logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Indicele Confidex rămâne stabil; antreprenorii sunt totuşi îngrijoraţi de viitorul economiei şi evoluţia propriilor companii

Imagine din galeria Agerpres

Indicele Confidex, ce determină încrederea managerilor în economie, rămâne la o valoare similară cu cea din primul semestru al acestui an, pe fondul unui an relativ stabil, fără evenimente majore care să afecteze considerabil economia României, dar mediul de business manifestă o tendinţă de îngrijorare în ceea ce priveşte viitorul economiei locale şi evoluţia propriilor companii, arată datele celui mai recent studiu Confidex S2 2024 date luni publicităţii.

Conform studiului, doar 29% dintre manageri se declară optimişti cu privire la perspectivele economiei româneşti, în scădere faţă de procentul de 34% înregistrat în semestrul anterior. În acelaşi timp, 34% dintre respondenţi îşi exprimă îngrijorarea, marcând o creştere de 6 puncte procentuale comparativ cu S1 2024.

"La fiecare ediţie a studiului Confidex observăm o sezonalitate: încrederea mediului de business în economie este la un nivel mai ridicat primăvara, în timp ce, la final de an, managerii manifestă pesimism. La această a 11-a ediţie a studiului însă, valoarea totală a indicelui a rămas aproape neschimbată faţă de valoarea măsurată în S1 2024, ceea ce ne poate indica rezilienţa antreprenorilor şi managerilor români - rămânem relativ încrezători şi navigăm, găsim soluţii chiar şi în perioade marcate de impredictibilitate. Deşi, conform datelor colectate, viitorul îngrijorează respondenţii, observăm că managerii români nu abordează contextual o atitudine fatalistă, ci sunt mai degrabă axaţi pe acţiune - caută variante de diversificare a produselor, de digitalizare şi capătă tot mai multă încredere în investitori", a declarat Andrei Cionca, co-fondator al fondurilor de private equity Roca şi Agista, şi iniţiatorul studiului Confidex.

Potrivit acestuia, "este o atitudine corectă, ce ne poate ajuta să devenim mai rezilienţi şi să susţinem în mod activ dezvoltarea economiei româneşti şi transformarea ţării noastre într-un pilon de creştere şi stabilitate în regiune".

În contextul diversificării surselor de capital în piaţă, percepţia pozitivă a antreprenorilor şi managerilor faţă de investitori a crescut faţă de S1 2024, 81% dintre manageri având o părere bună sau foarte bună despre investitori.

"Tot mai mulţi antreprenori şi manageri realizează că pentru a creşte şi a-şi consolida afacerile, pe termen lung, au nevoie de un partener care să aducă atât resurse financiare, cât şi know-how, reţele de relaţii şi suport strategic. Confidex ne-a demonstrat, pe parcursul celor 4 ani de analiză, că mediul de afaceri românesc devine din ce în ce mai conştient de nevoia unui ecosistem robust, care să faciliteze atragerea de capital în sectoare strategice şi să creeze condiţiile necesare pentru ca investitorii să joace un rol activ în dezvoltarea economiei locale", a explicat Andrei Cionca.

Managerii consideră că investitorii contribuie la stabilitatea financiară a companiilor în care investesc (70%), gestionează eficient business-ul şi consolidează managementul companiilor în care investesc (60%).

Rezultatele studiului indică o tendinţă de precauţie asupra contextului economic actual, marcat de incertitudini şi potenţiale riscuri, cum ar fi schimbările politice şi variaţiile de pe piaţă.

Majoritatea managerilor (56%) prognozează o accentuare a inflaţiei, iar unu din trei se aşteaptă ca PIB-ul României să scadă în următoarele luni. În plus, 49% dintre liderii de business estimează o creştere a ratei şomajului, iar 53% anticipează o depreciere a leului în raport cu euro, ceea ce adaugă un strat suplimentar de nesiguranţă asupra stabilităţii financiare a companiilor.

Un aspect îngrijorător îl reprezintă percepţia negativă a managerilor asupra evoluţiei propriilor afaceri: unu din trei manageri afirmă că situaţia companiei lor s-a înrăutăţit, iar 50% dintre aceştia cred că situaţia se va deteriora şi mai mult în următoarele 6 luni.

Conform Confidex, companiile din domeniul serviciilor sunt cele mai optimiste (indice de încredere 52.7 la nivelul sectorului), urmate de cele din IT (52.9) şi transporturi, distribuţie şi depozitare (52.3). La polul opus, cu o abordare mai precaută, se regăsesc afacerile din agricultură (45.7) şi energie (49.3).

