DISB2025/Bărgăoanu (SNSPA): Dezinformarea, propaganda și atacurile cibernetice fac parte din războiul pentru influență geopolitică

Dezinformarea, propaganda, campaniile de influență ostilă, atacurile cibernetice, informațiile cibernetice, recoltarea de date reprezintă tactici folosite în războiul pentru influență geopolitică, a declarat, marți, la Digital Innovation Summit Bucharest (DISB) 2025, Alina Bărgăoanu, decan la Universitatea Națională de Studii Politice și Administrație Publică (SNSPA).
'În primul rând, voi sublinia faptul că, vorbind despre dezinformare, propagandă, atacuri cibernetice, război cognitiv, vorbim de fapt despre niște tactici care fac parte din războiul pentru influență geopolitică. Cred că dacă definim ceea ce se întâmplă ca fiind mai puțin decât un război și ca un război pentru influență, pierdem imaginea de ansamblu. Cred că în prezent au loc cinci războaie în același timp. Unul este războiul comercial, altul este războiul capitalului, altul este războiul tehnologic. În unele părți ale lumii, avem un război de modă veche. Și al cincilea tip de război este războiul pentru influență geopolitică. Cred că este important, cel puțin în înțelegerea mea, să încadrăm conversația în jurul ideii că dezinformarea, propaganda, campaniile de influență ostilă, atacurile cibernetice, informațiile cibernetice, recoltarea de date sunt tactici folosite în acest război pentru influență geopolitică', a explicat Bărgăoanu.
În viziunea reprezentantei SNSPA, războaiele au fost purtate prin strategie, prin coordonare, prin punerea laolaltă a resurselor, prin gândire anticipată și dezarmarea inamicului.
'Pentru a găsi un răspuns la acest tip de război, nu vorbim despre soluționism, dar simt că ceea ce este necesar sunt intervențiile sistemice, intervenții de sus în jos, reunind diferite instituții, diferite discipline, diferiți oameni. De asemenea, trebuie să o facem la nivel internațional, pentru că la nivelul lumii occidentale cel puțin, reziliența a devenit un concurs de frumusețe. Cine este cel mai rezilient în lumea occidentală? Nu are sens dacă o țară este foarte rezilientă și alta nu este deloc rezilientă, pentru că, din nou, sună puțin copilăresc, dar o alianță este testată prin membrul său cel mai slab. Deci, din nou, cred că este vorba despre a veni cu intervenții bune, nu cu soluții, să ne gândim la intervenții și să le implementăm', a subliniat oficialul SNSPA.
La rândul său, directorul general al Agenției Naționale de Presă AGERPRES, Claudia Nicolae, a punctat ideea că este important ca informația și propaganda să fie tratate în mod stratificat, pentru că este imposibil ca un jurnalist să știe totul.
'Cred cu adevărat că un răspuns colectiv poate face față dezinformării și propagandei pe care le întâlnim zilnic. Este important, de asemenea, să tratăm această informație și propagandă în mod stratificat, pentru că este imposibil să ceri unui jurnalist să știe totul. Este imposibil să te aștepți ca un jurnalist să înțeleagă toate aspectele tehnice. În acest caz, dacă nu ai alături experți, dacă încerci în fiecare zi să obții informații, pentru că informațiile sunt cu adevărat foarte greu de găsit, nu te poți aștepta să creezi un spațiu informațional complet real și obiectiv. Așadar, avem nevoie, de fapt, de conexiuni comune', a afirmat Claudia Nicolae.
În același context, șefa AGERPRES a susținut că instituțiile statului trebuie să fie alături de jurnaliști atunci când este vorba despre informare și despre verificarea faptelor.
