logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Femeie ucisă în Teleorman/ Șeful IGPR: 14 polițiști, din care șase cu funcții de conducere, cercetați prealabil

Imagine din galeria Agerpres

Șeful Poliției Române, Benone-Marian Matei, a declarat, luni, că în urma verificării efectuate de Direcția Control Intern la Inspectoratul de Poliție Județean Teleorman a fost declanșată cercetarea prealabilă față de 14 polițiști care au fost implicați în gestionarea cazului femeii ucise.


''Ca urmare a acestor constatări, am dispus declanșarea cercetării prealabile față de 14 polițiști (șase polițiști cu funcții de conducere, dintre care un ofițer și cinci agenți, respectiv opt polițiști cu funcții de execuție, un ofițer și șapte agenți)'', a spus Benone Matei, într-o conferință de presă la sediul IGPR.

El a arătat că verificarea întreprinsă de către reprezentanții Direcției Control Intern și Direcției de Ordine Publică a evidențiat mai multe disfuncționalități, respectiv nu au fost efectuate toate activitățile obligatorii, conform prevederilor legale, în mapele de supraveghere deschise ca urmare a emiterii ordinului de protecție provizorie de către polițiști, respectiv a ordinului de protecție de către instanță.

În ceea ce privește polițiștii cu funcții de execuție, aceștia nu au respectat toți pașii procedurali în cadrul evenimentelor semnalate la care au intervenit, iar la nivel de management nu s-a exercitat supravegherea ierarhică necesară în gestionarea unui astfel de caz.

De asemenea, tematica violenței domestice nu a fost analizată în ședințele periodice, a mai spus șeful IGPR.

''Cu siguranță aceste concluzii vor fi integrate în materialul de control efectuat de colegii din cadrul IGPR. Aș dori să precizez foarte clar că noi, Poliția Română, am verificat la IPJ Teleorman din punct de vedere administrativ cum au fost derulate activitățile acolo, iar Parchetul General a verificat din punct de vedere al activităților derulate în cadrul dosarelor penale. Cu siguranță vom reuni aceste materiale, vom lucra bineînțeles în continuare cu Parchetul General, tocmai pentru a vedea gradul de vinovăție al celor din Teleorman'', a declarat directorul de cabinet al inspectorului general al IGPR, Georgian Drăgan.

Parchetul General anunță luni că a sesizat Ministerul de Interne, după ce au fost descoperite deficiențe în activitatea polițiștilor care au efectuat ancheta în cazul femeii ucise în Teleorman.

De asemenea, a fost sesizată Inspecția Judiciară în cazul unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Turnu Măgurele, în vederea cercetării acestuia pentru ''exercitarea funcției cu gravă neglijență''.

Parchetul General a dat publicității rezultatele controlului dispus pe 10 noiembrie de procurorul general Alex Florența la Parchetul de pe lângă Judecătoria Turnu Măgurele în legătură cu modul în care s-au efectuat cercetările în cazul femeii ucise în Teleorman, respectiv evenimentele de dinainte de producerea crimei.

''Controlul a stabilit deficiențe în activitatea organelor de poliție care au efectuat urmărirea penală în cauză, precum și în activitatea procurorului în ceea ce privește atributul de coordonare sau de supraveghere a cercetării penale realizate de poliție. În raport de deficiențele constatate în activitatea organelor de poliție, procurorul general a dispus sesizarea Ministerul Afacerilor Interne, în vederea luării măsurilor care se impun conform competențelor legale. De asemenea, procurorul general al PICCJ a sesizat Inspecția Judiciară în vederea demarării cercetării disciplinare față de procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Turnu Măgurele, sub aspectul abaterii disciplinare prev. de art. 271 lit.s) teza a II-a din Legea nr. 303/2022, constând în exercitarea funcției cu gravă neglijență'', informează Parchetul General într-un comunicat de presă.

O femeie de 25 de ani care se afla împreună cu fiul ei de 3 ani pe o stradă din comuna teleormăneană Beciu a fost ucisă pe 8 noiembrie de fostul soț.

Anterior, pe 26 septembrie, femeia reclamase faptul că fostul soț a a răpit-o și violat-o, agresiunile având loc în condițiile în care exista un ordin de protecție provizoriu emis de Poliție. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Alexandru Florea, editor: Florin Marin, editor online: Gabriela Badea)

Citeşte şi:

VIDEO Mirițescu (IGPR): Doar în 3.300 de cazuri agresorul a fost obligat să poarte un dispozitiv electronic de supraveghere, în 2025

Afisari: 843

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 07-08-2026 17:18

Argeș: Polițistul prins băut la volan în timpul serviciului, suspendat pe perioada măsurii preventive

Polițistul din Argeș prins băut la volan în comuna Leordeni a fost suspendat din funcție pe perioada măsurii preventive dispuse de organele judiciare, anunță, vineri, IPJ Argeș. ''Având în vedere informațiile apărute în spațiul public cu privire la la cazul unui bărbat (polițist) care ar fi condus un autoturism,

Justitie si interne 07-08-2026 15:47

Operațiunea SPEED: Polițiștii de la Rutieră au aplicat 886 de sancțiuni în această săptămână

Polițiștii rutieri au aplicat, în această săptămână, 886 de sancțiuni contravenționale și au reținut 47 de permise de conducere ale șoferilor care au depășit viteza legală pe străzile din București. În cadrul operațiunii SPEED, desfășurată la nivel european sub egida ROADPOL, în perioada 3 - 9 august, polițiști au vizat

Justitie si interne 07-08-2026 14:12

Giurgiu: Bărbat aflat în arest la domiciliu, evadat după ce a intervenit asupra dispozitivului de monitorizare electronică

