logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

DNA şi DIICOT trimit un memoriu la CCR în care susţin reducerea vechimii pentru procurori

Imagine din galeria Agerpres

Reducerea vechimii de la 10 la şapte ani pentru accederea într-un post de procuror DNA şi DIICOT este un demers legislativ necesar, menţinerea acesteia la 10 ani, în condiţiile existenţei unui deficit de personal de 40%, fiind de natură să conducă la o gestionare precară a fenomenului criminalităţii organizate şi corupţiei la nivel înalt, se arată într-un memoriu adresat CCR.

DNA şi DIICOT au anunţat vineri că au trimis Curţii Constituţionale un Memoriu Amicus Curiae privind observaţiile lor cu privire la sesizarea formulată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie referitoare la neconstituţionalitatea prevederilor Legii pentru modificarea şi completarea Legii 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor şi pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.

Sesizarea Instanţei supreme se referă la modificările adoptate luni de către Senat, prin care se reglementează transferul magistraţilor în cadrul instanţelor şi parchetelor prin intermediul CSM şi condiţii de vechime reduse de la zece la şapte ani pentru procurorii DNA şi DIICOT.

În contextul discutării de către CCR, pe 14 iulie, a sesizării ICCJ cu referire la reducerea vechimii necesare pentru funcţionarea în cadrul DNA şi DIICOT, reprezentanţii celor două instituţii solicită public instanţei de contencios constituţional să evalueze dispoziţiile criticate în mod obiectiv şi în concordanţă cu raţionamentul utilizat în deciziile anterioare care priveau organizarea Ministerului Public.

"Cu caracter principial, subliniem că modificarea Legii nr. 304/2004, în sensul reducerii vechimii necesare pentru funcţionarea procurorilor în cadrul DNA şi DIICOT, este un demers legislativ necesar şi solicitat, în mod constant, de către conducerea Ministerului Public, având în vedere că în perioada 2017 - 2021 cele două instituţii au întâmpinat dificultăţi în derularea activităţilor curente, în contextul unui deficit de personal de peste 40%", explică DNA şi DIICOT.

Potrivit celor două unităţi de Parchet, menţinerea vechimii de 10 ani pentru procurorii care doresc să acceadă în aceste două structuri, în condiţiile existenţei unui deficit mare de personal, va duce la o gestionare "precară" a luptei împotriva criminalităţii şi corupţiei.

"Menţinerea unei vechimi de 10 ani pentru accederea la postul de procuror în cadrul DNA şi DIICOT, în condiţiile în care conduce la permanentizarea deficitului acut de personal, este de natură să conducă la o gestionare precară a fenomenului criminalităţii organizate şi corupţiei la nivel înalt, să crească riscurile pentru ordinea publică şi siguranţa cetăţeanului, asociate acestor tipuri de infracţiuni şi să ducă la imposibilitatea îndeplinirii obligaţiilor asumate de autorităţile naţionale din perspectiva convenţiilor internaţionale împotriva corupţiei, strategiilor de combatere a criminalităţii organizate şi corupţiei la nivelul Uniunii Europene, strategiei europene de securitate şi strategiei Uniunii Europene în materie de droguri", afirmă semnatarii memoriului.

În plus, consideră DNA şi DIICOT, modificarea criticată prin obiecţia de neconstituţionalitate nu este de natură să încalce nicio dispoziţie constituţională, argumentele referitoare la încălcarea dispoziţiilor art. 1 alin. (5) din Constituţie, art. 16 alin. (1) din Constituţie şi art. 131 alin. (1) din Constituţie fiind tratate de instanţa de contencios constituţional în jurisprudenţa sa recentă cu privire la organizarea structurilor din cadrul Ministerului Public.

