ANCOM face precizări în legătură cu depunerea și soluționarea plângerilor privind campania electorală desfășurată online
Persoanele care identifică, atât pe perioada campaniei electorale, cât și în preziua și în ziua votului, materiale publicitare politice online neconforme pe platformele online foarte mari pot transmite o plângere către Biroul Electoral Central (BEC), iar dacă solicitarea este întemeiată, tot BEC emite o decizie de a acționa împotriva conținutului ilegal, care este transmisă platformelor online foarte mari prin intermediul Autorității Electorale Permanente (AEP), informează Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM).
Potrivit unui comunicat de presă al arbitrului pieței locale de telecomunicații, transmis miercuri AGERPRES, în calitate de coordonator al serviciilor digitale național, a lansat o secțiune în care pot fi identificate informațiile necesare. Secțiunea mai cuprinde ghidul de prevenire și combatere a acțiunilor de dezinformare a alegătorilor realizat de AEP, precum și informații despre cum se raportează un posibil conținut ilegal pe marile platforme online.
'Persoanele care identifică, atât pe perioada campaniei electorale, cât și în preziua sau ziua votului, materiale publicitare politice online neconforme pot să transmită o plângere, conform modelului pus la dispoziție de Biroul Electoral Central. Dacă materialele publicitare politice online neconforme sunt găzduite pe o platformă foarte mare, plângerea trebuie transmisă BEC. Plângerile cu privire la materialele publicitare politice neconforme care sunt găzduite online, dar nu pe marile platforme, se trimit către birourile electorale județene, birourile electorale ale sectoarelor municipiului București sau Biroului electoral nr. 48 pentru secțiile de votare din străinătate, după caz. Biroul Electoral Central, birourile electorale județene, birourile electorale ale sectoarelor municipiului București și biroul electoral pentru secțiile de votare din străinătate au calitatea de autorități relevante, conform OUG nr. 1/2025 privind unele măsuri pentru organizarea și desfășurarea alegerilor pentru Președintele României din anul 2025 și alegerilor locale parțiale din anul 2025', se arată în comunicat.
În același timp, în funcție de platforma online vizată, autoritatea relevantă emite o decizie pentru soluționarea plângerilor, în situația în care conținutul reclamat este identificat ca ilegal.
'Decizia de a acționa împotriva conținutului ilegal se comunică de îndată Autorității Electorale Permanente. AEP va transmite decizia către platformele care trebuie să elimine materialul publicitar în cauză. Deciziile Biroului Electoral Central pot fi contestate la Curtea de Apel București, în termen de 48 de ore de la afișarea acestora pe pagina de internet a Biroului Electoral Central. Totodată, deciziile se aduc la cunoștință publică prin emiterea unui comunicat de presă și prin afișare la loc vizibil la sediul biroului electoral emitent și pe pagina de internet a acestuia', notează instituția de reglementare.
Campania electorală se derulează în perioada 4 aprilie - 3 mai 2025, ora 7:00.
Regulamentul privind serviciile digitale nu împuternicește coordonatorii serviciilor digitale să se pronunțe cu privire la legalitatea sau veridicitatea conținutului online, ci creează mecanisme de diligență pentru ca platformele online să protejeze drepturile fundamentale. Astfel, Regulamentul privind serviciile digitale nu urmărește să se ajungă la moderarea excesivă a conținutului din mediul online, ci are în vedere ca platformele online să gestioneze conținutul utilizatorilor în mod diligent, consecvent, transparent și conform legii, în special respectând dreptul fundamental la libertatea de exprimare și informare.
Pentru a proteja libertatea de exprimare, Regulamentul privind serviciile digitale obligă platformele online să: explice clar în termenii și condițiile lor cum moderează conținutul și să aplice aceste reguli în mod consecvent și echitabil; ofere utilizatorilor expuneri detaliate cu privire la motivele pentru care conținutul sau contul lor a fost restricționat sau eliminat; să creeze sisteme interne de soluționare a plângerilor, care permit utilizatorilor să conteste deciziile de moderare direct la furnizorul platformei online.
ANCOM este coordonator național al serviciilor digitale, fiind responsabilă de supravegherea aplicării Regulamentului privind serviciile digitale în România.
