ANM: Temperaturi în scădere, precipitații și vânt în mai multe regiuni ale țării pe parcursul săptămânii viitoare
Vremea va fi instabilă pe parcursul săptămânii viitoare, cu variații importante de temperatură, precipitații și intensificări ale vântului în mai multe regiuni ale țării și chiar lapoviță și ninsoare la munte, potrivit prognozei emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
În intervalul 6 aprilie, ora 9:00 - 7 aprilie, ora 9:00, în țară, valorile termice se vor situa peste mediile multianuale specifice perioadei, cu maxime între 15 și 25 de grade. Cerul va fi variabil în vest și sud-vest, dar cu înnorări în celelalte zone. Vor fi ploi slabe pe arii restrânse ziua în Moldova, Maramureș, Crișana și Transilvania, iar noaptea în Moldova și Dobrogea. La munte, la altitudini mari, în special în Carpații Orientali, vor fi precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare, mai ales pe timpul nopții. Ploile vor avea caracter de aversă și, izolat, vor fi însoțite de descărcări electrice. Vântul va avea intensificări în majoritatea regiunilor, cu viteze mai mari în jumătatea de nord (în general 50-60 km/h), iar pe crestele montane rafalele vor depăși 80-90 km/h. Temperaturile minime se vor încadra între -2 și 10 grade. Dimineața și noaptea, pe alocuri, va fi ceață și izolat brumă.
În București, vremea va fi caldă. Pe parcursul zilei, cerul va fi mai mult senin, iar noaptea vor apărea înnorări. Vântul va sufla în general moderat, cu rafale de 35-40 km/h. Temperatura maximă va fi de 22-23 de grade, iar minimă de 7-8 grade.
În intervalul 7 aprilie, ora 9:00 - 8 aprilie, ora 9:00, în țară, temperaturile vor scădea față de ziua anterioară și se vor situa în general în jurul mediilor multianuale. Cerul va fi variabil, cu înnorări în nordul, centrul, estul și sud-estul țării. Ziua vor fi ploi izolate în nord-est, iar în a doua parte a intervalului vor apărea precipitații predominant sub formă de ploaie în Moldova, Dobrogea și în estul Munteniei și al Transilvaniei. La munte vor predomina ninsorile, iar local se va depune un strat nou de zăpadă de 5-10 cm. Vântul va avea intensificări în zona montană, unde temporar ninsorile vor fi viscolite (rafale de peste 80-90 km/h), în sud-vest, centru și nord-est (viteze de 50-60 km/h), dar pe arii restrânse și în celelalte zone. Temperaturile maxime vor fi între 8 și 19 grade, iar minimele între -3 și 7 grade. Izolat vor fi condiții de brumă.
În București, temperaturile vor scădea față de ziua precedentă și se vor situa în jurul mediilor multianuale. Cerul va avea înnorări, iar spre sfârșitul intervalului vor fi condiții de ploi slabe. Vântul va sufla în general moderat ziua (rafale de 35-45 km/h), iar noaptea va slăbi în intensitate. Temperatura maximă va fi de 17-18 grade, iar minima de 2-5 grade.
În intervalul 8 aprilie, ora 9:00 - 9 aprilie, în țară, valorile termice vor continua să scadă și se vor situa sub cele normale pentru această perioadă. Cerul va fi variabil, cu înnorări în regiunile estice, nordice și centrale, unde, îndeosebi ziua, vor fi precipitații slabe predominant sub formă de ploaie. La munte vor predomina ninsorile, iar la altitudini mari se va depune strat nou de zăpadă, în special pe creste. Vântul va avea intensificări în cea mai mare parte a țării, cu cele mai mari viteze la munte, unde temporar ninsorile vor fi viscolite (rafale de peste 70-80 km/h), precum și în est și sud-vest (viteze de 45-55 km/h). Temperaturile maxime se vor încadra între 6 și 16 grade, iar minimele între -5 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 6 grade pe litoral. Izolat vor fi condiții de brumă.
În Capitală, valorile termice, îndeosebi cele diurne, vor continua să scadă și se vor situa ușor sub normele perioadei. Cerul va avea înnorări, iar ziua vor fi posibile ploi slabe. Vântul va sufla în general moderat. Temperatura maximă va fi de 13-15 grade, iar minima în jurul a 3 grade.