"Argumentul principal de neconstituţionalitate, din perspectiva autorului obiecţiei, este reprezentat de instaurarea unor norme derogatorii de la dreptul comun în ceea ce priveşte condiţiile şi modalitatea de accedere în funcţia de procuror în cadrul DNA şi DIICOT. Or, această opţiune a legiuitorului de a crea norme derogatorii pentru structurile specializate a existat încă de la înfiinţarea DNA şi DIICOT, fără a pune vreodată o problemă de încălcare a normelor constituţionale. De altfel, în Decizia nr. 33/2018, Curtea Constituţională a României îşi expune cu claritate opinia că 'înfiinţarea unor structuri de parchet specializate pe domenii de competenţă materială (DNA sau DIICOT) sau personală (Secţia pentru investigarea infracţiunilor din justiţie) constituie expresia opţiunii legiuitorului, care, în funcţie de necesitatea prevenirii şi combaterii anumitor fenomene infracţionale, decide cu privire la oportunitatea reglementării acestora'", se aminteşte în memoriul trimis la CCR.

Conform documentului, mai mult, analizând derogări în ceea ce priveşte funcţionarea unei structuri din cadrul Ministerului Public, Curtea Constituţională susţine în cuprinsul Deciziei nr. 390/2021 următoarele: "În ceea ce priveşte caracterul derogator al reglementării (...) opţiunea legiuitorului de a reglementa în cuprinsul actului normativ prin care se înfiinţează noua structură de parchet acele norme de drept care prezintă caracter de specificitate nu afectează constituţionalitatea acestei din urmă legi, de vreme ce principiul invocat nu are o consacrare constituţională, iar toate celelalte elemente care vizează statutul procurorului rămân pe deplin aplicabile".

În acelaşi sens, în Decizia nr. 33/2018, CCR, fără a sesiza vreo problemă de constituţionalitate reiterează: "În prezent, Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, în titlul III - Ministerul Public, capitolul II - Organizarea Ministerului Public, prevede trei secţiuni referitoare la structurile de parchet înfiinţate pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie: secţiunea 1 - Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, secţiunea 11 - Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism şi secţiunea a 2-a - Direcţia Naţională Anticorupţie".

Cele două direcţii sunt structuri cu personalitate juridică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, cu competenţe în combaterea criminalităţii organizate şi terorismului, respectiv în combaterea infracţiunilor de corupţie, adaugă semnatarii memoriului.

Statutul procurorilor care îşi desfăşoară activitatea în aceste structuri este cel prevăzut de dispoziţiile Legii nr. 303/2004, act normativ cu caracter de drept comun în materia statutului judecătorilor şi procurorilor. Însă, având în vedere specializarea acestor parchete, legiuitorul a prevăzut unele dispoziţii derogatorii sub aspectul condiţiilor de acces (interviu organizat de comisii speciale), de evaluare anuală a rezultatelor sau de încetare a activităţii (revocarea prin ordin a procurorului şef) în ceea ce priveşte procurorii celor două direcţii, chiar în cuprinsul acestei legi, mai explică DNA şi DIICOT.

"Vechimea necesară pentru funcţionarea în cadrul unei structuri de parchet şi dobândirea gradului profesional cu caracter temporar nu sunt prevăzute în legea fundamentală şi nici nu sunt elementele esenţiale în ceea ce priveşte îndeplinirea rolului Ministerului Public în apărarea ordinii de drept. De altfel, dacă această teză ar fi fost adevărată, aceleaşi probleme de constituţionalitate s-ar fi pus şi în 2017, în momentul stabilirii vechimii de 10 ani pentru funcţionarea în cadrul DNA şi DIICOT. De asemenea, opţiunea pentru modalităţi diferite de accedere la o structură a sistemului judiciar se poate constata şi în ceea ce priveşte accederea la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, unde legiuitorul a considerat că susţinerea unui examen similar celor pentru tribunale sau curţi de apel nu este o variantă aptă să producă rezultatul dorit, fără ca această opţiune să conducă la o dezbatere privind constituţionalitatea normelor aplicabile", spun DNA şi DIICOT.

