Întâlniri bilaterale ale delegației ANCOM la Consiliul UIT, în contextul candidaturii României pentru un nou mandat
Președintele Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), Valeriu Ștefan Zgonea, a participat la lucrările Consiliului Uniunii Internaționale a Telecomunicațiilor (UIT) de la Geneva, reuniune cu un rol decisiv în pregătirea viitoarei Conferințe a Plenipotențiarilor (PP-26).
Potrivit unui comunicat al ANCOM, din delegația României a făcut parte și Ciprian Rus, președintele Comisiei pentru comunicații, tehnologia informației și inteligență artificială din Senat.
Delegația ANCOM a avut o serie de întâlniri bilaterale la nivel înalt cu oficialități ale Uniunii și cu reprezentanți ai altor administrații. Discuțiile au fost purtate în contextul în care România și-a anunțat candidatura pentru un nou mandat în Consiliul UIT (pentru regiunea C, aferent perioadei 2027-2030), având ca obiectiv principal atragerea și consolidarea susținerii internaționale în perspectiva alegerilor de la PP-26.
În context, președintele ANCOM a avut întrevederi cu Seizo Onoe, director al Sectorului Standardizare al UIT (candidat al Japoniei pentru un nou mandat) și cu Cosmas Zavazava, director al Biroului de Dezvoltare în Comunicații al UIT (candidat din Zimbabwe pentru un nou mandat), prilej cu care a reafirmat angajamentul României de a se implica activ în susținerea inițiativelor UIT.
Totodată, delegația ANCOM a avut o serie de întâlniri bilaterale cu reprezentanți de nivel ministerial din SUA, Franța, China, Emiratele Arabe Unite și Arabia Saudită, principalul subiect al discuțiilor purtate fiind susținerea candidaturii României la Consiliul UIT.
Președintele ANCOM s-a întâlnit și cu Secretarul General al UIT, Doreen Bogdan-Martin, în contextul candidaturii României, discuțiile axându-se pe reafirmarea parteneriatului și a angajamentului ferm al țării noastre față de misiunea organizației. De asemenea, a fost evidențiată capacitatea României de a facilita consensul și dialogul, o expertiză validată deja pe durata exercitării cu succes a Președinției Consiliului UIT pentru perioada 2025 - 2026.
Întâlnirea a reconfirmat poziția României ca partener proactiv, pregătit să sprijine inițiativele Secretarului General privind accesul echitabil la tehnologiile digitale și să contribuie la o conducere puternică a Uniunii.
România are o prezență constantă și activă în structurile UIT, participând la Conferințele Plenipotențiarilor, la sesiunile Consiliului și la Conferințele Mondiale, dar și la grupuri de lucru, seminare, grupuri de studiu sau alte formate de lucru ale celor trei sectoare ale Uniunii - Radiocomunicații, Standardizare și Dezvoltare. În perioada 2018 - 2024, România a coordonat pozițiile și propunerile comune europene la Consiliul și Conferințele Mondiale ale Uniunii, din poziția de co-președinte CEPT - organizația regională de telecomunicații pentru Europa recunoscută la UIT, precizează ANCOM.
'Exercitarea Președinției Consiliului UIT, în perioada 2025-2026, a consolidat imaginea României de stat membru proactiv și profesionist, construită de-a lungul timpului, pe parcursul celor opt mandate consecutive în acest for. Consiliul reunește reprezentanții celor 48 de state membre ale Consiliului, alese din toate regiunile lumii și este forul responsabil cu supervizarea activităților Uniunii în perioada dintre Conferințele Plenipotențiarilor, întocmirea de rapoarte privind planificarea strategică și politică a UIT, coordonarea programelor de lucru și aprobarea bugetului și a finanțelor Uniunii', se mai arată în comunicat.
Înființată în anul 1865, Uniunea Internațională a Telecomunicațiilor reunește în prezent 194 de state membre și peste 1.000 de organizații partenere. În calitate de agenție specializată a Organizației Națiunilor Unite pentru tehnologiile digitale, aceasta are un rol esențial în armonizarea utilizării spectrului radio, sateliților, infrastructurilor și standardelor globale de telecomunicații.