Managerii prognozează că numărul de angajaţi şi costurile de finanţare vor rămâne stabile. În schimb, se aşteaptă ca atât costurile de producţie şi funcţionare, cât şi preţurile de vânzare să continue să crească, exprimând îngrijorare cu privire la evoluţia profiturilor în anul următor. Astfel, 46% dintre companii estimează valori ale profitului în scădere, iar 73% dintre manageri şi antreprenori se aşteaptă la creşterea cheltuielilor de producţie şi funcţionare în următoarele 6 luni. 61% dintre respondenţi intenţionează să crească preţul produselor şi serviciilor pe care le oferă şi doar 42% dintre manageri iau în calcul investiţii în propriile companii în următoarele 6 luni.

În contextul actual al pieţei, priorităţile mediului de business sunt reprezentate de creşterea vânzărilor (49% dintre respondenţi), retenţia angajaţilor (27%), digitalizarea şi automatizarea (27%), îmbunătăţirea relaţiei cu clienţii (25%) şi accesul la finanţare (21%).

Principalele oportunităţi pe care le iau în considerare oamenii de afaceri din România sunt introducerea unor tehnologii inovatoare în activităţile companiilor lor (79% dintre participanţii la studiul actual), explorarea de pieţe noi şi atragerea unor noi clienţi (72%).

Confidex, susţinut de fondurile de Private Equity Roca, Agista şi de CITR, liderul pieţei locale de insolvenţă şi restructurare, este singurul studiu longitudinal din România care măsoară încrederea managerilor români în economie şi descifrează provocările cu care se confruntă mediul de business local. Ajuns la ediţia cu numărul 11, studiul a devenit un instrument reper pentru luarea deciziilor de business.

Studiul oferă, de patru ani, o imagine clară asupra percepţiilor oamenilor de afaceri din România. Mai bine de 4.500 de antreprenori şi C-Level executives au contribuit, în 11 ediţii Confidex, la stabilirea unor repere extrem de importante pentru economia românească, atât de valoroase în vremuri incerte, cum sunt cele pe care le traversăm în prezent. La această ediţie a 11-a a studiului Confidex au participat peste 700 de manageri şi antreprenori din România. AGERPRES/(A - autor: Cristian Anghelache, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea)

 

* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO 

Afisari: 87

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 03-08-2026 16:27

MF lansează o nouă ediție Fidelis, cu dobânzi de până la 7,50% în lei și 6,30% în euro

Ministerul Finanțelor lansează, în perioada 7-14 august, cea de-a opta ediție a Programului Fidelis din acest an, care oferă dobânzi de până la 7,50% pentru titlurile de stat denominate în lei și de până la 6,30% pentru cele în euro, potrivit unui comunicat al instituției. În cadrul ediției din august,

Economic Intern 03-08-2026 16:21

VIDEO Bolojan: Avem un minus de producție de energie în regiune de peste 4.000 de megawați

România are un deficit important de energie seara, între orele 19:00 și 23:00, pe care îl acoperă din importuri, însă și pe acest segment există o presiune importantă pentru că în întreaga regiune se înregistrează un deficit de energie de peste 4.000 de megawați, a arătat, luni, premierul interimar Ilie Bolojan, la finalul un

Economic Intern 03-08-2026 16:08

CNAIR: Restricții de circulație în județele Satu Mare, Bihor, Arad și Timiș din caza caniculei

Autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone au circulația restricționată, marți, între orele 12:00 - 20:00, pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din județele: Satu Mare, Bihor, Arad și Timiș, informează Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Restricțiile

Economic Intern 03-08-2026 16:02

Bolojan: Dacia și Ford au oprit producția de astăzi, voluntar, până pe data de 19 august

Companiile Dacia și Ford vor avea, voluntar, producția oprită până pe data de 19 august, ceea ce va însemna o economie la energie de aproximativ 200 MW, a declarat, luni, premierul interimar și ministru interimar al Energiei, Ilie Bolojan, într-o conferință de presă susținută la Palatul Victoria.