"Având în vedere însăşi jurisprudenţa Curţii Constituţionale în această materie, jurisprudenţă pe care instanţa de contencios constituţional a susţinut-o în mod repetat, considerăm că nu există niciun element tehnic, obiectiv şi legal care să conducă în situaţia prezentă la un reviriment jurisprudenţial şi la admiterea obiecţiei de neconstituţionalitate doar prin raportare la instituţiile la care aceasta se referă", se mai transmite în documentul înaintat Curţii Constituţionale. AGERPRES/(AS - autor: Eusebi Manolache, editor: Claudia Stănescu, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 41

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 13-06-2026 22:57

Jandarmeria Capitalei - măsuri dispuse în urma Marșului pentru normalitate și a Bucharest PRIDE

Jandarmeria Capitalei a informat sâmbătă seara că a dispus mai multe măsuri legale în urma celor două manifestări publice desfășurate în București - Marșul pentru normalitate și Bucharest PRIDE. Potrivit unui comunicat al Jandarmeriei Capitalei, pe timpul desfășurării adunării publice organizate de Asociația Noua Dreaptă

Justitie si interne 13-06-2026 18:10

Program de guvernare/ Eficiență în soluționarea cauzelor, promovarea meritocratică a magistraților și infrastructură judiciară modernă - priorități în Justiție

Eliminarea procedurii de cameră preliminară, pentru eficientizarea judecății, eficientizarea regulilor de desemnare a procurorilor care anchetează infracțiunile comise de magistrați, dar și generalizarea dosarului electronic judiciar și a procedurilor la distanță se numără printre obiectivele propuse pentru domeniul Justiție în programul de guvernare de către p

Justitie si interne 13-06-2026 15:00

Operațiunea Jupiter - bilanț: 59 de persoane reținute, 96 sub control judiciar, 8 arestate preventiv

Un număr de 59 de persoane au fost reținute, 96 au fost puse sub control judiciar, din care două pe cauțiune, iar opt persoane au fost arestate preventiv în cadrul Operațiunii Jupiter, desfășurată în perioada 8 - 12 iunie, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și a Inspectoratului General al Poliției Române.

Justitie si interne 13-06-2026 11:50

Buzău: Contractul M100 - anulat definitiv; Constantin Toma: O victorie pentru Justiție, o înfrângere pentru buzoieni

Curtea de Apel Ploiești a respins recursurile formulate de fostul evaluator de mediu Haritina Crăiță și Consiliul Local Municipal Buzău, soluția definitivă menținând decizia Tribunalului Buzău de anulare a hotărârii de aprobare a Contractului Climatic al Municipiului Buzău privind 'Misiunea 100 orașe inteligente și neutre din punct de vedere climatic pâ

Justitie si interne 13-06-2026 10:01

Mehedinți: Doi bărbați, reținuți pentru braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor; au fost efectuate 7 percheziții

Doi bărbați de 34 și 49 de ani au fost reținuți în urma a șapte percheziții efectuate într-un dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor și braconaj, au informat, sâmbătă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Mehedinți. Potrivit sursei citate, în cadrul operațiunii JUPITER, polițiștii Serviciului Arme

Justitie si interne 12-06-2026 16:36

Mureș: Tribunalul a respins suspendarea ordinului de prefect privind referendumul din Sânger; decizia nu este definitivă

Secția Contencios Administrativ și Fiscal a Tribunalului Mureș a respins, vineri, ca neîntemeiată, cererea de suspendare a executării ordinului de prefect privind organizarea referendumului local pentru încetarea mandatului primarului comunei Sânger, Vasile Grec, programat să aibă loc în data de 14 iunie. Hotărâre

Justitie si interne 12-06-2026 14:49

Sechestru pe o casă și două terenuri deținute de influencerul Makaveli, acuzat de evaziune fiscală

Procurorii au pus sechestru pe o casă și două terenuri deținute de influencerul Alexandru Zidaru, cunoscut ca Makaveli, pentru a recupera un prejudiciu de peste 500.000 de lei în dosarul în care acesta este acuzat de evaziune fiscală. Conform unui comunicat al Parchetului de pe lângă Tribunalul București remis vineri, bunuril

