logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Crețu (Forumul APPR): Accesul la finanțare pentru fermieri este fie foarte greu, fie foarte scump

Image

Fermierii din România se confruntă astăzi cu accesul la finanțare, care este extrem de complicat, și cu modul în care se împarte venitul pe filiera de produs, în condițiile în care filiere de produs care să funcționeze sunt foarte puține, spre deloc, a declarat, vineri, Alina Crețu, director executiv, Forumul APPR, la o conferință de profil.

'Provocările majore astăzi sunt cel puțin două pentru fermierii din România și anume faptul că accesul la finanțare este unul extrem de complicat. Venim după câțiva ani în care situația în agricultură a fost nu grea, ci foarte grea, cu condiții climatice extreme și cu o fluctuație a prețurilor, volatilitate a pieței pe care foarte puțini dintre noi au reușit să le gestioneze, pentru că nici acolo lucrurile nu sunt de negestionat, dar sunt extrem de greu. Și în contextul acesta accesul la bani este fie foarte greu, fie foarte scump. Vedem astăzi, mai mult ca niciodată, ferme foarte mari care își anunță insolvența sau chiar falimentul, vedem decizii radicale în ceea ce privește utilizarea inputurilor în agricultură. Am avut o discuție cu fermierii noștri, sunt foarte mulți dintre ei care vor renunța anul acesta complet la a utiliza îngrășăminte. Este o realitate. De ce se întâmplă asta? Nu ține nici de statul român 100%, nu ține nici de decizia fermierului, dar aceasta este situația de fapt. Există categorii de fermieri care vor avea de suferit și astfel va fi impactată nu ferma și ferma medie din România, ci întreaga economie. Acesta este un aspect', a explicat Crețu.

Un alt aspect, a continuat ea, este legat de modul în care funcționează agricultura din România, modul în care sunt procesate datele, modul în care fermierii sunt analizați pe diferite sectoare și modul în care se împarte venitul pe filiera aceasta de produs.

'Da, trebuie să avem încredere, dar deocamdată este foarte greu să ai încredere în această filieră de produs care nu aduce la masă toți actorii, de la producătorii de inputuri ai căror clienți suntem noi, fermierii, până la zona de procesare și zona de retail. Astăzi, în România, cu adevărat filiere de produs care să funcționeze sunt foarte puține, aproape spre deloc. Puțin în zona de pasăre, puțin în zona de lapte, extrem de puțin în zona de cereale, dar lucrurile trebuie să avanseze', a transmis Alina Crețu.

Ea a făcut referire și la impactul pe care l-a avut în agricultura românească războiul din Ucraina și presiunea asupra prețului cerealelor.

'Trebuie să știm că noi, de exemplu, suntem una dintre organizațiile care au susținut în mod direct poziția și tot ceea ce a făcut România pentru a ajuta - și am făcut noi înșine - pentru a susține atât colegii noștri fermieri din Ucraina, cât și pe cetățenii acestei țări care sunt încercați de lucruri atât de groaznice (...), dar în același timp trebuie să înțelegem impactul pe care acest război l-a avut în România pentru fermierii din România. Fără să vrem, noi, cel puțin o jumătate din țară, ducem acest război al cerealelor, care este o realitate. Impactul asupra prețurilor și impactul asupra modului în care a funcționat agricultura de la război încoace este unul major și asta trebuie să avem în vedere până la acordurile celelalte', a susținut reprezentanta Forumului APPR.

În ceea ce privește acordul Mercosur, Alina Crețu a reiterat că acesta nu a fost discutat, negociat și analizat la nivelul României.

'Noi am făcut solicitări, noi, ca organizații de fermieri, cel puțin de vreo doi ani tot transmitem poziții. Nu au fost mese rotunde, nu au fost discuții, nu a fost dezbătut cu adevărat acest acord Mercosur și care ar fi impactul asupra României. Deci, consultări publice cu mediul asociativ nu au existat. Acesta este un lucru trist și de aici vine poate și acel răspuns pe care l-am dat destul de brusc mai devreme. Neîncrederea. Nu că lucrurile s-ar fi schimbat foarte mult, nu că pentru Europa nu este important un astfel de acord. Este important. Toate aceste acorduri vor aduce și plusvaloare în Uniunea Europeană, dar cu ce preț și cât de pregătiți suntem?', a transmis aceasta.

Potrivit acesteia, fermierii din estul Europei nu sunt la fel de pregătiți precum cei din vest, iar aceștia din urmă nu vor fi atât de afectați de acest acord, deși la prima vedere așa pare.

