Un sistem inteligent de apărare aeriană, proiectul câștigător al celei de-a doua ediții a hackathonului EUDIS
Un sistem inteligent de apărare aeriană, capabil să detecteze și să neutralizeze amenințările la altitudine joasă, dezvoltat de echipa SkyHunter, a câștigat cea de-a doua ediție a hackathonului EUDIS (European Defence Innovation Scheme), marcând totodată a doua victorie a echipei în cadrul competiției.
Evenimentul organizat de ROTSA (Romanian Tech Startups Association) - dedicat inovației digitale cu utilizare duală - civilă și militară - s-a desfășurat simultan weekendul trecut în opt țări europene, având ca temă principală 'Apărarea spațiului aerian'.
Potrivit unui comunicat al organizatorilor, România a înregistrat cel mai mare număr de echipe înscrise în competiție, respectiv 39.
Sistemul dezvoltat de echipa câștigătoare funcționează ca o rețea inteligentă de senzori și echipamente interconectate, capabilă să detecteze obiectele din aer prin camere și senzori acustici, să estimeze cu precizie traiectoria și viteza țintei și să reacționeze automat pentru neutralizarea amenințărilor. Cu ajutorul camerelor sincronizate, sistemul reconstruiește spațiul aerian în 3D, permițând identificarea și urmăririi inclusiv a dronelor foarte mici sau greu de detectat.
'Hackathonul EUDIS a avut un rol foarte important în evoluția proiectului nostru. La prima ediție eram doar 3 ingineri cu o idee și multă curiozitate, iar până la a doua ediție am reușit să formăm o echipă de 9 oameni care cred în acest proiect. Discuțiile cu mentorii, atât din România cât și din alte țări europene, ne-au ajutat să înțelegem mai clar ce trebuie construit și de ce acest demers este relevant. Premiile ne-au permis să dezvoltăm primul MVP, iar oamenii pe care i-am cunoscut prin EUDIS ne-au deschis oportunități de colaborare pentru dezvoltarea, testarea și certificarea soluției noastre. Pentru noi, EUDIS nu a fost doar un hackathon, ci un pas important înainte', a declarat Adrian Rotaru, cercetător științific, membru al echipei SkyHunter.
Celelalte premii au fost obținute de echipele Palladion Systems (locul II) și Solomonar Corp (locul III).
Echipa Palladion Systems, clasată pe locul II, a dezvoltat un interceptor de drone (C-UAS) accesibil, modular și rapid de produs. Drona are un design complet imprimat 3D, fără asamblare manuală, ceea ce permite fabricarea direct în apropierea zonelor de conflict, folosind micro-fabrici care pot fi instalate în doar câteva zile. Soluția include tehnologii avansate, precum camere cu inteligență artificială, fuziune de senzori și zbor semi-autonom, pentru detectarea și interceptarea mai eficientă a dronelor. Echipa este internațională, cu membri din România, Cehia, Italia și Norvegia.
Locul III a fost adjudecat de Solomonar Corp, care a propus un sistem modern de protecție a spațiului aerian bazat pe drone interceptoare de mare viteză, capabile să detecteze, urmărească și neutralizeze rapid drone neautorizate.
Mențiuni speciale din partea juriului au primit echipele Hornet, care a propus un sistem mobil de apărare anti-drone capabil să oprească autonom roiuri de drone, X Fighter, care a prezentat o dronă tactică multifuncțională și W.A.S.P, care a dezvoltat un sistem pentru identificarea dronelor ostile și neutralizarea acestora prin interceptori.
În evaluarea proiectelor, jurații au ținut cont de gradul de inovație, fezabilitatea tehnică și potențialul de implementare. De asemenea, au apreciat claritatea prezentării și a modului în care echipele au argumentat care este impactul soluției propuse.
În cadrul hackathonului EUDIS, cu suportul Techcelerator, a avut loc masa rotundă Vanguard Dual-Use, care a reunit reprezentanți ai instituțiilor publice, industriei de apărare, mediului academic și startup-urilor deep-tech pentru a discuta viitorul inovației dual-use în România și integrarea acesteia în ecosistemul european. Alături de participanți ai Comisiei Europene și DG DEFIS - Directoratul General pentru Industria de Apărare și Spațiu, dialogul local s-a concentrat pe felul în care pot evolua startup-urile locale către statutul de furnizori europeni de soluții dual-use, prin colaborări cu instituții și industrie. De asemenea, s-au discutat nevoi concrete din domenii precum securitate cibernetică, infrastructură critică și apărare, alături de soluții inovatoare propuse de companii și centre de cercetare.