'Din punctul meu de vedere, o instituție publică, un ONG sau o instituție privată pot rezolva știrile false legate de activitățile lor.(...) Fiecare actor joacă un rol în detectarea, neutralizarea, înlocuirea și angajamentul față de o informație adevărată. Tehnologia ajută. De asemenea, reglementările pot stabili unele măsuri. Educația poate construi niște punți, dar cultura și încrederea publicului trebuie menținute, securizate în fiecare zi și păstrate într-un loc sigur. AGERPRES este un furnizor de informații, este primul pas într-o știre', a spus Claudia Nicolae.
Construirea capacității pentru răspunsuri colective la atacuri cibernetice, dezinformare și propagandă a reprezentat tema unui panel de dezbateri organizat în cadrul Digital Innovation Summit Bucharest, la care au mai participat, alături de Alina Bărgăoanu și Claudia Nicolae, și Dragoș Hotea, secretar de stat la Cancelaria prim ministrului, Cristina Cileacu, senior producer la Digi24, Christos Kalloniatis, profesor la University of the Aegean- Department of Cultural Technology and Communication, Sundri Khalsa, de la National Intelligence University.
ICI București organizează, în perioada 8 - 11 aprilie, la Palatul Parlamentului, o nouă ediție a evenimentului Digital Innovation Summit Bucharest (DISB). Ediția din acest an reunește peste 200 de speakeri din mai mult de 30 de țări. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Foto: GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
RECTIFICARE ANRE: Afirmația conform căreia România ar livra gaze naturale ieftine către Austria, în detrimentul cetățenilor români, nefondată
În știrea cu titlul 'ANRE: Afirmația conform căreia România ar livra gaze naturale ieftine către Austria, în detrimentul cetățenilor români, e nefondată', în paragraful al treilea se va citi corect 'senator Petrișor Peiu', în loc de 'deputat Petrișor Peiu, conform unei erate transmise de ANRE. Ret
România va înregistra cea mai mare recoltă la grâu de după 1997, susțin analiștii de la Argus Media
România ar urma să înregistreze în următorul sezon agricol, care va începe la 1 iulie 2025, cea mai mare recoltă de grâu de după 1997, ceea ce înseamnă un nou an în care România va fi unul dintre principalii exportatori europeni, susțin analiștii firmei de consultanță Argus Media, transmite Bloomberg. Dup
Companiile din România investesc în AI pentru automatizarea sarcinilor repetitive, viteza de execuție și productivitate (analiză)
Companiile din România investesc în Inteligența Artificială (IA) pentru a automatiza sarcinile repetitive (60%) și pentru a spori productivitatea și viteza de execuție (63%), însă implementarea pe scară largă a acestei tehnologii necesită mai mult decât o simplă aplicare tehnică, reiese dintr-o analiză de specialitate publicată, luni, de EY.
Ministrul Burduja: Sprijinul statului pentru facturile la energie va merge către românii care au cu adevărat nevoie
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat luni, într-o vizită în județul Buzău, că sprijinul statului pentru facturile la energie electrică după 1 iulie va merge către românii care au cu adevărat nevoie de el, nu otova către toată lumea, indiferent de venitul lunar, cum a fost în cazul plafonării, el precizând și faptul că personal se &i
CFR Călători transmite că nu va intra în faliment, deși reclamă subcompensarea și diminuarea veniturilor
CFR Călători nu va intra în faliment și nici nu se pune problema sistării activității sale, se arată într-un comunicat al companiei remis luni AGERPRES. Potrivit sursei citate, conducerea CFR Călători va avea în cursul zilei de luni mai multe întâlniri cu reprezentanții celorlalte autorități de resort, cu scopul identificării de s
Eurostat: România, Polonia, Bulgaria și Spania, cele mai mici rate ale locurilor de muncă vacante din UE
Rata locurilor de muncă vacante din Uniunea Europeană s-a situat la 2,2% în primul trimestru din 2025, în scădere de la 2,3% în precedentele trei luni și de la 2,6% în perioada similară din 2024, arată datele publicate luni de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat). În perioada ianuarie-martie 2025, cele ma