'Nu suntem la fel de pregătiți fermierii din România, fermierii din estul Europei la fel cum, poate, sunt pregătiți colegii noștri din alte zone. Chiar dacă la prima vedere pare că ai noștri colegi din zona de vest, de exemplu, a Europei, ar fi mai afectați, pentru că au produse cu valoare adăugată, foarte multe produse de origine controlată, produse care ar putea fi impactate de prețul mai scăzut al unor produse similare care ar veni din aceste zone ale lumii, pot să vă spun că lucrurile nu sunt chiar așa. Noi am fost în călătorii de studiu, am văzut, am discutat, sunt modele după care ne-am inspirat în America de Sud. Dacă vreți să facem o comparație reală, cum arată acum agricultura din România și din estul Europei păi cred că se aseamănă mai degrabă cu o parte din agricultura din Argentina, din Brazilia și atunci noi ne vom bate pe aceleași piețe din bazinul european cu o concurență căreia nu putem să-i facem față. Altele sunt costurile de producție, altele sunt avantajele competitive ale colegilor noștri fermieri din America de Sud și poate trebuia gândit un pic mai mult și negociat un pic mai mult decât atât, pentru că nu suntem convinși că la distanță de un buton și un enter lucrurile se pot stopa dacă se văd sincope majore pe lanțul acesta de aprovizionare cu produse din America de Sud', a adăugat Crețu.

Decidenți din sectorul agricol, reprezentanți ai autorităților și experți în politici economice s-au reunit, vineri, la conferința 'România în noul context global - Oportunități și riscuri economice, agricole și comerciale', organizată de G4Food.ro și Economedia.ro. AGERPRES/(A - redactor: Oana Tilică, editor: Andreea Marinescu, editor online: Simona Aruştei)

Citeşte şi:

Dumitru (MADR): România are 700.000 de agricultori care depun cerere unică de plată; doar 76.000 au o formă de organizare fiscală

Sectorul cărnii de vită în acordul Mercosur înseamnă o friptură de vită pe an de persoană în UE (ambasador)

Afisari: 775

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 06-06-2026 14:19

Dronă explodată la Constanța/ KMG International (Rompetrol) reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni

KMG International reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni și precizează, într-un comunicat transmis sâmbătă, că atât vasul Safeen Elona, cât și proprietarul și operatorii acestuia nu figurează pe liste de sancțiuni internaționale emise și aplicabile în UE, SUA (OFAC), Marea Britanie sau Elveția.

Economic Intern 06-06-2026 13:54

Chisăliță (AEI): Nu există un comandament unic pentru apărarea infrastructurilor energetice

Securitatea platformelor offshore și a viitoarelor instalații strategice din Marea Neagră este asigurată teoretic indirect printr-un ansamblu de instituții, fără să existe o structură unică responsabilă exclusiv pentru protecția acestora, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză transmisă, sâmbătă, AGERP

Economic Intern 06-06-2026 11:26

Petrescu: România are oportunitatea de a transforma piețele de capital, pensiile private, asigurările în piloni ai finanțării economiei reale

România are astăzi o oportunitate majoră, aceea de a transforma piețele de capital, sistemul de pensii private, sectorul asigurărilor în piloni mai puternici ai finanțării economiei reale, consideră președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Alexandru Petrescu. Într-o

Economic Intern 06-06-2026 11:02

ANPC a aplicat amenzi de peste 3,6 milioane de lei în urma unor controale la peste 1.300 de operatori economici

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a aplicat 817 de amenzi contravenționale, în valoare de peste 3,6 milioane de lei, în urma unor ample acțiuni de control la peste 1.300 de operatori economici, în perioada 1-5 iunie. Potrivit unui comunicat al Autorității, controalele au avut ca obiectiv verificarea

Economic Intern 06-06-2026 07:40

Darău: Moldova are oportunități pe care nu își permite să le rateze

Moldova are oportunități pe care nu își permite să le rateze, consideră ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, într-o postare pe Facebook.

