Ministerul Finanțelor: România intră într-o etapă de stabilizare și reechilibrare economică
România începe să intre într-o fază echilibrată de ajustare, după deteriorările acumulate în perioada 2024-2025, cu progrese vizibile în reducerea deficitului, stabilizarea dezechilibrelor externe și revenirea încrederii investitorilor, susțin reprezentanții Ministerul Finanțelor.
'Analiza evoluțiilor din 2025 indică o schimbare importantă de tendință în ceea ce privește echilibrul extern al economiei. Deficitul de cont curent - un indicator esențial care arată diferența dintre cât produce și cât consumă economia - a continuat să crească, însă într-un ritm semnificativ mai redus. Dacă în anul 2024 acesta a crescut cu 34,4%, în 2025 majorarea s-a limitat la 3,4%, semnalând o temperare clară a dezechilibrelor', se arată într-un comunicat al MF, transmis luni AGERPRES.
În paralel, deficitul comercial de bunuri (diferența dintre importuri și exporturi) a început să se corecteze ușor, înregistrând o scădere de 1,4% în 2025, după o deteriorare de aproape 14% în anul precedent. Această evoluție marchează primele semne de reechilibrare, după o perioadă în care importurile au crescut mult mai rapid decât exporturile.
Aceste corecții sunt corelate direct cu procesul de consolidare fiscal-bugetară și cu moderarea graduală a consumului intern. În anii anteriori, deficitele bugetare ridicate au alimentat puternic cererea, ceea ce a dus la creșterea importurilor și la accentuarea dezechilibrelor externe. Pe măsură ce politica fiscală devine mai prudentă, presiunile asupra consumului și importurilor se reduc.
Potrivit MF, un semnal important al îmbunătățirii percepției economiei românești este revenirea investițiilor străine directe. După scăderi succesive de aproximativ 36% în 2023 și 17% în 2024, fluxurile de investiții au crescut cu peste 45% în 2025, ajungând la aproximativ 8,1 miliarde euro. Această evoluție reflectă încrederea crescută a investitorilor în direcția de stabilizare macroeconomică, susținută de consolidarea fiscală, reducerea riscurilor privind sustenabilitatea deficitului și menținerea investițiilor publice și europene la un nivel ridicat.
'În ansamblu, indicatorii-cheie ai echilibrului extern - deficitul de cont curent, deficitul comercial și nivelul investițiilor străine - indică o economie care începe să consume mai aproape de cât produce, să depindă mai puțin de finanțarea externă și să recâștige încrederea investitorilor internaționali.Această ajustare are loc fără o comprimare severă a economiei și fără oprirea investițiilor. Modelul de creștere se mută gradual de la consum alimentat de deficit către investiții, producție și absorbția fondurilor europene - o schimbare esențială pentru o corecție sustenabilă', susțin reprezentanții MF..
MF menționează că, după o perioadă îndelungată în care cheltuielile permanente ale statului au crescut accelerat, anul 2026 marchează un moment de inflexiune. Pentru prima dată, se înregistrează o corecție nominală a cheltuielilor de personal și o stabilizare a ritmului de creștere a cheltuielilor rigide ale statului.
Potrivit sursei citate, această ajustare este necesară pentru refacerea echilibrelor bugetare, reducerea presiunii asupra deficitului și utilizarea mai responsabilă a resurselor publice. Reforma administrației publice rămâne o prioritate, cu obiectivul de a construi un stat 'mai eficient, mai suplu și mai capabil să ofere servicii publice de calitate'.
Reprezentanții MF susțin că România a funcționat mai mulți ani pe un model nesustenabil, caracterizat prin creșterea rapidă a cheltuielilor permanente, deficite în expansiune și împrumuturi costisitoare utilizate în principal pentru consum. Acest model a contribuit la adâncirea deficitului comercial și a deficitului de cont curent, o parte semnificativă din resurse fiind direcționată către importuri, în loc să susțină dezvoltarea internă.