Economic Intern 03-08-2026 15:49

Lucsor Impex respinge acuzațiile Consiliului Concurenței și anunță că va contesta decizia în instanță

Lucsor Impex respinge acuzațiile formulate de Consiliul Concurenței în cadrul investigației privind piața zahărului, susținând că acestea nu sunt susținute de probe care să demonstreze existența unei înțelegeri anticoncurențiale sau a unei coordonări a politicii comerciale. 'În urma comunicatului emis de Consiliul C

Economic Intern 03-08-2026 15:44

ANPC: Amenzi de 1,44 milioane lei aplicate operatorilor economici de pe litoral într-o săptămână

Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), care activează temporar pe litoral, au aplicat 232 de amenzi cu o valoare totală de peste 1,44 milioane de lei, în urma unor acțiuni de control realizate la 207 de operatori, în perioada 27 iulie - 2 august. Potrivit unui comunicat al ANPC, remis luni AGERPRES,

Economic Intern 03-08-2026 15:17

Întrerupere temporară a alimentării cu gaze naturale pe mai multe străzi din Sectorul 5

Distrigaz Sud Rețele a sistat, luni, de la ora 11:04, alimentarea cu gaze naturale pe mai multe străzi din Sectorul 5 al Capitalei, în urma unei defecțiuni la o conductă a sistemului de distribuție amplasat la intersecția străzilor Munții Carpați și Vredniciei, informează un comunicat al companiei. Drept urmare, sunt afectați 2.025 clien

Economic Intern 03-08-2026 14:53

Ministerul Finanțelor a împrumutat luni peste un miliard de lei de la bănci

Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 1,099 miliarde lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 24 luni, la un randament mediu de 6,25% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii a fost de un miliard de lei, iar

Economic Intern 03-08-2026 14:37

Evaluarea CE permite României instituirea unui mecanism alternativ de finanțare a domeniilor strategice

Evaluarea pe piloni realizată de Comisia Europeană pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID) permite României instituirea unui mecanism alternativ de finanțare a domeniilor strategice și reprezintă un jalon din PNRR, susțin specialiștii Deloitte România, într-un comunicat remis luni AGERPRES. Potrivit sursei citate, o ec

Economic Intern 03-08-2026 14:14

Inspecția Muncii intensifică acțiunile de control în domeniile în care lucrătorii sunt expuși la temperaturi ridicate

Inspecția Muncii intensifică acțiunile de prevenire și control la nivel național, cu prioritate în domeniile în care lucrătorii sunt expuși la temperaturi ridicate, în contextul avertizărilor meteorologice privind temperaturile extreme. Potrivit unei postări pe pagina de Facebook a instituției, scopul acestor acțiuni este pre

Economic Intern 03-08-2026 14:08

Ponderea gospodăriilor din România care dețin sisteme fotovoltaice a crescut la 11%, într-un singur an (studiu)

Ponderea gospodăriilor care dețin sisteme fotovoltaice a crescut de la 8% la 11%, într-un singur an, iar 17% dintre români intenționează să își instaleze un astfel de sistem, în următoarele 12 luni, arată rezultatele unui studiu publicat luni. Conform cercetării realizate de E.ON Energie România, în primele

Economic Intern 03-08-2026 13:58

Rezervele valutare ale Băncii Naționale a României au scăzut la 63,23 miliarde de euro, la 31 iulie 2026

Rezervele valutare ale Băncii Naționale a României se situau, la 31 iulie 2026, la nivelul de 63,230 miliarde de euro, în scădere cu 263 de milioane de euro față de nivelul de 63,493 miliarde de euro consemnat la 30 iunie 2026, potrivit datelor publicate de banca centrală. În cursul lunii iulie au avut loc intrări de 988 mili

Economic Intern 03-08-2026 13:13

ANAR: Dislocarea stâncii din apropierea brațului Bala a fost un succes; cantități de piatră importante, dislocate

Operațiunile de dislocare a stâncii Pârjoaia, din apropierea brațului Bala, au fost un succes, reușindu-se dislocarea unei cantități de piatră importante, a anunțat, luni, Administrația Națională Apele Române (ANAR), într-o postare pe propria pagină de Facebook.

Economic Intern 03-08-2026 12:49

Circa 81% dintre liderii europeni vor crește investițiile în inteligența artificială în următoarele 12 luni (studiu)

Aproximativ 81% dintre liderii executivi din Europa intenționează să majoreze investițiile în inteligența artificială în următoarele 12 luni, în timp ce doar 7% consideră că piața AI se află într-o bulă speculativă, potrivit studiului Accenture Pulse of Change. Cercetarea, realizată în rândul a aproape 2.000

Economic Intern 03-08-2026 12:20

Autoritatea de concurență a amendat cu 52,09 milioane de lei două companii pentru înțelegere anticoncurențială pe piața zahărului

Consiliul Concurenței a sancționat Agrana Sales & Marketing GmbH, Agrana România SRL și Lucsor Impex SRL cu amenzi în valoare totală de 52,09 milioane lei (aproximativ 10,22 milioane euro) pentru că s-au înțeles pentru fixarea prețurilor de vânzare a zahărului. Potrivit unui comunicat de presă al autorității de concurență, transmis