Economic Intern 06-06-2026 07:12

TPBI prelungește programul liniilor de tramvai 41 și 47 pentru preluarea spectatorilor la meciul România - Țara Galilor

Liniile de tramvai 41 și 47 vor avea un program de circulație prelungit în seara zilei de sâmbătă pentru a asigura transportul spectatorilor ce vor asista la meciul de fotbal România - Țara Galilor, programat de la ora 20:45, pe Stadionul ''Steaua''. Așadar, potrivit dispozițiilor Asociației de Dezvoltare Inte

Economic Intern 05-06-2026 19:21

Dronă explodată la Constanța/ Corina Martin (RESTO Constanța): Nu au existat și nu există evacuări de turiști din hoteluri

Explozia dronei maritime în Portul Civil Constanța nu a determinat evacuări de turiști din hoteluri ci numai evacuări de câteva minute a turiștilor de pe plaje, susține președinta Patronatului RESTO Constanța, Corina Martin, vicepreședinte al Federației Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR). 'Cu privire la situația

Economic Intern 05-06-2026 16:14

Pîslaru: Avem motive reale să fim optimiști că România va închide cu succes PNRR-ul

Pentru prima dată după mult timp, avem motive reale să fim optimiști că România va închide cu succes PNRR-ul chiar dacă mai este mult de lucru, susține ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. Comitetul Economic și Financiar al Uniunii Europene a avizat favorabil, vineri, Cererea de Plată nr. 4 din Planul Național de R

Economic Intern 05-06-2026 15:32

Tanczos: Monitorizăm permanent evoluția situației epidemiologice generate de pesta porcină africană în regiune

Ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna, a anunțat vineri că monitorizează permanent evoluția situației epidemiologice generate de pesta porcină africană în regiune, în contextul confirmării primului focar la porcii domestici din Ungaria. 'Ieri și astăzi, am avut consultări cu președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare și

Economic Intern 05-06-2026 15:08

Ministerul Mediului și șapte instituții din subordine au încheiat Pactul Național de Mediu cu cinci universități bucureștene

Pactul Național de Mediu, semnat vineri de Ministerul Mediului, sapte instituții de profil și cinci universități bucureștene, promovează educația pentru mediu, valorificarea cercetării științifice în procesul decizional guvernamental și formarea generațiilor de specialiști în acest domeniu. Instituțiile semnatare sunt: Ministerul Mediului, Apelor ș

Economic Intern 05-06-2026 14:54

Tanczos Barna a dispus verificări privind comercializarea, drept produse autohtone, a unor importuri de legume-fructe

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a dispus verificări, prin Corpul de control al ministrului, după apariția unor informații potrivit cărora produse horticole, respectiv legume și fructe, provenite din țări terțe ar fi fost comercializate pe piața românească drept produse autohtone. Potrivit unui comunicat al MADR, transmis vineri AGERP

Economic Intern 05-06-2026 14:31

Nazare: Toate reformele și investițiile din PNRR trebuie finalizate în 2026; ultima cerere de plată, transmisă până la 30 septembrie

Toate reformele și investițiile din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) trebuie finalizate în 2026, iar ultima cerere de plată trebuie transmisă până la 30 septembrie 2026, a subliniat ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Următoarele etape sunt, însă, esențiale: toate reformele și investițiile din PNRR trebu

Economic Intern 05-06-2026 14:00

Menegazzo (PPC): Cred că trebuie să ne apucăm să discutăm despre o Uniune Energetică Europeană, fără să ne gândim la suveranitățile naționale

O cheie de succes în ceea ce privește energia este să ne apucăm cu toți să discutăm despre o Uniune Energetică Europeană, fără să ne gândim la suveranitățile naționale, a declarat Alessio Menegazzo, CEO și country manager PPC România. 'Dacă vorbim de raportul Draghi și raportul Letta, două chestii cu care eu sunt nu 100% de acord, 300% de

Economic Intern 05-06-2026 13:35

ANAF: Posibile întârzieri în accesarea serviciilor electronice după lucrări de mentenanță ale sistemelor informatice

Contribuabilii ar putea întâmpina întârzieri temporare în accesarea unor servicii electronice ale Ministerului Finanțelor și Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), după lucrările de mentenanță și optimizare a infrastructurii tehnice programate în perioada 5-8 iunie 2026, a anunțat vineri instituția.

Economic Intern 05-06-2026 13:32

Comisia Europeană a aprobat solicitarea Transgaz pentru a permite aprovizionarea diversificată cu gaze a Ucrainei

Comisia Europeană a aprobat, vineri, modificarea angajamentelor asumate în luna martie 2020 de Societatea Națională de Transport Gaze Naturale Transgaz S.A, în contextul unui caz antitrust, informează un comunicat de presă al executivului comunitar. În conformitate cu angajamentele inițiale, Transgaz a pus la dispoziția state