România, premiată din nou la campionatul mondial de robotică FIRST Tech Challenge 2025
Alianța echipelor românești CSH (Colegiul Național Pedagogic Carmen Sylva din Timișoara) și Eastern Foxes (Colegiul Național I.L. Caragiale din Ploiești) a ocupat locul 3 la nivel global la campionatul mondial de robotică FIRST Tech Challenge 2025, potrivit unui comunicat de presă al BRD.
Conform sursei citate, elevii români au demonstrat, încă o dată, că pasiunea, munca în echipă și inovarea pot duce România în elita mondială a roboticii. 5 echipe de liceeni și 4 finaliști Dean's List, calificați în urma etapei naționale a Campionatului de Robotică FIRST Tech Challenge, au participat între 16 și 19 aprilie la etapa mondială a competiției în Houston, SUA, unde s-au confruntat cu peste 250 de echipe din întreaga lume, având drept adversari țări precum Coreea de Sud, Mexic, Canada, Vietnam, Jamaica, Lituania și Statele Unite.
Rezultatele obținute de echipele românești sunt impresionante: echipa CSH (Colegiul Național Pedagogic 'Carmen Sylva' din Timișoara) și echipa Eastern Foxes (Colegiul Național 'Ion Luca Caragiale' din Ploiești) au format o alianță și au terminat concursul pe locul 3 la nivel global. Echipa TehnoZ (Colegiul Național 'Zinca Golescu' din Pitești) și echipa Alphatronic (Transylvania College | The Cambridge International School din Cluj-Napoca) au terminat divizia din care au făcut parte pe locurile 1, respectiv 2, stabilind și recordul mondial al sezonului. În cea de a treia divizie, echipa Heart of RoBots, de la Colegiul Național 'B.P. Hașdeu' din Buzău, a reușit să se claseze pe al 6-lea loc al diviziei.
'Alături de familii, prieteni, voluntari, mentori, suntem și noi, susținătorii din BRD, peste măsură de bucuroși pentru performanțele remarcabile ale tinerilor fabuloși care au participat la Campionatul Mondial de Robotică FIRST Tech Challenge.
Aceste rezultate confirmă încă o dată potențialul extraordinar al noilor generații din România, care, atunci când primesc sprijinul și contextul potrivit, pot atinge excelența la nivel global. Pentru BRD, investiția în educație și în formarea unei noi generații de creatori, inovatori in domeniile în care aleg să exceleze, este o prioritate pe termen lung', a declarat Flavia Popa, secretar general BRD Groupe Societe Generale.
Din perspectiva premiilor câștigate: echipa CSH a câștigat locul 2 la Control Award în divizia Franklin, echipa Eastern Foxes a câștigat locul 1 la Think Award în divizia Franklin, echipa TehnoZ a câștigat locul 1 la Think Award în divizia Edison, echipa Alphatronic a câștigat locul 1 la Design Award în divizia Edison, echipa Heart of RoBots a câștigat locul 1 la Motivate Award în divizia Ochoa.
'Sunt foarte mândră de elevii care au luat atât de multe premii în Houston, Statele Unite. Au reușit recordul mondial la puncte, este impresionant! Programul pe care Nație îl aduce în liceele din România este probabil cel mai complex și modern program educațional din țara noastră. Iar copiii ajung în State și fac performanță și acolo după cum vedem și anul acesta', a declarat Dana Războiu, fondatoarea Asociației Nație prin Educație.
Tema competiției din acest an, 'Into the Deep', a provocat echipele să dezvolte soluții tehnologice menite să exploreze un mediu subacvatic simulat, punând accent pe inovație, precizie, strategie și lucrul în echipă.
FIRST Tech Challenge România, organizat de Asociația Nație prin Educație în parteneriat cu BRD Groupe Societe Generale, este cea mai mare competiție de robotică pentru liceeni din România și una dintre cele mai performante la nivel internațional.
BRD este partener fondator al programului încă din 2016, susținând peste 300 de echipe din 100 de orașe, printr-o viziune pe termen lung care încurajează educația STEM și performanța în domenii-cheie pentru viitor.
