logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Turiștii români au înregistrat 1,47 milioane de înnoptări în Germania, în 2025 (GNTB)

Image

Numărul de înnoptări ale turiștilor români în Germania a fost de 1,47 milioane, în 2025, cu 5% mai mare față de anul anterior, conform datelor prezentate, recent, de Organizația Germană pentru Turism (GNTB).

Potrivit sursei citate, tot mai mulți români asociază Germania cu vacanțe care combină cultura, relaxarea, gastronomia, natura și experiențele autentice. În plus, 47% dintre români spun că iau în calcul o călătorie în Germania în 2026, iar familiile cu copii reprezintă cel mai important segment de public pentru această destinație.

Datele confirmă interesul tot mai mare al românilor pentru Germania: 57% dintre respondenți spun că intenționează să efectueze o călătorie în străinătate, în 2026, iar dintre aceștia, aproape jumătate iau în calcul Germania, care ocupă astfel locul 4 în preferințele de călătorie. În același timp, 39% dintre români estimează un buget între 1.000 și 2.000 de euro de persoană pentru călătoriile externe, iar hotelurile de 3 stele rămân cea mai populară variantă de cazare.

Totodată, comportamentul de călătorie arată o preferință clară pentru vacanțe cu mai multă profunzime și flexibilitate. Astfel, familiile cu copii reprezintă 40% dintre cei care aleg Germania, urmate de cupluri, cu 38%, iar 61% dintre români spun că preferă sejururi de patru nopți sau mai mult atunci când călătoresc în această destinație. În același context, transportul aerian devine mai important cu 6%, iar sightseeing-ul se află pe primul loc în topul activităților asociate călătoriilor în Germania.

Conform studiilor GNTB, experiențele culinare se numără printre cele mai căutate activități de către turiștii interesați de city break-uri și turism cultural. În acest context, campania 'Culinary Germany' va poziționa Germania ca o destinație culinară diversă și atractivă, susținută de o cultură puternică a ospitalității.

Interesul publicului din România pentru această direcție este deja vizibil, cu 30% dintre respondenți care menționează vacanțele culinare printre tendințele noi de călătorie pe care le-ar lua în calcul în 2026.

De asemenea, 46% dintre cei chestionați afirmă că 'slow travel' este cea mai importantă tendință nouă de călătorie, ceea ce arată un interes tot mai mare pentru experiențe trăite într-un ritm mai lent, mai conștient și mai conectat la locurile vizitate. În același timp, 21% sunt interesați de vacanțe de health & wellness, iar 19% iau în calcul experiențe de tip digital detox.

Campania 'Season's Greetings from Germany' va continua și în 2026 să promoveze atmosfera specifică orașelor germane în perioada sărbătorilor de iarnă, în condițiile în care aproape una din cinci înnoptări internaționale în Germania are loc în lunile noiembrie și decembrie, iar orașe precum Munchen, Koln, Frankfurt și Nurnberg se numără printre cele mai căutate în sezonul festiv.

O statistică a Asociației Germane a Organizatorilor de Târguri și Evenimente evidențiază faptul că vizitatorii târgurilor de Crăciun au generat, în 2024, venituri de 4,17 miliarde de euro în interiorul zonelor de eveniment și încă 4,88 miliarde de euro în afara acestora.

Pe lângă campaniile internaționale, GNTB va pune accent și pe trei direcții tematice speciale: aniversarea a 150 de ani de la Festivalul de la Bayreuth, care va deveni un reper important în promovarea Germaniei ca destinație culturală, alături de orașe precum Leipzig, Dresda, Eisenach și Nurnberg; 'Family and Friends in Nature' - o temă care răspunde direct evoluției comportamentului de consum din piața românească, în care familiile cu copii sunt principalul public interesat de Germania; IGA 2027 - una dintre cele mai mari expoziții horticole din lume, care va avea loc în regiunea Ruhr.

'În contextul parteneriatului cu Frankfurt Tourism, un avantaj important pentru piața din România rămâne accesibilitatea foarte bună a orașului. Frankfurt Airport este cel mai mare hub aerian din Germania și al patrulea din Europa. Între București și Frankfurt există 5 zboruri pe zi, operate de Lufthansa, durata zborului fiind de aproximativ două ore. În plus, transferul dintre aeroport și centrul orașului durează doar 12 minute cu trenul, cu numai 4 stații, ceea ce transformă Frankfurt într-o opțiune extrem de convenabilă atât pentru city break-uri, cât și pentru călătorii de business sau vacanțe mai ample în Germania', menționează forul german de turism.