În calitate de coordonator, Autoritatea verifică modul în care furnizorii de servicii intermediare, stabiliți sau care au reprezentantul legal desemnat pe teritoriul României, respectă obligațiile ce le revin conform Regulamentului privind serviciile digitale.
'Trebuie înțeles că rolul ANCOM nu presupune, în niciun fel, moderarea de conținut. Aceasta este și rațiunea pentru care plângerile referitoare la conținutul ilegal nu sunt soluționate de către ANCOM, ci de către autoritățile relevante, adică acele autorități care au atribuții de supraveghere și control pe un anumit domeniu. Instituțiile sau autoritățile publice ce dețin atribuții cu privire la supravegherea unui anumit sector sau domeniu de activitate în mediul offline au competențe și în mediul online, conform Regulamentului privind serviciile digitale. ANCOM se poate pronunța cu privire la un conținut ilegal doar în acele situații în care Autoritatea este desemnată, prin normele legale în vigoare, în mod expres, ca autoritate relevantă (de exemplu, ANCOM are rolul de autoritate de supraveghere și control în ceea ce privește punerea pe piață a echipamentelor radio sau în ceea ce privește compatibilitatea electromagnetică)', precizează instituția.
La alegerile prezidențiale din luna mai 2025, ANCOM, alături de Autoritatea Electorală Permanentă, Ministerul Afacerilor Interne, Consiliul Național al Audiovizualului, Directoratul Național de Securitate Cibernetică și Ministerul Afacerilor Externe, face parte din personalul tehnic auxiliar al Biroului Electoral Central. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
BVB a închis în creștere ședința de marți; tranzacțiile au depășit un miliard de lei
Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere pe majoritatea indicilor ședința de tranzacționare de marți, iar rulajul total s-a ridicat la 1,037 miliarde lei (199,838 milioane euro), din care 953,83 milioane lei (181,82 milioane euro) tranzacții cu acțiuni. Principalul indice al Bursei, BET, care include cele mai tranzacțio
Electrica a semnat un contract EPC pentru dezvoltarea proiectului fotovoltaic 'Satu Mare 3'
Electrica a semnat un contract EPC pentru dezvoltarea proiectului fotovoltaic 'Satu Mare 3', cu o capacitate instalată de aproximativ 62,5 MWp, valoarea contractului fiind de aproximativ 27,9 milioane de euro, fără TVA, informează compania printr-un comunicat. 'Electrica anunță finalizarea procedurii competitive pentru selectarea u
Ministerul Mediului va analiza propunerile cu privire la Programul 'Rabla' destinat persoanelor fizice
Lansarea cât mai rapidă a Programului 'Rabla' destinat persoanelor fizice și creșterea predictibilității acestuia, precum și clarificarea unor prevederi privind eligibilitatea vehiculelor și documentația necesară au fost printre temele abordate, marți, în cadrul unei dezbateri publice organizate de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP).
