INS a revizuit în jos, la -0,1%, creşterea economică din trimestrul III

Institutul Naţional de Statistică (INS) a revizuit în jos creşterea economică din trimestrul III al acestui an, faţă de trimestrul anterior, la -0,1%, după ce anunţase anterior că a stagnat, iar faţă de aceeaşi perioadă din 2023 Produsul Intern Brut a înregistrat o creştere cu 1,1% pe seria brută şi o scădere de 0,3% pe seria ajustată sezonier, conform datelor provizorii publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).
În primele nouă luni ale anului, Produsul Intern Brut a crescut, comparativ cu intervalul similar din 2023, cu 0,8%, atât pe seria brută, cât şi pe seria ajustată sezonier.
Produsul Intern Brut - date ajustate sezonier - estimat pentru trimestrul III 2024 a fost de 445,626 miliarde lei preţuri curente, în scădere - în termeni reali - cu 0,1% faţă de trimestrul II 2024 şi cu 0,3% faţă de trimestrul III 2023.
PIB estimat pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2024 a fost de 1.313,464 miliarde de lei preţuri curente, în creştere - în termeni reali - cu 0,8% faţă de perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2023.
Pe serie brută, Produsul Intern Brut estimat pentru trimestrul III 2024 a fost de 470,847 miliarde de lei preţuri curente, în creştere - în termeni reali - cu 1,1% faţă de trimestrul III 2023.
Produsul Intern Brut estimat pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2024 a fost de 1.241,644 miliarde lei preţuri curente, în creştere - în termeni reali - cu 0,8% faţă de perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2023.
Pe categorii de resurse, la creşterea PIB în primele trei trimestre ale anului 2024, comparativ cu perioada similară din 2023, contribuţii pozitive au avut următoarele activităţi economice: comerţul cu ridicata şi cu amănuntul; repararea autovehiculelor şi motocicletelor; transport şi depozitare; hoteluri şi restaurante (+0,4%), cu o pondere de 21,0% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 1,9%; activităţile profesionale, ştiinţifice şi tehnice; activităţile de servicii administrative şi activităţile de servicii suport (+0,1%) cu o pondere de 8,8% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 1,0%; activităţile de spectacole, culturale şi recreative; reparaţiile de produse de uz casnic şi alte servicii (+0,2%) cu o pondere de 3,3% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 7,1%.
O contribuţie pozitivă la creşterea PIB au avut-o impozitele nete pe produs (+0,9%), acestea înregistrând o creştere a volumului lor cu 10,6%.
O contribuţie negativă la creşterea PIB au înregistrat-o următoarele ramuri: agricultura, silvicultura şi pescuitul (-0,6%), cu o pondere de 3,9% la formarea PIB, şi al cărei volum de activitate a scăzut cu 12,8%; industria (-0,1%), cu o pondere de 17,4% la formarea PIB şi al cărei volum de activitate a scăzut cu 0,4%; tranzacţiile imobiliare (-0,1%) cu o pondere de 7,3% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a diminuat cu 1,4%.
La creşterea PIB nu au contribuit următoarele activităţi economice: construcţiile, cu o pondere de 5,2% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 0,8%; informaţiile şi comunicaţiile, cu o pondere de 7,2% la formarea PIB şi al căror volum de activitate a scăzut cu 0,2%; intermedierile financiare şi asigurările, cu o pondere de 2,8% la formarea PIB şi al căror volum de activitate a coborât cu 0,6%; administraţia publică şi apărarea; asigurările sociale din sistemul public; învăţământul; sănătatea şi asistenţa socială, cu o pondere de 13,2% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 0,3%.
Din punctul de vedere al utilizării PIB, în perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2024, faţă de perioada corespunzătoare din 2023, evoluţia s-a datorat, în principal: cheltuielii pentru consumul final al gospodăriilor populaţiei, al cărei volum s-a majorat cu 5,5%, contribuind cu +3,4% la creşterea PIB; cheltuielii pentru consumul final individual al administraţiilor publice, al cărei volum s-a diminuat cu 2,7%, contribuind cu -0,2% la evoluţia PIB; consumului final colectiv efectiv al administraţiilor publice, al cărui volum s-a diminuat cu 1,3% contribuind cu -0,1% la evoluţia PIB; formării brute de capital fix, al cărei volum s-a majorat cu 3,0%, contribuind cu +0,8% la creşterea PIB.