Rafinăria Vega Ploiești - 120 de ani de existență și activitate neîntreruptă în industria petrolieră
Rafinăria Vega Ploiești, singurul producător român de bitum și hexan, împlinește, în 2025, 120 de ani de existență și activitate neîntreruptă în industria petrolieră, potrivit unui comunicat al Rompetrol Rafinare. Înființată într-o perioadă în care prelucrarea petrolului era o noutate la nivel mo
Ministrul Finanțelor: România a obținut un nou succes important în procedurile de recuperare a tabloului 'Sfântul Sebastian'
România a obținut un nou succes de etapă în recuperarea tabloului 'Sfântul Sebastian' prin suspendarea licitației programate la Christie's New York, prelungită până la finalizarea demersurilor juridice, a anunțat, luni, ministrul Finanțelor, viceprim-ministrul, Tanczos Barna. Astfel, capodopera pictată de El
ANSVSA a deschis oficial Comandamentul Sezon Estival 2025 la Constanța
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a dat startul oficial, la Constanța, la Comandamentul Sezon Estival 2025, o campanie de supraveghere și control care se va desfășura pe litoral pe parcursul verii, prioritare fiind siguranța alimentară și dialogul cu mediul de afaceri. Potrivit unui comunicat al
Eurostat: România, cea mai mare creștere din UE a costului cu mâna de lucru, în primul trimestru din 2025
Costul orar al forței de muncă a crescut cu 3,4% în UE și cu 4,1% în zona euro, în primul trimestru din 2025, comparativ cu perioada similară din 2024, arată datele publicate luni de Oficiul european pentru Statistică (Eurostat). În perioada ianuarie-martie 2025, comparativ cu primul trimestru din 2024, cel mai semnific
Ministrul Energiei anunță semnarea a două investiții de producere locală de energie verde
Două contracte de finanțare în valoare totală de 233 de milioane de lei, prin care se va produce, local, energie verde au fost semnate, luni, a anunțat ministrul Energiei, Sebastian Burduja, pe pagina sa de Facebook. 'Astăzi am semnat două noi contracte de finanțare prin Fondul pentru Modernizare, două investiții majore în ener
TAROM prelungește câteva zile suspendarea temporară a zborurilor către Tel Aviv, Beirut și Amman
Operatorul aerian național TAROM a anunțat luni că prelungește suspendarea temporară a zborurilor comerciale către și dinspre Tel Aviv (TLV), Beirut (BEY) și Amman (AMM), având situația tensionată din regiune, informează compania. Astfel, TAROM prelungește suspendarea zborurilor comerciale către Tel Aviv până pe 23 iunie, inclusiv,
Delegația BNS, la întâlnirea cu Nicușor Dan: Nu putem accepta reduceri de personal generalizate în sectorul bugetar
Blocul Național Sindical i-a transmis președintelui Nicușor Dan că nu va accepta reduceri de personal generalizate în sectorul bugetar, în condițiile în care, în ultimii patru ani, angajările s-au concentrat exclusiv în instituțiile cu puternic control politic și a solicitat demararea de urgență a unui audit al instituțiilor publice, &ic
APIA: 708.012 cereri de plată pentru 9,875 milioane hectare au fost depuse de fermieri în 2025
Un număr de 708.012 cereri de plată pentru o suprafață de 9.875.710,11 hectare au fost depuse în perioada 3 martie - 13 iunie, precizează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) la finalul campaniei de depunere a cererilor de plată pentru anul 2025, care s-a încheiat vineri. Potrivit unui comunicat transmis luni A
ADR a parafat noi protocoale de colaborare pentru accelerarea digitalizării în administrația publică și în mediul privat
Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR) a semnat protocoale de colaborare cu Trans Sped și Asociația Furnizorilor de Servicii de Certificare în vederea cooperării în domeniul transformării digitale, obiectivul principal al acestor parteneriate fiind accelerarea digitalizării în administrația publică, dar și în mediul privat.