Profitul net agregat al instituțiilor de credit a fost de 15,5 miliarde lei, în 2025 (raport)
Profitabilitatea sectorului bancar românesc s-a menținut la un nivel robust pe parcursul anului 2025, profitul net agregat al instituțiilor de credit atingând aproximativ 15,5 miliarde de lei, pe fondul eficientizării activității operaționale și continuării procesului de consolidare bancară, se arată în Raportul anual 2025, publicat de Comitetului N
CNSM: Creditarea de la bănci a înregistrat un ritm anual de creștere de 5,8% în 2025
Creditarea de la bănci a înregistrat un ritm anual de creștere de 5,8% în 2025, în special pe seama segmentului populației (8,3% față de 3,5% în cazul creditelor acordate companiilor nefinanciare), conform Raportului anual 2025, publicat de Comitetul Național pentru Supravegherea Macroprudențială (CNSM). Potrivit sursei
CNSM: Incertitudinile la nivel global și deteriorarea echilibrelor macroeconomice interne, principalele riscuri sistemice de nivel sever în 2025
Principalele riscuri sistemice de nivel sever identificate în 2025 au fost incertitudinile la nivel global, în contextul multitudinii de evenimente geopolitice, și deteriorarea echilibrelor macroeconomice interne, ambele cu perspectivă de menținere constantă în perioada următoare, se arată în Raportul anual 2025, publicat pe site-ul Comitetulu
Pîslaru: Peste 2,25 miliarde de euro au intrat azi oficial în contul României
Peste 2,25 miliarde de euro au intrat oficial în contul României, după ce Comisia Europeană a plătit integral cererea de plată nr. 4 din Planul Naționale de Redresare și Reziliență (PNRR), a anunțat, marți, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. '2.251.481.951 euro au intrat azi ofic
Tanczos Barna: Am solicitat Comisiei Europene scoaterea ursului brun din categoria speciilor strict protejate
Ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tancos Barna, a solicitat Comisiei Europene scoaterea ursului brun din categoria speciilor strict protejate și introducerea unor reguli de gestionare mai flexibile pentru statele membre în care specia se află într-o stare de conservare favorabilă. 'Am adus, astăzi, &ici
MEDAT a prelungit cu o lună înscrierile în Programul SME Eco-Tech
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) a prelungit cu o lună perioada de înscriere în cadrul programului SME Eco-Tech, destinat sprijinirii transformării 'verzi' și digitale a întreprinderilor mici și mijlocii din industria prelucrătoare. Potrivit unui comunicat de presă al insti
Cosma (MTI): Am obținut la negocierile cu Comisia posibilitatea decontării proporționale a lucrărilor realizate până la 31 august pe A7 Bacău-Pașcani și A1 Margina-Holdea
România a obținut la negocierile cu Comisia Europeană posibilitatea decontării proporționale a lucrărilor realizate până la 31 august pe Autostrada Moldovei (A7) Bacău - Pașcani și A1 Margina - Holdea, o modificare ce schimbă fundamental modul în care sunt gestionate riscurile, a anunțat, marți, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor
Studiu: 33% dintre români cred că educația și învățarea reprezintă al doilea cel mai important motiv de utilizare AI
Consumatorul român a început să utilizeze tehnologia pentru optimizarea vieții personale, nu doar pentru consum, iar pentru o treime (33%) dintre cei chestionați susțin că educația și învățarea au reprezentat al doilea cel mai important motiv de utilizare a Inteligenței Artificiale (AI), reiese dintr-un studiu de specialitate, publicat marți.
Recâștigarea competitivității economice a României reprezintă o prioritate, indiferent de formula noului Guvern (ANIS)
Indiferent de formula politică votată de Parlament pentru noul Guvern, prioritatea ar fi recâștigarea competitivității economice a României și tranziția pe un nou model de creștere economică, bazat pe stimularea inovației, susține directoarea executivă a Asociației Patronale a Industriei de Software și Servicii (ANIS), Corina Vasile, într-o analiză
Nazare: Din 2,25 miliarde de euro din PNRR, plătite de Comisie, se vor efectua plăți scadente
Suma de 2,25 miliarde de euro din PNRR va fi convertită în lei și va alimenta contul Trezoreriei pentru a acoperi mai ușor plățile de aproximativ 12 miliarde lei scadente pe 24 iunie, a precizat marți ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, pe pagina sa de Facebook, după ce Comisia Europeană a efectuat a patra plată în cadrul Mecanismului de Redresare și
BNS: Testarea cu poligraful la angajare încalcă drepturi fundamentale și depășește limitele legale în procesul de recrutare
Utilizarea testelor poligraf (detectorul de minciuni) în procesele de recrutare încalcă drepturi fundamentale și depășește limitele legale, susține Blocul Național Sindical (BNS), într-un comunicat de presă transmis, marți, AGERPRES. 'BNS consideră că testarea cu poligraful încalcă drepturi fundamentale și depășește limitele legale
Cod portocaliu de averse și vijelii în zone din județele Olt și Argeș, marți după-amiaza
București, 23 iun /Agerpres/ - Meteorologii au emis, marți, avertizări nowcasting Cod portocaliu de averse cu caracter torențial și vijelii, valabile în ora următoare în zone din două județe situate în Oltenia și Muntenia. Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), până la ora 14:15, în județul Argeș (localitățile: Al












