logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Alba: O nouă amânare privind pronunțarea în dosarul Kreiner

Image

Tribunalul Alba a amânat, joi, pentru a treia oară, pronunțarea în dosarul în care trei bărbați, dintre care doi arestați preventiv la Penitenciarul Aiud, sunt acuzați în cazul uciderii omului de afaceri sibian Adrian Kreiner.

'Amână pronunțarea la data de 21.10.2025', se arată în soluția pe scurt publicată, joi, pe portalul Tribunalului Alba.

Procesul a debutat, pe fond, la Tribunalul Alba în toamna anului trecut, după ce s-a stabilit că nu se poate constitui un complet în cadrul Tribunalului Sibiu pentru a soluționa acest caz, toți magistrații de acolo fiind incompatibili deoarece au soluționat dosarul pe măsurile preventive.

Cei trei bărbați acuzați că l-au ucis pe omul de afaceri sibian Adrian Kreiner au fost trimiși în judecată în mai 2024. Doi dintre aceștia sunt arestați în România, iar al treilea suspect, Zuleam Costinel, nu a fost încă prins.

Minae Marian Cristian a fost trimis în judecată pentru săvârșirea infracțiunilor de furt calificat, tâlhărie calificată, complicitate la tâlhărie calificată și omor calificat, iar Ghiță Laurențiu pentru complicitate la furt calificat, conducere a unui vehicul cu număr fals de înmatriculare, furt calificat, tâlhărie calificată și omor calificat.

Potrivit Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, cei trei bărbați acuzați de omor au venit în România în octombrie 2023, cu intenția de a fura de pe mai multe proprietăți din județele Dolj, Argeș și Sibiu.

Prima spargere au dat-o în județul Dolj, apoi în Sibiu.

În noiembrie 2023, cei trei inculpați au renunțat să mai dea două spargeri în Pitești, la două case, una a unui medic, cealaltă a unui om de afaceri, menționează sursa citată.

Înainte de a-l jefui pe afaceristul sibian, cei trei inculpați i-au supravegheat casa și așa au constatat că senzorii de mișcare de pe gardul locuinței nu erau activați.

'În seara de 4.11.2023, inculpații s-au deplasat pe strada unde se afla imobilul omului de afaceri Kreiner Adrian, unul dintre inculpați aflând de la un cunoscut că acesta este un om de afaceri înstărit și deține valori importante în locuință. Au procedat la supravegherea acestei locuințe dintr-un imobil nelocuit situat vis-a-vis, iar în noaptea următoare, după ce au constatat că senzorii de mișcare amplasați pe gard nu sunt activați, au hotărât să pună în aplicare planul infracțional', potrivit unui comunicat de presă.

Adrian Kreiner a fost bătut grav, decedând la spital în urma loviturilor.

'În data de 6.11.2023, inculpații, purtând cagule, au pătruns în curtea și locuința familiei Kreiner la ora 2,36. Aici l-au găsit pe acesta în camera de la parter și l-au agresat fizic exercitând multiple acte de violență la nivelul capului, trunchiului, precum și membrelor. Acționând conjugat și coordonat, cei trei au procedat la imobilizarea numitului Kreiner Adrian, pe care l-au legat cu mâinile la spate, fiindu-i imobilizate și picioarele cu aceeași sfoară. Victima a fost apoi așezată pe abdomen, în poziția similară unei bărci, modalitate aptă a crea suferințe extrem de puternice. Auzind zgomot, fiica omului de afaceri care se afla într-un dormitor de la etaj, a coborât în living unde l-a observat pe unul dintre agresori, fiind la rândul ei observată de acesta. Persoana vătămată s-a reîntors în dormitor de unde a apelat serviciul 112. Doi dintre inculpați au urmat-o și au pătruns în cameră lovind cu piciorul ușa încuiată de aceasta', se arată în comunicatul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu.

Cei trei inculpați au furat 16 ceasuri de peste 200.000 de euro și au amenințat-o cu moartea pe fiica omului de afaceri, care a scăpat cu viață datorită faptului că a apucat să sune la 112 și să ceară ajutorul politiștilor. Ceasurile furate de la Sibiu au fost găsite ascunse în mașina unuia dintre cei trei bărbați acuzați de omor. AGERPRES/(AS - redactor: Marinela Brumar, editor: Antonia Niță, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 260

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 26-08-2026 09:24

Neamț: Minor în vârstă de 14 ani reținut de polițiști după ce a înjunghiat un tânăr, în Piatra-Neamț

Un minor în vârstă de 14 ani a fost reținut de polițiști după ce a înjunghiat de mai multe ori un tânăr, cu un briceag, în municipiul Piatra-Neamț, a informat, miercuri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Neamț. Inițial, conflictul a început între victimă și tatăl agresorului, dar apoi a degenerat

Justitie si interne 25-08-2026 18:01

Șapte persoane reținute în urma perchezițiilor la gruparea infracțională ce transporta sute de kilograme de droguri din Spania

Șapte persoane au fost reținute în urma perchezițiilor efectuate luni la gruparea infracțională care transporta sute de kilograme de droguri din Spania, a informat, marți, Poliția Română. Potrivit unui comunicat transmis, marți, AGERPRES, în urma perchezițiilor efectuate luni de către polițiștii Direcției de Combatere a Criminalității Organiz

Justitie si interne 25-08-2026 17:53

Un bărbat a încercat să iasă din țară cu 60.000 de dolari; i-a dat copilului minor borseta cu bani

Un bărbat a fost sancționat contravențional cu 10.000 de lei după ce nu a declarat la controlul vamal de pe Aeroportul Henri Coandă sumele de 60.000 de dolari și 2.000 de euro pe care le avea asupra sa. El a încercat să-i dea copilului minor borseta în care se aflau banii nedeclarați, după ce a fost oprit pentru control. ''&I