BRD susține pregătirea viitoarelor generații de specialiști și antreprenori în tehnologie. Proiectele pe care BRD le are în vedere merg în direcția educației în disciplinele STEM: FIRST Tech Challenge Romania, laboratoarele de robotică din cadrul Universității Politehnice București, programul Innovation Labs, partneriatul cu The Institute for Logic and Data Science, programul Innovators for Children, Conferința How To Web, rețeaua educațională BRD HUBs în universități din toată țara, programul de mentorat pentru studenți Mindcraft Academy, platforma de jurnalism Mindcraft Stories. Toate acestea reunesc sute de mii de elevi, studenți, profesori, tineri antreprenori și experți.
Nație Prin Educație este o asociație non-profit fondată de Dana Războiu, care promovează și susține educația STEAM pentru elevii de liceu și mentorii lor. Încă din 2016, asociația este Partener FIRST și Program Delivery Partner în România pentru programul internațional FIRST Tech Challenge. Asociația dezvoltă și coordonează toate aspectele proiectului care privesc echipele FTC din România, organizând anual competiții regionale și naționale, dedicate elevilor de liceu. Nație Prin Educație susține elevii prin resurse materiale, organizarea unor cursuri online, tabere de vară, schimburi educaționale și culturale, delegația română pentru World Championship and FIRST Global robotic Olympics, având ca scop crearea de oportunități educative pentru elevii de liceu români. AGERPRES/(AS - redactor: George Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Sursa foto: FIRST Tech Challenge Romania/Facebook.com
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bursa de la București a câștigat peste 15 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână
Bursa de Valori București a câștigat peste 15,57 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână, în creștere cu 2,8% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea schimburilor a urcat cu 12,4%, deși au fost doar patru ședințe de tranzacționare. Potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES, capitaliza
Hidrologi: Debitul Dunării se va situa sub media lunii aprilie, în zilele următoare; nivelul râurilor va fi oscilant
Debitul fluviului Dunărea, la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în scădere, pe parcursul următoarei săptămâni, până la 5.300 metri cubi/secundă, sub media lunii aprilie, arată prognoza de specialitate, publicată de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA). Potrivit hidrologilor, în
ACAROM: Producția autohtonă de autoturisme a scăzut cu 4,5%, în martie
Producția de autoturisme din România a înregistrat o scădere de 4,5%, în luna martie a acestui an față de perioada similară din 2025, arată datele publicate de Asociația Constructorilor de Automobile din România (ACAROM). Potrivit sursei citate, în prima lună de primăvară din 2026, au fost produse, la nivel națion
Tragerile Speciale Loto ale Sărbătorilor de Paști: Loteria Română suplimentează fondul de câștiguri cu 350.000 de lei
Loteria Română suplimentează cu 350.000 de lei fondul de câștiguri pentru Tragerile Speciale Loto ale Sărbătorilor de Paști organizate sâmbătă, 11 aprilie, iar pentru jocurile Loto 6/49, Joker și Loto 5/40 vor avea loc câte două extrageri, una principală și una suplimentară. Potrivit unui comunicat al companiei, transmi
Autoritatea Vamală Română cooperează cu Serviciul Vamal al Republicii Moldova pentru facilitarea traficului transfrontalier
Experți ai Autorității Vamale Române (AVR) și ai Serviciului Vamal al Republicii Moldova au avut câteva întâlniri de lucru în punctele de trecere a frontierei Costești-Stânca, Sculeni-Sculeni și Cahul-Oancea pentru facilitarea traficului transfrontalier. 'În perioada 7-9 aprilie, în punctele
Complexul Hotelier Măgura din Eforie Sud, vândut cu 2,5 milioane de euro, fără TVA
