logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

UPDATE Deţinutul condamnat la 23 de ani de închisoare, evadat din Spitalul 'Bagdasar Arseni', prins în zona Piaţa Matache

Imagine din galeria Agerpres

UPDATE ORA 14.07 Deţinutul condamnat la 23 ani închisoare pentru tâlhărie, care a evadat, miercuri, din Spitalul "Bagdasar Arseni", unde era internat pentru investigaţii medicale, a fost prins în zona Piaţa Matache de angajaţi ai Penitenciarului Rahova şi va fi dus la Secţia 4 Poliţie, au declarat, pentru AGERPRES, surse oficiale din cadrul unităţii de detenţie.

Potrivit acestora, deţinutul nu a opus rezistenţă.

Anterior, Penitenciarul Rahova a anunţat că, miercuri dimineaţa, deţinutul Adrian Constantin Dincă, de 32 de ani, condamnat definitiv la o pedeapsă privativă de libertate de 23 de ani şi 10 luni pentru tâlhărie calificată, clasat în regim maximă siguranţă, a părăsit Spitalul "Bagdasar Arseni" din Bucureşti, unde se afla internat pentru investigaţii medicale.

În vederea capturării deţinutului au fost dispuse măsuri specifice, respectiv: sesizarea secţiilor 15 şi 26 Poliţie, alarmarea personalului, trimiterea de echipe de căutare formate din personalul unităţii, precum şi Secţia Urmăriri din cadrul Direcţiei Generale a Municipiului Bucureşti, cooperarea cu Inspectoratul General al Poliţiei Române, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române, Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră.

De asemenea, conducerea penitenciarului a dispus demararea unei verificări interne, care să stabilească circumstanţele procedurii evenimentului.

Părăsirea de sub escortă fără autorizare este asimilată evadării şi se pedepseşte conform prevederilor articolului 285 din Codul Penal, cu închisoare de la şase luni la trei ani.

 

ORA 10.10 Un deţinut condamnat la 23 ani închisoare a evadat dintr-un spital, îmbrăcat în pantaloni scurţi şi halat alb

 

Un deţinut condamnat la 23 ani închisoare pentru tâlhărie a evadat din Spitalul "Bagdasar Arseni", unde era la internat pentru investigaţii medicale, fugarul fiind îmbrăcat în pantaloni scurţi şi halat alb.

Penitenciarul Rahova a anunţat că, miercuri dimineaţa, deţinutul Adrian Constantin Dincă, de 32 de ani, condamnat definitiv la o pedeapsă privativă de libertate de 23 de ani şi 10 luni pentru tâlhărie calificată, clasat în regim maximă siguranţă, a părăsit Spitalul "Bagdasar Arseni" din Bucureşti, unde se afla internat pentru investigaţii medicale.

La momentul evadării, deţinutul era îmbrăcat cu pantaloni scurţi de culoare bleumarin, tricou bleumarin, halat alb şi mască chirurgicală şi purta adidaşi de culoare neagră cu talpă albă.

În vederea capturării deţinutului au fost dispuse măsuri specifice, respectiv: sesizarea secţiilor 15 şi 26 Poliţie, alarmarea personalului, trimiterea de echipe de căutare formate din personalul unităţii, precum şi Secţia Urmăriri din cadrul Direcţiei Generale a Municipiului Bucureşti, cooperarea cu Inspectoratul General al Poliţiei Române, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române, Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră, precizează sursa citată.

De asemenea, conducerea penitenciarului a dispus demararea unei verificări interne, care să stabilească circumstanţele procedurii evenimentului.

Părăsirea de sub escortă fără autorizare este asimilată evadării şi se pedepseşte conform prevederilor articolului 285 din Codul Penal, cu închisoare de la şase luni la trei ani.

Penitenciarul anunţă că, pentru orice informaţie cu privire la persoana în cauză, oamenii pot apela la numărul unic de urgenţe 112 sau Penitenciarul Bucureşti - Rahova, la numărul de telefon: 021/420 0810, 0752.090.229. AGERPRES/(AS - autori: Eusebi Manolache, Iulia Carciog, editori: Cătălin Alexandru, Mihai Simionescu, editor online: Simona Aruştei)

 

* UPDATE-ul este realizat în baza stirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzarii stirilor pe fluxul agentiei.

Afisari: 82

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 01-08-2026 11:45

Covasna: Bărbat arestat preventiv într-un dosar de cămătărie și fals în declarații

Un bărbat de 43 de ani a fost arestat preventiv, fiind cercetat pentru cămătărie și fals în declarații, după ce ar fi acordat în mod repetat împrumuturi cu dobânzi de până la 100%, fără a avea autorizație în acest sens, informează Inspectoratul de Poliție Județean Covasna. Potrivit sursei citate, în pe

Justitie si interne 31-07-2026 23:56

Accidentul din Câmpulung/Argeș: Dosar penal pentru ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă

Polițiștii au deschis dosar penal în cazul accidentului din Câmpulung, în urma căruia o persoană a murit și 13 au fost rănite, a informat, vineri seară, Inspectorul de Poliție Județean Argeș. 'Din verificările preliminare, efectuate de polițiștii Biroului Rutier Câmpulung, s-a stabilit că un bărbat de 83 de ani, din

Justitie si interne 31-07-2026 18:45

Alba: Bărbat dat dispărut, găsit mort pe malul râului Mureș

Un bărbat de 71 de ani, din Cisteiu de Mureș, a cărui dispariție a fost sesizată Poliției miercuri dimineața, la patru zile după ce a plecat de acasă, a fost găsit, vineri, decedat, pe malul râului Mureș, în vegetația de pe marginea cursului de apă. 'La data de 31 iulie 2026, în urma activităților de căutare, polițiștii din orașul Ocna Mu