Justitie si interne 25-08-2026 17:28

DIICOT extinde ancheta în dosarul Nordis; 50 de noi plângeri penale (surse)

DIICOT a dispus extinderea urmăririi penale într-un dosar în care se investighează constituirea de grup infracțional organizat, delapidare, spălare a banilor, evaziune fiscală și înșelăciune, după ce au fost depuse 50 de noi plângeri penale. Potrivit unui comunicat al DIICOT transmis, marți, AGERPRES, în continuarea activităților

Justitie si interne 25-08-2026 15:31

Cătălin Predoiu: Capturarea a 1,7 tone de droguri de mare risc - un succes important al Ministerului Afacerilor Interne

Capturarea în aceste zile a 1,7 tone de droguri de mare risc este un succes important al Ministerului Afacerilor Interne prin structurile antidrog ale Poliției Române, a transmis marți ministrul interimar Cătălin Predoiu. Potrivit acestuia, combaterea traficului de droguri a reprezentat o prioritate pentru MAI de când a luat acest portofoliu.

Justitie si interne 25-08-2026 14:52

Arad: Un om de afaceri este trimis în judecată pentru o evaziune de peste 18 milioane lei

Un om de afaceri din Arad este trimis în judecată pentru o evaziune fiscală de aproximativ 18,7 milioane de lei, după ce nu ar fi plătit, timp de doi ani, contribuțiile la sănătate și pensii pentru zeci de angajați ai companiei sale. Conform unui comunicat de presă transmis, marți, de Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad, atât omul de afacer

Justitie si interne 25-08-2026 14:00

Cristina Trăilă, urmărită penal de DNA pentru complicitate la folosirea influenței ori autorității

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție (DNA) informează că au dispus urmărirea penală față de Cristina Trăilă, secretar general adjunct al Guvernului, pentru 'complicitate la folosirea influenței ori autorității în scopul obținerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite'. Conform unui comunicat tr

Justitie si interne 25-08-2026 12:53

Secretarul general adjunct al Guvernului, Cristina Trăilă, la DNA Iași (surse)

Cristina Trăilă, secretar general adjunct al Guvernului, a fost chemată marți la sediul Direcției Naționale Anticorupție (DNA) Iași. Potrivit unor surse, Trăilă este audiată în calitate de suspect pentru complicitate la folosirea influenței în dosarul unei ferme din județul Vaslui. Dosarul îl vizează omul de af

Justitie si interne 25-08-2026 11:41

Arad: Un ucrainean căutat pentru pornografie infantilă, prins în apropiere de Nădlac

Un ucrainean căutat pentru pornografie infantilă, pe numele căruia era emis un mandat european de arestare, a fost depistat la un control de rutină efectuat de polițiștii de frontieră pe un drum din apropierea localității Nădlac, fiind ulterior reținut. Poliția de Frontieră Arad a informat, marți, printr-un comunicat de presă, că bărbatul a fo

Justitie si interne 25-08-2026 11:26

Buzău: Peste 3,3 milioane de țigarete confiscate de polițiști, după ce au oprit în trafic două camioane

Peste 3,3 milioane de țigarete au fost confiscate de polițiștii din Buzău, după ce au oprit în trafic două camioane conduse de un cetățean român și unul de cetățenie greacă. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Buzău, polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate, sub coordonarea procurorului de caz

Justitie si interne 24-08-2026 19:29

Percheziții ale Poliției și DIICOT la o grupare infracțională care transporta sute de kilograme de droguri din Spania

Procurorii DIICOT și polițiștii de la antidrog au efectuat, luni, 16 percheziții la domiciliile unor persoane fizice și sediile unor persoane juridice situate în mai multe județe ale țării într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat, trafic de droguri de risc și mare risc în formă continuată

Justitie si interne 24-08-2026 18:05

IPJ Ilfov: Aproape 10.000 de infracțiuni sesizate de la începutul anului

Polițiștii ilfoveni au înregistrat, în primele șapte luni ale anului, 9.742 de infracțiuni, cele mai multe fiind judiciare. Din totalul infracțiunilor sesizate, 848 sunt stradale, iar 1.975 flagrante, constatându-se o creștere față de aceeași perioadă a anului precedent. 'În primele șapte luni ale anului 2026, Inspect

Justitie si interne 24-08-2026 15:42

Bărbat găsit mort de polițiști la o adresă din Sectorul 3 al Capitalei

Corpul neînsuflețit al unui bărbat a fost descoperit, luni, la o adresă din Sectorul 3 al Capitalei, după ce polițiștii au fost sesizați prin apel 112 despre prezența unei persoane în stare de inconștiență. 'Polițiștii care s-au deplasat cu operativitate la fața locului au constatat faptul că aspectele sesizate se confirmă, persoana în ca

Justitie si interne 24-08-2026 14:30

DNA: Bărbat arestat preventiv după ce ar fi promis că poate interveni pentru soluționarea favorabilă a unui dosar

Un bărbat a fost arestat preventiv de Tribunalul București, după ce ar fi pretins bani de la două persoane, susținând că are influență asupra unui procuror și a unor polițiști din cadrul Direcției Naționale Anticorupție și că îi va determina să soluționeze favorabil un dosar penal. Potrivit unui comunicat al DNA transmis, luni, AGERPRES, duminică,

Justitie si interne 24-08-2026 12:57

Bacău: Percheziții în patru județe și în Capitală la suspecți care achiziționau autoturisme cu euro falși

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Bacău au desfășurat percheziții domiciliare în municipiului București și județele Vrancea, Neamț, Galați și Iași, la persoane suspectate că ar fi achiziționat autoturisme cu euro falși, a informat, luni, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău. ''Au fost ef