Judecătorii elimină mai multe probe din dosarul fraţilor Tate şi constată nereguli în rechizitoriu
![Imagine din galeria Agerpres](https://foto.agerpres.ro/storage/watermark/11404984.jpg)
Curtea de Apel Bucureşti a dispus marţi eliminarea mai multor probe strânse de procurorii DIICOT împotriva fraţilor Andrew şi Tristan Tate, în dosarul în care aceştia sunt judecaţi pentru constituirea unui grup infracţional organizat, trafic de persoane şi viol.
Magistraţii au constatat neregularitatea rechizitoriului şi au dat un termen de cinci zile DIICOT să comunice dacă menţin decizia de trimitere în judecată sau refac ancheta.
Iniţial, pe 26 aprilie, Tribunalul Bucureşti stabilise că se poate începe judecata pe fond, însă Curtea de Apel Bucureşti le-a admis fraţilor Tate mai multe cereri şi excepţii şi au eliminat probe de la dosar:
*admite, în parte, cererile şi excepţiile formulate de contestatorii inculpaţi Tate III Emory Andrew, Tate Tristan, Naghel Georgiana, şi Radu Alexandra Luana. Constată neregularitatea rechizitoriului nr.1305/D/P/2022 din data de 15.06.2023 al DIICOT - Structura Centrală prin care contestatorii-inculpaţi au fost trimişi în judecată sub următoarele aspecte: modalitatea de prezentare a situaţiei de fapt şi de descriere a elementelor constitutive în cazul infracţiunii de trafic de persoane comisă de contestatoarele Radu Luana şi Naghel Georgiana; încălcarea dreptului la apărare al inculpatului Tate III Emory Andrew raportat la modalitatea de aducere la cunoştinţă a acuzaţiei de trafic de persoane cu privire la persoana vătămată (...); neindicarea sumelor cu privire la care se impune a se dispune confiscarea specială.
*constată nulitatea relativă a încheierii de şedinţă din 14.04.2022 a judecătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Bucureşti în dosarul nr. 9651/3/2022 şi dispune excluderea declaraţiilor date de persoanele vătămate (...) în procedura audierii anticipate.
*în temeiul deciziei nr.236/2020 a Curţii Constituţionale dispune excluderea declaraţiilor date în calitate de martori de contestatorii inculpaţi Tate III Emory Andrew, Tate Tristan.
*în conformitate cu decizia nr. 22 din 18 ianuarie 2018 a Curţii Constituţionale, dispune îndepărtarea de la dosarul cauzei a acestor mijloace de probă, precum şi eliminarea referirilor la aceste mijloace de probă şi eliminarea redării conţinutului acestor mijloace de probă din actele procedurale existente la dosarul de urmărire penală. Măsura va fi dusă la îndeplinire de către DIICOT - Structura Centrală, căruia i se trimite dosarul de urmărire penală ulterior finalizării procedurii de cameră preliminară.
*în baza art. 345 alin. 3 Cpp dispune comunicarea prezentei încheieri DIICOT pentru a îndrepta neregularitatea rechizitoriului şi pentru a preciza, în termen de 5 zile, dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată a inculpaţilor sau solicită restituirea cauzei.
Andrew şi Tristan Tate, cu dublă cetăţenie, britanică şi americană, şi două tinere complice (Alexandra-Luana Radu şi Georgiana Manuela Naghel) au fost trimişi în judecată de DIICOT pe data de 20 iunie 2023, fiind acuzaţi că au constituit un grup infracţional organizat, în scopul racolării, cazării şi exploatării, prin obligarea unor femei la crearea unor materiale cu conţinut pornografic, destinate difuzării contra cost pe site-uri de profil. Din aceste activităţi, inculpaţii ar fi obţinut importante sume de bani.
Infracţiunile reţinute în sarcina lor sunt de constituire a unui grup infracţional organizat, trafic de persoane în formă continuată, viol în formă continuată (două acte materiale), acces ilegal la sistem informatic, alterarea integrităţii datelor informatice, lovire sau alte violenţe şi instigare la această infracţiune.
Conform DIICOT, infracţiunea de trafic de persoane ar fi fost comisă atât pe teritoriul României, dar şi în Statele Unite ale Americii şi Marea Britanie.
Anchetatorii susţin că fraţii Tate racolau tinere sub pretextul începerii unei relaţii de iubire, după care le duceau într-o casă din judeţul Ilfov, unde erau obligate să producă clipuri video, ce erau postate pe site-uri pentru adulţi.
