logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

RIUF: Vizitatorii vor putea discuta live cu reprezentanţii a peste o sută de instituţii educaţionale

Imagine din galeria Agerpres

The Romanian International University Fair (RIUF), cel mai mare eveniment educaţional din Europa de Sud-Est, îşi mută ediţia din acest an în mediul online, astfel că miercuri şi joi vizitatorii vor avea ocazia să discute live cu reprezentanţii a peste 100 de instituţii din ţară şi din străinătate.

Peste 10.000 de persoane s-au înregistrat deja pentru 8 - 9 aprilie la Virtual RIUF, dar înscrierile sunt deschise inclusiv în timpul evenimentului.

"Pentru a oferi în continuare informaţii complete despre cele mai bune opţiuni de studiu şi dezvoltare personală din ţară şi din afară, RIUF inovează şi vine în sprijinul celor care vor să găsească exact programul potrivit de licenţă, master sau doctorat. Pe 8 şi 9 aprilie Virtual RIUF le aduce răspunsuri şi suportul de care au nevoie pe cale digitală, pentru a-i susţine să îşi continue studiile în detrimentul tuturor obstacolelor", informează organizatorii prin intermediul unui comunicat.

Cei prezenţi online la eveniment vor putea accesa şi compara resurse de studiu din peste 20 de domenii.

"Arhitectură, inginerie, comunicare, IT sau medicină sunt câteva dintre industriile în topul cerinţelor pe piaţa muncii, domenii reprezentate într-un singur loc de peste 7.000 de programe de studiu - cea mai mare varietate pentru un eveniment de acest tip din ţara noastră. Virtual RIUF pune la dispoziţia participanţilor şi consiliere gratuită în studii şi carieră", menţionează organizatorii.

La Virtual RIUF, vizitatorii vor avea ocazia să discute live cu reprezentanţii a peste 100 de instituţii educaţionale. Peste 12 instituţii de top din România aşteaptă să discute la standul lor virtual cu cei interesaţi. Participanţii pot descărca direct pe propriul calculator resursele pe care le pun la dispoziţie expozanţii, pot discuta live pe chat sau video call şi pot primi răspunsuri rapide la întrebările legate de admitere, burse, surse de finanţare, viaţa în campus sau programe de licenţă şi masterat.

Pentru cei care îşi doresc să studieze în afară, însă nu ştiu sigur dacă vor să facă acest pas, evenimentul vine cu soluţii de studiu din ţară cu avantaje internaţionale.

"EA - The Entrepreneurship Academy este singura facultate de antreprenoriat din Europa de Sud-Est, iar programa sa este realizată în parteneriat cu Team Academy Olanda. Academia Europeană pentru Asistenţi Medicali este facultatea care are la bază modelul educaţional britanic, construit alături Coventry University - facultate cu distincţii la capitolul predare sau satisfacţia studenţilor. Vizitatorii pot afla la eveniment cum pot beneficia de moduri alternative de finanţare, pentru a acoperi până la jumătate din taxa de şcolarizare la aceste două instituţii", se mai arată în comunicat.

Cei care vor să ştie cum pot aplica în Marea Britanie chiar şi după Brexit sau cum situaţia pandemiei COVID-19 va afecta anul şcolar vor putea afla toate aceste informaţii de la cele peste 33 de instituţii de învăţământ britanice.

"O mare parte dintre aceste instituţii au pus în aplicare soluţii pentru a sprijini aplicanţii să îşi atingă visul de a studia în campusul lor şi vin la Virtual RIUF să discute cu cei interesaţi despre cum pot aplica uşor şi online, cum pot fi admişi pe baza notelor din clasa a 11-a sau cum pot accesa burse şi alte surse de finanţare. Olanda, Germania, Danemarca sau SUA sunt şi ele destinaţii de top pentru tinerii români care aleg studiile în afară şi parte din cele 10 ţări reprezentate în online la Virtual RIUF", precizează sursa citată. AGERPRES/(AS - autor: Irinela Vişan, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 21

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Educatie - Stiinta 15-06-2026 14:41

Ministerul Educației a pus în consultare un proiect privind concursul pentru ocuparea funcției de inspector școlar

Ministerul Educației și Cercetării a pus în consultare un proiect de ordin privind aprobarea Metodologiei de organizare și desfășurare a concursului pentru ocuparea funcției de inspector școlar. Potrivit proiectului, la concursul pentru ocuparea funcțiilor de inspector școlar poate candida cadrul didactic care îndeplinește, cumulativ, următoarele c

Educatie - Stiinta 15-06-2026 11:55

Buzău: Generațiile claselor pregătitoare dau Bacalaureatul; mai mulți elevi și clase de a XII-a

Peste 2.600 de elevi din Buzău s-au înscris la sesiunea iunie-iulie a Bacalaureatului, în creștere față de anul precedent, context în care Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) evidențiază un număr mai ridicat de clase a XII-a, față de anul școlar 2024-2025, datorită faptului că în anul 2026 termină liceul generațiile în care a fost introd

Educatie - Stiinta 14-06-2026 17:38

Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a atins ținta asumată prin PNRR - 4.500 de locuri noi în creșe

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a inaugurat duminică, în orașul bihorean Valea lui Mihai, o nouă creșă construită prin Programul guvernamental 'Sfânta Ana'. 'În Planul Național de Redresare și Reziliență, ne-am asumat crearea a cel puțin 4.500 de noi locuri pentru antepreșcolari în toată țara. Astăzi am atins această ți

Educatie - Stiinta 14-06-2026 16:51

Hunedoara: Eleva Ana-Maria Iordache, medalie de bronz la International Genius Olympiad 2026 (SUA)