Perioada 9 aprilie, ora 9:00 - 10 aprilie, ora 9:00, va fi caracterizată la nivelul întregii țări de valori termice sub normele specifice perioadei. Cerul va fi mai mult noros, pe arii relativ extinse va ploua, iar în nord, centru și est, trecător, vor fi și precipitații mixte. La munte vor predomina ninsorile, iar la altitudini mari se va depune strat de zăpadă. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în zona montană și izolat în celelalte regiuni. Temperaturile maxime vor fi între 4 și 15 grade, iar minimele între -5 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 4 grade pe litoral. Izolat vor fi condiții de brumă.
În București, valorile termice se vor menține sub cele specifice perioadei, cu maxima în jurul a 12 grade și minima de 1-3 grade. Cerul va fi temporar noros, iar probabilitatea de ploaie va crește în a doua parte a zilei și noaptea. Vântul va sufla slab și moderat.
Potrivit ANM, în perioada 10 - 13 aprilie, în țară, valorile termice vor avea alternanțe de la o zi la alta, dar se vor menține sub normele perioadei în toată țara. Probabilitatea pentru precipitații va fi ridicată în toate regiunile.
În București, valorile termice vor avea ușoare variații de la o zi la alta, dar se vor menține sub cele specifice perioadei, iar probabilitatea de ploaie va rămâne ridicată.AGERPRES/(AS - editor: Mariana Nica, editor online: Alexandru Cojocaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Infrastructura digitală ce alimentează AI, o amenințare la adresa tranziției energetice europene și globale (analiză)
Infrastructura digitală care alimentează Inteligența Artificială (AI) a devenit una dintre cele mai mari amenințări la adresa tranziției energetice europene și globale, avertizează specialiștii într-un raport al Environmental Coalition on Standards (ECOS) și Open Future, citat într-o analiză publicată de Asociația 2Celsius. '
ANAF lansează aplicații gratuite destinate contribuabililor pentru a-și verifica declarația D406 SAFT
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) pune la dispoziția contribuabililor două aplicații gratuite, create pentru a face mai simplă verificarea datelor raportate prin declarația D406 SAF-T, reducându-se astfel riscul ca aceștia să primească ulterior notificări de neconformitate. Potrivit unui comunicat al ANAF, remis miercuri AGERPRES, prin ace
Diaconu (CIGRE România): Inginerii români rămân să fie în continuare undeva în vârf
Paris - Trimisul special al AGERPRES, Nicoleta Gherasi, transmite: Partea tehnică este predominantă 99,9% la CIGRE 2026 Paris Session 2026, iar inginerii români sunt în continuare undeva în vârf, a declarat, miercuri, președintele CIGRE România, Ciprian Diaconu. 'Un element de noutate, să spunem, este numărul foarte mare de pa
Avrămescu (ASF): România are acum o Contraparte Centrală autorizată; aceasta urmează să devină funcțională până la finalul anului
România are în prezent o Contraparte Centrală (CCP) autorizată, iar infrastructura urmează să devină funcțională până la sfârșitul acestui an, a anunțat, miercuri prim-vicepreședintele Autorității de Supraveghere Financiară Gabriel Ioan Avrămescu. Într-o postare pe LinkedIn, Avrămescu, coordonatorul Sectorului Instrumente și Inves
Prahova: Tribunalul a dispus deschiderea procedurii generale a insolvenței împotriva Petrotel Lukoil
Tribunalul Prahova a dispus, miercuri, deschiderea procedurii generale a insolvenței împotriva Petrotel Lukoil, dosarul fiind înregistrat pe rolul instanței în urmă cu două zile. 'Admite cererea debitoarei. (...) Dispune deschiderea procedurii generale a insolvenței împotriva debitoarei Petrotel Lukoil S.A.. (...) Desemnează adminis
ASF a aprobat înregistrarea pieței de creștere pentru IMM-uri în cadrul BVB
Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) a aprobat, în ședința de miercuri, Codul Bursei de Valori București - Sistem Multilateral de Tranzacționare și înregistrarea pieței de creștere pentru întreprinderile mici și mijlocii (IMM-uri). Potrivit unui comunicat al autorității, în cadrul ședinței, Consiliul ASF a aprobat și p
ANSVSA: Aproape două tone de alimente neconforme, retrase de la consum pe litoral; amenzi de circa 3 milioane de lei
Aproape două tone de produse alimentare neconforme au fost retrase de la consum în urma celor 1.988 de controale desfășurate pe litoral, în perioada 29 iunie - 23 august, iar valoarea amenzilor aplicate s-a apropiat de trei milioane de lei, informează, miercuri, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).