Cei doi fraţi le induceau în eroare pe tinere că ar dori o relaţie de căsătorie/concubinaj şi că ar avea faţă de ele sentimente reale de iubire (metoda 'loverboy').
Femeile ar fi fost ulterior transportate şi adăpostite într-un imobil din judeţul Ilfov, unde, prin acte de violenţă fizică şi constrângere psihică (intimidare, supraveghere constantă, controlul şi invocarea de pretinse datorii), ar fi fost exploatate sexual de membrii grupului prin obligarea la manifestări pornografice în vederea producerii şi difuzării, prin intermediul unor platforme de socializare, de material având un astfel de caracter şi prin supunerea la executarea unei munci, în mod forţat, în scopul obţinerii de beneficii financiare importante constând în sumele de bani obţinute ca urmare a accesării materialelor de către utilizatori.
Victimele le-au povestit anchetatorilor că în vila din judeţul Ilfov era amenajat un studio de videochat, fiind întâmpinate la venire de paznici înarmaţi. Totodată, ele ar fi fost obligate să îşi facă tatuaje cu mesajul "owned by Tate".
Anchetatorii au identificat şapte victime în acest caz, însă doar trei s-au constituit părţi civile în dosar.
Cu privire la infracţiunea de viol, anchetatorii spun că, în luna martie 2022, una dintre fete ar fi fost constrânsă de unul dintre fraţii Tate, prin exercitarea de violenţe fizice şi presiuni psihice, să întreţină în mod repetat relaţii sexuale cu el.
De asemenea, referitor la infracţiunile de instigare la lovire sau alte violenţe, respectiv lovire sau alte violenţe, anchetatorii spun că, în luna octombrie a anului 2021, în scopul "pedepsirii" uneia dintre fete care a refuzat să continue realizarea de materiale cu caracter pornografic şi a solicitat să i se permită plecarea din imobilul aflat în judeţul Ilfov, la instigarea unuia dintre fraţii Tate, una dintre complice ar fi exercitat acte de violenţă asupra persoanei vătămate. AGERPRES/(AS - autor: Eusebi Manolache, editor: Mihai Simionescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Avocată trimisă în judecată sub acuzația că a comandat asasinarea a trei persoane
Marta Dalida Achim, avocată acuzată că a angajat un asasin să ucidă trei persoane, despre care femeia crede că sunt implicate în decesul fiului ei, a fost trimisă în judecată pentru încercarea de a determina săvârșirea unei infracțiuni și amenințare. 'În perioada 1 - 30 octombrie 2024, în contextul &icir
Vaslui: Buzatu solicită instanței să poată părăsi județul pentru a-și vizita și îngriji tatăl de 96 de ani
Fostul președinte al Consiliului Județean Vaslui, Dumitru Buzatu, aflat sub control judiciar și judecat pentru luare de mită a solicitat, luni, extinderea razei pe care se poate deplasa, astfel încât aceasta să cuprindă și județul Iași, acest lucru permițându-i să-și viziteze și să-și îngrijească tatăl în vârstă de 96 de ani, domic
DGPMB: Bărbat reținut 24 de ore pentru că a condus o mașină furată beat, cu permisul de conducere anulat
Un bărbat a fost reținut pentru 24 de ore și va fi prezentat în fața magistraților cu propunere legală, pentru că ar fi furat o mașină și a condus-o sub influența alcoolului și cu permisul anulat. 'Ieri, polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București (DGPMB) - Secția 9 Poliție au prins în flagrant d
IGPR: Percheziții în patru județe în urma conflictului de la Urziceni
Poliția Română, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București, efectuează, luni, 15 percheziții domiciliare în patru județe în urma conflictului care a avut loc la Urziceni, județul Ialomița, și care s-a soldat cu doi morți și mai mulți răniți. Potrivit unui comunicat transmis de Inspectoratul General
Valori ridicate de trafic pe DN 1 între stațiunile Predeal și Bușteni
Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române informează că duminică după-amiază sunt valori ridicate de trafic pe DN 1 Ploiești - Brașov, circulându-se în coloană, cu viteză redusă, în direcția de coborâre spre Ploiești, între stațiunile Predeal și Bușteni. Polițiști recomandă folosirea rutelor alternative
Specialiști din trei direcții ale IGPR vor sprijini ancheta în urma scandalului din Urziceni
Specialiști din Direcția de Investigații Criminale, Direcția Arme Explozivi și Substanțe Periculoase și Direcția de Ordine Publică vor acorda sprijin în ancheta privind scandalul din localitatea Urziceni soldat cu doi morți și trei răniți, a informat, duminică, Inspectoratul General al Poliției Române. Potrivit unui comunicat trans
MAI: Peste 500 de permise de conducere suspendate în ultimele 24 de ore
Peste 500 de permise de conducere au fost suspendate de polițiști în ultimele 24 de ore, 55 pentru consum de alcool și zece pentru droguri, a informat, duminică, Ministerul Afacerilor Interne (MAI). Potrivit unui comunicat al MAI transmis, duminică, AGERPRES, pentru protejarea cetățenilor, efectivele MAI au intervenit la 3.871 de evenime
Dolj: Doi sirieni depistați într-un tir cu mandarine pentru Austria
Doi cetățeni sirieni, cu vârste de 27, respectiv 30 de ani, care nu dețineau o viză valabilă sau un permis de ședere pentru a călători în spațiul Schengen, au fost depistați de polițiștii de frontieră doljeni în apropierea stației de taxare a podului Calafat - Vidin, într-un camion ce transporta mandarine pe ruta Turcia - Austria.