Organizația Germană pentru Turism (German National Tourist Board - GNTB), în parteneriat cu Frankfurt Tourism, a organizat, recent, conferința anuală de presă la București, în cadrul căreia Cristian Sallai, directorul biroului regional GNTB pentru Balcani, a prezentat direcțiile strategice de promovare a Germaniei pentru 2026 și cele mai noi date legate de piața din România.

Instituția lucrează în numele Ministerului Federal pentru Afaceri Economice și Acțiuni Climatice pentru a reprezenta Germania ca destinație turistică și este finanțată de către minister în conformitate cu o decizie adoptată de Bundestagul german.

Pentru anul 2026, GNTB va promova Destinația Germania prin patru campanii globale și trei teme speciale, mizând pe punctele forte care definesc tot mai clar această destinație pentru publicul internațional: city break-uri, cultură, gastronomie, sustenabilitate și vacanțe în natură.

Una dintre campaniile centrale ale anului este 'Your Next Stop: Travel Destination Germany', dedicată turismului urban. Campania va fi derulată în trei etape - în martie, iulie și septembrie 2026 - și va include un hub dedicat pe Expedia, conținut video, storytelling adaptat diferitelor audiențe, activări în social media, Netflix Pause Ads, precum și comunicare B2B și acțiuni de PR.
AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Mariana Nica, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 406

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 20-04-2026 19:59

ARF: A fost efectuată recepția preliminară a 2 rame interregionale Coradia Stream, din cele 13 atribuite InterRegional Călători

O echipă mixtă Autoritatea Feroviară Română- Egis Alstom a efectuat luni recepția preliminară a două rame electrice interregionale Coradia Stream - unitățile TS20 și TS21, la Depoul Alstom, situat în incinta Atelierelor CFR Grivița. 'Precizăm că aceste vehicule feroviare sunt construite și furnizate de producătorul francez Alstom, în cadr

Economic Intern 20-04-2026 19:04

Ministerul Finantelor: România a obținut finanțări de peste 2 miliarde euro pentru investiții strategice, în urma vizitei în SUA

România a obținut finanțări de peste 2 miliarde de euro pentru investiții strategice în urma vizitei în SUA a delegației conduse de ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat luni instituția, printr-un comunicat. Potrivit Ministerului Finanțelor, în urma discuțiilor din capitala SUA a fost securizată asigurarea finanțărilor neces

Economic Intern 20-04-2026 18:56

MinisterulFinanțelor: Reprezentanții agențiilor de rating au exprimat îngrijorări privind instabilitatea care ar putea fi generată de o potențială criză politică

Reprezentanții agențiilor de rating au exprimat îngrijorări privind instabilitatea care ar putea fi generată de o potențială criză politică, reluând astfel preocupările transmise în rapoartele deja publicate, arată Ministerul Finanțelor, într-un comunicat remis după vizita în SUA a delegației ministeriale conduse de Alexandru Nazare.

Economic Intern 20-04-2026 17:54

Report de peste 3,37 milioane de euro la Loto 6/49, categoria I, la tragerile de joi

Noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc sunt programate joi, după ce la tragerile de duminică Loteria Română a acordat 42.561 de câștiguri în valoare totală de peste 69,15 milioane de lei. Potrivit unui comunicat al companiei, în urma câștigării premiului de categoria I la tragerea Joker din data

Economic Intern 20-04-2026 17:48

Inspecția Muncii a dat amenzi de peste 3,1 milioane de lei în patru zile

Inspecția Muncii a dat amenzi de peste 3,1 milioane de lei în urma celor peste 1100 de controale realizate în perioada 6 - 9 aprilie 2026, în urma cărora 80 de persoane au fost identificate prestând muncă nedeclarată. Potrivit unei postări pe pagina de Facebook a instituției, 4 echipamente de muncă au fost oprite din funcțiune pentru a

Economic Intern 20-04-2026 17:16

Neacșu (ARB): Educația financiară, bază a libertății individuale și a stabilității economice

Educația financiară nu mai este de mult un subiect tehnic, ci o bază a libertății individuale și a stabilității economice, a declarat, luni, Bogdan Neacșu, președintele Asociației Române a Băncilor (ARB), la Forumul Educației Financiare. 'Educația financiară nu mai este de mult un subiect tehnic. Este, de fapt, o bază a libertății individuale și a st