Eleva Ana-Maria Iordache de la Colegiul Național 'Decebal' Deva a câștigat medalia de bronz la International Genius Olympiad 2026, ce a avut loc în perioada 8 - 13 iunie, la St. John Fisher University din Rochester, New York (SUA), cu un proiect ce a vizat compensarea deficitului de iod din organism. Competiția a reunit peste 1.000 de parti

Educatie - Stiinta 13-06-2026 18:14

Program de guvernare/ 15% din bugetul de stat pentru Educație până în 2030

Finanțare la nivel european pentru educație și cercetare, reforma curriculară pentru competențe cheie și protecția funcției școlii ca instrument de reducere a inegalităților se află printre obiectivele din programul de guvernare al Cabinetului Tomac la capitolul Educație. 'Educația este motorul mobilității și stabilității sociale, fiind re

Educatie - Stiinta 12-06-2026 19:14

Sibiu: Aproximativ 500 de persoane au participat la Ziua Porților Deschise de la Academia Forțelor Terestre (GALERIE FOTO)

Aproximativ 500 de persoane au participat vineri, în ciuda ploii, la Ziua Porților Deschise organizată de Academia Forțelor Terestre ''Nicolae Bălcescu'' din Sibiu, cu ocazia aniversării a 179 de ani de învățământ militar românesc, a declarat, pentru AGERPRES, de purtătorul de cuvânt al instituției, maior Alexandra Trefaș

Educatie - Stiinta 12-06-2026 15:38

Departamentul pentru Românii de Pretutindeni: 9.000 de locuri pentru copiii din diaspora în Taberele ARC

Departamentul pentru Românii de Pretutindeni (DRP) anunță deschiderea sesiunii de înscriere pentru cea de-a XVII-a ediție a Programului de Tabere ARC și pune la dispoziția elevilor și tinerilor români din afara granițelor țării 9.000 de locuri gratuite în opt locații din România. ''Taberele ARC reprezintă

Educatie - Stiinta 12-06-2026 08:46

Buzău: Șase zile de concursuri la a XXX- a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori

Municipiul Buzău va găzdui, în perioada 15-20 iunie 2026, cea de-a XXX-a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori (Junior Balkan Mathematical Olympiad - JBMO 2026), competiție internațională dedicată elevilor cu rezultate de excepție în domeniul matematicii. Evenimentul este organizat de Societatea de Științe Matematice din Rom&ac

Educatie - Stiinta 11-06-2026 18:05

Sălaj: Echipa de robotică 'CNapSys' - locul III și două premii I la o competiție de elită din Texas

Echipa de robotică 'CNapSys' a Colegiului Național 'Silvania' din Zalău a obținut locul III la general în competiție, premiul I la categoria 'Control' și premiul I pentru designul robotului, la competiția internațională 'Cowtown Invitational Premier Event', desfășurată în Fort Worth, Texas (SUA). Pot

Educatie - Stiinta 11-06-2026 11:16

Tomac: Îmi doresc un sistem de învățământ integrat, practic identic în România și Republica Moldova

Premierul desemnat, Eugen Tomac, afirmă că România și Republica Moldova trebuie să iasă din logica 'ne cunoaștem, ne respectăm, dar fiecare cu treburile lui' și să dezvolte proiecte 'mult mai îndrăznețe', punctând că în cele două state ar trebui să existe 'un sistem de învățământ integrat, practic identic'.

Educatie - Stiinta 11-06-2026 05:30

Bacalaureatul continuă cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională

Prima sesiune a examenului de Bacalaureat continuă, joi, cu proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională. Proba de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională - proba C se va susține și vineri. În perioada 15 - 17

Educatie - Stiinta 10-06-2026 18:16

Rectorul Academiei Forțelor Terestre de la Sibiu, către absolvenți: 'Acceptați că veți greși'

Rectorul comandant al Academiei Forțelor Terestre (AFT) 'Nicolae Bălcescu' din Sibiu, colonelul Dumitru Todosiuc, le-a transmis, miercuri, absolvenților promoției 'Constantin Brâncuși - 150' să accepte faptul că vor face greșeli de-a lungul carierei, subliniind că deciziile imperfecte luate la timp sunt, de multe ori, mai valoroase decât a

Educatie - Stiinta 10-06-2026 15:16

Giurgiu: Elevele implicate în incidentul de la liceul Ion Barbu' vin la școală, dar sunt monitorizate și consiliate

Elevele implicate în incidentul de la Liceul tehnologic 'Ion Barbu' din municipiul Giurgiu vin în continuare la școală, dar sunt monitorizate cu atenție și beneficiază de consiliere psihopedagogică, a declarat, miercuri, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt a Inspectoratului Școlar Județean Giurgiu, Georgeta Stănescu.

Educatie - Stiinta 10-06-2026 12:09

Dimian: Avem în vedere construirea unui cadru instituțional care să reglementeze utilizarea inteligenței artificiale

Ministerul Educației și Cercetării are în vedere realizarea unui cadru instituțional coerent care să reglementeze utilizarea inteligenței artificiale în sistemul de învățământ, a declarat, miercuri, ministrul Mihai Dimian. El a avut o intervenție online în cadrul conferinței 'Inteligența artificială în Educație - soluție

Educatie - Stiinta 10-06-2026 11:17

Președinta European Research Council va participa la un eveniment organizat la Politehnica București

Președinta European Research Council, Maria Leptin, va fi prezentă joi la Politehnica București pentru un dialog despre viitorul cercetării de excelență în România, la un eveniment internațional dedicat dezvoltării cercetării fundamentale și consolidării participării țării noastre la programele europene de finanțare a excelenței științifice. 'I