logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Negrescu: Scăderea ușoară a ratei anuale a inflației oferă un prim semnal pozitiv, dar riscurile rămân ridicate

Image

Rata anuală a inflației ar putea continua să scadă în a doua parte a anului și să ajungă în jurul nivelului de 6% la finalul lui 2026, însă riscurile generate de evoluția prețurilor la energie, contextul geopolitic și eventualele modificări fiscale rămân ridicate, a declarat, pentru AGERPRES, consultantul economic Adrian Negrescu.

'Tendința descendentă din vară anunță o ușurare treptată, dar riscurile rămân ridicate. Scăderea ușoară a ratei anuale a inflației la 10,4% în iunie oferă un prim semnal pozitiv. Totuși, presiunile persistente pe servicii și energie arată că lupta cu scumpirile este departe de a fi încheiată. Inflația rămâne semnificativ peste media europeană și continuă să erodeze puterea de cumpărare a românilor, afectând în special gospodăriile cu venituri medii și mici', a menționat consultantul economic.

În opinia sa, economia românească se adaptează treptat, în condițiile în care 'tendința generală pare una de calmare'.

'Luna iunie ar putea marca începutul unei scăderi treptate a inflației în lunile următoare, cu estimări care indică o coborâre spre 6% la finele anului 2026, conform traiectoriei anticipate de BNR', a adăugat specialistul.

Potrivit acestuia, inflația persistentă reduce consumul privat și 'complică planificarea investițiilor pentru firme'.

'Companiile românești se confruntă cu costuri mai mari la energie și servicii, ceea ce le erodează competitivitatea față de concurența europeană. Pe de altă parte, salarii mai mari negociate pentru a compensa scumpirile pot alimenta o spirală prețuri-salarii, mai ales în sectoarele cu forță de muncă intensivă', a adăugat Negrescu.

Datele INS publicate recent confirmă că serviciile rămân principalul motor al inflației, cu o creștere anuală de 13,67%. Chiriile au explodat cu 43,29%, urmate de apă-canal-salubritate (+16,10%), reparații auto (+14,58%) și asistență medicală (+12,69%). Singura scădere notabilă a venit la serviciile aeriene (-7,31%), a spus consultantul economic.

El a subliniat că mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 12,29%, iar alimentele cu 5,75%. La raft, cafeaua a crescut cu 19,9%, ouăle cu 13,66%, laptele de vacă cu 12,13%, iar carnea de vită cu 11,95%. Pe partea cealaltă, cartofii s-au ieftinit cu 14,47%, fructele proaspete cu 9,48%, iar făina cu 4,20%, a menționat Negrescu.

Totodată, la mărfurile nealimentare, energia electrică a înregistrat o creștere dramatică de 59,97%, după eliminarea plafonării. Carburanții au urcat puternic: benzină +22,74%, motorină +28,16%, a subliniat specialistul.

Banca Națională a României a anticipat corect această evoluție, a adăugat el.

Pe 8 iulie, BNR a menținut rata dobânzii la 6,50% și a estimat că 'rata anuală a inflației se reduce ușor în luna iunie, iar în trimestrul III 2026 va consemna o scădere substanțială, pe fondul epuizării efectelor directe ale eliminării plafonului la prețul energiei electrice și ale majorării cotelor de TVA și a accizelor', a mai spus consultantul.

'Din august, din calculul inflației vor ieși creșterile mari din vara anului 2025 (energie, TVA, accize). Este vorba despre efectul de bază statistic, care va trage indicatorul în jos fără ca prețurile reale să scadă. Scumpirile vor continua, dar într-un ritm mai lent. Nu totul este roz. Războiul din Orientul Mijlociu și posibila escaladare a prețului petrolului reprezintă un risc major. Orice șoc energetic suplimentar s-ar resimți rapid în costurile de transport și producție', a precizat Negrescu.

Pe plan intern, incertitudinea politică și eventualele modificări de taxe ale unui nou guvern ar putea genera noi presiuni inflaționiste. O eventuală creștere a impozitelor s-ar transfera rapid în prețuri, susține acesta.