Economic Intern 20-04-2026 16:48

Înscrieri deschise la F& B Business Accelerator, program ce ajută businessurile HoReCa să identifice pierderile ascunse și să își crească profitabilitatea

Antreprenorii și echipele de top management din HoReCa se confruntă cu o schimbare clară de comportament, clienții vin mai rar, cheltuie mai puțin și sunt mai selectivi în raport cu experiența oferită și, în acest context, se deschid înscrierile pentru cea de-a 17-a ediție a F&B Business Accelerator. Conform unui comunicat remis, luni, AG

Economic Intern 20-04-2026 16:45

România participă cu 32 de companii la Hannover Messe

Un număr de 32 de companii românești din domenii precum energie, automatizări, soluții industriale de aprovizionare și inginerie participă, în perioada 20-24 aprilie, la Hannover Messe - Târgul internațional dedicat industriei prelucrătoare de la Hanovra, Germania. Conform unui comunicat al Camerei de Comerț și Industrie Româno-Germană

Economic Intern 20-04-2026 16:29

Companii românești promovează tehnologii verzi la 'RES 2026 EXPO' Astana

România va fi reprezentată de companiile românești Stilo Evora, Zeolites Production și Tar Industries la expoziția internațională și summitul 'RES 2026 EXPO' (Regional Ecological Summit EXPO), dedicat tehnologiilor verzi și soluțiilor sustenabile, care va avea loc în perioada 22-24 aprilie 2026, la Astana, în Kazahstan. 'Con

Economic Intern 20-04-2026 16:08

CC Tax Advisory: România are nevoie de colectare mai inteligentă, nu de rușinare mai rapidă

Publicarea online a datornicilor fiscali locali poate fi legală doar dacă trece testul proporționalității, însă, în forma actuală, mecanismul ridică probleme de secret fiscal, coerență procedurală și eficiență reală la colectare, susține CC Tax Advisory, într-un comunicat remis luni AGERPRES. Potrivit sursei citate, Guvernul a stabilit, prin

Economic Intern 20-04-2026 15:53

Încălțăminte contrafăcută, de peste două milioane de lei, descoperită de inspectorii vamali constănțeni

Inspectorii vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Constanța Sud - Direcția Regională Vamală București au reținut aproximativ 9.500 bucăți încălțăminte susceptibile de a aduce atingere drepturilor de proprietate intelectuală. Valoarea totală a acestora, în situația în care ar fi fost comercializate, este de 2,148 milioane de lei, potri

Economic Intern 20-04-2026 15:46

Avrămescu (ASF): Educația financiară devine nu doar un instrument util, ci o componentă indispensabilă a securității economice personale și colective

Accesul la produse și servicii financiare este fără precedent, iar în acest context, educația financiară devine nu doar un instrument util, ci o componentă indispensabilă a securității economice personale și colective, a declarat luni prim-vicepreședintele Autorității de Supraveghere Financiară, Gabriel-Ioan Avrămescu, la Forumul Educației Financiare. &#

Economic Intern 20-04-2026 15:06

Bitcoin atinge cel mai ridicat nivel de la începutul lunii februarie, respectiv 78.400 de dolari (analiză)

Bitcoin a urcat la 78.400 de dolari săptămâna trecută, atingând cel mai ridicat nivel de la începutul lunii februarie, pe fondul creșterii semnificative a apetitului pentru risc pe piață, ca urmare a progreselor înregistrate atât de SUA, cât și de Iran în ceea ce privește redeschiderea Strâmtorii Ormuz, relevă o analiză realiza

Economic Intern 20-04-2026 15:00

Transelectrica a realizat în 2025 investiții de 691 de milioane de lei, pentru proiecte strategice privind securitatea energetică

Compania Națională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica SA a realizat, anul trecut, investiții de 691,05 milioane de lei pentru modernizarea și retehnologizarea Rețelei Electrice de Transport (RET), potrivit unui comunicat al companiei. Valoarea totală a cheltuielilor de investiții realizate în 2025 a crescut față de cele 665,7 milioane de l

Economic Intern 20-04-2026 14:30

Ministerul Finanțelor a împrumutat luni 700 milioane lei de la bănci

Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 700 milioane de lei de la bănci, prin două emisiuni de obligațiuni de stat, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Astfel, MF a atras 400 milioane de lei printr-o emisiune de obligațiuni de stat, cu o maturitate reziduală la 12 luni, la un randament mediu de 6,34% pe an. Valoar