logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Campionatul Național de Securitate Cibernetică și-a desemnat câștigătorii; Team România va fi selectată în perioada următoare

Image

Campionatul Național de Securitate Cibernetică (ROCSC) 2026 și-a desemnat câștigătorii, într-o finală desfășurată în București, în perioada 6 - 7 mai 2026, în baza unei etape inițiale de calificare online, se arată într-un comunicat al Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC), transmis vineri AGERPRES.

'Pentru cei care și-au dorit să participe și să-și testeze priceperea în domeniu într-un cadru competițional, dar care nu s-au încadrat în categoria de vârstă necesară pentru a fi selectați în echipa națională, a existat și posibilitatea de a concura în afara concursului la categoria Open. În perioada ulterioară finalei ROCSC2026, organizatorii vor selecta lotul preliminar al Team Romania care va merge, pentru câteva zile pe parcursul verii, într-un stagiu de pregătire (bootcamp) specializat. Pe parcursul bootcamp-ului, tinerii vor fi testați și antrenați prin exerciții din domeniul securității aplicațiilor web, atacului și apărării cibernetice, criptografiei, analizei traficului de rețea, reverse engineering etc.', se menționează în comunicat.

Potrivit sursei citate, tinerii interesați de dezvoltarea abilităților tehnice de profil se pot pregăti pentru Campionatul National de Securitate Cibernetică pe platforma educațională online CyberEdu, un spațiu digital de antrenament în care se regăsesc majoritatea exercițiilor propuse în edițiile anterioare ale ROCSC și ECSC, dar și alte exerciții construite pentru competiții de securitate cibernetică internaționale.

Cea de-a șaptea ediție a Campionatului Național de Securitate Cibernetică - ROCSC2026 a fost lansată și organizată de DNSC, Serviciul Român de Informații (prin intermediul Centrului Național Cyberint), Asociația Națională pentru Securitatea Sistemelor Informatice (ANSSI) și Centrul Național de Coordonare în domeniul Securității Cibernetice (NCC-RO), powered by Orange Romania, Bit Sentinel și CyberEdu, cu sprijinul partenerilor și sponsorilor din mediul privat.

Competiția este un eveniment anual de tip Capture The Flag (CTF) ce își propune să identifice tineri talentați în domeniul securității cibernetice, să pună bazele unei comunități a pasionaților de cyber și să contribuie activ la procesul de formare a experților, în contextul unei nevoi din ce în ce mai acute pe piața muncii de specialiști în domeniu.

ROCSC are rolul de a selecta membrii eligibili pentru echipa României care urmează să participe la Campionatul European. În cei zece ani de participare la ECSC, Team Romania a câștigat ediția din 2019 și a ieșit de două ori vicecampioană a Europei.

Începând cu anul 2015, această inițiativă public-privată a susținut tinerele talente din domeniul cyber și a organizat activități de selecție, training și participare a echipei naționale a României la Campionatul European de Securitate Cibernetică (European Cyber Security Challenge - ECSC).

Ediția din acest an a ECSC este găzduită de Germania, în orașu Bochum, în perioada 12-16 octombrie. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Oana Tilică, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 169

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 08-05-2026 11:49

INHGA: Cod galben de viituri pe râuri dinn 13 județe, până sâmbătă la prânz

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, vineri, atenționări Cod galben de inundații, ce vizează râuri de pe raza a 13 județe, până sâmbătă la prânz. Potrivit hidrologilor, în intervalul 8 mai, ora 14:00 - 9 mai, ora 12:00, vor fi torenți și pâraie, viituri rapide, creșteri d

Economic Intern 08-05-2026 11:27

AMOFM: Aproape 8.000 de locuri de muncă vor fi disponibile la Bursa Locurilor de Muncă din 12 mai

Un număr de 156 de agenți economici vor participa, pe 12 mai, la Bursa Locurilor de Muncă, unde vor fi disponibile 7.840 de posturi pentru persoane aflate în căutarea unui loc de muncă, a anunțat vineri Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București (AMOFM). Conform sursei citate, evenimentul este organizat de AMOFM și va a

Economic Intern 08-05-2026 11:15

UNSAR: Cea mai mare despăgubire plătită, în 2025, în baza unei asigurări de viață a depășit 1,3 milioane lei

Cea mai mare despăgubire plătită anul trecut în baza unei asigurări de viață a depășit 1,3 milioane de lei și a fost acordată în urma unei îmbolnăviri grave, în timp ce valoarea cumulată a celor mai mari cinci despăgubiri achitate în 2025 a trecut de 5,3 milioane de lei, potrivit unui comunicat al UNSAR remis, vineri, AGERPRES.