'Participanții care se înscriu la hackathonul EUDIS sunt invitați să aplice și pentru NATO DIANA (Defence Innovation Accelerator). Primul te conectează la Uniunea Europeană, care are mai multe fonduri alocate în această direcție, dar în cadrul NATO poți să vinzi în final produsul tău către Alianța NATO. Proiectele provenite din inițiativa Uniunii Europene și cea a ROTSA sunt foarte binevenite, deoarece o parte dintre ele vor ajunge să fie achiziționate de armatele europene care fac parte din NATO. Prin urmare, aceste inițiative se completează, oferind un dublu sprijin pentru inovatorii în tehnologii cu utilizare duală', a declarat Horia Răzvan-Botiș, Membru Suplinitor al Consiliului de Administrație NIF LPAC Fondul pentru Inovare NATO, mentor și jurat în cadrul hacktahonului EUDIS.
La rândul său, Cristian Dascălu, președinte Romanian Tech Startups Association (ROTSA) și Managing Partner Accelerator, organizatorul hackathonului EUDIS în România, a susținut că rezultatele acestei ediții confirmă că România are nu doar talent tehnic, ci și capacitatea de a genera soluții relevante pentru securitatea europeană. 'Faptul că am avut cel mai mare număr de înscrieri la nivel european și proiecte precum SkyHunter, care câștigă pentru a doua oară competiția, arată maturizarea rapidă a ecosistemului local de inovație dual-use. Prin EUDIS, și prin programe locale specializate pe dual-use, ne propunem să conectăm aceste echipe la oportunități reale de dezvoltare, finanțare și integrare în lanțurile europene de apărare', a transmis Cristian Dascălu.
Evenimentul a fost realizat în parteneriat cu Techcelerator, Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială Elie Carafoli din București (INCAS) în calitate de gazdă, Directoratul Național de Securitate Energetică (DNSC) și producătorul român de tehnică militară Carfil, filială a ROMARM.
European Defence Innovation Scheme (EUDIS) este un program creat în cadrul Fondului European de Apărare (EDF), care are ca scop să consolideze inovația în domeniul apărării la nivelul Uniunii Europene. Obiectivul principal al EUDIS este să reducă barierele de intrare în domeniul apărării pentru startup-uri și inovatori. Programul sprijină inovatorii pe tot parcursul dezvoltării - de la idee, validare și lansare până la scalare.
Fondul European de Apărare (din care face parte inițiativa EUDIS) are un buget de aproape 7,3 miliarde de euro pentru perioada 2021-2027 și sprijină proiectele care încurajează cooperarea între IMM-uri, companii mari și organizații de cercetare din UE. Finanțarea are ca scop stimularea inovației în tehnologii de apărare de ultimă generație, interoperabile, cu impact semnificativ asupra capacităților de apărare europene și asupra securității generale.
ROTSA (Romanian Tech Startups Association) este o organizație nonprofit care își propune să promoveze, să sprijine și să reprezinte interesele startup-urilor de tehnologie din România. AGERPRES/(AS - editor: Mariana Nica, editor online: Alexandru Cojocaru)
Sursa foto: Monitorul Apărării și Securității/facebook
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Nuclearelectrica: Acționarii au votat împotriva inițierii unor demersuri de reevaluare a strategiei de dezvoltare a Proiectului Reactoarelor Modulare Mici
Nuclearelectrica și RoPower Nuclear vor continua demersurile de a atinge un consens din punct de vedere comercial cu NuScale asupra condiției de achiziție a modulelor SMR, după ce acționarii societății au votat, miercuri, împotriva inițierii unor demersuri de reevaluare a strategiei inițiale de dezvoltare a Proiectului Reactoarelor Modulare Mici, aprobată în 2022
Bursa de Valori București a închis în creștere ședința de miercuri
Bursa de Valori București a închis în creștere ședința de miercuri, iar valoarea totală a tranzacțiilor s-a cifrat la 359,3 milioane de lei (68,56 milioane euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a apreciat cu 1,36%, până la 34.216,98 pu
Jianu: Carta Albă a IMM-urilor este o foaie de parcurs pentru supraviețuirea și evoluția economiei românești
Întreprinderile Mici și Mijlocii (IMM-uri) traversează o perioadă de transformare, caracterizată de tensiuni între procesul de maturizare profesională și un nivel ridicat de incertitudine în rândul antreprenorilor, rezultă din Carta Albă a IMM-urilor, o amplă cercetare a companiilor mici și mijlocii autohtone, lansată, miercuri, în cadrul unui e
Prima tranzacție de energie electrică cu profil solar din România, încheiată pe piața administrată de BRM
Prima tranzacție de energie electrică cu profil solar din România, realizată pe piața dedicată acestui produs, lansată de BRM la 2 martie 2026, a fost încheiată între două companii românești. Potrivit unui comunicat al Bursei Române de Mărfuri, tranzacția are ca obiect livrarea unei cantități totale de 1.920 MWh în luna sept
Negrescu: România este prinsă într-un blocaj politic, iar economia plătește pentru fiecare zi de incertitudine
