logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

DNA: Fost director general de achiziţii din cadrul Primăriei Capitalei - judecat pentru abuz în serviciu

Imagine din galeria Agerpres

Daniela Mincu, fost director general al Direcţiei Generale Achiziţii din cadrul Primăriei Capitalei, a fost trimisă în judecată, alături de alţi funcţionari, pentru abuz în serviciu, legat de atribuirea unor servicii de evaluare imobiliară, prin care s-ar fi creat municipalităţii un prejudiciu de peste 700.000 de lei, a informat, vineri, DNA.

Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, procurorii de la Secţia de combatere a corupţiei au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, pentru abuz în serviciu, dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, a mai multor funcţionari din Primăria Capitalei, implicaţi în atribuirea unor servicii de evaluare imobiliară.

Alături de Daniela Mincu, au fost trimişi în judecată cinci funcţionari care au făcut parte din comisia de evaluare/negociere. Este vorba despre:

* Octavian Clement Constantinescu, la data faptei consilier personal al primarului general al Capitalei şi preşedinte cu drept de vot al comisiei;

* Teodora Stoian, la data faptei şef serviciu în cadrul Direcţiei Contracte;

* Carmen Cîmpeanu, la data faptei şef serviciu Evidenţă Achiziţii Externe;

* Rodica Olariu şi Cristina Slabu, la data faptei experţi în cadrul Direcţiei Contracte.

În faţa judecătorilor vor ajunge şi doi reprezentanţi ai unei societăţi comerciale pentru obţinere ilegală de fonduri.

Conform procurorilor anticorupţie, în perioada martie - august 2015, cei şase funcţionari din Primăria Capitalei şi-ar fi îndeplinit în mod defectuos atribuţiile de serviciu prevăzute de legislaţia primară, în contextul încheierii, la un preţ supraevaluat, a unui acord-cadru pentru servicii de evaluare imobiliară a bunurilor imobile aflate în domeniul public şi privat al municipiului Bucureşti în valoare de 685.000 euro. Acordul-cadru a fost încheiat între municipalitate şi societatea comercială a celor doi oameni de afaceri cercetaţi în cauză.

Cei şase funcţionari nu ar fi asigurat un tratament egal şi transparent operatorilor economici participanţi la cele două proceduri de atribuire a acordului-cadru - licitaţie deschisă şi, respectiv, negociere. În cazul negocierii, ei nu ar fi fost transmis spre publicare niciun anunţ de participare, se precizează în comunicatul DNA.

"Mai mult, societatea care a primit contractul nu ar fi îndeplinit nici măcar cerinţele minime de calificare pentru atribuirea acordului respectiv, în sensul că nu ar fi avut experienţă similară în domeniu cu privire la prestarea serviciilor de evaluare imobiliară (în ultimii trei ani, cu o valoarea cumulată mai mare de 1.000.0000 lei), nu ar fi depus documentele solicitate pentru a face dovada îndeplinirii cerinţelor referitoare la utilajele/echipamentele tehnice de care dispunea şi nu ar fi depus angajamentul ofertantului potrivit căruia, în cazul indisponibilităţii unor persoane dintre cele nominalizate, le va înlocui numai cu persoane cel puţin la fel de calificat", explică DNA.

Urmare a acestor demersuri, ar fi fost cauzat Primăriei Municipiului Bucureşti un prejudiciu în valoare de 724.424 lei, concomitent cu obţinerea unui folos necuvenit, în acelaşi cuantum, de către societatea celor doi oameni de afaceri.

Primăria Capitalei s-a constituit parte civilă în procesul penal.

Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Bucureşti cu propunere de a se menţine măsurile asigurătorii dispuse în cauză. AGERPRES/(AS - autor: Mihai Stoica, editor: Claudia Stănescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 189

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 01-09-2026 15:53

Procurorul Radu George Bucurică rămâne în arest; Înalta Curte i-a respins contestația în anulare

Procurorul Radu George Bucurică, de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Caraș-Severin, rămâne în arest preventiv, după ce Înalta Curte de Casație și Justiție i-a respins, ca inadmisibilă, contestația în anulare formulată împotriva deciziei prin care a fost arestat în dosarul în care este acuzat de mai multe infracțiuni,

Justitie si interne 01-09-2026 15:12

Bistrița-Năsăud: Grup infracțional specializat în trafic de droguri, destructurat după opt ani de activitate

Un grup infracțional specializat în trafic de droguri și substanțe psihoactive, constituit în anul 2018, a fost destructurat de polițiștii bistrițeni în urma a 14 percheziții domiciliare, cinci persoane fiind reținute, potrivit datelor transmise marți de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bistrița-Năsăud. Perchezițiile a

Justitie si interne 01-09-2026 14:59

Tulcea: Proiect european pentru dezvoltarea unui instrument de cooperare transfrontalieră

Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Tulcea a lansat, marți, proiectul ''Consolidarea cooperării transfrontaliere administrative și a accesului cetățenilor la serviciile publice - Mobile Governance'', o inițiativă româno-ucraineană care dezvoltă un instrument unic la nivel european de cooperare transfrontalieră, inclusiv în cazul unor p

Justitie si interne 01-09-2026 14:00

VIDEO Predoiu: Operațiunea de la Hunedoara prezintă o metodă foarte înșelătoare de distribuție a drogurilor

Ministrul interimar al afacerilor interne, Cătălin Predoiu, a afirmat, marți, că lupta cu drogurile este o prioritate a mandatului său, menționând operațiunea de la Hunedoara pentru stoparea unei metode foarte înșelătoare de distribuție a drogurilor, și anume pretinse terapii sau ritualuri, atractive și aparent inofensive.