ANCOM este instituția care promovează interesele utilizatorilor de servicii de comunicații electronice, servicii poștale și servicii digitale în contextul tranziției la societatea Gigabit, prin valorificarea optimă a mixului de instrumente de administrare și reglementare aflate la dispoziția Autorității. AGERPRES/(AS - redactor: Cristian Anghelache, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bursa de la București a închis în creștere ședința de joi; rulajul a depășit 35 de milioane de euro
Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere pe aproape toți indicii ședința de joi, iar valoarea totală a tranzacțiilor s-a ridicat la 183,71 milioane de lei (35,09 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii, a urcat cu
Importatorii și distribuitorii de motociclete și motocicluri solicită suplimentarea bugetului pentru aceste vehicule la ''Rabla 2026''
Asociația Importatorilor și Distribuitorilor de Motociclete și Motocicluri (AIDMM) solicită Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) și Administrației Fondului pentru Mediu (AFM) realocarea sumei de 15 milioane de lei din linia bugetară destinată autovehiculelor termice și hibride către categoria motocicletelor, în cadrul programului ''Rabla
Românii nu mai caută un al doilea loc de muncă, ci un al doilea venit (analiză)
Creșterea costului vieții și nevoia unei mai mari stabilități financiare schimbă comportamentul românilor, iar dacă până nu demult soluția pentru venituri mai mari era un al doilea loc de muncă, în prezent tot mai mulți preferă să investească în dezvoltarea unor abilități care le pot genera venituri suplimentare, fără să își dubleze prog
Românii au returnat prin SGR peste 2,4 miliarde de ambalaje în prima jumătate a anului; rata de colectare, 82%
Rata de colectare a ambalajelor pentru primele șase luni a ajuns la 82%, comparativ cu 79% în aceeași perioadă a anului trecut, confirmând progresul constant al sistemului și integrarea returnării ambalajelor în comportamentul de zi cu zi al consumatorilor, informează, joi, RetuRO. Potrivit unui comunicat al administratorului
Discursul public, potrivit căruia România intră în criză dacă nu încasează 770 milioane de euro, o gravă dezinformare (sindicate)
Discursul public promovat în ultimele săptămâni, potrivit căruia România ar intra într-o criză majoră dacă nu ar încasa aproximativ 770 milioane de euro, aferente jalonului privind Legea salarizării, reprezintă o gravă dezinformare a opiniei publice, susțin cinci confederații sindicale reprezentative la nivel național, care solicită retr
(P) Shopping inteligent cu ZEN.COM: Cum să primești bani înapoi de fiecare dată când îți reînnoiești garderoba online?
În peisajul dinamic al comerțului electronic din anul 2026, pasionații de fashion știu foarte bine că reînnoirea garderobei cu piese de top poate fi o adevărată provocare pentru bugetul personal. Ținerea pasului cu noile tendințe îți poate epuiza rapid economiile
Ministerul Finanțelor a împrumutat joi 802,2 milioane lei de la bănci
Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, joi, 802,2 milioane lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 33 luni, la un randament mediu de 6,48% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii a fost de 800 de milioane de lei,
Petrariu (sindicat STB): 800 de angajați vor fi disponibilizați în perioada următoare; 200 pot opta pentru plecări voluntare
Societatea de Transport București (STB) are în prezent 9.504 de salariați, iar 800 vor fi disponibilizați în cadrul planului de eficientizare, dintre care cel mult 200 de angajați vor putea părăsi compania printr-o procedură de plecări voluntare, beneficiind de șase salarii compensatorii, a declarat, pentru AGERPRES, președintele Sindicatului Transportato
VIDEO Pistol: Stadiul fizic al construcției întregului Drum Expres Brăila - Galați a ajuns la aproape 97%
Stadiul fizic al construcției întregului Drum Expres Brăila - Galați (DEx6) a ajuns la aproape 97%, însă vremea nefavorabilă a împiedicat montarea unui nou segment de tablier la podul peste râul Siret, a notat, joi, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, pe pagina sa de Fac
Buzoianu: Strategia privind conservarea biodiversității, adoptată de Guvern; un nou jalon de reformă din PNRR, îndeplinit
Ministerul Mediului a îndeplinit un nou jalon de reformă pentru Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), în valoare de un miliard de euro, după ce Guvernul a adoptat, în ședința de joi, Strategia privind conservarea biodiversității, a scris ministra Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, pe pagina sa de socializare.
Reprezentanții Romgaz și ai Ministerului Energiei participă la programele de instruire organizate de Ceronav
Dezvoltarea proiectelor energetice strategice din Marea Neagră presupune nu doar investiții în infrastructură și tehnologie, ci și formarea unei resurse umane înalt calificate, capabile să opereze în condiții de maximă siguranță și la standarde internaționale, susțin reprezentanții Ceronav, într-un comunicat de presă transmis, joi, AGERPRES.
Depozitele la bănci ale firmelor și populației au scăzut cu 0,4% în iunie 2026, față de luna precedentă
Depozitele rezidenților clienți neguvernamentali s-au diminuat, în iunie 2026, cu 0,4% față de luna anterioară, până la nivelul de 680,925 miliarde lei, iar raportat la aceeași perioadă a anului trecut s-au majorat cu 8,2% (-2% în termeni reali), informează joi Banca Națională a României (BNR). Conform unui comunicat al BNR, depozitele
România este sub media UE la ponderea energiei regenerabile în consumul final brut de energie
Energia din surse regenerabile a reprezentat anul trecut 26,2% din energia consumată în Uniunea Europeană, în creștere de la 25,2% în 2024, iar România este ușor sub media europeană, arată datele provizorii publicate joi de Eurostat. În rândul statelor membre, Suedia a avut cea mai mare pondere a energiei din surse regenerab
Soldul creditului neguvernamental a crescut cu 1,9%, în iunie 2026
Soldul creditului neguvernamental acordat de instituțiile de credit a crescut cu 1,9% în iunie 2026, față luna anterioară (1,8% în termeni reali), până la nivelul de 473,683 miliarde lei, informează Banca Națională a României, printr-un comunicat. Creditul în lei, cu o pondere de 66,8% în volumul total al creditului neguvern
Cererea de cazare pe litoral a crescut de șapte ori în perioada Beach, Please! (platformă)
Cererea de cazare pe Litoral, pe perioada unui cunoscut festival de muzică hip-hop, a crescut de șapte ori, iar prețurile au ajuns până la 3.800 de euro pe sejur, arată o analiză întocmită de o agenție de turism online. Potrivit datelor Travelminit, Beach, Please! a adunat anul acesta peste 500.000 de participanți la Costinești, în cele cinci











