în cadrul Programului SAFE

Ministerul Apărării Naționale (MApN), prin Direcția Generală pentru Armamente, a semnat vineri mai multe contracte majore de înzestrare a Armatei Române, în cadrul Programului SAFE (Acțiunea pentru Securitatea Europei), a anunțat instituția. 'Ministerul Apărării Naționale, prin Direcția generală pentru armamente, a semnat

Justitie si interne 30-05-2026 10:27

Prahova: Antrenorul de înot acuzat de agresarea sexuală a unei minore a fost arestat preventiv

Antrenorul de înot din cadrul Clubului Sportiv (CS) Câmpina acuzat de agresiune sexuală săvârșită asupra unui minor a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Conform datelor de pe portalul instanțelor de judecată, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Câmpina a admis propunerea formulată de Parc

Justitie si interne 29-05-2026 19:44

VIDEO Dronă căzută la Galați/ Predoiu anunță că ofițerii criminaliști au încheiat cercetarea la fața locului

Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, a anunțat vineri seară că, în cazul dronei care a lovit un bloc de locuințe la Galați, ofițerii criminaliști au încheiat cercetarea la fața locului, urmând ca datele să fie transmise procurorilor care se ocupă de ancheta penală.

Justitie si interne 29-05-2026 17:16

Argeș: Încă doi suspecți reținuți într-un dosar de furturi de mărfuri cu prejudiciu de 3 milioane de euro

Încă doi suspecți au fost reținuți într-un dosar de furturi de mărfuri cu prejudiciu de 3 milioane de euro, în care au fost efectuate mai multe percheziții la sfârșitul lunii martie, a anunțat, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Argeș. Dosarul este instrumentat de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminal

Justitie si interne 29-05-2026 17:03

Argeș: Turistul bulgar mușcat de urs pe Transfăgărășan, amendat de jandarmi cu 20.000 de lei

Turistul bulgar care a fost mușcat de un urs pe DN 7C - Transfăgărășan, în ziua de 27 mai, a fost amendat de jandarmi cu 20.000 de lei. Potrivit unui comunicat transmis vineri de Inspectoratul Județean de Jandarmi (IJJ) Argeș, sancțiunea contravențională a fost aplicată pentru hrănirea urșilor aflați în libertate. &#

Justitie si interne 29-05-2026 16:52

Cei doi procurori din Constanța acuzați de corupție rămân în arest; o judecătoare a făcut opinie separată

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis vineri menținerea arestului preventiv în cazul procurorilor Gigi Ștefan și Teodor Niță de la Parchetul Curții de Apel Constanța, acuzați de corupție. Contestația celor doi procurori față de decizia de arestare, luată în primă instanță pe 15 mai, s-a judecat la ICCJ pe parcursul a tr

Justitie si interne 29-05-2026 16:30

Pastor penticostal, trimis în judecată sub acuzația că a violat o fată de 15 ani

Un pastor penticostal, în vârstă de 72 de ani, a fost trimis în judecată de procurori sub acuzația că a agresat sexual și a violat o fată de 15 ani. ''În cauză s-a reținut că, în perioada 2021 - 2022, inculpatul, având calitatea de pastor la o biserică penticostală situată în București, a supus

Justitie si interne 29-05-2026 16:19

Asistent medical ATI, judecat pentru ucidere din culpă în legătură cu decesul unui pacient

Un asistent medical ATI de la o clinică privată din Capitală a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă, fiind acuzat de procurori că a efectuat unui pacient o transfuzie de sânge fără a verifica grupa sanguină a acestuia, fapt ce a dus la instalarea unui șoc hemolitic și insuficiențe multiple de organe, pacientul decedând în august 20

Justitie si interne 29-05-2026 16:05

Parchetul General preia ancheta în cazul dronei rusești care a lovit un bloc în Galați

Parchetul General anunță că preia ancheta în cazul dronei de proveniență rusească, care a lovit un bloc de locuințe situat în centrul municipiului Galați și a explodat la impact. Inițial, dosarul a fost deschis la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Galați. ''În continuarea comunicatului de presă

Justitie si interne 29-05-2026 16:03

Bacău: Două persoane au fost reținute pentru trafic de droguri de risc și mare risc (GALERIE FOTO)

Două persoane au fost reținute de polițiști sub acuzația de trafic de droguri de risc și mare risc, a informat, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău. ''Din actele de urmărire penală a reieșit că, în perioada martie - mai 2026, o persoană ar fi procurat, deținut și vândut, în județul Bacău, diferite ca

Justitie si interne 29-05-2026 15:56

Un medic de la Spitalul Floreasca recunoaște că a primit mită de la pacienți; va primi o pedeapsă cu suspendare

Un medic ortoped de la Spitalul Floreasca a încheiat cu procurorii un acord de recunoaștere a vinovăției, prin care a acceptat să primească o pedeapsă cu suspendare pentru că ar fi primit mită de la pacienți. ''Procurorii au dispus sesizarea instanței cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu un inculpat (un bărba

Justitie si interne 29-05-2026 15:52

Patru polițiști rutieri din Capitală, acuzați că au primit mită pentru a mușamaliza un accident auto

Patru polițiști de la Brigada Rutieră a Capitalei au fost plasați în arest la domiciliu de către judecători, într-un dosar în care sunt acuzați că ar fi primit aproximativ 2.000 de euro pentru a mușamaliza un accident rutier provocat de un șofer aflat sub influența alcoolului. Cei patru au fost reținuți în urmă cu două