Justitie si interne 01-09-2026 13:04

Vaslui: Reprezentanți SRI, IPJ și IJJ, prezenți la Viișoara, unde a fost găsită o dronă căzută

Prefectul județului Vaslui, Andrei Șerban, a declarat, marți, că reprezentați ai mai multor instituții, printre care și ai Serviciului Român de Informații, sunt prezenți la Viișoara, în locul în care a fost găsită o dronă căzută. 'Eram într-o ședință privind siguranța școlară în momentul în care am fost informat cu privi

Justitie si interne 01-09-2026 10:12

Poliția Capitalei: 13 persoane, duse la audieri în urma unei altercații cu polițiștii

Treisprezece persoane care participau la o petrecere și ascultau muzică la un volum ridicat au fost duse pentru audieri la Secția 23 Poliție din Capitală, după ce i-ar fi atacat cu pietre, sticle și pahare pe polițiștii care veniseră să restabilească ordinea și liniștea publică. Potrivit unui comunicat al Poliției Capitalei transmis marți AGERPRES, luni, &icir

Justitie si interne 31-08-2026 20:19

Șeful SPP, Lucian Pahonțu: Îmi doresc ca acuzațiile ce mi se aduc să fie clarificate cât mai curând

Șeful Serviciului de Protecție și Pază, Lucian Pahonțu, a transmis luni mass-media un punct de vedere privind situația sa, precizând că își dorește ca acuzațiile care i se aduc să fie clarificate cât mai curând. ''Îmi doresc ca acuzațiile ce mi se aduc și care îmi lezează demnitatea și cariera de mil

Justitie si interne 31-08-2026 20:07

Harghita: CJ și fostul președinte Borboly Csaba, poziții opuse privind prejudiciul din dosarul penal

Consiliul Județean (CJ) Harghita și fostul președinte al instituției, Borboly Csaba, actual vicepreședinte, au poziții opuse privind prejudiciul în dosarul penal în care acesta a fost achitat de Curtea de Apel Târgu Mureș pentru acuzațiile de abuz în serviciu, o dispută pe această temă având loc luni în ședința ordinară a forului d

Justitie si interne 31-08-2026 18:06

Clotilde Armand, fost primar al Sectorului 1, condamnată la un an de închisoare cu amânare

Clotilde Armand, fost primar al Sectorului 1 din Capitală, a fost condamnată de Judecătoria Sectorului 1 la un an de închisoare cu amânarea aplicării pedepsei, într-un dosar în care este acuzată că s-a desemnat manager într-un proiect cu fonduri europene. 'În temeiul art. 301 alin. (1) C.pen., cu aplicar

Justitie si interne 31-08-2026 15:32

Hunedoara: Cetățeni străini, arestați într-un dosar de trafic de droguri; ceremonie de 'reconectare cu sinele' - organizată la o pensiune

Doi bărbați, un cetățean peruan și unul danez, au fost arestați preventiv, iar o femeie, cetățean român, a fost plasată sub control judiciar într-un dosar privind traficul internațional și intern de droguri de mare risc, după ce la o pensiune din localitatea Boșorod, unde era organizată o ceremonie de 'reconectare cu sinele', au fost descoperiți p

Justitie si interne 31-08-2026 14:23

ANI: Peste 50 de persoane își pierd mandatul sau funcția după intrarea în vigoare a Legii integrității

Peste 50 de persoane aflate sub interdicție își vor pierde mandatul sau funcția după intrarea în vigoare a legii privind modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității, a informat, luni, Agenția Națională de Integritate. 'Agenția Națională de Integritate demarează procedurile privind aplicarea efe

Justitie si interne 31-08-2026 13:08

Parchetul General: Șase persoane reținute într-un dosar de contrabandă cu țigări; prejudiciul - peste 62 de milioane lei

Șase persoane au fost reținute de procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PICCJ), într-un dosar în care sunt cercetate pentru constituirea unui grup infracțional organizat și pentru introducerea și comercializarea ilegală de produse accizabile. Membrii grupării sunt suspectați că au introdus și valorificat în Rom&

Justitie si interne 31-08-2026 12:54

VIDEO Cătălin Predoiu: Rețea importantă de traficanți destructurată în luna august; două tone de droguri - capturate

Ministrul interimar de Interne, Cătălin Predoiu, a transmis, luni, că structurile din cadrul MAI și parteneri internaționali au destructurat în luna august o importantă rețea de traficanți, capturând în același timp aproape două tone de droguri. 'Luna august, de regulă consacrată concediilor de către mulți dintre cetățenii noștri, a fost

Justitie si interne 31-08-2026 11:51

Bihor: Dotări moderne achiziționate de IJJ printr-un proiect transfrontalier vizând protejarea mediului

Jandarmii bihoreni au achiziționat echipamente moderne pentru supraveghere și intervenții în zonele greu accesibile, între care două drone cu termoviziune de ultimă generație, UTV-uri, snowmobile, camere de supraveghere camuflate și un punct de comandă mobil. Conform datelo

Justitie si interne 31-08-2026 08:36

Bacău: Cei doi bărbați care au atacat un echipaj de poliție la Faraoani au fost arestați preventiv

Cei doi bărbați care au atacat un echipaj de poliție în localitatea Faraoani au fost arestați preventiv, a informat, luni, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău. 'Cei doi bărbați au fost prezentați instanței care a dispus măsura arestării preventive pentru o perioadă de 30 de zile', a transmis IPJ Bacău. Incidentul dintre p