logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Black Friday la eMag: Comenzi de 896 milioane de lei, în creştere cu 22% faţă de ediţia din 2023

Imagine din galeria Agerpres

Clienţii eMag au comandat, de Black Friday 2024, produse în valoare de aproape 900 de milioane de lei într-o singură zi, iar aproape un sfert (24%) din totalul vânzărilor în rate au fost realizate prin serviciile de plată flexibile, arată datele retailerului online, într-un comunicat de presă transmis, sâmbătă, AGERPRES.

Potrivit sursei citate, la cea de-a 14-a ediţie de Black Friday la eMag, peste 647.000 de clienţi au comandat 3,2 milioane de produse în valoare totală de 896 milioane de lei, în creştere de 22% faţă de anul trecut, cu mult peste estimările iniţiale.

De asemenea, cei 13.200 de selleri din Marketplace, care au avut oferte în eveniment, au înregistrat vânzări cu 30% mai mari, de la un an la altul.

Tot în ziua reducerilor, pe 8 noiembrie, a fost atins un nou record al clienţilor care au activ un abonament Genius - de un milion de persoane, cu livrări nelimitate gratuite şi oferte exclusive.

"Diversitatea mare de oferte la cele mai mici preţuri din an a menţinut interesul crescut al clienţilor pentru cumpărături pe parcursul întregii zile. Rezultatele acestei ediţii confirmă tendinţele identificate în studiile recente, care arată că tot mai mulţi consumatori îşi pregătesc bugete mai mari şi chiar amână unele achiziţii pentru Black Friday pentru a beneficia de cele mai bune oferte din an atât pentru bunuri de folosinţă îndelungată, cât şi pentru bunuri necesare zi cu zi. Mulţi dintre clienţi au profitat şi de soluţiile flexibile de plată puse la dispoziţie de eMag, iar 24% din vânzări au fost realizat prin MyWallet şi prin celelalte servicii de plată oferite de partenerii eMag", se menţionează în comunicat.

Pe parcursul evenimentului de shopping cu cele mai mari reduceri din an, peste 38% dintre clienţii care au comandat de Black Friday au avut un abonament Genius, cu livrare gratuită şi oferte exclusive. Aceştia au pus în coş, în medie, 6,3 produse din mai multe categorii, de la electrocasnice mici, produse pentru casă, mobilă, produse cosmetice la hrană pentru animale.

În acelaşi timp, 73,35% dintre comenzi au fost achitate cu cardul online, iar aproape 24% dintre vânzări a fost achitate prin My Wallet sau prin multiplele soluţii de creditare disponibile (plata în patru sau şase rate fără dobândă direct din contul eMag sau până la 40 de rate cu dobândă zero cu cardurile de credit ale băncilor partenere).

De asemenea, opt din zece comenzi (81%) au fost plasate la locker în localităţile în care serviciul este disponibil, în timp ce printre produsele speciale comandate anul acesta s-au aflat: 2.500 de nopţi de cazare, 4.000 vouchere de bilete de avion, 19 automobile, dar şi 53 de tone de carne de porc şi 2.300 de servicii de sănătate.

În topul categoriilor de produse comandate se regăsesc: Produse cosmetice, suplimente şi îngrijire personală (615.000), Băuturi, băcănie, hrană pentru animale şi curăţenie (706.000), Jucării şi articole pentru copii (399.000), Laptopuri, IT, birotică şi papetărie (144.000), TV, audio-video, gaming şi cărţi (98.000), Electrocasnice mici (162.000), Fashion şi sport (113.000) şi Mobilă & casă (210.000).

Conform datelor centralizate de către retailer, clienţii care au plasat cele mai mari comenzi ca valoare sunt din Bucureşti, urmaţi de cei din Constanţa, Dolj, Bihor şi Giurgiu.

Înfiinţată în anul 2001, eMag s-a dezvoltat în România, Ungaria şi Bulgaria, iar în prezent oferă gamă de produse în continuă creştere pe care le pune la dispoziţia clienţilor împreună cu partenerii din Marketplace. AGERPRES/(AS - editor: Daniel Badea, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 78

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 03-08-2026 21:06

Aproape 413 milioane de lei, validați pentru deconturi în cadrul schemelor de plafonare-compensare, în perioada 18 mai - 31 iulie

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a validat, în perioada 18 mai - 31 iulie, pentru decont, suma totală de 412,94 milioane de lei aferentă schemelor de plafonare-compensare derulate în România în ultimii ani. Potrivit unui comunicat al instituției, remis luni AGERPRES, în ultim

Economic Intern 03-08-2026 20:23

Kronospan reduce consumul de energie electrică cu 50%, ca măsură de solidaritate cu Sistemul Energetic Național

Kronospan a decis să oprească, în mod etapizat, o parte dintre liniile sale de producție, cu scopul de a reduce consumul de energie electrică al companiei cu până la 50%, în contextul situației actuale de pe piața energiei din România. Potrivit unui comunicat al companiei, remis luni AGERPRES, măsura vine 'ca răspun

Economic Intern 03-08-2026 18:47

ELCEN aduce un aport suplimentar de aproape 30 MW în Sistemul Energetic Național, prin repunerea în funcțiune a CET Grozăvești

