DNA: Şeful Serviciului Juridic - Prefectura Mehedinţi şi directorul Direcţiei Cadastru - Primăria Drobeta-Turnu Severin - reţinuţi
Constantin Vintilă, şeful Serviciului Juridic din cadrul Instituţiei Prefectului Mehedinţi, şi Cătălin Iancu Preduţ, directorul executiv al Direcţiei Cadastru Fond Funciar din Primăria Drobeta-Turnu Severin, au fost reţinuţi, vineri, de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie într-un dosar în care sunt acuzaţi de luare de mită.
Potrivit unui comunicat al DNA transmis AGERPRES, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Serviciul teritorial Craiova au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi reţinerea pentru 24 de ore, începând de vineri, a lui Constantin Vintilă, şef al Serviciului Juridic din cadrul Instituţiei Prefectului Mehedinţi şi membru al Comisiei judeţene pentru stabilirea dreptului de proprietate privată asupra terenurilor, pentru luare de mită în formă continuată (2 acte materiale), spălarea banilor şi complicitate la luare de mită, şi a lui Cătălin Iancu Preduţ, director executiv al Direcţiei Cadastru Fond Funciar din cadrul Primăriei municipiului Drobeta Turnu Severin, pentru luare de mită.
Potrivit procurorilor anticorupţie, Constantin Vintilă ar fi cerut şi ar fi primit o sumă de bani de la o persoană (martor), pentru a face demersurile administrative pe care le avea în atribuţie, astfel încât persoana respectivă să poată intra în posesia unui teren de 5.000 mp în intravilanul municipiului Drobeta Turnu Severin. Persoana respectivă era îndreptăţită să intre în posesia suprafeţei de teren ca moştenitor, după ce câştigase în instanţă dreptul de reconstituire.
Concret, arată anchetatorii, în schimbul banilor, Constantin Vintilă ar fi formulat, în numele persoanei îndreptăţite, o cerere pentru punerea în posesie cu terenul de 5.000 mp şi pentru a-i facilita emiterea unei hotărâri favorabile de către Comisia de fond funciar.
"După ce ar fi formulat şi depus cererea menţionată, inculpatul Constantin Vintilă ar mai fi pretins, în cursul anului 2019, de la aceeaşi persoană, şi cedarea cu titlu gratuit a unei suprafeţe de 1.000 de mp pentru sine. În schimb, acesta s-ar fi angajat să asigure eliberarea efectivă a titlului de proprietate şi punerea în posesie efectivă cu terenul de 5.000 mp situat în intravilanul municipiului Drobeta Turnu Severin. Ca urmare a presiunilor constante exercitate de inculpatul Constantin Vintilă, în perioada mai - iunie, asupra persoanei îndreptăţite, aceasta a încheiat la notar, la data de 9 iunie, un contract de dezmembrare a suprafeţei de 5.000 mp teren şi de vânzare-cumpărare a unei părţi de 1.000 mp de teren către inculpatul Constantin Vintilă", se precizează în comunicat.
În realitate, spune DNA, contractul respectiv fusese încheiat şi autentificat doar pentru a masca bucata de teren de 1.000 mp ce urma să fie cedată funcţionarului drept mită.
Potrivit procurorilor, pentru finalizarea cu succes a procedurii administrative de reconstituire a dreptului de proprietate, şi Cătălin Iancu Preduţ ar fi pretins de la aceeaşi persoană, în cursul anului 2019, prin intermediul lui Constantin Vintilă, cedarea cu titlu gratuit a unei suprafeţe de 1.000 mp.
"În perioada 1 - 9 iulie, s-ar fi convenit ca, în locul transferării gratuite a bucăţii de teren de 1.000 mp, Cătălin Iancu Preduţ să primească efectiv o sumă de bani în numerar - 30.000 de euro", se menţionează în comunicat.
Anchetatorii informează că, joi, pentru sprijinul acordat persoanei îndreptăţite la reconstituirea dreptului de proprietate, Cătălin Iancu Preduţ ar fi primit banii pretinşi - 30.000 de euro, în biroul lui Constantin Vintilă, împrejurare în care s-a procedat la constatarea infracţiunii flagrante.
Vineri, cei doi urmează să fie prezentaţi Tribunalului Dolj cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile. AGERPRES/(AS - autor: Mihai Stoica, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Timiș: Dosar de evaziune fiscală la firme de pompe funebre; prejudiciu de peste 450.000 lei la bugetul statului
Două persoane sunt audiate, marți seara, de polițiștii timișeni de la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, în urma a șase percheziții domiciliare dispuse de Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiș, într-un dosar penal de evaziune fiscală vizând firme de pompe funebre. Acțiunea a avut loc în cadrul o
Dâmbovița: Medic șef de secție, reținut pentru mită; lua între 100 și 400 de lei de la pacienți
Un medic șef de secție la un spital municipal din județul Dâmbovița a fost reținut de polițiști pentru luare de mită, el fiind acuzat că lua între 100 și 400 de lei de la pacienți sau aparținători pentru consult, rețete și internări, informează, marți, Parchetul de pe lângă Tribunalul Dâmbovița. ''La data de 09.
