Burduja: Avem o Ordonanţă de Urgenţă în Guvern care va elimina dubla taxare pentru capacităţile de stocare
Stocarea este prioritatea zero a sistemului energetic naţional, iar dacă toate planetele se vor alinia, mâine vom avea Ordonanţă de Urgenţă în Guvern care vizează eliminarea dublei taxări pentru energia stocată în baterii, a anunţat, miercuri, ministrul Energiei, Sebastian Burduja.
Acesta a susţinut o conferinţă de presă la finalul evenimentului de semnare a Acordului de Intenţie între compania românească Sinteza S.A. şi gigantul internaţional Lockheed Martin pentru construcţia, la Oradea, a unei fabrici de baterii GridStar Flow, cu zero emisii de carbon.
"La preluarea mandatului am salvat acest apel care era propus pentru eliminare, pentru producţia de baterii. Astăzi, putem să anunţăm prima astfel de susţinere care înseamnă jumătate din costul investiţional. Capacitatea de producţie va fi de 30.000 de tone de electrolit negativ. Vara lui 2026 înseamnă prima producţie şi sunt convins că acest calendar va fi respectat. Stocarea este prioritatea zero a sistemului energetic naţional. Am lansat acum câteva zile un nou apel pentru achiziţia de capacităţi de stocare în baterii, de 150 de milioane de euro. Săptămânile trecute, deja, am semnat primele contracte din PNRR, de 20 de milioane de euro. Astăzi avem acest prilej, iar mâine (joi, n.r.), dacă toate planetele se aliniază, avem şi Ordonanţă de Urgenţă în Guvern care vizează inclusiv susţinerea stocării, prin care practic eliminăm dubla taxare. Adică, astăzi, o capacitate de stocare este taxată atât când energia din sistem se injectează în baterie, cât şi când se extrage din baterie, lucru care nu este corect şi a descurajat investiţiile în stocare. Deci, reglăm o problemă şi pentru viitor", a menţionat Burduja.
Potrivit demnitarului, investiţia în noua fabrică de baterii de la Oradea va însemna dezvoltare economică pentru România şi creare de noi locuri de muncă.
"Multiplicăm efectul banilor europeni pentru economia românească, ceea ce înseamnă nu doar mai multă energie, deci facturi mai mici, preţuri competitive pentru mediul privat, energie sigură şi mai verde, dar şi un efect de dezvoltare economică din locuri de muncă şi investiţii. În februarie, anul curent, am fost la Boston şi am văzut cu ochii mei această minune. GridStar Flow, o tehnologie de ultimă generaţie de baterii, care nu depinde de materii prime din China sau din alte locuri. O tehnologie patentată de marea companie americană Lockheed Martin. Şi de atunci am lucrat acest proiect împreună cu partenerii noştri Lockheed Martin, cu Ambasada Statelor Unite ale Americii, cu compania românească Sinteza, o companie de tradiţie în România, şi bineînţeles autorităţile locale şi judeţene din Oradea. Aşa s-au aliniat planetele să fie reţeta perfectă. Autorităţi locale super-performante care ştiu să atragă investiţii. Vedeţi şi exemplul Nokia Tyres şi multe altele. O companie românească într-un domeniu în care nu sunt foarte multe companii româneşti pe piaţă astăzi şi o companie americană, un parteneriat care înseamnă, iată, oportunităţi de dezvoltare. E doar un prim pas. Această investiţie înseamnă 50 de milioane de euro, din care 25 de milioane de euro vor fi asigurate de Ministerul Energiei prin PNRR", a spus oficialul.
Lockheed Martin şi Sinteza S.A. au semnat, miercuri, o scrisoare de intenţie în vederea construcţiei la Oradea a unei fabrici de baterii GridStar Flow, cu zero emisii de carbon şi care permit obţinerea de energie durabilă şi stabilă, a anunţat compania românească, într-un comunicat de presă, transmis miercuri AGERPRES.
Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
Potrivit sursei citate, acest acord stabileşte cadrul în care părţile vor începe procesul de dezvoltare a unei viitoare fabrici în valoare de 50 de milioane de euro, care va produce 30.000 de tone de electrolit negativ pe an, începând din vara anului 2026. Aceasta va fi prima fabrică europeană de acest tip şi cea mai mare din lume.
GridStar Flow este o baterie cu flux redox inovatoare, concepută pentru a promova accesibilitatea şi durabilitatea energiei curate. Fabricată în Andover, Massachusetts, şi proiectată pentru viitorul sectorului energetic, GridStar Flow funcţionează cu zero emisii de carbon şi permite obţinerea de energie durabilă şi stabilă.
Lockheed Martin este o companie globală de tehnologie de apărare care promovează inovaţia şi descoperirile ştiinţifice.
Sinteza S.A. este o companie românească cu peste 100 de ani de experienţă în industria chimică, având ca obiectiv tranziţia afacerii de la producţia de acid benzoic la energie verde. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
MF lansează o nouă ediție Fidelis, cu dobânzi de până la 7,50% în lei și 6,30% în euro
Ministerul Finanțelor lansează, în perioada 7-14 august, cea de-a opta ediție a Programului Fidelis din acest an, care oferă dobânzi de până la 7,50% pentru titlurile de stat denominate în lei și de până la 6,30% pentru cele în euro, potrivit unui comunicat al instituției. În cadrul ediției din august,
VIDEO Bolojan: Avem un minus de producție de energie în regiune de peste 4.000 de megawați
România are un deficit important de energie seara, între orele 19:00 și 23:00, pe care îl acoperă din importuri, însă și pe acest segment există o presiune importantă pentru că în întreaga regiune se înregistrează un deficit de energie de peste 4.000 de megawați, a arătat, luni, premierul interimar Ilie Bolojan, la finalul un
CNAIR: Restricții de circulație în județele Satu Mare, Bihor, Arad și Timiș din caza caniculei
Autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone au circulația restricționată, marți, între orele 12:00 - 20:00, pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din județele: Satu Mare, Bihor, Arad și Timiș, informează Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Restricțiile
Bolojan: Dacia și Ford au oprit producția de astăzi, voluntar, până pe data de 19 august
Companiile Dacia și Ford vor avea, voluntar, producția oprită până pe data de 19 august, ceea ce va însemna o economie la energie de aproximativ 200 MW, a declarat, luni, premierul interimar și ministru interimar al Energiei, Ilie Bolojan, într-o conferință de presă susținută la Palatul Victoria.