Justitie si interne 12-06-2026 13:32

Dâmbovița: Șapte percheziții în cazul unor tăieri ilegale de arbori în care era implicat și un pădurar

Polițiștii au efectuat șapte percheziții domiciliare în localitățile dâmbovițene Șotânga, Tătărani și Vulcana Pandele, într-un caz de tăiere ilegală de arbori în care era implicat și un pădurar, a informat, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Dâmbovița. Acțiunea a avut loc în cadrul operațiunii JUPITER, sub

Justitie si interne 12-06-2026 11:22

UPDATE Influencerul Makaveli, plasat sub control judiciar; va purta o brățară electronică de supraveghere

Procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul București au decis vineri să nu ceară în instanță arestarea preventivă a influencerului Alexandru Zidaru, cunoscut ca Makaveli, acesta fiind plasat sub control judiciar pe o perioadă de 60 de zile, în dosarul în care este acuzat de evaziune fiscală. În perioada în care se afl

Justitie si interne 12-06-2026 10:01

Prahova: Dosarul privind livrarea de kerosen neconform către MApN și degradarea unor MIG-uri se va judeca la Constanța

Dosarul care vizează livrarea a mii de tone de kerosen neconform Ministerului Apărării Naționale (MApN), fapt care a dus la degradarea unor avioane militare de luptă MIG 21 Lancer, punând în pericol securitatea națională, se va judeca la Constanța, a decis Înalta Curte de Casație și Justiție. Instanța supremă a tranșat un conflict de competen

Justitie si interne 12-06-2026 09:49

O șicanare în trafic începută în Botoșani s-a terminat cu un accident grav în Iași; o persoană a ajuns la ATI

 Un conflict în trafic început joi noaptea, în Botoșani, s-a încheiat cu un accident violent produs pe strada Ion Creangă din Iași, în urma impactului fiind rănite două persoane, dintre care una transportată în stare gravă la spital. Potrivit ISU Iași, accidentul s-a produs în apropierea Ateneului din Iași și a mo

Justitie si interne 12-06-2026 08:57

Operațiunea Jupiter - ziua 5: Percheziții în 56 de locații în dosare de evaziune fiscală, abuz în serviciu și fals

Parchetul General și Poliția Română desfășoară vineri, în a cincea zi a Operațiunii Jupiter, 32 de acțiuni operative la nivel național, fiind puse în aplicare 56 de mandate de percheziție domiciliară și 18 de mandate de aducere, valoarea prejudiciului identificat fiind de peste 16 milioane de lei. Potrivit unui comunicat al Parchetului Genera

Justitie si interne 11-06-2026 18:38

Influencerul Makaveli, reținut pentru 24 de ore într-un dosar de evaziune fiscală (surse)

Influencerul Alexandru Zidaru, cunoscut ca Makaveli, a fost reținut joi, pentru 24 de ore, într-un dosar de evaziune fiscală, au declarat surse judiciare pentru AGERPRES. Makaveli a fost ridicat joi dimineața de polițiști și dus la sediul Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Poliției Române, pentru a fi au

Justitie si interne 11-06-2026 17:06

Procurorul Sandu critică 'listele negre' de la CSM: Afirmația că 3.580 de judecători susțin acest demers e o minciună

Procurorul Claudiu Sandu, membru al CSM, critică dur 'listele negre' cu jurnaliști, ONG-uri și politicieni, întocmite de Secția pentru judecători a Consiliului într-un document publicat miercuri, și susține că este o minciună afirmația că 3.580 de judecători susțin acest demers. Reacția lui Claudiu Sandu vine după ce, &icir

Justitie si interne 11-06-2026 16:53

Gorj: Anchetă la IPJ după ce un bărbat a fugit în timpul unei intervenții de încătușare

Trei bărbați au fost reținuți pentru distrugere, complicitate la distrugere și instigare la distrugere, după ce doi dintre ei l-au ajutat pe cel de-al treilea să scape de cătușe, acesta reușind să fugă în timpul intervenției polițiștilor, au anunțat, joi, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj. Potrivit sursei cita