În același timp, dezechilibrele și incertitudinile privind direcția finanțelor publice au afectat investițiile străine directe. Reluarea creșterii acestora, cu peste 45% în 2025 și menținerea unui ritm solid de aproximativ 40% în primele două luni din 2026, confirmă că procesul de corecție și stabilizare produce efecte concrete.
Rezultatele la zi sunt vizibile: ritmul de creștere al cheltuielilor este temperat, deficitul bugetar se reduce, dezechilibrele externe se stabilizează, investițiile europene cresc, iar capitalul străin revine.
'Rezultatele obținute în ultimele luni arată că măsurile de corecție încep să producă efecte și că România se află pe o traiectorie de stabilizare. Sunt progrese importante - reducerea deficitului, revenirea investițiilor și stabilizarea dezechilibrelor externe - însă aceste câștiguri rămân sensibile la evoluțiile interne. Menținerea unui cadru stabil și predictibil este esențială pentru a consolida aceste rezultate și pentru a evita riscurile asociate unei perioade de incertitudine', a declarat ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, în comunicat.
Procesul de ajustare macroeconomică implică măsuri graduale și coerente, orientate către consolidarea fiscală, creșterea eficienței cheltuielilor publice și susținerea investițiilor, în vederea asigurării unor echilibre sustenabile pe termen mediu și lung.
Execuția bugetară din primul trimestru al anului 2026 confirmă accelerarea procesului de consolidare fiscală. Deficitul bugetar s-a situat la 21,0 miliarde lei, comparativ cu 43,6 miliarde lei în aceeași perioadă a anului trecut, ceea ce reprezintă o reducere de 22,6 miliarde lei, echivalentul a aproximativ 1,25% din PIB.
Ca pondere în economie, deficitul a scăzut de la 2,28% din PIB la sfârșitul lunii martie 2025 la 1,03% în martie 2026, evidențiind o ajustare semnificativă într-un interval scurt de timp.
Veniturile totale au însumat 158,76 miliarde lei în primele trei luni ale anului 2026, în creștere cu 12,3% față de aceeași perioadă a anului anterior. Raportat la PIB, veniturile au crescut cu 0,39 puncte procentuale, evoluție susținută în principal de veniturile curente, în special TVA, impozitul pe salarii și venit și taxele pe proprietate.
În același timp, cheltuielile totale au fost de 179,85 miliarde lei, în scădere nominală cu 2,8% față de anul precedent. Ca pondere în PIB, acestea s-au redus de la 9,7% la 8,8%, ceea ce reflectă un control mai riguros al utilizării resurselor publice.
Schimbare de structură în investițiile publice: cresc investițiile din fonduri europene, în timp ce se diminuează cele din surse naționale
Structura investițiilor publice evidențiază o schimbare, prin creșterea ponderii finanțărilor din fonduri europene și din Planul Național de Redresare și Reziliență. Această evoluție contribuie la menținerea unui nivel ridicat al investițiilor, concomitent cu limitarea presiunii asupra bugetului de stat.
Valoarea totală a investițiilor în primul trimestru din 2026 a fost de aproximativ 21,67 miliarde lei, comparativ cu 25,06 miliarde lei în aceeași perioadă din 2025, ceea ce reprezintă o scădere de circa 13,5%. Această evoluție este explicată în principal de reducerea investițiilor finanțate din surse naționale.
Investițiile din surse naționale au scăzut de la 10,66 miliarde lei în 2025 la 5,43 miliarde lei în 2026, respectiv cu 49%, pe fondul caracterului excepțional al plăților efectuate anul trecut, când au fost achitate arierate semnificative, de peste 4,5 miliarde lei, aferente unor programe precum cele derulate prin Compania Națională de Investiții și Programul 'Anghel Saligny'.