IPJ Ialomița: Dosarul penal deschis în urma scandalului soldat cu doi morți în Urziceni - preluat la București
Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București a preluat dosarul penal întocmit în urma scandalului din localitatea Urziceni soldat cu doi morți și trei răniți, a informat, duminică, Inspectoratul de Poliție Județean Ialomița. Două persoane au decedat, iar alte trei au fost rănite în urma unui scandal care a avut loc, s
VIDEO Ialomița: Filtre în mai multe județe în urma scandalului soldat cu doi morți și trei răniți
Anchetatorii au instituit filtre în mai multe județe în urma scandalului care a avut loc, sâmbătă, în municipiul Urziceni și care s-a soldat cu doi morți și trei răniți. Surse apropiate anchetei au declarat, pentru AGERPRES, că, potrivit primelor date, acest conflict în care au fost trase și focur
Mureș: Dosar penal și confiscări, în urma unei acțiuni pe linie silvică
Polițiștii Serviciului Ordine Publică - Biroul pentru Protecția Fondului Forestier și Piscicol și Secției 5 Poliție Rurală Miercurea Nirajului au acționat, în comuna Măgherani, pentru prevenirea faptelor ilicite din domeniul silvic, privind punerea în valoare și debitarea materialelor lemnoase. Acțiunea polițiștilor a avut loc sub coordonarea directă din
Constanța: Doi bărbați, reținuți în cazul conflictului de la Medgidia soldat cu moartea prin înjunghiere a unei persoane
Doi bărbați au fost reținuți pentru omor și tentativă la omor calificat, în urma unui conflict izbucnit între mai multe persoane la Medgidia, soldat cu moartea uneia dintre acestea și rănirea altora, a informat sâmbătă Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Constanța. Conform sursei citate, din cercetări a reieșit că pe 6 fe
IGPF: 10 luni de la aderarea României la Schengen aerian și maritim - 1.400.000 de verificări în aplicația eDAC; 877 de infracțiuni înregistrate
Peste 1.400.000 de verificări în aplicația eDAC au fost efectuate de polițiștii de frontieră pe aeroporturile din întreaga țară, în cele zece luni de la aderarea României la Spațiul Schengen cu frontiera aeriană și maritimă, fiind înregistrate 877 de infracțiuni și 894 contravenții în valoare de 1.705.050 lei.
Giurgiu: Articole vestimentare și parfumuri contrafăcute, de peste 800.000 lei, descoperite de polițiștii de frontieră
Polițiștii de frontieră din Giurgiu au descoperit, în aceste zile, în urma verificării mai multor mijloace de transport, peste 3.000 de articole vestimentare și de parfumerie, susceptibile a fi contrafăcute, în valoare de peste 800.000 lei. ''În perioada 06 - 08.02.2025, la diferite intervale de timp, lucrătorii
Țigări de aproape 80.000 lei, descoperite de polițiștii de frontieră doljeni în mai multe microbuze
Polițiștii de frontieră din Calafat au descoperit, în urma unor controale efectuate asupra mai multor microbuze, aproape 70.000 de țigarete, în valoare de aproximativ 80.000 de lei, pe care mai mulți cetățeni bulgari au încercat să le introducă în țară fără documente legale. ''În perioada 07 - 08.02.2025,