'Cum va influența inflația deciziile de politică monetară ale BNR în a doua jumătate a anului? Răspunsul va depinde de echilibrul dintre efectele de bază pozitive și riscurile externe sau fiscale. Pentru moment, tendința rămâne descendentă, dar cu pași prudenți', a punctat Negrescu.

În opinia sa, România are șansa unei stabilizări treptate, dar succesul depinde de gestionarea riscurilor și de reforme structurale care să reducă dependența de energie importată și să crească reziliența economică.

Rata anuală a inflației a scăzut la 10,42% în luna iunie, de la 10,85% în luna mai, în condițiile în care serviciile s-au scumpit cu 13,67%, mărfurile nealimentare cu 12,29%, iar mărfurile alimentare cu 5,75%, potrivit datelor publicate luni de Institutul Național de Statistică (INS). AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 610

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 09-08-2026 19:45

Scrioșteanu (MTI): Pericolul la Cernavodă nu a trecut, curenții Dunării sunt puternici și barjele pot fi dislocate din poziția actuală

Cei 8 cm ''câștigați'' înseamnă că am reușit să redirecționăm spre Cernavodă aproximativ 50 de metri cubi de apă pe secundă, însă pericolul nu a trecut, întrucât în orice moment barjele pot fi dislocate din poziția actuală și se poate diminua - sau chiar anula - redirecționarea debitului suplimentar spre centrala nu

Economic Intern 09-08-2026 12:33

Fondurile de pensii private obligatorii aveau active de 237,4 miliarde de lei, la finalul lunii iunie

Fondurile de pensii private obligatorii aveau active în valoare de 237,4 miliarde de lei, la finalul lunii iunie din 2026, în creștere cu 39% față de nivelul înregistrat la aceeași dată anul trecut, conform statisticii Autorității de Supraveghere Financiară (ASF). 'Investițiile fondurilor de pensii administrate privat s-au realizat î

Economic Intern 09-08-2026 12:04

Chisăliță: Situația pe piața gazelor va fi mai tensionată în iarnă

România se va confrunta în sezonul rece 2026-2027 cu o situație mai tensionată pe piața gazului, nu neapărat cu o criză, în contextul în care nivelul de depozitare atât la noi, cât și în Europa, înseamnă o pondere mult mai mică decât în anii trecuți, ceea ce ar putea duce la o majorare a prețurilor la facturile de c

Economic Intern 09-08-2026 09:50

Peste o sută de case izolate, electrificate în șase ani prin programul 'Energie pentru Viață'

Asociația Energia Inteligentă (AEI) a electrificat în șase ani în jur de 97 de case în 38 de cătune și probabil într-o lună, după ce va mai obține niște bani, va electrifica încă zece case în Munții Cernei, în comuna Padeș, a declarat președintele AEI, Dumitru Chisăliță, cu prilejul unei astfel de acțiuni.

Economic Intern 09-08-2026 09:47

Miruță: Opt centimetri câștigați la Cernavodă; cel puțin alte 9 zile pentru Unitatea 2

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, dar și al Transporturilor, a anunțat că nivelul Dunării a crescut cu opt centimetri în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcționarea în continuare a acesteia, urmare a operațiunii derulate de specialiști. '8 cm câștigați la Cernavodă. Cel puțin alte 9 zile pentru Unitat

Economic Intern 09-08-2026 08:49

Report de peste 9,5 milioane de euro la Loto 6/49 și de 3,85 milioane de euro la Noroc, la tragerea de duminică

Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de peste 50,06 milioane de lei (peste 9,53 milioane de euro), în timp ce la Noroc depășește 3,85 milioane de lei (peste 733.700 de euro), informează Loteria Română. Duminică, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto

Economic Intern 08-08-2026 16:44

CNPP: 882.735 beneficiari de indemnizație socială pentru pensionari, în iunie 2026

