logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Sesizările privind modificările aduse Codului penal şi Codului de procedură penală, pe agenda CCR

Imagine din galeria Agerpres

Curtea Constituţională a României (CCR) dezbate, miercuri, sesizările privind modificările aduse Codului penal şi Codului de procedură penală.

Deputatul Ludovic Orban declara pe 12 aprilie că parlamentarii Forţa Dreptei, neafiliaţii şi cei de la AUR vor contesta la Curtea Constituţională modificările la Codul de procedură penală făcute în Camera Deputaţilor.

"Considerăm profund neconstituţionale, antidemocratice şi împotriva drepturilor şi libertăţilor individuale ale cetăţenilor români două prevederi din Codul de procedură penală modificate de majoritatea parlamentară. Este vorba de acceptarea ca probe a interceptărilor făcute de servicii de informaţii pe mandate de siguranţă naţională, în toate tipurile de procese pentru infracţiunile care sunt cuprinse în articolul 139", afirma Orban la Palatul Parlamentului.

Acesta a menţionat că al doilea motiv de neconstituţionalitate în cazul Codului de procedură penală este articolul "care limitează dreptul la apărare al cetăţenilor" şi care obligă cetăţenii români să apeleze la avocaţi care au certificat ORNISS, atunci când este vorba de procese care vizează siguranţa naţională.

"Acest lucru este o aberaţie. Acordarea certificatului ORNISS se face de o instituţie a statului care poate să acorde cui vrea şi cui nu vrea certificate ORNISS. Prin împiedicarea alegerii avocatului dorit de către persoana care se află în cursul unui proces este împiedicată exercitarea dreptului constituţional la apărare, care este conferit oricărui cetăţean român", a menţionat el.

Şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţiei a trimis Curţii o sesizare privind cele două coduri.

În ceea ce priveşte Codul penal, instanţa supremă sesizează neconstituţionalitatea dispoziţiilor art. I pct. 3 (art. 297 alin. 1 C. pen.) şi art. I pct. 4 (art. 298 C. pen.) şi art. V din Legea pentru modificarea şi completarea Legii 286/2009 privind Codul penal, precum şi a altor acte normative, în raport cu prevederile constituţionale ale art. 147 alin. (4) referitoare la caracterul obligatoriu al deciziilor Curţii Constituţionale a României, ale art. 1 alin. (3) referitoare la statul de drept precum şi ale art. 1 alin. (5), conform cărora respectarea Constituţiei şi a supremaţiei sale este obligatorie, precum şi în componenta sa referitoare la claritatea legii, dar şi neconstituţionalitatea dispoziţiilor art. III pct. 1 din Legea pentru modificarea şi completarea Legii 286/2009 privind Codul penal, precum şi a altor acte normative, în raport cu prevederile art. 1 alin. (4) şi art. 1 alin. (5) raportat la art. 61 alin. (1) şi la art. 126 alin. (3) din Constituţie.

Cu privire la Codul de procedură penală, Înalta Curte indică neconstituţionalitatea Legii pentru modificarea şi completarea Legii 135/2010 privind Codul de procedură penală privind art. I pct. 17 (art. 1391 din Codul de procedură penală) în raport de prevederile constituţionale ale art. 147 alin. (4) sub aspectul caracterului obligatoriu al deciziilor instanţei de contencios constituţional, ale art. 1 alin. (3) referitor la principiul statului de drept, precum şi ale art. 1 alin. (5) cu privire la principiul legalităţii, dar şi neconstituţionalitatea art. I pct. 1 - art. 9 alin. (5) din Codul de procedură penală, art. I pct. 19 (art. 1451 din Codul de procedură penală), art. II, în raport de prevederile constituţionale ale art. 1 alin. (5), sub aspectul exigenţelor privind calitatea legii.

Avocatul Poporului susţine la CCR neconstituţionalitatea dispoziţiilor art. I, punctul 17 referitoare la art.139 ind.1 alin.(1) şi (2), precum şi cele ale art. I pct. 38 cu referire la introducerea alin. (1) ind.1 în cuprinsul art. 345 din Legea pentru modificarea şi completarea Legii 135/2010 privind Codul de procedură penală, precum şi pentru modificarea altor acte normative. AGERPRES/(AS - autor: Mihai Stoica, editor: Cătălin Alexandru, editor online: Andreea Preda)

Afisari: 34

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 30-07-2026 17:34

Parchetul General susține că nu a înregistrat nicio solicitare de audiență din partea Dianei Buzoianu

Parchetul General a transmis, joi, că de la data numirii în funcția de procuror general a Cristinei Chiriac și până în prezent la nivelul instituției nu a fost înregistrată nicio solicitare de audiență din partea ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu. Precizările vin după ce Diana Buzoianu a afirmat într-un int

Justitie si interne 30-07-2026 16:03

DNA: Directorul general adjunct al Direcției Generale de Autorizare Jocuri de Noroc din ONJN - reținut

Ana-Maria Badea, director general adjunct al Direcției Generale de Autorizare Jocuri de Noroc din cadrul Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN), a fost reținută de procurorii anticorupție într-un dosar în care este acuzată de luare de mită. Potrivit unui comunicat al DNA transmis, joi, AGERPRES, procurorii din cadrul Direcției Naționale A

Justitie si interne 30-07-2026 14:13

IGPR: Percheziții în București și Ilfov - personalul medical oferea avocaților datele victimelor accidentelor rutiere

Polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice a IGPR, sub coordonarea procurorului Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București, au pus în aplicare, joi, 11 mandate de percheziție în București și județul Ilfov, la domiciliile persoanelor implicate și la sediul unei societăți civile de avocatură, într-o cauză în care se efect