Peste 30.400 de locuri de muncă vacante la nivel național; 116 posturi disponibile în Spațiul Economic European
Angajatorii din România oferă 30.409 locuri de muncă la nivel național, iar alte 116 posturi sunt disponibile în Spațiul Economic European (SEE), prin intermediul rețelei EURES România, informează miercuri Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Cele mai multe locuri de muncă sunt oferite pentru: conducător
Specialistul român Bogdan Leu, ales la Paris în funcția de președinte al CIGRE Next Generation Network
Inginerul și specialistul român în energie Bogdan Leu a fost ales în funcția de președinte Internațional NGN al CIGRE pentru a conduce comunitatea globală CIGRE Next Generation Network în mandatul 2026-2028. În noua structură de conducere, Bogdan Leu va lucra alături de Logan Rolles din Statele Unite ale Americii,
Inspectorii fiscali, mai exigenți în controale cu ajutorul digitalizării (avocat)
Digitalizarea permite inspectorilor ANAF să fie mai exigenți în controale, iar accesul la date privind tranzacțiile contribuabililor și utilizarea agenților AI contribuie la derularea mai rapidă a inspecțiilor fiscale și la o argumentație mai greu de combătut, susține avocatul Luisiana Dobrinescu. Potrivit unui comunicat remis AGERPRES,
România nu-și mai poate permite finanțarea consumului pe datorie; 84 de miliarde de euro ajung la scadență în 2027-2030 (organizație)
România nu-şi mai poate permite finanţarea consumului pe datorie, în condiţiile în care aproximativ 83,9 miliarde de euro din principalul datoriei publice vor ajunge la scadenţă în perioada 2027-2030, susţine preşedintele Pactului Naţional pentru Agricultură şi Dezvoltare Durabilă (PNADD), Nicu Vasile. "Aproape 84 de mi
Codirlașu (CFA România): Indicatorul de încredere a crescut în iulie; riscul de recesiune rămâne actual
Indicatorul de încredere a crescut în luna iulie, în contextul confirmării ratingului investment grade al României de către agențiile de rating, însă economia va continua să stagneze, indicând un risc ridicat de recesiune, consideră președintele Asociației CFA România, Adrian Codirlașu. 'Indicatoru
Afacerile din comerțul cu ridicata au crescut cu 0,8% în primul semestru din 2026 (INS)
Cifra de afaceri din comerțul cu ridicata (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete) s-a majorat, în primul semestru al acestui an, atât ca serie brută (+0,8%), cât și ca serie ajustată, în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate (+0,6%), comparativ cu aceeași perioadă din 2025, arată datele publicate, miercuri, d
Ministerul Energiei: Demisia lui Cosmin Ghiță de la conducerea Nuclearelectrica intervine în contextul unei noi oportunități profesionale
Decizia lui Cosmin Ghiță de a renunța la mandatul de director general al SN Nuclearelectrica intervine în contextul unei noi oportunități profesionale, a anunțat, marți seara, Ministerul Energiei. 'Ministerul Energiei a luat act de decizia domnului Cosmin Ghiță de a renunța la mandatul încredințat de CA SNN, respectiv de a demi
Cosmin Ghiță renunță la mandatul de director general al Nuclearelectrica
Directorul general al Nuclearelectrica, Cosmin Ghiță, a solicitat încetarea contractului de mandat, urmând să comunice data efectivă la care renunțarea își va produce efectele, a anunțat marți compania. 'Societatea Națională Nuclearelectrica informează acționarii și investitorii că în data de 25 august 2026 a fost notificată cu priv









