logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Ivan: Energia nucleară, cea mai sigură energie electrică produsă în bandă ce poate asigura stabilitate în piață

Imagine din galeria Agerpres

Cea mai sigură energie electrică produsă în bandă, care poate să asigure stabilitatea în piață, este energia nucleară, iar România este singura țară din Europa Centrală și Est cu o tehnologie occidentală pe care o operează foarte bine și pentru care suntem pregătiți să continuăm prin Unitățile 3 și 4 de la Cernavodă, a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, organizată la Guvern, ministrul Energiei, Bogdan Ivan.



'În momentul de față, avem deja demonstrat că energia electrică cea mai sigură produsă în bandă, care poate să asigure stabilitatea în piață, este energia nucleară. România are o experiență de peste 30 de ani în operarea unor astfel de centrale. Suntem singura țară din Europa Centrală și Est cu o tehnologie occidentală pe care o operează foarte bine și pentru care suntem pregătiți să continuăm cu aceste două unități extrem de importante (Unitățile 3 și 4 de la Cernavodă, n.r.), pentru care am solicitat încă de la începutul mandatului, împreună cu domnul prim-ministru, atât Băncii Mondiale, cât și altor instituții financiare internaționale, suport pentru finanțare. În cursul săptămânii viitoare voi avea o discuție importantă la Washington pe tema finanțării acestor proiecte', a spus Ivan.

Ministrul de resort a punctat, totodată, planurile cu privire la proiectele strategice în domeniul energiei electrice.

'Referitor (...) la proiectele strategice, nu putem să punem pe același nivel de calitate un proiect de 5 megawați, care este important și el, cu proiecte de 200, 300, 500 de megawați. Din acest punct de vedere, pentru a asigura un 'fast line' pe tot ce înseamnă proceduri, avize de mediu, acorduri, autorizații de construcție, intrăm într-un mecanism în care selectăm proiectele care au o valoare de investiții de minim 300 de milioane de euro, actualizăm lista proiectelor strategice la nivel național pentru a putea beneficia de un regim rapid de implementare la nivel național. De asemenea, împreună cu o Ordonanță prin care vom face mult mai simple exproprierile în tot ceea ce înseamnă transportul de energie electrică și gaze naturale. Avem un model care funcționează foarte bine la Compania Națională de Investiții Rutiere, la Transgaz, și vrem să-l aducem și în cazul energiei electrice. Avem proiecte pentru care există finanțare, încă de acum 5-6 ani, care puteau să fie executate, dar care nici până la momentul de față nu au un progres mai mare de 2% din cauza faptului că nu s-au putut parcurge aceste proceduri de expropriere și din cauza birocrației, iar România nu mai are timp', a explicat Bogdan Ivan.

Acesta a adăugat că Uniunea Europeană a înțeles că 'singura șansă pentru competitivitatea țărilor noastre și economiilor noastre este să producă mai multă energie, să ne interconectăm'.

'La propunerea Guvernului României, la nivelul Consiliului TTE al Ministrului Energiei, comisarul european Dan Jorgensen a promovat o inițiativă prin care toate investițiile în interconectări, inclusiv cele din Austria, Ungaria, care astăzi nu sunt făcute și ne privează energie ieftină din vestul Europei, sunt stabilite ca prioritare și au o alocare crescută de cinci ori, de la șase miliarde de euro la 30 de miliarde de euro. Acel Green Package la care România a contribuit semnificativ pare să fie realizat. Companii extrem de importante pentru România care produc peste 60% din cantitatea de energie din țara noastră, dincolo de indicatorii clasici ai unei companii și anume de productivitate, au și un rol de stabilizare a prețului pentru companii și pentru persoane fizice. Din acest punct de vedere, faptul că aceste companii au un buget de 10 miliarde de lei, capacități de investiție pentru anul 2026 și 2027, reprezintă o oportunitate uriașă pe care dorim să o fructificăm la nivelul Guvernului României pentru a reuși acolo unde nu avem suficiente resurse europene de finanțare, fie că vorbim despre producție, fie că vorbim despre stocare', a subliniat Ivan.

Potrivit sursei citate, energia se regăsește într-o proporție cuprinsă între 10% și 78% în toate produsele industriale pe care, în prezent, le produce în România, iar 'având un preț ridicat al energiei, automat avem un nivel redus al competitivității companiilor din țara noastră'.

