Asociaţii ale magistraţilor solicită sesizarea CCR privind proiectul de lege pentru aprobarea OUG 6/2016
Mai multe asociaţii ale magistraţilor solicită sesizarea CCR privind proiectul de lege pentru aprobarea OUG 6/2016, referitor la unele măsuri pentru punerea în executare a mandatelor de supraveghere tehnică dispuse în procesul penal.
Solicitarea transmisă de Uniunea Naţională a Judecătorilor din Romania (UNJR), Asociaţia Magistraţilor din România (AMR), Asociaţia Judecătorilor pentru Apărarea Drepturilor Omului (AJADO) şi Asociaţia Procurorilor din Romania (APR) este adresată Avocatului Poporului şi preşedintelui Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.
"În data de 16.11.2021, Camera Deputaţilor a adoptat intempestiv, după 5 ani de lăsare în nelucrare, legea de aprobare a controversatei OUG nr. 6/2016, prin care Guvernul a acordat Serviciului Român de Informaţii statutul de 'organ special de cercetare penală', atribuind, astfel, unui serviciu de informaţii secret, un rol activ în procesul penal, fapt de natură să afecteze drepturile fundamentale ale cetăţenilor, inclusiv dreptul la un proces echitabil. Adoptarea OUG nr. 6/2016 a fost criticată dur, la data respectivă, de asociaţiile de magistraţi, care au invocat vicii grave de neconstituţionalitate şi au cerut Parlamentului respingerea acesteia", se arată într-un comunicat transmis joi de asociaţiile de magistraţi.
Conform aceleiaşi surse, proiectul adoptat nu a corectat niciunul dintre viciile semnalate, astfel că se impune ca CCR să verifice compatibilitatea proiectului cu Constituţia.
UNJR, AMR, AJADO şi APR susţin, printre altele, că adoptarea OUG 6/2016 s-a făcut fără avizul Consiliului Superior al Magistraturii, proiectul de lege adaugă organelor de cercetare penală şi "lucrători specializaţi din cadrul poliţiei", ceea ce extinde în mod neclar sfera persoanelor care dobândesc dreptul de a face cercetare penală, normele privind verificările modului în care sunt puse în executare mandatele de interceptare sunt lacunare şi neclare.
Deputaţii au dat, marţi, vot favorabil proiectului de lege privind aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 6/2016 privind unele măsuri pentru punerea în executare a mandatelor de supraveghere tehnică dispuse în procesul penal.
Senatul, în calitate de primă Cameră legislativă sesizată, a adoptat tacit iniţiativa legislativă, în 9 mai 2016.
Proiectul de lege conţine intervenţii legislative asupra actelor normative incidente în materie, ca urmare a admiterii de către Curtea Constituţională, la data de 16 februarie 2016, a excepţiei de neconstituţionalitate a prevederilor articolului 142 alineatul (1) din Codul de procedură penală în ceea ce priveşte sintagma "ori de alte organe specializate ale statului".
În urma dezbaterilor, membrii Comisiei juridice, de disciplină şi imunităţi au hotărât, cu unanimitate de voturi, să supună plenului Camerei Deputaţilor adoptarea proiectului, fără amendamente, în forma aprobată de Senat.
Potrivit proiectului, Ministerul Public este autorizat să deţină şi să folosească mijloace adecvate pentru obţinerea, verificarea, prelucrarea, stocarea şi descoperirea informaţiilor privitoare la infracţiunile date în competenţa Parchetelor, în condiţiile legii. Organele de Poliţie judiciară îşi desfăşoară activitatea de cercetare penală, în mod nemijlocit, sub conducerea şi supravegherea procurorului, fiind obligate să aducă la îndeplinire dispoziţiile acestuia. Serviciile şi organele specializate în culegerea, prelucrarea şi arhivarea informaţiilor au obligaţia de a pune de îndată la dispoziţia Parchetului competent, la sediul acestuia, toate datele şi toate informaţiile neprelucrate deţinute în legătură cu săvârşirea infracţiunilor.