România este prinsă într-un blocaj politic, iar economia plătește pentru fiecare zi de incertitudine, a declarat, miercuri, vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, la un eveniment de specialitate. 'Nu putem ignora realitățile într-un context politic și economic dificil. România este prinsă într-un blocaj poli
Elcen: Avariile de la CET București Vest au făcut imposibilă alimentarea cu energie electrică a unui imobil din Sectorul 6
Întreruperea alimentării cu energie electrică a unui imobil din Bulevardul Timișoara, Sectorul 6, a fost cauzată de avariile majore produse în aprilie și mai la CET București Vest, arată Elcen într-un comunicat remis, miercuri, AGERPRES, compania precizând, totodată, că a pus la dispoziția asociației de proprietari un generator și a sistat facturarea
Dăianu: România nu putea evita majorarea taxelor; nu este nevoie de noi taxe și impozite în 2027
România nu putea evita majorarea taxelor și impozitelor din cauza deficitului bugetar ridicat, susține președintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu, care crede însă că, anul viitor, nu va fi nevoie de noi taxe iar economia ar putea crește cu peste 2%. Dăianu, care a participat miercuri la lansarea unei noi ediții a Cartei Albe a IMM-urilor, a pre
Negrescu: România trebuie să obțină o alocare financiară europeană, comparativ egală cu cea din prezent, de 60 de miliarde de euro
România trebuie să obțină, în viitorul cadrul financiar multianual, o alocare financiară din fonduri europene, comparativ egală cu cea din prezent, de 60 de miliarde de euro, altfel ar putea deveni un risc major pentru dezvoltarea economică a țării, a afirmat, miercuri, vicepreședintele Parlamentul European, Victor Negrescu, la un eveniment de specialitate.
Negrescu: Economia României depinde de resursele europene; avem un sold pozitiv în relația cu UE
Economia României depinde de resursele europene, nouă din zece investiții publice implicând fonduri europene, la un moment dat, a declarat, miercuri, vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, la un eveniment de specialitate. 'Fiecare euro aflat în pericol trebuie apărat pentru că economia României depinde de resursel
Lucrătorii români pot alege dintre cele 133 de posturi vacante în SEE, prin Eures România
Operatori economici din șase țări europene pun la dispoziția lucrătorilor români 133 de locuri de muncă, prin rețeaua Eures România, a anunțat Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Conform datelor centralizate, cele mai multe posturi sunt în Norvegia (45, pentru lucrător în producție - prelucrarea somonului), urmată
ANOFM: Agenții economici oferă 30.142 de locuri de muncă, la nivel național
Angajatorii din România oferă, la ora actuală, 30.142 de locuri de muncă, conform datelor centralizate de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Din totalul posturilor vacante, cele mai multe sunt pentru: conducător auto transport rutier (2.590); curier (2.002); lucrător comercial (1.584); manipulant mărfuri (1.510); muncitor necalifi
Președintele IMM România face apel la partide pentru un guvern stabil și un pact economic și social național
Mediul de afaceri solicită convocarea unei întâlniri naționale cu toate forțele politice pentru a discuta și semna un pact economic și social pentru că economia nu mai poate aștepta, iar România are nevoie de un guvern stabil, a declarat miercuri Florin Jianu, președinte IMM România, la lansarea celei de-a XXIV ediții a Cartei Albe a IMM-urilor.
A fost semnat contractul de proiectare și execuție pentru modernizarea infrastructurii feroviare din Portul Constanța-Etapa III
Compania Națională de Căi Ferate 'CFR' SA a semnat miercuri contractul de proiectare și execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții 'Modernizarea infrastructurii feroviare din Portul Constanța - Etapa III', în valoare de aproape 524 de milioane de lei. Potrivit unui comunicat al companiei, contractul a fost atribuit Asocieri
Leonardo Badea: O parte din fragilitatea IMM-urilor e indusă de stat; birocrația excesivă rămâne o povară reală
O parte din fragilitatea IMM-urilor este indusă de stat, birocrația excesivă rămâne o povară reală, iar lipsa de predictibilitate generată de politici publice inconsistente descurajează investițiile și planificarea strategică a firmelor, consideră Leonardo Badea, prim-viceguvernator al Băncii Naționale a României (BNR). 'Nu putem ignora faptul
Bușoi: România este profund interesată de finalizarea Uniunii Energetice și de investiții europene pentru creșterea capacității de interconectare
România este profund interesată de finalizarea Uniunii Energetice și de investiții europene pentru creșterea capacității de interconectare în domeniul energiei electrice și al gazelor naturale, a anunțat Cristian Bușoi, secretar de stat în Ministerul Energiei. Acesta a participat, marți, la Bruxelles, la dezbaterea din cadrul Comisiei pentru




