Procuror Viorel Cerbu: În anchetă trebuie creativitate; o hotărâre de condamnare este satisfacţia supremă
Procurorul Viorel Cerbu, candidat la şefia Secţiei de investigare a magistraţilor, a declarat vineri, în timpul interviului susţinut la CSM, că procurorii trebuie să dea dovadă de creativitate în desfăşurarea anchetei, iar dacă judecătorul va da o condamnare, aceasta este "satisfacţia supremă".
"În ancheta proprie trebuie creativitate. Mai târziu, dacă judecătorul va certifica printr-o hotărâre de condamnare că munca ta a fost corectă, aceasta este satisfacţia supremă (...) Eu nu reţin să fi avut în ultimii 10 ani vreo achitare. Au fost şi situaţii în care nu am găsit cele mai bune strategii de anchetă şi asta mă preocupă de 18 ani", a spus Viorel Cerbu la interviu.
La ieşirea din sediul CSM, procurorul a revenit cu explicaţii cu privire la creativitatea de care trebuie să dea dovadă procurorul în desfăşurarea anchetei.
"În ancheta proprie, procurorul este şi poliţist şi trebuie să facă un plan de anchetă eficient. Trebuie să imagineze care sunt cele mai bune modalităţi, care dintre instrumentele judiciare pot fi folosite cu succes pentru a obţine probele, nu neapărat pentru a atinge un obiectiv prestabilit. Nu, pentru a clarifica dacă fapta există şi dacă sunt întrunite cerinţele referitor la vinovăţie", a precizat Cerbu.
Viorel Cerbu a spus că nu este deranjat de criticile din spaţiul public la adresa sa, chiar dacă au fost "nedrepte şi nefondate", iar un procuror trebuie să aibă tărie de caracter, nu să aibă "trac" sau să "roşească".
"În ceea ce priveşte criticile din spaţiul public, nu am fost niciodată deranjat ca procuror de discuţiile critice care au privit munca mea, activitatea mea de anchetă. Nici nu am considerat că trebuie să am o replică publică pentru critici, chiar dacă ele adeseori au fost nedrepte şi nefondate. Există CSM şi instrumente pentru a se lua poziţie faţă de situaţiile în care libertatea de exprimare şi de formare implicită de critici depăşesc limitele exercitării dreptului constituţional (...) Eu nu sunt deranjat de asemenea critici. Nu o să consider că este un efect negativ, un motiv de trac, faptul că în spaţiul public se vor face discuţii care privesc critici cu privire la activitatea Secţiei (...). Nu suntem nişte oameni care trebuie să roşim. La urma urmelor, suntem procurori şi facem anchetă penală. Trebuie să avem tărie de caracter şi cred că acesta este unul din elementele de bază care stă la consolidarea personalităţii şi pregătirii ca procuror", a afirmat Cerbu.
Opt candidaţi înscrişi la selecţia pentru funcţia de procuror-şef al Secţiei de investigare a magistraţilor şi pentru ocuparea unor posturi de procurori în cadrul acestei secţii susţin, vineri, interviurile în faţa unei comisii din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM).
Potrivit CSM, pentru funcţia de procuror-şef al secţiei şi-au depus candidatura procurorii Ioan Viorel Cerbu, Elena Iordache, Iuliana Magdalena Olteanu, Florina Piloş şi Florena Esther Sterschi.
Pentru funcţia de procuror în cadrul acestei secţii candidează: Codruţa Simona Chindea, Adina Florea şi Sorin Eugen Iaşinovschi. AGERPRES/(AS - autor: Eusebi Manolache, editor: Florin Marin, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Prahova: O fată de 15 ani, înșelată prin metoda ''pomana''; prejudiciul este de circa 17.000 de lei
O adolescentă de 15 ani din comuna prahoveană Lipănești a fost înșelată prin metoda ''pomana'' de către o tânără de 24 de ani din județul Dâmbovița, prejudiciul cauzat fiind estimat la circa 17.000 de lei. ''Cercetările au fost demarate la data de 15 decembrie 2025, ca urmare a sesizării formulate de o
Tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl în centrul municipiului Piatra-Neamț - arestat preventiv
Tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl în centrul municipiului Piatra-Neamț a fost arestat preventiv, marți seara, de judecătorii Tribunalului Neamț. Suspectul, în vârstă de 22 de ani, este acuzat de omor calificat în forma violenței în familie, tulburarea ordinii și liniștii publice și portul sau f
Cazul șefului SMAp/ Miruță: E o situație neplăcută pentru Armată; vom avea o analiză împreună cu președintele
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a precizat, marți, că l-a informat pe președintele Nicușor Dan despre cazul șefului Statului Major al Apărării, Vlad Gheorghiță, cercetat de DNA într-un dosar în care este acuzat de complicitate la uzurparea funcției. ''Este o situație neplăcută pentru Armata Română. Vom a
Gorj: Tânără de 18 ani, agresată în casa părinților de 3 bărbați mascați care au dat buzna în toiul nopții
O tânără de 18 ani din comuna Jupânești a fost agresată fizic, în casa unde locuiește cu mama și fratele său, de trei bărbați mascați care au pătruns în toiul nopții în imobil prin forțarea ușii de acces, polițiștii identificându-i pe aceștia și fiind duși pentru audieri, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Gorj.