Justitie si interne 31-07-2026 18:34

Vâlcea: Incendiu într-o pădure din Voineasa; arde vegetația uscată pe o suprafață de circa 500 mp

Pompierii militari și angajații Ocolului Silvic Voineasa intervin vineri seara pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o pădure de conifere din apropierea Lacului Vidra. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vâlcea, suprafața afectată până acum este de circa 500 de metri pătrați, în zonă fiind t

Justitie si interne 31-07-2026 18:04

Bihor/Avocatul lui Viorel Pașca susține că motivarea CAB arată că nu sunt probe pentru arestarea preventivă

Avocatul Răzvan Doseanu susține vineri că motivarea Curții de Apel București privind respingerea propunerii de arestare preventivă în cazul lui Viorel Pașca, soției acestuia, celor trei fii și Deliei Păcală arată că nu există probe suficiente pentru a justifica măsura preventivă în raport cu acuzațiile de constituire a unui grup infracțional organizat și trafic d

Justitie si interne 31-07-2026 13:45

ANI: Persoane descoperite în conflict de interese sau incompatibilitate

Mai multe persoane, printre care aleși locali sau reprezentanți ai Consiliilor locale în Consilii de administrație ale unor spitale, au fost descoperite de Agenția Națională de Integritate (ANI) în conflict de interese sau incompatibilitate. Potrivit unui comunicat al ANI transmis, vineri, AGERPRES, inspectorii de integritate au co

Justitie si interne 31-07-2026 13:34

Bihor: Decizia privind sechestrul în cazul lui Viorel Pașca, amânată pentru 14 august

Tribunalul Bihor a amânat pentru 14 august pronunțarea asupra contestației formulate de avocații lui Viorel Pașca și membrii familiei sale împotriva măsurilor asigurătorii dispuse de DIICOT, constând în sechestrul instituit asupra bunurilor, conturilor și sumelor de bani, în valoare de peste șase milioane de euro.

Justitie si interne 31-07-2026 11:08

Constanța: Președintele CJ, audiat ca martor la Parchetul General în urma percheziției la firma unde este acționar

Președintele Consiliului Județean (CJ) Constanța, Florin Mitroi, a fost audiat în calitate de martor la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, în urma perchezițiilor desfășurate joi de procurori la firme din județ, printre care și cea unde acesta este acționar. Florin Mitroi a informat vineri, printr

Justitie si interne 31-07-2026 10:50

Brașov: Trei angajați silvici, reținuți de Poliție într-un dosar de furt de lemn

Trei angajați ai unui ocol silvic din județul Brașov au fost reținuți și urmează să fie prezentați, vineri, cu propunere de arestare în fața instanței de judecată, fiind cercetați într-un dosar în care sunt efectuate investigații privind săvârșirea mai multor infracțiuni silvice. Conform unui comunicat de presă transmis

Justitie si interne 31-07-2026 09:43

Șase hotărâri ale Guvernului interimar Ilie Bolojan - suspendate de Curtea de Apel București

Curtea de Apel București a decis suspendarea a șase hotărâri adoptate de Guvernul interimar condus de Ilie Bolojan, în urma unor reclamații formulate de Partidul Social Democrat. Deciziile au fost luate joi și se referă la mai multe acte normative adoptate de Executiv recent. Una dintre acestea prevede instituirea regimului de arie

Justitie si interne 30-07-2026 19:17

Alba: Primar de comună, găsit spânzurat; este al doilea caz din județ în ultimii doi ani

Primarul unei comune din Alba, aflat la primul mandat, a fost găsit, joi, spânzurat, în podul casei sale. 'La data de 30 iulie 2026, în jurul orei 16:30, polițiștii Secției 5 de Poliție Rurală Blaj au fost sesizați, prin SNUAU 112, de către o femeie, în vârstă de 53 de ani, din localitatea Bucerdea Grânoasă, cu privire l

Justitie si interne 30-07-2026 17:34

Parchetul General susține că nu a înregistrat nicio solicitare de audiență din partea Dianei Buzoianu

Parchetul General a transmis, joi, că de la data numirii în funcția de procuror general a Cristinei Chiriac și până în prezent la nivelul instituției nu a fost înregistrată nicio solicitare de audiență din partea ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu. Precizările vin după ce Diana Buzoianu a afirmat într-un int

Justitie si interne 30-07-2026 16:03

DNA: Directorul general adjunct al Direcției Generale de Autorizare Jocuri de Noroc din ONJN - reținut

Ana-Maria Badea, director general adjunct al Direcției Generale de Autorizare Jocuri de Noroc din cadrul Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN), a fost reținută de procurorii anticorupție într-un dosar în care este acuzată de luare de mită. Potrivit unui comunicat al DNA transmis, joi, AGERPRES, procurorii din cadrul Direcției Naționale A

Justitie si interne 30-07-2026 14:13

IGPR: Percheziții în București și Ilfov - personalul medical oferea avocaților datele victimelor accidentelor rutiere

Polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice a IGPR, sub coordonarea procurorului Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București, au pus în aplicare, joi, 11 mandate de percheziție în București și județul Ilfov, la domiciliile persoanelor implicate și la sediul unei societăți civile de avocatură, într-o cauză în care se efect

Justitie si interne 30-07-2026 13:55

Jandarmeria București: Traficul rutier - blocat 30 de minute pe Șoseaua Kiseleff de oierii care protestează în Capitală

Traficul rutier a fost blocat, joi, timp de 30 de minute, pe Șoseaua Kiseleff, de oierii care protestează în București, a anunțat Jandarmeria Capitalei. ''Timp de 30 de minute, pa