Un impact negativ la evoluţia PIB a fost înregistrat de exportul net (-2,8%), consecinţă a scăderii volumului exporturilor de bunuri şi servicii cu 3,0% corelată cu o majorare a volumului importurilor de bunuri şi servicii (+3,2%). AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Oana Tilică, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
BNR menține dobânda cheie la 6,50% pe an
Consiliul de Administrație al Băncii Naționale a României a decis, vineri, să mențină rata dobânzii de politică monetară la nivelul de 6,50% pe an, informează banca centrală printr-un comunicat. De asemenea, CA al BNR a hotărât păstrarea ratei dobânzii pentru facilitatea de creditare (Lombard) la 7,50% pe an și a ratei
ANCOM: Sectorul de telecomunicații din România a raportat venituri în scădere cu 5%, în 2024
Veniturile sectorului de telecomunicații din România au scăzut, în cursul anului trecut, față de 2023, cu 5%, până la 16,1 miliarde de lei (aproximativ 3,2 miliarde de euro), reiese din datele publicate, vineri, de Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM). Raportul de date statist
Oamenii preferă divertismentul local și spectacolele live însă tehnologia rămâne un element esențial (studiu)
Activitățile locale (48%) și live (46%) reprezintă cele mai frecvente alegeri ale consumatorilor în materie de divertisment la nivel global în ultimul an, iar generațiile mai în vârstă apreciază formatele facilitate de tehnologie într-o măsură comparabilă cu Generația Z, relevă un studiu privind atitudinea consumatorilor în context
Încep lucrările de modernizare la terminalele Aeroportului Internațional Henri Coandă, o investiție de peste 112,4 milioane de lei
Compania Națională Aeroporturi București (CNAB) a transmis vineri ordinul de începere a lucrărilor de modernizare la terminalele Aeroportului Internațional Henri Coandă, o investiție de 112,422 milioane de lei, din fonduri proprii. 'Ca urmare a aprobării proiectului tehnic 'Modernizarea terminalelor și a corpurilor de clădire existente la AIHCB',
Moneda națională continuă să se deprecieze față de euro, cursul ajunge la 5,1033 lei/euro
Moneda națională s-a depreciat vineri în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,1033 lei, în creștere cu 0,01 bani față de cotația precedentă, de 5,1032 lei. Leul a pierdut teren și în fața dolarului american, care a fost cotat la 4,5563 lei, în urcare cu 0,09 bani (+0,02%), comparati
AFM a preluat în administrare șase depozite de deșeuri municipale pentru închidere și ecologizare
Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) a preluat în administrare șase depozite neconforme de deșeuri municipale, în vederea închiderii și ecologizării acestora, se arată într-un comunicat de presă al instituției transmis, vineri, AGERPRES. 'Măsura reprezintă un pas esențial pentru îndeplinirea angajamentelor asumate de Rom&
Proiecte de peste 63 de milioane de euro pentru integrarea tinerilor pe piața muncii (minister)
Peste 63 milioane de euro sunt precontractate sau deja contractate pentru derularea de proiecte dedicate sprijinirii integrării tinerilor pe piața muncii, a transmis Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS), într-o postare publicată, vineri, pe pagina de Facebook a instituției. Potrivit sursei citate, prin interm
Burduja: Romgaz cere în instanță dizolvarea Fundației Greenpeace CEE România, utilizată ca paravan de o altă entitate juridică
Romgaz a decis să formuleze, prin filiala sa implicată în proiectul Neptun Deep, o cerere de chemare în judecată, având ca obiect dizolvarea Fundației Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) România, întrucât aceasta este insolvabilă și utilizată ca paravan de o altă entitate juridică cu aceeași denumire, pentru a eluda orice formă de răsp
Apele Române: 37 de subsectoare de plajă, adjudecate în cea de-a doua etapă a procedurii de licitație publică
Un număr de 122 de oferte dintre cele 187 primite au fost declarate valabile în cea de-a doua etapă a procedurii de licitație publică pentru închirierea a 77 de suprafețe de plajă în sezoanele estivale 2025 - 2034, a anunțat Administrația Națională 'Apele Române' (ANAR), într-un comunicat de presă transmis, vineri, AGERPRES.
Metz (AHK România): Relațiile dintre Germania și România se axează tot mai mult pe IT, cercetare-dezvoltare și industria de apărare
Relațiile dintre Germania și România nu se mai limitează la cooperarea în domeniul producției industriale, ci se axează tot mai mult pe IT, cercetare-dezvoltare și industria de apărare, a afirmat directorul general al Camerei de Comerț și Industrie Româno-Germane (AHK România), Sebastian Metz, în cadrul unei întâlniri cu mediul polit
O companie de ridesharing din București a prejudiciat statul cu peste 6,7 milioane de lei
Inspectorii Direcției generale antifraudă fiscală (DGAF) au identificat un prejudiciu de peste 6,7 milioane de lei, în domeniul ridesharing, la o societate din București, a informat, vineri, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF). Potrivit unui comunicat, în cazul unui operator economic din București care activează pe piața de transport a
Boloș: 2,6 miliarde euro din Politica de Coeziune vor intra în țară în perioada următoare
O sumă de 2,6 miliarde euro din Politica de Coeziune urmează să intre în țară în perioada următoare, a anunțat, joi seara, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș. 'Discuții cheie la Bruxelles: 2,6 miliarde euro din Politica de Coeziune vor intra în țară în perioada următoare. După cum știți, a
ANPC a dispus închiderea temporară, de până la 6 luni,pentru un procesator/producător produse din carne, din Ilfov
Comisari din cadrul Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ilfov au efectuat joi un control la societatea ZENA SRL din Domnești, județul Ilfov, și au dispus, pentru deficiențele constatate, oprirea temporară a activității de până la 6 luni, aplicând, totodată, sancțiuni în valoare de 30.000 lei. 'În
Efectivele de porcine și de ovine și caprine ale României au crescut anul trecut, însă au scăzut la bovine și păsări
Efectivele de porcine și de ovine și caprine ale României au crescut anul trecut, comparativ cu 2023, în timp ce la bovine și păsări au scăzut, potrivit datelor Institutului Național de Statistică, date joi publicității. Cu un efectiv de ovine și caprine de 11,87 milioane de capete, România ocupă la nivelul anului 2024 locul
Fluctuațiile cursului valutar și ROBOR pot influența direct românii cu credite ipotecare și viitoarele împrumuturi (analiză)
Volatilitatea cursului leu/euro și fluctuațiile înregistrate de ROBOR pot avea implicații directe atât asupra românilor care au deja credite ipotecare, cât și asupra celor care mizează pe un împrumut pentru a deveni proprietari sau se află pe ultima sută de metri spre finalizarea unei achiziții imobiliare, susțin consultanții în cr