Totodată, în primele luni ale anului 2026, pe fondul întârzierii aprobării bugetului și al cofinanțărilor aferente proiectelor locale, nu au fost înregistrate plăți din acest program în execuția bugetară.
Pe de altă parte, investițiile finanțate din fonduri europene și PNRR au crescut de la 14,40 miliarde lei în 2025 la 16,23 miliarde lei în 2026, respectiv cu aproximativ 12,7%. Această evoluție confirmă orientarea către surse de finanțare mai sustenabile și mai puțin împovărătoare pentru bugetul național.
Potrivit MF, datele la zi indică faptul că economia României se află într-un proces de corecție și reechilibrare, susținut de reducerea deficitului bugetar, stabilizarea dezechilibrelor externe și evoluția favorabilă a investițiilor.
Totodată, menținerea acestor rezultate și continuarea procesului de stabilizare depind în mod esențial de asigurarea unui cadru de stabilitate politică și instituțională, precum și de evoluțiile din mediul economic și financiar internațional.
'Consolidarea încrederii investitorilor, costurile de finanțare și dinamica fluxurilor de capital sunt influențate direct de predictibilitatea politicilor publice și de contextul extern. În acest sens, Ministerul Finanțelor subliniază importanța continuității reformelor și a unui climat economic stabil, care să permită consolidarea progreselor realizate și adaptarea adecvată la eventuale riscuri sau volatilitate la nivel global', se mai arată în comunicat. AGERPRES/(AS - redactor: George Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bursa de la București a închis în creștere ședința de joi; rulajul a depășit 35 de milioane de euro
Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere pe aproape toți indicii ședința de joi, iar valoarea totală a tranzacțiilor s-a ridicat la 183,71 milioane de lei (35,09 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii, a urcat cu
Importatorii și distribuitorii de motociclete și motocicluri solicită suplimentarea bugetului pentru aceste vehicule la ''Rabla 2026''
Asociația Importatorilor și Distribuitorilor de Motociclete și Motocicluri (AIDMM) solicită Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) și Administrației Fondului pentru Mediu (AFM) realocarea sumei de 15 milioane de lei din linia bugetară destinată autovehiculelor termice și hibride către categoria motocicletelor, în cadrul programului ''Rabla
Românii nu mai caută un al doilea loc de muncă, ci un al doilea venit (analiză)
Creșterea costului vieții și nevoia unei mai mari stabilități financiare schimbă comportamentul românilor, iar dacă până nu demult soluția pentru venituri mai mari era un al doilea loc de muncă, în prezent tot mai mulți preferă să investească în dezvoltarea unor abilități care le pot genera venituri suplimentare, fără să își dubleze prog
Românii au returnat prin SGR peste 2,4 miliarde de ambalaje în prima jumătate a anului; rata de colectare, 82%
Rata de colectare a ambalajelor pentru primele șase luni a ajuns la 82%, comparativ cu 79% în aceeași perioadă a anului trecut, confirmând progresul constant al sistemului și integrarea returnării ambalajelor în comportamentul de zi cu zi al consumatorilor, informează, joi, RetuRO. Potrivit unui comunicat al administratorului
Discursul public, potrivit căruia România intră în criză dacă nu încasează 770 milioane de euro, o gravă dezinformare (sindicate)
Discursul public promovat în ultimele săptămâni, potrivit căruia România ar intra într-o criză majoră dacă nu ar încasa aproximativ 770 milioane de euro, aferente jalonului privind Legea salarizării, reprezintă o gravă dezinformare a opiniei publice, susțin cinci confederații sindicale reprezentative la nivel național, care solicită retr
(P) Shopping inteligent cu ZEN.COM: Cum să primești bani înapoi de fiecare dată când îți reînnoiești garderoba online?