Dosarul șefului SMAp/Iulian Berdilă: Orice încercare de asociere a numelui meu cu activități nelegale este nefondată
General-locotenent Iulian Berdilă, locțiitorul pentru operații și instrucție al șefului Statului Major al Apărării, al cărui nume apare în dosarul DNA în care este cercetat generalul Vlad Gheorghiță, precizează că nu există fapte sau acțiuni care să susțină existența vreunei încălcări a legii din partea sa. ''În legătură cu rece
Parchetul General: Modificările din noua lege a salarizării aduc 'grave atingeri' statutului magistratului
Ministerul Public a transmis, marți, Ministerului Justiției un punct de vedere privind proiectul de lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, susținând că prevederile acestuia sunt de natură să aducă 'grave atingeri' statutului magistratului, prin afectarea garanțiilor financiare asociate, componentă 'esențială' a independenței s
Senat: Pedepse majorate pentru agresiunile asupra personalului din unitățile sanitare publice și private
Senatul a adoptat, marți, un proiect de lege care prevede pedepse mai mari în cazul agresiunilor asupra personalului medical, auxiliar sanitar și nemedical care își desfășoară activitatea în unități publice ori private de asistență medicală. S-au înregistrat 110 voturi pentru. Proiectul modifică în acest sens artico
DSU: Zece ani de la tragedia aviatică SMURD; ceremonie de comemorare, în Republica Moldova
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a participat, marți, la o ceremonie organizată în Republica Moldova pentru comemorarea tragediei aviatice SMURD în care au decedat comandorul Doru Gavril, căpitan-comandorul Voicu Șocae, medicul Mihaela Dumea și asistentul medical Gabriel Sandu. 'Zece ani de când timpul s-a op
Șeful Statului Major al Apărării respinge acuzațiile DNA: Nu am săvârșit nicio faptă de corupție
Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, a respins, marți, acuzațiile pe care procurorii Direcției Naționale Anticorupție i le aduc, susținând că nu a săvârșit nicio faptă de corupție. 'Resping categoric acuzațiile care mi-au fost aduse și afirm fără echivoc că nu am săvârșit nicio faptă de corupție și nu am avut nicio
Constanța: 25 de ani de închisoare pentru tânărul care și-a ucis mama cu zeci de lovituri de cuțit
Tânărul de 20 de ani, care la începutul acestui an și-a omorât mama prin înjunghiere, în apartamentul lor din municipiul Constanța, aplicându-i acesteia în timp ce dormea zeci de lovituri de cuțit, a fost condamnat marți, de către Tribunalul Constanța, la 25 de ani de închisoare. Sentința magistraților nu este de
CSM susține că proiectul noii legi a salarizării a fost inițiat cu încălcarea 'flagrantă' a Constituției
Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a transmis, marți, că proiectul de lege privind salarizarea pentru personalul plătit din fonduri publice a fost inițiat cu încălcarea flagrantă a dispozițiilor constituționale și legale. Într-un comunicat, Consiliul Superior al Magistraturii arată că a transmis, marți, către Ministerul Justiției, ca urmare
Asasinatul cu bombă de la Arad/ Plângerea Laurei Dronca după ce un martor a fost absolvit de vină, respinsă
Tribunalul Arad a respins, marți, plângerea depusă de Laura Dronca după ce un martor din dosarul asasinării cu bombă a tatălui ei a fost absolvit de vină de către procurori, decizia fiind definitivă. Acest proces a început anul trecut, Laura Dronca fiind nemulțumită că cel care le-a înmânat un declanșator electronic suspecților, care l-
Predoiu, la ziua DGA: Ați devenit o instituție matură, o instituție care are coerență
Ministrul interimar al Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, le-a transmis, marți, angajaților Direcției Generale Anticorupție că activitatea lor demonstrează faptul că DGA a devenit o instituție matură, o instituție care are coerență, care știe care îi este menirea și încotro trebuie să meargă. 'Factorul uman rămâne cheia oricărui succes.
Solicitarea Romprest de restituire a garanției de bună execuție de 9 milioane de lei, respinsă de instanță
Tribunalul București a respins cererea Romprest de restituire a garanției de bună execuție pentru anul 2025, în valoare de 9 milioane de lei, a anunțat marți Primăria Sectorului 1. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1, este 'o victorie de etapă' a autorității locale, care confirmă că neeliberarea garanției reprezintă 'o conduită contractuală co
Înalta Curte de Casație și Justiție, condusă de Lia Savonea, dorește lege specială pentru salarizarea magistraților
Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ), condusă de Lia Savonea, critică proiectul noii legi a salarizării personalului bugetar, pe care îl consideră 'profund viciat', și susține că magistrații ar trebui să beneficieze de o lege specială a salarizării. Într-un comunicat transmis marți, instanța supremă arată că va