Lucsor Impex respinge acuzațiile Consiliului Concurenței și anunță că va contesta decizia în instanță
Lucsor Impex respinge acuzațiile formulate de Consiliul Concurenței în cadrul investigației privind piața zahărului, susținând că acestea nu sunt susținute de probe care să demonstreze existența unei înțelegeri anticoncurențiale sau a unei coordonări a politicii comerciale. 'În urma comunicatului emis de Consiliul C
ANPC: Amenzi de 1,44 milioane lei aplicate operatorilor economici de pe litoral într-o săptămână
Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), care activează temporar pe litoral, au aplicat 232 de amenzi cu o valoare totală de peste 1,44 milioane de lei, în urma unor acțiuni de control realizate la 207 de operatori, în perioada 27 iulie - 2 august. Potrivit unui comunicat al ANPC, remis luni AGERPRES,
Întrerupere temporară a alimentării cu gaze naturale pe mai multe străzi din Sectorul 5
Distrigaz Sud Rețele a sistat, luni, de la ora 11:04, alimentarea cu gaze naturale pe mai multe străzi din Sectorul 5 al Capitalei, în urma unei defecțiuni la o conductă a sistemului de distribuție amplasat la intersecția străzilor Munții Carpați și Vredniciei, informează un comunicat al companiei. Drept urmare, sunt afectați 2.025 clien
Ministerul Finanțelor a împrumutat luni peste un miliard de lei de la bănci
Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 1,099 miliarde lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 24 luni, la un randament mediu de 6,25% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii a fost de un miliard de lei, iar
Evaluarea CE permite României instituirea unui mecanism alternativ de finanțare a domeniilor strategice
Evaluarea pe piloni realizată de Comisia Europeană pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID) permite României instituirea unui mecanism alternativ de finanțare a domeniilor strategice și reprezintă un jalon din PNRR, susțin specialiștii Deloitte România, într-un comunicat remis luni AGERPRES. Potrivit sursei citate, o ec
Inspecția Muncii intensifică acțiunile de control în domeniile în care lucrătorii sunt expuși la temperaturi ridicate
Inspecția Muncii intensifică acțiunile de prevenire și control la nivel național, cu prioritate în domeniile în care lucrătorii sunt expuși la temperaturi ridicate, în contextul avertizărilor meteorologice privind temperaturile extreme. Potrivit unei postări pe pagina de Facebook a instituției, scopul acestor acțiuni este pre
Ponderea gospodăriilor din România care dețin sisteme fotovoltaice a crescut la 11%, într-un singur an (studiu)
Ponderea gospodăriilor care dețin sisteme fotovoltaice a crescut de la 8% la 11%, într-un singur an, iar 17% dintre români intenționează să își instaleze un astfel de sistem, în următoarele 12 luni, arată rezultatele unui studiu publicat luni. Conform cercetării realizate de E.ON Energie România, în primele
Rezervele valutare ale Băncii Naționale a României au scăzut la 63,23 miliarde de euro, la 31 iulie 2026
Rezervele valutare ale Băncii Naționale a României se situau, la 31 iulie 2026, la nivelul de 63,230 miliarde de euro, în scădere cu 263 de milioane de euro față de nivelul de 63,493 miliarde de euro consemnat la 30 iunie 2026, potrivit datelor publicate de banca centrală. În cursul lunii iulie au avut loc intrări de 988 mili
ANAR: Dislocarea stâncii din apropierea brațului Bala a fost un succes; cantități de piatră importante, dislocate
Operațiunile de dislocare a stâncii Pârjoaia, din apropierea brațului Bala, au fost un succes, reușindu-se dislocarea unei cantități de piatră importante, a anunțat, luni, Administrația Națională Apele Române (ANAR), într-o postare pe propria pagină de Facebook.
Circa 81% dintre liderii europeni vor crește investițiile în inteligența artificială în următoarele 12 luni (studiu)
Aproximativ 81% dintre liderii executivi din Europa intenționează să majoreze investițiile în inteligența artificială în următoarele 12 luni, în timp ce doar 7% consideră că piața AI se află într-o bulă speculativă, potrivit studiului Accenture Pulse of Change. Cercetarea, realizată în rândul a aproape 2.000
Autoritatea de concurență a amendat cu 52,09 milioane de lei două companii pentru înțelegere anticoncurențială pe piața zahărului
Consiliul Concurenței a sancționat Agrana Sales & Marketing GmbH, Agrana România SRL și Lucsor Impex SRL cu amenzi în valoare totală de 52,09 milioane lei (aproximativ 10,22 milioane euro) pentru că s-au înțeles pentru fixarea prețurilor de vânzare a zahărului. Potrivit unui comunicat de presă al autorității de concurență, transmis













