Sindicatul TAROM solicită verificarea respectării principiilor guvernanței corporative și a utilizării fondurilor publice
Sindicatul Unit TAROM (SUT) solicită public tuturor instituțiilor competente să verifice cu maximă seriozitate legalitatea deciziilor adoptate și modul în care au fost respectate principiile guvernanței corporative și ale utilizării fondurilor publice.
Într-o scrisoare deschisă, SUT a informat că în perioada următoare va sesiza instituțiile competente și, acolo unde analiza documentelor va indica posibile încălcări ale legii, va formula sesizări către autoritățile abilitate, pentru ca toate aspectele semnalate să fie verificate independent și imparțial.
Sindicatul Unit TAROM consideră că ceea ce se întâmplă la Compania Națională TAROM depășește cu mult limitele unei simple decizii administrative. 'TAROM nu este doar o companie de stat. Este transportatorul aerian național al României. Este o companie care a purtat timp de peste șapte decenii drapelul României pe aeroporturile lumii și care continuă să fie construită, zi de zi, prin munca oamenilor care își fac profesia cu responsabilitate și devotament. Tocmai de aceea, fiecare decizie luată la vârful companiei trebuie să respecte legea, să fie transparentă și să poată fi explicată atât angajaților, cât și cetățenilor care, în cele din urmă, susțin această companie', se arată în document.
Din informațiile SUT rezultă că TAROM a parcurs o procedură legală de selecție pentru funcția de director general, procedură care a implicat resurse financiare, timp și evaluarea unor candidați conform legislației privind guvernanța corporativă. Cu toate acestea, după finalizarea procedurii, rezultatul selecției pare să fi fost ignorat, fiind numit un director general interimar.
'Orice român poate înțelege o întrebare simplă: Dacă s-a organizat o selecție, dacă s-au cheltuit bani publici și dacă au fost evaluați candidați, de ce nu a fost dusă până la capăt? Nu ne pronunțăm asupra răspunsului, dar considerăm că acesta trebuie oferit de instituțiile statului, nu de zvonuri și nici de interpretări. În joc nu este doar respectarea unei proceduri administrative.În joc sunt credibilitatea instituțiilor statului, încrederea angajaților și viitorul unei companii strategice pentru România', se arată în document.
În ultimii ani, TAROM a trecut prin dificultăți financiare, schimbări repetate de management și decizii care au afectat stabilitatea companiei. În aceste condiții, fiecare nouă situație care ridică semne de întrebare alimentează percepția că interesele companiei nu mai reprezintă întotdeauna prioritatea celor care o conduc.
'Ne dorim sincer să nu fie așa, însă atunci când proceduri legale sunt puse sub semnul întrebării, când selecții sunt finalizate fără ca rezultatul lor să fie valorificat și când explicațiile lipsesc, este firesc ca oamenii să se întrebe dacă TAROM mai este administrată cu obiectivul de a deveni mai puternică sau dacă, dimpotrivă, este împinsă, pas cu pas, spre o stare din care îi va fi tot mai greu să își revină', conform documentului.
Sindicatul Unit TAROM precizează: 'Noi nu cerem favoruri, nu cerem tratament preferential, cerem doar ca legea să fie aceeași pentru toți și ca o companie națională, simbol al aviației românești și al României în lume, să fie administrată cu responsabilitate, competență și respect pentru interesul public. TAROM nu aparține unui Consiliu de Administrație, unui director sau unui guvern vremelnic.TAROM aparține României. Aparține oamenilor care au construit această companie, celor care o țin în viață în fiecare zi și generațiilor care merită să aibă în continuare un transportator aerian național de care să fie mândre'.
'Dacă există suspiciuni că legea nu a fost respectată, ele trebuie lămurite rapid și transparent. Iar dacă cineva a greșit, răspunderea trebuie asumată. Pentru că o companie națională nu se pierde dintr-o singură decizie. Se pierde atunci când oamenii ajung să creadă că regulile nu mai contează. Iar asta este poate cel mai mare risc pe care România nu și-l poate permite', se arată în scrisoarea semnată de Narcis Pașcu, președintele Sindicatului Unit TAROM. AGERPRES/(AS - editor: Mihaela Dicu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bursa de la București a închis în creștere ședința de tranzacționare de marți
Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere pe aproape toți indicii ședința de marți, iar valoarea totală a tranzacțiilor a depășit 282,56 milioane de lei (53,88 milioane euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii, s-a apreciat cu 0
Transelectrica: Situația energetică națională este stabilă; capacitățile de producție și importurile compensează indisponibilizarea unităților de la Cernavodă
Situația energetică națională este stabilă, iar capacitățile de producție disponibile, împreună cu cele de import, asigură necesarul de energie electrică al României, în contextul indisponibilizării Unităților 1 și 2 de la Cernavodă, a anunțat marți Compania Naționala de Transport al Energiei Electrice Transelectrica SA. Disp
MIPE: Aplicația Achiziții Beneficiari Privați poate fi utilizată din nou
Aplicația Achiziții Beneficiari Privați este disponibilă începând de marți, iar beneficiarii privați își pot relua activitățile derulate prin intermediul acesteia, a anunțat Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE). Aplicația a fost indisponibilă din 15 iulie 2026, ca urmare a unui atac cibernetic, iar MIPE, &i