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale al IPJ Giurgiu efectuează cercetări pentru evadare după ce un bărbat, în vârstă de 46 de ani, care era în arest la domiciliu, ar fi intervenit asupra dispozitivului de monitorizare electronică și nu a fost găsit la adresa unde executa măsura preventivă. ''Pol

Justitie si interne 07-08-2026 14:08

Directoarea care a delapidat peste 4,5 milioane lei de la Electrica Serv - trimisă în judecată

Un fost director economic din cadrul unei societăți cu capital de stat a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București într-un dosar în care este acuzat că a delapidat compania cu peste 4,5 milioane de lei. Potrivit unui comunicat al PTB transmis AGERPRES vineri, procurorii Parchetul

Justitie si interne 07-08-2026 13:32

Ialomița: Tânăr de 20 de ani, reținut după ce ar fi procurat, deținut și comercializat canabis în municipiul Slobozia

Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Ialomița, fiind cercetat pentru trafic de droguri de risc, după ce ar fi procurat, deținut și comercializat canabis în municipiul Slobozia, a informat, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean Ialomița. Potrivit unui comunicat transmis de IPJ Ialomița, polițiștii Servici

Justitie si interne 07-08-2026 12:48

Timiș: Doi bărbați au fost reținuți de poliție pentru ultraj, după ce au postat videoclipuri cu conținut sexual

Doi bărbați au fost reținuți de polițiștii timișeni, pentru 24 de ore, după ce Poliția s-a sesizat din oficiu și efectuează cercetări într-un dosar de ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice. În dosar sunt implicați trei bărbați, dar unul dintre ei este plecat din țară, potrivit unei precizări făcute, vineri, de Pol

Justitie si interne 07-08-2026 10:20

IGSU: Pompierii români continuă să sprijine colegii din Franța și Grecia

Pompierii români aflați în misiuni de pre-poziționare în Republica Franceză și Republica Elenă au continuat joi activitățile desfășurate în sprijinul autorităților locale, executând misiuni specifice de monitorizare, patrulare și intervenție, în cadrul Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene. Potrivit unui comun

Justitie si interne 07-08-2026 09:59

Percheziții la persoane bănuite că au furat cabluri electrice de la parcuri fotovoltaice din Dâmbovița, Ilfov și Giurgiu

Polițiștii au efectuat, vineri dimineață, nouă percheziții domiciliare la persoane suspecte că au furat cabluri electrice de la parcuri fotovoltaice din Dâmbovița, Ilfov și Giurgiu, anunță Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Dâmbovița. 'Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița, sub coordonarea unui procuror

Justitie si interne 06-08-2026 16:45

Curtea Constituțională a României va discuta pe 12 august sesizarea privind Legea ANI

Curtea Constituțională a României urmează să discute pe 12 august sesizarea pe legea privind modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității, au precizat, joi, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR. Senatul a adoptat, miercuri, în calitate de for decizional, propunerea legislativă privind modificarea și com

Justitie si interne 06-08-2026 16:15

ICCJ amână pe 20 august pronunțarea în procesul cu Guvernul privind restanțele salariale ale magistraților

Înalta Curte de Casație și Justiție a amânat joi, pentru data de 20 august, pronunțarea unei soluții definitive în dosarul pe care l-a câștigat în primă instanță cu Guvernul și Ministerul Finanțelor pentru neplata unor drepturi salariale restante către magistrați, apărute ca urmare a unor majorări stabilite retroactiv prin hotărâri

Justitie si interne 06-08-2026 12:51

Covasna: Cultură de canabis descoperită într-o pădure din Dalnic; un bărbat, arestat preventiv

Peste 130 de plante de canabis, cu o greutate de aproximativ 17 kilograme, au fost descoperite și ridicate de către polițiștii din Covasna și procurorii DIICOT în urma unei percheziții efectuate într-o zonă forestieră din comuna Dalnic, informează Inspectoratul Județean de Poliție. Potrivit sursei citate, un bărbat în vârstă de

Justitie si interne 06-08-2026 11:32

PICCJ: Trei persoane trimise în judecată după ce ar fi adus în România arme letale cumpărate din Turcia

Trei persoane au fost trimise în judecată de Parchetul General într-un dosar în care sunt acuzate că ar fi introdus ilegal în România arme letale cumpărate din Turcia. Potrivit unui comunicat transmis, joi, AGERPRES, procurorul de caz de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție - Secția de urmărire

Justitie si interne 06-08-2026 11:23

Polițiștii au prins în flagrant doi străini care au înșelat o bătrână; instanța a decis arestarea preventivă

Doi cetățeni străini au fost arestați preventiv pentru 30 de zile după ce au fost prinși în flagrant când primeau bani de la o femeie de 75 de ani, sub pretextul că unul ar fi polițist și celălalt reprezentant al unei instituții bancare. 'La data de 4 august, polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București - Secția 22 Poliție,

Justitie si interne 05-08-2026 19:08

ANP: Deficitul de personal și gradul de ocupare a locurilor de deținere - provocări la nivelul întregului sistem penitenciar

Deficitul de personal și gradul de ocupare a locurilor de detenție reprezintă provocări importante pentru sistemul penitenciar, iar gestionarea resurselor umane și a persoanelor custodiate se face în mod constant, ținând cont de nevoile operaționale și particularitățile fiecărei unități, a transmis Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP), după pro

Justitie si interne 05-08-2026 17:25

Avramescu, după audierea la DIICOT: Povestea e produsul unei minți care și-a pierdut busola morală

Fostul consilier prezidențial Cătălin Avramescu a transmis, miercuri, după ce a fost audiat la DIICOT într-un dosar de pornografie infantilă, că nu are nimic de ascuns și de negat, toată 'povestea' fiind 'produsul unei minți care și-a pierdut busola morală'.