SRI poate să facă acte de cercetare penală în condiţii speciale în cazuri de trădare, spionaj, terorism, mai prevede Ordonanţa 6/2016, care aparţine fostului ministru al Justiţiei Raluca Prună, fiind semnată de fostul premier Dacian Cioloş: "Organele Serviciului Român de Informaţii nu pot efectua acte de cercetare penală, nu pot lua măsura reţinerii sau arestării preventive şi nici dispune de spaţii proprii de arest. Prin excepţie, organele Serviciului Român de Informaţii pot fi desemnate organe de cercetare penală speciale conform art. 55 alin. (5) si (6) din Codul de procedură penală pentru punerea în executare a mandatelor de supraveghere tehnică conform prevederilor art. 57 alin. (2) teza finală din Codul de procedură penală". AGERPRES / (AS - autor: George Onea, editor: Marius Frăţilă, editor online: Andreea Preda)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Brașov: Fosta viceprimăriță USR Flavia Boghiu - achitată definitiv de Curtea de Apel în dosarul 'Catacombelor'
Curtea de Apel Brașov a achitat-o, luni, pe fosta viceprimăriță USR a Brașovului, Flavia Boghiu, în dosarul 'Catacombelor', stipulând că fapta pentru care a fost trimisă în judecată 'nu există', respingând atât apelul declarat de procurorii DNA, cât și pe cel al primarului Brașovului, care s-a constituit parte civil
Fost șef al Autorității Vamale Române - trimis în judecată într-un dosar de fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București într-un dosar în care este acuzat de fals intelectual, au precizat, pentru AGERPRES, surse judiciare. Potrivit unui comunicat transmis, luni, AGERPRES, vineri, procurorii d
Covasna: Adolescentă de 17 ani, arestată preventiv pentru ultraj; aceasta ar fi lovit un polițist cu o bâtă
O adolescentă în vârstă de 17 ani a fost arestată preventiv pentru 30 de zile, fiind cercetată pentru ultraj, după ce ar fi lovit cu o bâtă de lemn un polițist aflat în timpul unei intervenții, informează Parchetul de pe lângă Judecătoria Sfântu Gheorghe. Potrivit anchetatorilor, incidentul s-a petrecut recent î
Parchet: Bărbat reținut după ce l-ar fi amenințat pe fostul angajator că îi omoară fiul dacă nu îi dă 600.000 euro
Un bărbat a fost reținut de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, după ce l-ar fi amenințat pe fostul angajator că îi va împușca fiul dacă nu îi da 600.000 euro. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 București, în urma cercetărilor efectuate de poliți
Senatorul Paul Ciprian Pintea, trimis în judecată pentru conducere cu permisul suspendat (surse)
Senatorul Paul Ciprian Pintea, fost membru POT, a fost trimis în judecată pentru conducerea unui vehicul după ce dreptul de a conduce i-a fost suspendat, potrivit unor surse judiciare. 'Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție - Secția de urmărire penală a dispus trimiterea
VIDEO Caraș-Severin: Elicopterele Black Hawk și-au încheiat misiunea de stingere a incendiilor de vegetație
Cele două elicoptere Black Hawk ale Inspectoratului General de Aviație (IGAv) al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) care au intervenit în ultimele trei zile pentru stingerea incendiilor de vegetație din din județul Caraș-Severin și-au îndeplinit misiunea. 'Trei zile de luptă cu flăcările. Încă o misiune dusă la bun sf&
DSU: Inspectoratul General de Aviație al Ministerului Afacerilor Interne nu are nicio aeronavă dislocată în Grecia
Inspectoratul General de Aviație al Ministerului Afacerilor Interne nu are nicio aeronavă dislocată în Grecia și niciun pilot sau alt membru al personalului navigant nu desfășoară misiuni în sprijinul autorităților elene, a transmis, duminică, Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU). Precizarea DSU vine în urma informa
Covasna: Bărbat arestat preventiv într-un dosar de cămătărie și fals în declarații
Un bărbat de 43 de ani a fost arestat preventiv, fiind cercetat pentru cămătărie și fals în declarații, după ce ar fi acordat în mod repetat împrumuturi cu dobânzi de până la 100%, fără a avea autorizație în acest sens, informează Inspectoratul de Poliție Județean Covasna. Potrivit sursei citate, în pe
Accidentul din Câmpulung/Argeș: Dosar penal pentru ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă
Polițiștii au deschis dosar penal în cazul accidentului din Câmpulung, în urma căruia o persoană a murit și 13 au fost rănite, a informat, vineri seară, Inspectorul de Poliție Județean Argeș. 'Din verificările preliminare, efectuate de polițiștii Biroului Rutier Câmpulung, s-a stabilit că un bărbat de 83 de ani, din
Alba: Bărbat dat dispărut, găsit mort pe malul râului Mureș
Un bărbat de 71 de ani, din Cisteiu de Mureș, a cărui dispariție a fost sesizată Poliției miercuri dimineața, la patru zile după ce a plecat de acasă, a fost găsit, vineri, decedat, pe malul râului Mureș, în vegetația de pe marginea cursului de apă. 'La data de 31 iulie 2026, în urma activităților de căutare, polițiștii din orașul Ocna Mu
Vâlcea: Incendiu într-o pădure din Voineasa; arde vegetația uscată pe o suprafață de circa 500 mp
Pompierii militari și angajații Ocolului Silvic Voineasa intervin vineri seara pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o pădure de conifere din apropierea Lacului Vidra. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vâlcea, suprafața afectată până acum este de circa 500 de metri pătrați, în zonă fiind t
Bihor/Avocatul lui Viorel Pașca susține că motivarea CAB arată că nu sunt probe pentru arestarea preventivă
Avocatul Răzvan Doseanu susține vineri că motivarea Curții de Apel București privind respingerea propunerii de arestare preventivă în cazul lui Viorel Pașca, soției acestuia, celor trei fii și Deliei Păcală arată că nu există probe suficiente pentru a justifica măsura preventivă în raport cu acuzațiile de constituire a unui grup infracțional organizat și trafic d
ANI: Persoane descoperite în conflict de interese sau incompatibilitate
Mai multe persoane, printre care aleși locali sau reprezentanți ai Consiliilor locale în Consilii de administrație ale unor spitale, au fost descoperite de Agenția Națională de Integritate (ANI) în conflict de interese sau incompatibilitate. Potrivit unui comunicat al ANI transmis, vineri, AGERPRES, inspectorii de integritate au co
Bihor: Decizia privind sechestrul în cazul lui Viorel Pașca, amânată pentru 14 august
Tribunalul Bihor a amânat pentru 14 august pronunțarea asupra contestației formulate de avocații lui Viorel Pașca și membrii familiei sale împotriva măsurilor asigurătorii dispuse de DIICOT, constând în sechestrul instituit asupra bunurilor, conturilor și sumelor de bani, în valoare de peste șase milioane de euro.
Constanța: Președintele CJ, audiat ca martor la Parchetul General în urma percheziției la firma unde este acționar
Președintele Consiliului Județean (CJ) Constanța, Florin Mitroi, a fost audiat în calitate de martor la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, în urma perchezițiilor desfășurate joi de procurori la firme din județ, printre care și cea unde acesta este acționar. Florin Mitroi a informat vineri, printr