Medic ucis și incendiat în Capitală/ Doi colaboratori ai menajerei criminale, arestați
Judecătorii au emis mandate de arestare pe numele unui bărbat și a unei femei, acuzați că au ajutat-o pe menajera care a ucis și incendiat un medic în Capitală să vândă mai multe bunuri furate de la victimă, printre care ceasuri și bijuterii. La începutul lunii aprilie, o femeie în vârstă de 39 de ani, principalul
Femeie trimisă în judecată pentru înșelăciuni cu oferte false de vacanță ''last minute''; prejudiciu de 150.000 de euro
O femeie din București a fost trimisă în judecată pentru mai multe infracțiuni, fiind acuzată că a înșelat zeci de familii cu oferte false de vacanță ''last minute'', prejudiciul fiind de peste 150.000 de euro. Potrivit portalului instanțelor de judecată, femeia se numește Maria Gancea, iar infracțiunile pentru care
Procurorii extind ancheta în cazul dronei maritime care a explodat în Portul Constanța
Procurorii au extins ancheta în cazul dronei maritime care a explodat în Portul Constanța, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de distrugere cu consecințe deosebit de grave, nerespectarea regimului armelor și al munițiilor și nerespectarea regimului materiilor explozive, a anunțat marți Parchetul General. Pe 5 iunie, procu
Suceava: Femeie care ar fi îngrijit copii contra cost, deși nu era autorizată - cercetată pentru evaziune
O femeie din județul Suceava este cercetată penal pentru evaziune fiscală după ce ar fi îngrijit, contra cost, mai mulți copii, fără a fi autorizată să presteze astfel de servicii, a anunțat, marți, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Suceava. Potrivit oficialilor IPJ, femeia ar fi încasat câte 75 lei/ zi pentru fiecare c
Giurgiu: Percheziții la Primăria Răsuceni într-un dosar de delapidare și abuz în serviciu (surse)
Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Giurgiu au efectuat, marți, patru percheziții într-un dosar de delapidare și abuz în serviciu, descinderi având loc inclusiv la sediul Primăriei Răsuceni, au precizat, pentru AGERPRES, surse judiciare. ''În cadrul operațiunii Jupiter, sub coordonar
Prahova: Avocatul Poporului s-a sesizat în cazul antrenorului de înot acuzat de agresarea sexuală a unei minore
Avocatul Poporului s-a autosesizat în cazul antrenorului de înot din cadrul Clubului Sportiv (CS) Câmpina acuzat de agresiune sexuală săvârșită asupra unui minor și a solicitat informații de
Buzău: Bărbat care ar fi furat în Norvegia echipamente de DJ în valoare de 3,3 milioane coroane, prins de polițiști
Un bărbat în vârstă de 31 de ani din județul Buzău, pentru care autoritățile norvegiene au emis un mandat european de arestare după ce ar fi sustras echipamente de DJ folosite în cluburi, în valoare de 3,3 milioane de coroane norvegiene, a fost prins de polițiști, urmând a fi demarate procedurile în vederea extrădării. Potri
Prahova: Tânăr de 17 ani, arestat pentru tentativă la omor după ce a înjunghiat un minor de aceeași vârstă
Un tânăr de 17 ani din orașul prahovean Boldești-Scăeni a fost arestat preventiv sub acuzația de tentativă la omor după ce a înjunghiat un minor de aceeași vârstă. Potrivit datelor comunicate, marți, de Inspectoratul Județean de Poliție (IJP) Prahova, incidentul a avut loc pe fondul unui conflict izbucnit între două grupuri de tineri.
Bihor: Șase percheziții într-un caz de delapidare de peste 800.000 de euro, în cadrul operațiunii JUPITER
Un bărbat de 36 de ani și alte persoane cercetate într-un dosar de delapidare cu prejudiciu de peste 800.000 de euro au fost vizate de șase percheziții domiciliare în cadrul operațiunii JUPITER, desfășurate în județul Bihor. Potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Bihor, polițiștii Serviciului de Investig
Grefierii din instanțe și parchete suspendă protestul față de noua lege a salarizării bugetare
Grefierii din instanțe și parchete suspendă protestul față de noua lege a salarizării bugetare și anunță revenirea la normal a activității și a programului de lucru. Sindicatul Național al Grefei Judiciare Dicasterial a transmis marți că a decis suspendarea temporară a formelor de protest stabilite prin Hotărârea Adunării Generale Extraordinare din data
Nemulțumiți de noua lege a salarizării, judecătorii de la CAB pun în discuție oprirea totală a activității în instanță
Judecătorii de la Curtea de Apel București și-au exprimat din nou nemulțumirea față de prevederile proiectului privind noua lege a salarizării și pun în discuție oprirea totală a activității în instanță. Magistrații de la instanțele de pe raza Curții de Apel București s-au întrunit, marți, în cadrul unei Adunări Generale, unde au fost p
Constanța: Anchetă la Poliția Locală după intervenția în cazul TIR-ului care a lovit mai multe autovehicule
O cercetare administrativă a fost declanșată la nivelul Poliției Locale Constanța în urma intervenției asupra șoferului TIR-ului care a lovit, luni, mai multe autoturisme parcate sau aflate în mers, dar și un autobuz, după care și-a continuat deplasarea, oprindu-se într-un brad. Reprezentanții Poliției Locale Constanța au prezentat, marți, mo
IGPR: Percheziții la o instituție financiară nebancară care ar fi emis scrisori de garanție nelegale
Direcția de Investigare a Criminalității Economice a IGPR a pus în aplicare, marți, 23 de mandate de percheziție domiciliară și opt mandate de aducere, în București și în județele Ilfov și Giurgiu, la domiciliile unor persoane și la sediile sociale ale societăților controlate de acestea, într-o cauză care vizează săvârșirea infracțiunilor de &ic












