logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Instanța supremă dezbate recursul lui Călin Georgescu în dosarul alegerilor

Imagine din galeria Agerpres

Înalta Curte de Casație și Justiție dezbate joi recursul declarat de Călin Georgescu în dosarul anulării alegerilor prezidențiale.

Procesul este programat de la ora 13,30, la Secția de contencios administrativ.

Călin Georgescu și Coaliția pentru Apărarea Statului de Drept au dat în judecată Biroul Electoral Central și mai multe instituții (Ministerul Apărării, Statul Major al Apărării, Guvern, Parchetul General, Curtea Constituțională, Serviciul Român de Informații), dar și pe președintele Klaus Iohannis și pe Elena Lasconi (USR), solicitând anularea a două hotărâri ale BEC prin care s-a dispus reluarea alegerilor prezidențiale de la zero, în baza deciziei Curții Constituționale.

Pe 31 decembrie 2024, Curtea de Apel București a respins acțiunea deschisă de Călin Georgescu, însă acesta a făcut recurs.

În motivarea deciziei, Curtea de Apel București susținea că Biroul Electoral Central nu a făcut decât să pună în aplicare decizia Curții Constituționale din 6 decembrie de anulare a alegerilor, iar deciziile CCR sunt definitive și obligatorii, prin urmare nu pot fi analizate în instanță.

De asemenea, instanța spunea că, prin anularea alegerilor prezidențiale, BEC nu a încălcat drepturi civile și fundamentale ale cetățenilor prevăzute în Constituție (dreptul de a vota, de a fi ales).

În plus, Guvernul nu mai avea temei legal, după decizia CCR, să stabilească programul și data organizării turului doi al alegerilor.

Pe 6 decembrie 2024, Curtea Constituțională a anulat rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale, câștigate de Călin Georgescu, în baza unor documente desecretizate de CSAT, primite de la SRI, SIE, MAI și STS.

În documentele serviciilor secrete se arată că Georgescu a încălcat legislația electorală referitoare la finanțarea campaniei pentru alegerile prezidențiale, după ce a raportat la Autoritatea Electorală Permanentă zero cheltuieli, în condițiile în care SRI și MAI au indicat faptul că finanțarea campaniei pe TikTok a fost realizată de Bogdan Peșchir și s-a ridicat la un milion de euro. De asemenea, în documentele desecretizate de CSAT se spune că au avut loc acțiuni ale unui actor cibernetic statal asupra infrastructurilor IT&C suport pentru procesul electoral și că România este o țintă pentru acțiuni hibride agresive ruse.

Conform SIE, România 'a devenit o prioritate pentru acțiunile ostile ale Rusiei, existând un interes în creștere la Kremlin pentru a influența (cel puțin) mood-ul și agenda în societatea românească în context electoral''. Aceste acțiuni se manifestă prin propagandă și dezinformare, sprijinirea unor candidați eurosceptici și alimentarea unor mișcări antisistem, inclusiv prin 'implicarea acestora în proteste care să modeleze agenda publică', încurajarea nemulțumirilor/ provocarea de reacții emoționale la nivelul populației, astfel încât să pună presiune pe autorități să reducă/ stopeze sprijinul pentru Ucraina. AGERPRES/(AS - autor: Eusebi Manolache, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 1488

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 17-08-2026 15:15

CCR: Amendamentul prin care aleșii incompatibili își pierd funcțiile, declarat constituțional; vizat - Dominic Fritz

Curtea Constituțională a stabilit ca fiind constituțional un amendament introdus în Legea integrității la cererea PSD și AUR, prin care aleșii găsiți incompatibili sau în conflict de interese își pierd funcțiile. Cu majoritate de voturi, CCR a declarat ca fiind constituțională prevederea din lege care menționează înceta

Justitie si interne 17-08-2026 15:03

CCR: Sintagma ''persoana care are relații asemănătoare celor dintre soți'' din Legea ANI - neconstituțională

Curtea Constituțională a României a declarat neconstituțională, luni, sintagma ''persoana care are relații asemănătoare celor dintre soți'' din Legea privind modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității, au precizat, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR. Președintele Nicușor Dan a criticat, &i

Justitie si interne 17-08-2026 12:58

Simina Tănăsescu nu mai este judecător raportor pe Legea integrității (surse)

Șefa Curții Constituționale, Simina Tănăsescu, a decis să nu mai fie judecător raportor în cazul sesizărilor formulate față de Legea integrității, au declarat luni surse judiciare, pentru AGERPRES.

Justitie si interne 17-08-2026 12:34

Giurgiu: Bunuri și țigarete în valoare de aproximativ 1,2 milioane de lei, confiscate de polițiștii de frontieră

Țigarete și bunuri susceptibile a fi contrafăcute, în valoare de aproximativ 1,2 milioane de lei, au fost ridicate de polițiștii de frontieră în cadrul unor acțiuni de control desfășurate, la finalul săptămânii trecute, pe Drumul Național 5, potrivit comunicatului de presă transmis, luni, de Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Giurgiu.

