Mortasivu (ANSVSA): Românii pot avea garanţia că pe piaţă sunt produse sigure şi în acord cu reglementările europene şi internaţionale
Românii pot avea garanţia că pe piaţă sunt produse sigure şi în acord cu reglementările europene şi internaţionale, în contextul în care ne ocupăm de întreg lanţul alimentar, de la furcă la furculiţă, a declarat, joi, pentru AGERPRES, Cristian Mortasivu, director general al Direcţiei Generale de Sănătate şi Bunăstarea Animalelor din cadrul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA).
"Paleta de probleme pe care o acoperă ANSVSA sau de responsabilităţi este destul de largă şi putem să afirmăm că ne ocupăm de întreg lanţul alimentar, de la furcă la furculiţă. Includem aici partea de ferme, tot ce înseamnă sănătatea animalelor, creşterea animalelor, de la reproducţie până la sacrificare, toată industria alimentară şi tot lanţul de comercializare al produselor atât de origine animală, cât şi al produselor de origine non- animală. Noi facem toate eforturile să garantăm că sunt alimente sigure pe piaţă. Suntem structural organizaţi astfel încât să putem să acoperim fiecare segment al lanţului alimentar şi credem că în momentul de faţă românii pot avea garanţia că pe piaţă sunt produse sigure şi în acord cu reglementările europene şi internaţionale", a precizat Mortasivu.
Întrebat despre situaţia pestei porcine africane (PPA) care afectează de ani buni sectorul creşterii porcului din România, reprezentantul Autorităţii a precizat că în prezent ne aflăm "într-o zonă de evoluţie favorabilă", atât în ceea ce priveşte PPA, cât şi pesta micilor rumegătoare.
"Pe pesta porcină africană înregistrăm un regres semnificativ al numărului de focare înregistrat la porcul domestic. Înseamnă că avem 25 de focare active astăzi, în timp ce în anii precedenţi aveam la un moment dat şi peste 1.000 de focare active. Pe parcursul anului 2024, am avut în medie judeţe cu unu-două focare pe fiecare judeţ. Au fost şi judeţe care s-au apropiat de 20 de focare, dar am avut timp de un an de zile şi nouă judeţe în care nu au înregistrat focare de pestă. Din această perspectivă am iniţiat deja discuţiile cu Comisia Europeană pentru a le scoate în partea roz a restricţiilor. Acesta este un nivel suplimentar, un nivel superior de siguranţă pentru pesta porcină africană şi sperăm ca până la sfârşitul anului să reuşim să migrăm către zona roz cu cel puţin două zone, adică minimum şase judeţe. Este vorba de zona Timiş, pentru că acolo avem o încărcătură foarte mare de focare şi, de asemenea, judeţele învecinate unde este o încărcătură foarte mare de ferme, şi avem şi zona judeţului Argeş, la fel cu judeţele învecinate, Braşov, zona de centru", a explicat el.
În opinia sa, pentru eradicarea acestei boli în totalitate de pe teritoriul României este un drum lung, iar până la identificarea unei soluţii de vaccinare, ameninţarea încă există şi fermierii trebuie să fie vigilenţi.
"Noi avem pestă porcină africană în România din 2017, iar pentru eradicarea bolii în totalitate este un drum lung. Este şi o problemă cu care se confruntă la ora actuală întreaga Europă. Prezenţa bolii în mediul silvatic este o constantă şi se pare că după momente de acalmie, revine chiar şi în state care se declaraseră libere de boală, având în vedere încărcătura virală din mediul silvatic. Ameninţarea pentru tot ce înseamnă creşterea porcului în sectorul domestic este o realitate. Vigilenţa fermierilor trebuie să fie la cote înalte până la identificarea unei soluţii de luptă activă împotriva a bolii, respectiv o soluţie de vaccinare. Sunt foarte multe încercări în desfăşurare, sunt inclusiv vaccinuri în proces de testare, însă nu este deocamdată un orizont predictibil pentru apariţia unui vaccin pentru această boală", a mai spus directorul general al ANSVSA.
În ceea ce priveşte pesta micilor rumegătoare, Mortasivu a subliniat că şi aici situaţia este "îmbucurătoare", mai ales că, până la sfârşitul anului, se va reuşi stingerea şi a ultimului focar.