'În acest context extrem de complicat, vedem cât de important este să producem mai multă energie, cât de important este să producem mai mult gaz și cât de important este să avem capacitatea să o stocăm. Dincolo de orice greșeli care au fost făcute de-a lungul timpului în ultimii ani, e un moment zero de la care lucrurile se resetează, de la care indiferent cine cum a interpretat anumite lucruri, acum ies de sub preș și le corectăm împreună într-un mod transparent, corect, pentru a putea să nu ne mai încurcăm unii pe alții. Pentru acei investitori care sunt cu adevărat serioși și vor să intervină și să investească în țara noastră, să știe că atunci când vor să investească în energie în România, au statul partener și atunci când vor să vină să investească în industrie sau în orice alt domeniu economic care are nevoie de energie și de gaze naturale, au un preț stabil, timp de cinci ani, au o predicție foarte clară legată de capacitatea energetică a țării noastre, de localizarea principalelor moduri de producție a energiei electrice și de un preț predictibil pentru următorii 5-10 ani. Doar așa vom putea să reconstruim industria România și să ne dezvoltăm și să trecem de la statutul de industrie marginală înspre un statut care cred că îl putem pretinde, cel de putere industrială în Europa Centrală și Est', a menționat ministrul Energiei. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Anda Badea)

 

Mai multe fotografii pe AGERPRES FOTO

 

Citeşte şi:

VIDEO Bolojan: În momentul de faţă nu există probleme de aprovizionare pentru piaţa românească de combustibili

VIDEO Bolojan: Miniştrii Sănătăţii şi Finanţelor lucrează pentru a declanşa negocierile cu Pfizer; vom solicita ş  i sprijin de la CE

VIDEO Bolojan: România are nevoie de un Guvern stabil, care să se bazeze pe voturi predictibile, pe votul coaliţiei

VIDEO Bolojan: Trebuie să îmbunătăţim performanţa companiilor de stat din energie; în multe avem indicatori de performanţă nerelevanţi

VIDEO Bolojan: Fiecare ministru are posibilitatea să mă contacteze; dacă lucrăm mai mult în interior, dăm rezultate

Bolojan: Trebuie desfiinţate avizele tehnice de racordare care blochează sau scumpesc accesul la reţele

VIDEO Ivan: Până la finalul anului vom avea instalaţi 1.500 de MW,stocare din PNRR şi Fondul pentru Modernizare

VIDEO Bolojan: Urmărim cinci direcţii strategice pentru dezvoltarea domeniului energiei electrice

VIDEO Bolojan despre situaţia Realitatea Plus: Libertatea de opinie şi respectul faţă de legi nu trebuie să intre în contradicţie

Afisari: 429

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 21-04-2026 22:07

Sector 5: Bugetul local pe 2026 - peste 1,6 de miliarde de lei (proiect)

Bugetul local al Sectorului 5 pe 2026 depășește 1,6 de miliarde de lei, potrivit propunerii pe această temă puse în dezbatere publică. La Primăria Sectorului 5 este prevăzută suma de 1.078.515.390 de lei, din care la Direcția Economică sunt trecute peste 225 de milioane de lei, la Direcția Administrativă - peste 29 de milioane de lei, la

Economic Intern 21-04-2026 19:10

Bursa de la București continuă scăderea; valoarea tranzacțiilor a urcat marți la 121,7 milioane lei

Bursa de Valori București (BVB) a continuat scăderea și în ședința de tranzacționare de marți, care s-a închis cu un rulaj total de aproximativ 121,7 milioane de lei (23,9 milioane de euro), în creștere de la 88 milioane de lei (17,26 milioane de euro), în ședința precedentă. Principalul indice al Bursei de Valori București, BET

Economic Intern 21-04-2026 18:14

Ministerul Energiei: Furnizarea apei calde a fost reluată progresiv, în cazul consumatorilor afectați de incendiul de la CET Vest

Furnizarea apei calde a fost reluată progresiv până la orele prânzului în cazul consumatorilor afectați de incendiul izbucnit luni noaptea în incinta CET București Vest, a anunțat marți Ministeru

Economic Intern 21-04-2026 17:43

Târgul de Sfântul Gheorghe, în curtea Ministerului Agriculturii, în perioada 23-25 aprilie

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), cu sprijinul Cooperativei Agricole Caprirom Sud Muntenia, organizează în perioada 23-25 aprilie 2026, Târgul de Sfântul Gheorghe, un eveniment dedicat celebrării tradițiilor românești, gusturilor autentice și produselor locale de calitate. Conform unui comunicat al ministerului, timp

Economic Intern 21-04-2026 17:39

Criza Strâmtorii Ormuz amplifică vulnerabilitățile României și riscul unei noi presiuni inflaționiste (analiză)

Închiderea Strâmtorii Ormuz și șocul generat de creșterea prețurilor la energie pun o presiune suplimentară asupra economiei României, deja afectată de cea mai ridicată inflație din Uniunea Europeană, un deficit fiscal major și de riscuri politice interne, relevă o analiză eToro, dată marți publicității. 'Criza Strâmtorii Ormuz pune

Economic Intern 21-04-2026 16:18

Chirițoiu: Nu avem încă o decizie finală privind investigația referitoare la ROBOR; dacă vor fi impuse amenzi, vor fi substanțiale

Investigația Consiliului Concurenței referitoare la ROBOR nu vizează cadrul de reglementare, ci comportamentul băncilor și, dacă vor fi impuse amenzi, acestea vor fi substanțiale, având în vedere domeniul și dimensiunea companiilor implicate, potrivit președintelui autorității de concurență, Bogdan Chirițoiu. Acesta a subliniat că raportul investig