Justitie si interne 17-08-2026 11:53

Prahova: Bărbat reținut după ce a fost prins conducând un autoturism cu numere false specifice corpului diplomatic

Un bărbat de 42 de ani a fost reținut pentru 24 de ore după ce, în urma unei alerte generată de sistemul LPR, a fost prins conducând pe DN 1 un autoturism pe care erau montate plăcuțe de înmatriculare care imitau plăcuțele specifice corpului diplomatic, a informat, luni, Inspectoratul Județean de Poliție (IJP) Prahova. Conform sursei citate,

Justitie si interne 17-08-2026 11:53

Mandat de arestare pe numele unui ultras dinamovist, acuzat că a lovit doi jandarmi

Un membru al galeriei dinamoviste PCH a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat că a lovit doi jandarmi în timpul unui incident care a avut loc sâmbătă între zeci de suporteri în stația de metrou Basarab, înaintea meciului de fotbal Rapid - Dinamo. Pentru aplanarea conflictului, la fața locului au intervenit jandarm

Justitie si interne 17-08-2026 10:51

ICCJ - reacție după întâlnirea șefei CCR cu Bolojan: O asemenea situație nu poate rămâne fără consecințe

Înalta Curte de Casație și Justiție o critică pe șefa Curții Constituționale, Simina Tănăsescu, privind întâlnirea pe care aceasta a avut-o cu premierul interimar Ilie Bolojan, susținând că o asemenea situație 'nu poate rămâne neclarificată și nici fără consecințe instituționale pe măsura gravității sale'. 'Explicațiil

Justitie si interne 17-08-2026 10:32

Bacău: Bărbat suspectat că și-a înjunghiat mortal soția și cumnata; el a încercat apoi să se sinucidă

Un bărbat în vârstă de 66 de ani, din orașul Comănești, este suspectat că și-a înjunghiat mortal soția și cumnata, după care ar fi încercat să se sinucidă, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău. Crimele au avut loc luni dimineață în imobilul în care locuiau victimele, autoritățile fiind anunțate de o femeie

Justitie si interne 17-08-2026 10:12

Tulcea: O fetiță de opt ani a murit într-o piscină; dosar penal pentru ucidere din culpă

Polițiștii tulceni au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, după ce o fetiță în vârstă de opt ani a murit, la sfârșitul săptămânii trecute, într-o piscină a unei unități de cazare din satul Mineri, județul Tulcea. Fetița se afla împreună cu părinții ei la unitatea de cazare care deține și un tobogan cu apă

Justitie si interne 17-08-2026 09:23

Arad: Dosar de ucidere din culpă după ce angajatul rănit în explozia de la Compania de Transport Public a murit

Polițiștii arădeni au întocmit, luni, un dosar de cercetare penală pentru ucidere din culpă, după ce angajatul Companiei de Transport Public (CTP) Arad rănit în explozia de joi a decedat în spita

Justitie si interne 17-08-2026 05:30

Curtea Constituțională a României discută sesizările privind Legea ANI

Curtea Constituțională a României discută, luni, sesizările formulate față de legea privind modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității, cu referire la extinderea obligației de completare și depunere a declarațiilor de avere și de interese, sintagma 'persoana care are relații asemănătoare acelora dintre soți', intruziunea &icir

Justitie si interne 16-08-2026 20:41

CCR: Întâlnirile președintei Curții cu reprezentanți ai Executivului - legate exclusiv de buna desfășurare a activității, în limite legale

Întâlnirile președintei Curții Constituționale a României (CCR) cu reprezentanți ai autorității executive au ca obiect exclusiv aspecte care țin de buna organizare, administrare și desfășurare a activității instituției, în limitele competențelor prevăzute de lege, a precizat, duminică, CCR. Conform sursei citate, funcți

Justitie si interne 16-08-2026 19:45

CSM, despre întâlnirea dintre Bolojan și Simina Tănăsescu: Se impun clarificări publice

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) cere clarificări publice referitoare la întâlnirea dintre președinta Curții Constituționale a României (CCR), Elena-Simina Tănăsescu, și premierul interimar Ilie Bolojan, arătând că, în astfel de situații, răspunsul instituțional adecvat trebuie să fie unul ferm orientat către transparență și cla

Justitie si interne 16-08-2026 19:18

Președinții tribunalelor cer lămuriri după întâlnirea șefei CCR cu premierul interimar

Președinții tribunalelor din România se alătură scrisorii semnată de președinții curților de apel din țară și cer clarificarea informațiilor apărute în spațiul public referitoare la întâlnirea dintre președinta Curții Constituționale a României (CCR), Elena-Simina Tănăsescu, și premierul interimar Ilie Bolojan, care ar fi avut loc î

Justitie si interne 16-08-2026 15:50

Președinții Curților de Apel cer clarificarea scopului întâlnirii dintre președinta CCR și premierul interimar

Președinții curților de apel din țară cer clarificarea scopului întâlnirii dintre președinta CCR, Elena-Simina Tănăsescu și premierul interimar, Ilie Bolojan. 'Președinții curților de apel din România, în considerarea exigențelor statului de drept și din perspectiva instanțelor judecătorești, chemate să dea efect &i