În peisajul dinamic al comerțului electronic din anul 2026, pasionații de fashion știu foarte bine că reînnoirea garderobei cu piese de top poate fi o adevărată provocare pentru bugetul personal. Ținerea pasului cu noile tendințe îți poate epuiza rapid economiile
Ministerul Finanțelor a împrumutat joi 802,2 milioane lei de la bănci
Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, joi, 802,2 milioane lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 33 luni, la un randament mediu de 6,48% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii a fost de 800 de milioane de lei,
Petrariu (sindicat STB): 800 de angajați vor fi disponibilizați în perioada următoare; 200 pot opta pentru plecări voluntare
Societatea de Transport București (STB) are în prezent 9.504 de salariați, iar 800 vor fi disponibilizați în cadrul planului de eficientizare, dintre care cel mult 200 de angajați vor putea părăsi compania printr-o procedură de plecări voluntare, beneficiind de șase salarii compensatorii, a declarat, pentru AGERPRES, președintele Sindicatului Transportato
VIDEO Pistol: Stadiul fizic al construcției întregului Drum Expres Brăila - Galați a ajuns la aproape 97%
Stadiul fizic al construcției întregului Drum Expres Brăila - Galați (DEx6) a ajuns la aproape 97%, însă vremea nefavorabilă a împiedicat montarea unui nou segment de tablier la podul peste râul Siret, a notat, joi, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, pe pagina sa de Fac
Buzoianu: Strategia privind conservarea biodiversității, adoptată de Guvern; un nou jalon de reformă din PNRR, îndeplinit
Ministerul Mediului a îndeplinit un nou jalon de reformă pentru Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), în valoare de un miliard de euro, după ce Guvernul a adoptat, în ședința de joi, Strategia privind conservarea biodiversității, a scris ministra Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, pe pagina sa de socializare.
Reprezentanții Romgaz și ai Ministerului Energiei participă la programele de instruire organizate de Ceronav
Dezvoltarea proiectelor energetice strategice din Marea Neagră presupune nu doar investiții în infrastructură și tehnologie, ci și formarea unei resurse umane înalt calificate, capabile să opereze în condiții de maximă siguranță și la standarde internaționale, susțin reprezentanții Ceronav, într-un comunicat de presă transmis, joi, AGERPRES.
Depozitele la bănci ale firmelor și populației au scăzut cu 0,4% în iunie 2026, față de luna precedentă
Depozitele rezidenților clienți neguvernamentali s-au diminuat, în iunie 2026, cu 0,4% față de luna anterioară, până la nivelul de 680,925 miliarde lei, iar raportat la aceeași perioadă a anului trecut s-au majorat cu 8,2% (-2% în termeni reali), informează joi Banca Națională a României (BNR). Conform unui comunicat al BNR, depozitele
România este sub media UE la ponderea energiei regenerabile în consumul final brut de energie
Energia din surse regenerabile a reprezentat anul trecut 26,2% din energia consumată în Uniunea Europeană, în creștere de la 25,2% în 2024, iar România este ușor sub media europeană, arată datele provizorii publicate joi de Eurostat. În rândul statelor membre, Suedia a avut cea mai mare pondere a energiei din surse regenerab
Soldul creditului neguvernamental a crescut cu 1,9%, în iunie 2026
Soldul creditului neguvernamental acordat de instituțiile de credit a crescut cu 1,9% în iunie 2026, față luna anterioară (1,8% în termeni reali), până la nivelul de 473,683 miliarde lei, informează Banca Națională a României, printr-un comunicat. Creditul în lei, cu o pondere de 66,8% în volumul total al creditului neguvern
Cererea de cazare pe litoral a crescut de șapte ori în perioada Beach, Please! (platformă)
Cererea de cazare pe Litoral, pe perioada unui cunoscut festival de muzică hip-hop, a crescut de șapte ori, iar prețurile au ajuns până la 3.800 de euro pe sejur, arată o analiză întocmită de o agenție de turism online. Potrivit datelor Travelminit, Beach, Please! a adunat anul acesta peste 500.000 de participanți la Costinești, în cele cinci