Numărul total al beneficiarilor de indemnizație socială pentru pensionari a fost, în iunie 2026, de 882.735 persoane, cu 558 mai multe comparativ cu luna anterioară, dintre care 845.433 erau pensionari din sistemul public, iar 37.302 pensionari proveniți din fostul sistem de pensii al agricultorilor, conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNP

Economic Intern 08-08-2026 13:40

Peste 200.000 de turiști pe litoral, unul dintre cele mai intense momente ale sezonului estival 2026 (asociație)

Litoralul românesc înregistrează în acest weekend unul dintre cele mai intense momente ale sezonului estival 2026, fiind așteptați peste 200.000 de turiști, susține Corina Martin, președintele Asociației Patronale RESTO Constanța și secretar general al Federației Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR). 'Litoral

Economic Intern 08-08-2026 12:18

APCE solicită consultare prealabilă privind elaborarea Ghidului de finanțare Casa Verde Baterii 2026

Asociația Prosumatorilor și a Comunităților de Energie (APCE) solicită ministrului Mediului și președintelui AFM organizarea unei consultări tehnice prealabile înainte de aprobarea și publicarea Ghidului de finanțare aferent programului Casa Verde Baterii 2026. Potrivit unui comunicat al APCE, instituția dorește să pună la dispoziția Ministerului Mediulu

Economic Intern 08-08-2026 12:07

Titlurile de stat Tezaur revin cu dobânzi de până la 7,15% pe an

Ministerul Finanțelor lansează luni, 10 august, a opta ediție a programului Tezaur, prin care românii pot investi în titluri de stat cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi anuale de 6,20%, 6,75% și, respectiv, 7,15%, conform unui comunicat al instituției. Emisiunea se derulează în perioada 10 august 2026 - 4 septembrie 2026.

Economic Intern 08-08-2026 00:56

Negrescu: Confirmarea venită de la Moody's era scenariul de bază; în esență, România nu a câștigat nimic, a evitat o pierdere

Confirmarea ratingului României de către agenția internațională de evaluare financiară Moody's era scenariul de bază, iar perspectiva negativă este un avertisment cu termen, respectiv acela că probabilitatea unei retrogradări în următoarele 12-24 de luni rămâne mai mare decât cea a unei îmbunătățiri, consideră consultantul economic A

Economic Intern 08-08-2026 00:03

Nazare: Reconfirmarea ratingului de către Moody's, un semnal extrem de important pe care am dorit să îl transmitem piețelor și investitorilor

Reconfirmarea ratingului suveran al României de către Moody's și recunoașterea progreselor fiscale realizate reprezintă un semnal extrem de important pe care am dorit să îl transmitem piețelor și investitorilor, a declarat ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.

Economic Intern 07-08-2026 23:41

UPDATE Moody's menține ratingul României la 'Baa3', cu perspectivă negativă

Moody's a menținut vineri ratingul atribuit României la 'Baa3', cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenției de evaluare financiară. 'Moody's Ratings a confirmat astăzi ratingurile pe termen lung ale Guvernului României, precum și ratingurile pentru datoriile senior negarantate, la nivel

Economic Intern 07-08-2026 18:45

ANAR: 133 de localități din 14 județe se confruntă în prezent cu restricții în alimentarea cu apă prin sistemele centralizate

Un număr de 133 de localități din 14 județe se confruntă în prezent cu restricții în alimentarea cu apă prin sistemele centralizate, ca urmare a diminuării resurselor disponibile, cele mai multe aflându-se în județele Neamț (39 de localități) și Bihor (30 localități), conform datelor publicate de Administrația Națională Apele Române.

Economic Intern 07-08-2026 16:45

Mînzatu: Comisia Europeană propune ca 8 august să devină Ziua Europeană de Comemorare a Victimelor Accidentelor de Muncă

Comisia Europeană propune ca ziua de 8 august să devină Ziua Europeană de Comemorare a Victimelor Accidentelor de Muncă, a anunțat, vineri, pe Facebook, Roxana Mînzatu, vicepreședinte executiv pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire. 'Acum 70 de ani, pe 8 august 1956, 262 de oameni au plecat la