"Nu mai avem decât un singur focar pe care nu am reuşit să îl stingem datorită unor întârzieri în procesul de intervenţie. (...) Acum aşteptăm să se îndeplinească termenul calendaristic impus de regulamentul european pentru a fi stins. Restricţiile. Zilele trecute am avut o întâlnire la nivelul Uniunii Europene iar restricţiile au fost reduse la 10 km, în loc de 25 km, cât au fost iniţial şi ca durată în timp, deşi am avut decizie cu durata restricţiilor până la sfârşitul anului, am reuşit să apropiem acest termen pentru începutul lunii decembrie, probabil doi-trei decembrie, vom reuşi să stingem şi acel focar. În felul acesta vom deveni ţară fără focare, iar pentru a redobândi statutul de ţară indemnă va trebui să mai treacă un termen de şase luni, undeva estimăm că aprilie, poate mai, la anul, vom reuşi să ne redobândim statutul de ţară liberă de pestă", a adăugat el.
Potrivit sursei citate, eforturile permanente ale ANSVSA s-au concentrat pe susţinerea exportului de animale vii nu numai în Europa ci şi pe alte pieţe, precum şi pentru deschiderea altor noi pieţe.
"Eforturile pentru susţinerea exportului din perspectiva ANSVSA sunt constante. Este o preocupare pe care o avem permanent şi considerăm că în asta constă o dezvoltare sănătoasă a sistemului agrozootehnic românesc, a sectorului agroalimentar românesc. Facem asta împreună cu operatorii noştri şi suntem mândri să afirmăm că din ce în ce mai mult constatăm că seriozitatea şi responsabilitatea operatorilor români a crescut. Din perspectiva exportului de animale vii, am reuşit pe şase luna aceasta, să reluăm comerţul pe ovine, de exemplu, cu toată Europa fără condiţii suplimentare, pentru că la apariţia bolii noi am instituit o serie de teste suplimentare pentru a garanta pieţei europene că animalele care sunt exportate din România sunt sănătoase. Am avut şi exporturi în acea perioadă, dar condiţionat de anumite teste prealabile. Acum am înlăturat acea obligativitate de testare şi exportul se desfăşoară la liber şi începem pe plan internaţional să ne recăpătăm pieţele pe care le-am avut în mod tradiţional, dar şi să deschidem alte pieţe", a subliniat Cristian Mortasivu.
ANSVSA a organizat joi, la Palatul Parlamentului, o conferinţă pentru celebrarea a două decenii de activitate.AGERPRES/(AS - autor: Mariana Nica, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)
Sursa foto: ansvsa.ro
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
MF lansează o nouă ediție Fidelis, cu dobânzi de până la 7,50% în lei și 6,30% în euro
Ministerul Finanțelor lansează, în perioada 7-14 august, cea de-a opta ediție a Programului Fidelis din acest an, care oferă dobânzi de până la 7,50% pentru titlurile de stat denominate în lei și de până la 6,30% pentru cele în euro, potrivit unui comunicat al instituției. În cadrul ediției din august,
VIDEO Bolojan: Avem un minus de producție de energie în regiune de peste 4.000 de megawați
România are un deficit important de energie seara, între orele 19:00 și 23:00, pe care îl acoperă din importuri, însă și pe acest segment există o presiune importantă pentru că în întreaga regiune se înregistrează un deficit de energie de peste 4.000 de megawați, a arătat, luni, premierul interimar Ilie Bolojan, la finalul un
CNAIR: Restricții de circulație în județele Satu Mare, Bihor, Arad și Timiș din caza caniculei
Autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone au circulația restricționată, marți, între orele 12:00 - 20:00, pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din județele: Satu Mare, Bihor, Arad și Timiș, informează Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Restricțiile
Bolojan: Dacia și Ford au oprit producția de astăzi, voluntar, până pe data de 19 august
Companiile Dacia și Ford vor avea, voluntar, producția oprită până pe data de 19 august, ceea ce va însemna o economie la energie de aproximativ 200 MW, a declarat, luni, premierul interimar și ministru interimar al Energiei, Ilie Bolojan, într-o conferință de presă susținută la Palatul Victoria.