Justitie si interne 30-07-2026 13:55

Jandarmeria București: Traficul rutier - blocat 30 de minute pe Șoseaua Kiseleff de oierii care protestează în Capitală

Traficul rutier a fost blocat, joi, timp de 30 de minute, pe Șoseaua Kiseleff, de oierii care protestează în București, a anunțat Jandarmeria Capitalei. ''Timp de 30 de minute, pa

Justitie si interne 30-07-2026 13:55

Neamț: Peste 55.000 de țigarete și patru tone de alcool de contrabandă, găsite în urma unor percheziții

Polițiștii din cadrul inspectoratelor județene Neamț, Suceava și Iași au efectuat 25 de percheziții domiciliare în cele trei județe, în cadrul unui dosar privind infracțiunea de contrabandă cu țigarete și alcool. ''Din cercetările efectuate a reieșit faptul că, începând cu luna martie, un bărbat în vâ

Justitie si interne 30-07-2026 13:53

IGPR: Arestări în dosarul cu vechime fictivă în muncă; Casa de Pensii - prejudiciată cu 12,5 milioane de lei

Curtea de Apel București a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a trei suspecți, membri ai unei grupări care, prin depunerea de documente fiscale fictive, obținea în mod nereal vechime în muncă pentru un număr considerabil de persoane, Casa de Pensii fiind prejudiciată în acest dosar cu 12,5 milioane de lei. Decizia

Justitie si interne 30-07-2026 13:08

Sibiu: Directorul Căminului Spital, reținut pentru luare de mită; ar fi primit bani ca să interneze vârstnici

Directorul Unității de Asistență Medico-Socială - Căminul Spital Sibiu, fost manager al Spitalului Clinic de Psihiatrie din municipiu, a fost reținut pentru 24 de ore, fiind acuzat că ar fi pretins și primit peste 56.000 de lei de la aparținători, pentru facilitarea internării beneficiarilor, au anunțat, joi, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) și Parchetul de pe

Justitie si interne 30-07-2026 12:56

Dolj: Nouă amenzi după incidentele de la meciul Universitatea Craiova - Levski Sofia

Jandarmii au aplicat nouă sancțiuni contravenționale și au constatat o infracțiune de furt în urma conflictului izbucnit între suporteri ai Universității Craiova, la aproximativ 30 de minute după încheierea

Justitie si interne 30-07-2026 12:42

Covasna: Numărul înșelăciunilor a crescut cu aproximativ 28% în primul semestru al anului

Numărul infracțiunilor de înșelăciune a crescut cu aproximativ 28% în județul Covasna în primele șase luni ale acestui an, fiind înregistrate 123 de astfel de fapte, potrivit bilanțului prezentat, joi, de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ). Conform sursei citate, în prima jumătate a anului, în județul C

Justitie si interne 30-07-2026 12:23

ANP: Activitatea curentă din sistemul penitenciar se desfășoară în parametri normali

Activitatea din penitenciare se desfășoară în parametri normali, utilizând comunicații telefonice și radio, iar echipe tehnice și autorități competente din domeniul securității cibernetice continuă să lucreze pentru restaurarea sistemelor informatice din sistemul de detenție, după atacul cibernetic de miercuri asupra mai multor stații de lucru și servere,

Justitie si interne 30-07-2026 11:00

Timiș: Cinci inculpați, arestați preventiv pentru lovire și tulburarea ordinii și liniștii publice

Cinci inculpați au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, de Judecătoria Timișoara, pentru lovire, alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, după ce, marți noaptea, au agresat trei persoane, dintre care un minor, care se aflau într-un autovehicul staționat lângă sensul giratoriu al localității Giarmata, limitrofă municipiului Timișoara.

Justitie si interne 30-07-2026 10:48

Avocat: Locuitor al Sectorului 1 din Capitală - despăgubiri de 2.000 de euro după ce a fost mușcat de un șobolan

Un locuitor din Sectorul 1 al Capitalei, care a fost mușcat de un șobolan în anul 2021, trebuie să primească 2.000 de euro despăgubiri, după ce Tribunalul București i-a dat câștig de cauză într-un dosar intentat împotriva Primăriei Capitalei și a celei de sector. ''Soluție pronunțată de Tribunalul București. Dup

Justitie si interne 30-07-2026 09:27

Percheziții în județul Constanța în legătură cu procurorii Gigi Ștefan și Teodor Niță (surse)

Mai multe percheziții ale procurorilor de la Parchetul General au loc joi în județul Constanța, la domiciliile unor persoane fizice și la sediile sociale ale unor firme, în două dosare ale Secției de urmărire penală. Potrivit unui comunicat al Parchetului transmis AGERPRES, procurorii și ofițeri de poliție judiciară din cadrul Insp

Justitie si interne 30-07-2026 07:49

VIDEO IGPR: 16 persoane audiate pentru furt calificat din avioane; ar fi furat produse de 800.000 de euro

Polițiștii Direcției Transporturi pun în aplicare, joi, 12 mandate de percheziție domiciliară și 16 mandate de aducere, în București și județele Ilfov și Prahova, într-un dosar de furt calificat din aeronave, cu un prejudiciu de 800.000 de euro produs unei companii aeriene. ''Sunt efectuate cercetări cu privire la act

Justitie si interne 29-07-2026 21:36

ANP: Ambii operatori de telefonie au serviciile în funcțiune în sistemul de detenție

Ambii operatori de telefonie au serviciile în funcțiune în sistemul de detenție, iar din considerente de securitate și pentru eficientizarea activităților restricția de cinci minute pe zi aferente fiecărei persoane private de libertate rămâne în vigoare. 'Începând cu ora 19:30, ambii operatori de telefon