Economic Intern 08-05-2026 10:46

Bursa de la București a deschis în creștere ședința de tranzacționare de vineri

Bursa de Valori București (BVB) a deschis în creștere pe aproape toți indicii ședința de vineri, cu un rulaj total în valoare de 9,9 milioane lei (1,9 milioane euro), după 30 de minute de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, înregistra o apreciere de 0,7%, iar

Economic Intern 08-05-2026 10:43

ANAT: Volumul decontărilor pentru voucherele de vacanță s-a redus la jumătate în primul trimestru

Volumul decontărilor pentru voucherele de vacanță s-a redus la jumătate în primul trimestru, în timp ce numărul voucherelor emise s-a menținut la un nivel apropiat de cel înregistrat în 2025, conform datelor furnizate de Ministerul Finanțelor și centralizate de Asociația Națională a Agențiilor de Turism (ANAT). '&Ic

Economic Intern 08-05-2026 10:29

Sindicatul Navalistul cere clauze sociale și păstrarea forței de muncă la vânzarea Șantierului Naval Mangalia

Sindicatul Liber 'Navalistul' solicită creditorilor Damen Shipyards Mangalia includerea unor măsuri de protecție pentru salariați în procedura de vânzare a Șantierului Naval Mangalia, susținând că acesta nu trebuie tratat ca o simplă vânzare de bunuri, ci ca un activ strategic care include infrastructură, know-how și personal calificat

Economic Intern 08-05-2026 10:14

Fraudă de peste 18 milioane lei în domeniul reciclării de ambalaje, identificată de inspectorii antifraudă

Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală din cadrul Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) au identificat un mecanism de fraudare a bugetului de stat utilizat de o societate comercială din București, activă în domeniul colectării, reciclării și valorificării deșeurilor de ambalaje, prejudiciul estimat ridicându-se la 18,41 milioane de l

Economic Intern 08-05-2026 10:08

INS: Sosirile și înnoptările turiștilor în România, în scădere cu 6,3%, și respectiv, 8,6%, în martie

Sosirile și înnoptările în structurile de primire turistică cu funcțiuni de cazare, inclusiv apartamente și camere de închiriat, au scăzut cu 6,3% și, respectiv, cu 8,6%, în luna martie 2026, comparativ cu aceeași lună a anului trecut, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS), publicate vineri. Sosiril

Economic Intern 08-05-2026 09:46

Președintele AEI: România a accelerat, în ultimii ani, dezvoltarea regenerabilelor și a prosumatorilor fără ca SEN să fie pregătit

România a accelerat, în ultimii ani, dezvoltarea regenerabilelor și a prosumatorilor fără ca Sistemul Energetic Național (SEN) să fie pregătit structural pentru această transformare, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță. 'România intră într-o etapă decisivă pentru sistemul său

Economic Intern 08-05-2026 06:30

Bucureștenii sunt așteptați, în acest weekend, la târgul 'Sigur și Gustos' de la Casa Presei Libere

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), în parteneriat cu Primăria Sectorului 1, organizează în perioada 8 - 10 mai, la Casa Presei Libere, cel mai mare târg al producătorilor autohtoni, intitulat 'Sigur și Gustos'. Timp de trei zile, peste 70 de artizani ai gustului vor exp

Economic Intern 08-05-2026 06:00

Persoanele fizice rezidente și nerezidente pot investi, de vineri, în titluri Fidelis

Persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta peste 18 ani pot subscrie în titlurile de stat denominate în lei și în euro, în următoarele 7 zile, în cea de-a cincea ediție Fidelis, care oferă dobânzi de până la 7,5% pentru scadența în lei și până la 6,25% pentru cea în euro.

Economic Intern 07-05-2026 21:34

De Ziua Întreprinzătorilor, IMM România cere separarea finanțărilor europene destinate sectorului privat de condiționalitățile politice

IMM România solicită introducerea unei clauze de protecție 'Safe Harbor', care să garanteze separarea finanțărilor europene destinate sectorului privat de condiționalitățile politice, astfel încât beneficiarii care își îndeplinesc obiectivele tehnice să primească decontările la timp și să nu fie expuși riscului de lipsă de lichidități.

Economic Intern 07-05-2026 20:29

Circulația tramvaielor pe linia 25 este deviată; a fost înființată linia 625 între Depoul Militari și Răzoare

Circulația tramvaielor pe linia 25 este deviată joi seara, în urma unei deraieri pe Strada Valea Cascadelor, iar linia navetă 625 între Depoul Militari și Răzoare a fost înființată pentru preluarea călător

Economic Intern 07-05-2026 18:34

Pîslaru: Anul acesta vom avea creștere economică; investițiile 'bubuie' în trimestrele următoare

România va înregistra creștere economică la finalul acestui an, în condițiile în care investițiile vor crește fără precedent în trimestrele al doilea și al treilea, pe fondul proiectelor finanțate prin PNRR și politica de coeziune, a afirmat joi ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru. 'Pe 7 mai, ministrul Muncii v