Lucsor Impex respinge acuzațiile Consiliului Concurenței și anunță că va contesta decizia în instanță
Lucsor Impex respinge acuzațiile formulate de Consiliul Concurenței în cadrul investigației privind piața zahărului, susținând că acestea nu sunt susținute de probe care să demonstreze existența unei înțelegeri anticoncurențiale sau a unei coordonări a politicii comerciale. 'În urma comunicatului emis de Consiliul C
ANPC: Amenzi de 1,44 milioane lei aplicate operatorilor economici de pe litoral într-o săptămână
Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), care activează temporar pe litoral, au aplicat 232 de amenzi cu o valoare totală de peste 1,44 milioane de lei, în urma unor acțiuni de control realizate la 207 de operatori, în perioada 27 iulie - 2 august. Potrivit unui comunicat al ANPC, remis luni AGERPRES,
Întrerupere temporară a alimentării cu gaze naturale pe mai multe străzi din Sectorul 5
Distrigaz Sud Rețele a sistat, luni, de la ora 11:04, alimentarea cu gaze naturale pe mai multe străzi din Sectorul 5 al Capitalei, în urma unei defecțiuni la o conductă a sistemului de distribuție amplasat la intersecția străzilor Munții Carpați și Vredniciei, informează un comunicat al companiei. Drept urmare, sunt afectați 2.025 clien
Ministerul Finanțelor a împrumutat luni peste un miliard de lei de la bănci
Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 1,099 miliarde lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 24 luni, la un randament mediu de 6,25% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii a fost de un miliard de lei, iar
Evaluarea CE permite României instituirea unui mecanism alternativ de finanțare a domeniilor strategice
Evaluarea pe piloni realizată de Comisia Europeană pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID) permite României instituirea unui mecanism alternativ de finanțare a domeniilor strategice și reprezintă un jalon din PNRR, susțin specialiștii Deloitte România, într-un comunicat remis luni AGERPRES. Potrivit sursei citate, o ec
Inspecția Muncii intensifică acțiunile de control în domeniile în care lucrătorii sunt expuși la temperaturi ridicate
Inspecția Muncii intensifică acțiunile de prevenire și control la nivel național, cu prioritate în domeniile în care lucrătorii sunt expuși la temperaturi ridicate, în contextul avertizărilor meteorologice privind temperaturile extreme. Potrivit unei postări pe pagina de Facebook a instituției, scopul acestor acțiuni este pre
Ponderea gospodăriilor din România care dețin sisteme fotovoltaice a crescut la 11%, într-un singur an (studiu)
Ponderea gospodăriilor care dețin sisteme fotovoltaice a crescut de la 8% la 11%, într-un singur an, iar 17% dintre români intenționează să își instaleze un astfel de sistem, în următoarele 12 luni, arată rezultatele unui studiu publicat luni. Conform cercetării realizate de E.ON Energie România, în primele
Rezervele valutare ale Băncii Naționale a României au scăzut la 63,23 miliarde de euro, la 31 iulie 2026
Rezervele valutare ale Băncii Naționale a României se situau, la 31 iulie 2026, la nivelul de 63,230 miliarde de euro, în scădere cu 263 de milioane de euro față de nivelul de 63,493 miliarde de euro consemnat la 30 iunie 2026, potrivit datelor publicate de banca centrală. În cursul lunii iulie au avut loc intrări de 988 mili
ANAR: Dislocarea stâncii din apropierea brațului Bala a fost un succes; cantități de piatră importante, dislocate
Operațiunile de dislocare a stâncii Pârjoaia, din apropierea brațului Bala, au fost un succes, reușindu-se dislocarea unei cantități de piatră importante, a anunțat, luni, Administrația Națională Apele Române (ANAR), într-o postare pe propria pagină de Facebook.
Circa 81% dintre liderii europeni vor crește investițiile în inteligența artificială în următoarele 12 luni (studiu)
Aproximativ 81% dintre liderii executivi din Europa intenționează să majoreze investițiile în inteligența artificială în următoarele 12 luni, în timp ce doar 7% consideră că piața AI se află într-o bulă speculativă, potrivit studiului Accenture Pulse of Change. Cercetarea, realizată în rândul a aproape 2.000
Autoritatea de concurență a amendat cu 52,09 milioane de lei două companii pentru înțelegere anticoncurențială pe piața zahărului
Consiliul Concurenței a sancționat Agrana Sales & Marketing GmbH, Agrana România SRL și Lucsor Impex SRL cu amenzi în valoare totală de 52,09 milioane lei (aproximativ 10,22 milioane euro) pentru că s-au înțeles pentru fixarea prețurilor de vânzare a zahărului. Potrivit unui comunicat de presă al autorității de concurență, transmis