Complexul Hotelier Măgura din stațiunea Eforie Sud s-a vândut la prețul de 2,5 milioane de euro, fără TVA, potrivit unui raport transmis de Societatea Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră Bursei de Valori București (BVB). Procedura a avut loc prin licitație publică cu strigare. 'Consiliul de Administrație al soci
Peste 200 de expozanți la AgriXpo Brașov 2026, între 24 și 27 septembrie, în incinta Fabricii de Zahăr Bod
Peste 200 de expozanți vor participa, în perioada 24-27 septembrie, la AgriXpo Brașov 2026, un eveniment dedicat agriculturii, ce va avea loc în județul Brașov, în incinta Fabricii de Zahăr Bod. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) postat pe site-ul instituției, Direcția pentru Agr
Aprovizionarea cu apă în ogor se va încadra în limite satisfăcătoare în următoarele zile în majoritatea zonelor de cultură (agrometeo)
Aprovizionarea cu apă în ogor se va încadra în limite satisfăcătoare în următoarele zile în majoritatea zonelor de cultură, potrivit prognozei de specialitate emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Meteorologii arată, însă, că în Maramureș, în cea mai mare parte a Crișanei și, iz
Cel mai rapid caz de exfiltrare a datelor a fost de doar șase minute, în 2025 (analiză Eset)
Atacatorii cibernetici utilizează Inteligența Artificială (AI) pentru a maximiza eficiența tacticilor, tehnicilor și procedurilor (TTP) deja testate și validate, iar cel mai rapid caz de exfiltrare a datelor, înregistrat anul trecut, a fost de doar șase minute, în scădere de la 4 ore și 29 de minute, în 2024, se arată într-o analiză, publicată
Transportul rutier de pasageri a scăzut cu 4,2%, în 2025 (INS)
Transportul rutier de pasageri a înregistrat o scădere cu 4,2% în 2025, comparativ cu anul anterior, în ceea ce privește numărul de pasageri transportați, în timp ce parcursul acestora a crescut cu 7,5%, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, distanța medie de tr
Șerban: Astăzi am semnat contracte de finanțare cu SRI,STS și SPP ce vizează achiziția de vehicule electrice și dezvoltarea infrastructurii de încărcare
Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a semnat, joi, trei contracte de finanțare cu Serviciul Român de Informații, Serviciul de Telecomunicații Speciale și Serviciul de Protecție și Pază, investițiile vizând achiziția de vehicule electrice și dezvoltarea infrastructurii de reîncărcare. 'Astăzi, am semnat trei contracte de finanțare c
Amenzi de 3,8 milioane lei, aplicate de ANPC în urma controalelor din perioada 6-9 aprilie 2026
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat, în perioada 6-9 aprilie 2026, o serie de acțiuni de control la nivel național, având ca scop verificarea respectării legislației în domeniul protecției consumatorilor, în urma cărora au fost aplicate amenzi de aproximativ 3,8 milioane lei. Conform unui comunicat
ANAR a aplicat amenzi în valoare de 2,58 de milioane de lei, în primele două luni ale acestui an
Echipele de control din cadrul Inspecției Naționale a Apelor au aplicat amenzi în valoare de 2,58 de milioane de lei, în primele două luni ale acestui an, potrivit datelor publicate, joi, de Administrația Națională 'Apele Române' (ANAR), pe pagina oficială de
Circa 85% dintre români petrec Paștele acasă; tot mai mulți își ajustează bugetele (studiu)
Majoritatea românilor (85%) vor petrece Paștele din 2026 acasă, în familie, cel mai ridicat procent din ultimii trei ani, în condițiile în care presiunile inflaționiste determină ajustări ale bugetelor, arată un studiu Reveal Marketing Research. Conform sursei citate, 31% dintre respondenți intenționează să reducă cheltuielile, iar 42%
Ciocolata rămâne scumpă de Paște, deși prețul mondial al cacao a scăzut semnificativ (analiză)
Prețurile la ciocolată și produsele pe bază de cacao rămân ridicate în perioada Paștelui, inclusiv în România, în pofida scăderii accentuate a cotațiilor mondiale la cacao, pe fondul costurilor mai mari transferate anterior în lanțul de producție și al persistenței presiunilor din piață, arată o analiză realizată de analistul eToro, Bogdan