Fiscul a identificat un mecanism de fraudă fiscală în comerțul cu autoturisme second-hand; prejudiciul, estimat la peste 26 milioane lei
Inspectorii antifraudă din cadrul ANAF - DGAF au identificat și au stopat un mecanism de fraudă fiscală în comerțul cu autoturisme second-hand, prejudiciul estimat adus bugetului general consolidat depășind 26 de milioane de lei. Potrivit unui comunicat al ANAF, în urma unor verificări complexe în mai multe județe ale țării (
Metrorex efectuează zilnic plăți către Hidroelectrica; obligațiile de plată, mai mici decât valoarea consumului lunar
Metrorex continuă să efectueze zilnic plăți către furnizorul de energie electrică, Hidroelectrica, în vederea reducerii progresive a obligațiilor de plată restante și a stingerii acestora, se arată într-o precizare a companiei publice de transport ca răspuns la afirmațiile de marți ale ministrului interimar Radu Miruță, care a extins misiunea Corpului de
Parcarea ''Sosiri'' a Aeroportului ''Henri Coandă'' se închide temporar, din 19 august, pentru modernizare și consolidare (GALERIE FOTO)
Parcarea supraetajată "Sosiri" de la Aeroportul Internaţional ''Henri Coandă'' se va închide temporar, începând de miercuri, 19 august, până la începutul anului viitor, iar autovehiculele pasagerilor vor fi redirecţionate către celelalte parcări ale aeroportului, a anunţat, marţi, Compania Naţională Aeroporturi
FPIOR va prezenta zece măsuri pentru revitalizarea sectorului HoReCa, printre care reducerea TVA
Federația Patronatelor din Industria Ospitalității (FPIOR), membră a IMM România, va prezenta, în următoarele zile, zece măsuri pentru revitalizarea sectorului HoReCa, printre care se numără reducerea TVA și voucherele de vacanță, a declarat, marți, într-o conferință, Călin Cozma, președintele executiv al FPIOR. ''Vom
Ministerul Energiei: Situația energetică este sub control; nu sunt anticipate probleme deosebite în aprovizionare
Situația energetică este sub control, capacitățile de producție disponibile funcționează la capacitate maximă și contribuie la compensarea indisponibilizării reactorului 2 al CNE Cernavodă, informează Ministerul Energiei, printr-un comunicat. Potrivit sursei citate, marți, la sediul Dispecerului Energetic Național, a avut loc o reuniune a Coma
Jianu: Lecția învățată din PNRR este că statul ar trebui să țină cont de nevoile reale ale economiei
Lecția principală pe care am învățat-o din Planul de Redresare și Reziliență al României (PNRR) este că statul ar trebui să programeze fondurile europene ținând cont de nevoile reale ale economiei, altfel vom avea iarăși un program eșuat, a declarat, marți, într-o conferință, președintele IMM România, Florin Jianu.
Leul s-a depreciat marți în raport cu euro și dolarul american
Moneda națională s-a depreciat marți în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,2442 lei, în creștere cu 0,23 bani față de cotația precedentă, de 5,2419 lei. De asemenea, leul a pierdut teren în fața dolarului american, care a fost cotat la 4,5298 lei, în creștere cu 1,03 bani
Ministerul Finanțelor a atras, marți, 30 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni
Ministerul Finanțelor a atras, marți, 30 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni, când a împrumutat 800 milioane lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 47 luni, la un randament mediu de 6,65% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR).
LAPAR cere un control riguros și trasabilitatea completă a cerealelor ucrainene aflate în tranzit
Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR) cere autorităților un control riguros și trasabilitatea completă a cerealelor ucrainene aflate în tranzit, în urma informațiilor din spațiul public privind reactivarea culoarelor de solidaritate pentru produsele agricole provenite din Ucraina, a declarat, marți, într-o conferin
Inteligența artificială, tot mai folosită ca armă de atac de către hackeri (studiu)
Aproape șase din zece organizații au fost ținta unor atacuri de inginerie socială asistată de inteligență artificială (AI) în ultimele 12 luni, arată un studiu global realizat de Bitdefender, dat marți publicității. Potrivit datelor, 59% dintre respondenți au trecut printr-un astfel de incident, iar amenințările bazate pe AI se numără acum printre cele m
Federația Silva solicită corectarea proiectului de reorganizare a subunităților Romsilva
Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva solicită corectarea proiectului de reorganizare a subunităților Romsilva, considerând că acest proces trebuie realizat pe baza realității din teren. 'Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva consideră că reorganizarea Romsilva trebuie făcută pe baza realității din teren. Numărul de angajați nu poate
România ocupă ultimul loc în UE la ponderea în PIB a cheltuielilor publice pentru educație
Cheltuielile publice pentru educație (de la grădiniță și până la liceu) în Uniunea Europeană au reprezentat 4,7% din produsul intern brut (PIB) în anul 2023, o cifră care nu a suferit modificări comparativ cu situația din anul 2022, arată datele publicate marți de Eurostat. În rândul statelor membre, cel mai ridicat nivel al chelt