Economic Intern 21-04-2026 15:53

Depogaz: Depozitele de gaze au funcționat în parametri normali în iarna 2025-2026; gradul de umplere era de 23,6% la 1 aprilie

Depogaz Ploiești, principalul operator de înmagazinare subterană a gazelor naturale din România, a asigurat funcționarea în parametri normali a depozitelor în sezonul rece 2025-2026, fără întreruperi în alimentarea cu gaze, gradul de umplere fiind de 97,84% la începutul iernii și de 23,6% la 1 aprilie 2026, a anunțat compania, printr

Economic Intern 21-04-2026 15:37

Blocul Național Sindical solicită BNR să înceteze orice tentativă de intimidare a investigațiilor Consiliului Concurenței

Blocul Național Sindical (BNS) atrage atenția Băncii Naționale să revină la atribuțiile sale legale și să înceteze orice tentativă de intimidare a investigațiilor Consiliului Concurenței, potrivit unui comunicat de presă al organizației. 'Blocul Național Sindical atrage atenția asupra derapajelor recente ale Băncii Naționale a României (BNR) și

Economic Intern 21-04-2026 14:59

Discuțiile pentru preluarea Azomureș de către Romgaz sunt avansate; oferta este pe masa acționarilor (secretar de stat)

Discuțiile privind preluare Azomureș de către Romgaz sunt avansate, în condițiile în care compania a transmis deja o ofertă acționarilor combinatului, a declarat marți secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian-Silviu Bușoi. 'Există o decizie de principiu a Guvernului României - și aici Ministerul Energiei susține puternic

Economic Intern 21-04-2026 14:27

O mare parte din capacitatea de la Mintia ar putea intra în funcțiune până la finalul anului (secretar de stat)

O mare parte din capacitatea de producție a centralei Mintia ar putea intra în funcțiune până la sfârșitul acestui an, ceea ce ar contribui la reducerea importurilor scumpe de electricitate din orele de vârf, a afirmat marți secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian-Silviu Bușoi. 'Sperăm că, la sfârșitul acestu

Economic Intern 21-04-2026 14:09

Banca Națională a României invită publicul la a șasea ediție a evenimentului 'Zilele Porților Deschise'

Banca Națională a României invită publicul interesat să participe la cea de-a șasea ediție a evenimentului Zilele Porților Deschise pentru a marca împlinirea a 146 de ani de la înființare, conform unui comunicat de presă. Evenimentul se va desfășura în perioada 23-24 aprilie 2026, când vor fi organizate tururi ghidate de a

Economic Intern 21-04-2026 13:56

Sondaj: 80% dintre angajatori consideră că dezvoltarea AI-ului nu va influența volumul de recrutare în următorii doi ani

Aproximativ 80% dintre angajatori consideră că dezvoltarea AI-ului nu va influența volumul de recrutare în următorii doi ani, dar vor avea nevoie de candidați cu alte competențe decât cele care se caută acum, arată un sondaj realizat de o platformă de recrutare online. De asemenea, patru din zece angajatori spun că, în moment

Economic Intern 21-04-2026 12:58

Codirlașu (CFA România): Bursa a scăzut cu peste 2%; randamentele titlurilor de stat pe 10 ani au crescut cu 50 de puncte de bază

Impactul crizei politice se vede deja pe bursă, care a scăzut cu peste 2%, dar și la randamentele titlurilor de stat pe 10 ani, care au urcat cu 50 de puncte de bază, afirmă președintele CFA România, Adrian Codirlașu. 'Dacă ne uităm la ce se întâmplă pe piețele financiare, vom vedea că, la deschidere, Bursa a scăzut cu pe

Economic Intern 21-04-2026 12:54

Metrorex: Accesul în Pasajul Piața Presei Libere va fi restricționat temporar în nopțile de 21-22 aprilie și 22-23 aprilie 2026

Accesul în Pasajul Piața Presei Libere va fi restricționat în nopțile de 21-22 aprilie și 22-23 aprilie 2026, în intervalul orar 23:00-5:00, informează Metrorex printr-un comunicat. Potrivit sursei citate, restricțiile sunt necesare pentru desfășurarea lucrărilor de montare a echipamentelor de măsurare topografică în zona viitoarei staț

Economic Intern 21-04-2026 12:48

Statul hotărăște, unilateral, de ce profesii este nevoie în România, fără a se consulta cu mediul de afaceri (patronat)

Prin proiectul de Ordonanță de Urgență a Guvernului privind admisia și șederea străinilor pe teritoriul României, statul hotărăște în mod unilateral de ce este nevoie fără a se consulta cu mediul de afaceri, a declarat, marți, într-o conferință de presă, președintele Patronatului Importatorilor de Forță de Muncă din România, Romulus Badea.