CET Grozăvești a reluat, începând de luni, producția de energie electrică, prin punerea în funcțiune a grupului de cogenerare, aportul de aproape 30 MW furnizat consolidând stabilitatea Sistemului Energetic Național, informează Electrocentrale București (ELCEN). Potrivit unui comunicat al companiei, această decizie vine

Economic Intern 03-08-2026 18:37

VIDEO Marii consumatori industriali sunt pregătiți să reducă voluntar consumul de energie (premier)

Marii consumatori industriali și-au exprimat disponibilitatea de a reduce voluntar consumul de energie în orele de vârf, iar reprezentanții unor companii vor discuta cu conducerile acestora pentru adoptarea unor măsuri începând de marți, a afirmat, luni, premierul interimar și ministru interimar al Energiei, Ilie Bolojan, într-o conferin

Economic Intern 03-08-2026 18:18

VIDEO Sistemul de tarifare dinamică a energiei ar putea fi introdus peste un an - un an și jumătate (premier)

România ar putea dispune, peste un an - un an și jumătate, de un sistem de tarifare dinamică a energiei electrice, odată cu implementarea proiectului de instalare a 800.000 de contoare inteligente, a declarat, luni, premierul interimar Ilie Bolojan, într-o conferință de presă organizată la Palatul Victoria. Potrivit acestuia, noul

Economic Intern 03-08-2026 18:05

DEER organizează în octombrie, la Cluj-Napoca, cea de-a patra ediție a Forumului de Securitate Cibernetică în Energie

Distribuție Energie Electrică România (DEER) va organiza, în perioada 29-30 octombrie, la Cluj-Napoca, cea de-a patra ediție a Forumului de Securitate Cibernetică în Energie, eveniment ce va reuni reprezentanți ai sectorului energetic, ai industriei IT, ai autorităților publice, ai mediului academic și ai companiilor specializate în securitate

Economic Intern 03-08-2026 17:59

Fermierii cer garanții autorităților în vederea unui sprijin financiar pentru sectorul ovin și caprin

Un număr de 27 de organizații profesionale ale fermierilor și cooperativelor, reunite în Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AAC), solicită aprobarea unui pachet legislativ de sprijin financiar pentru sectorul ovin și caprin, deblocarea exporturilor de ovine, plata urgentă a despăgubirilor pentru pesta micilor rumegătoare și compensarea integrală a pierder

Economic Intern 03-08-2026 17:51

VIDEO România are o întârziere de 1-2 ani față de Bulgaria în dezvoltarea capacităților de stocare a energiei (premier)

România înregistrează o întârziere de aproximativ 1-2 ani față de Bulgaria în dezvoltarea capacităților de stocare a energiei, ca urmare a unor decizii nepotrivite în domeniul eliberării avizelor tehnice de racordare (ATR) și a lipsei unor condiționări privind realizarea capacităților de stocare în proiectele fotovoltaice fin

Economic Intern 03-08-2026 17:10

VIDEO Importurile mai scumpe de energie vor influența prețurile din toamnă, dar nu vor fi creșteri semnificative (premier)

Importurile de energie electrică realizate în orele de seară, la prețuri mai ridicate, vor influența indirect prețurile în perioada de toamnă, însă nu într-o măsură care să determine creșteri semnificative, a afirmat, luni, premierul interimar și ministru interimar al Energiei, Ilie Bolojan, într-o conferință de presă la Palatul Victoria

Economic Intern 03-08-2026 16:46

VIDEO Ilie Bolojan: Aprovizionarea cu țiței va reintra în normal; cantitatea procesată pentru piața românească va fi în bună regulă

București, 3 aug /Agerpres/ - Aprovizionarea cu țiței va reintra în normal și, din punctul acesta de vedere, cantitatea procesată pentru piața românească, în rafinăriile care livrează spre România, va fi în bună regulă, a declarat, luni, premierul interimar și ministru interimar al Energiei, Ilie Bolojan, într-o conferință de presă susținu

Economic Intern 03-08-2026 16:27

MF lansează o nouă ediție Fidelis, cu dobânzi de până la 7,50% în lei și 6,30% în euro

Ministerul Finanțelor lansează, în perioada 7-14 august, cea de-a opta ediție a Programului Fidelis din acest an, care oferă dobânzi de până la 7,50% pentru titlurile de stat denominate în lei și de până la 6,30% pentru cele în euro, potrivit unui comunicat al instituției. În cadrul ediției din august,

Economic Intern 03-08-2026 16:21

VIDEO Bolojan: Avem un minus de producție de energie în regiune de peste 4.000 de megawați

România are un deficit important de energie seara, între orele 19:00 și 23:00, pe care îl acoperă din importuri, însă și pe acest segment există o presiune importantă pentru că în întreaga regiune se înregistrează un deficit de energie de peste 4.000 de megawați, a arătat, luni, premierul interimar Ilie Bolojan, la finalul un

Economic Intern 03-08-2026 16:08

CNAIR: Restricții de circulație în județele Satu Mare, Bihor, Arad și Timiș din caza caniculei

Autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone au circulația restricționată, marți, între orele 12:00 - 20:00, pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din județele: Satu Mare, Bihor, Arad și Timiș, informează Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Restricțiile

Economic Intern 03-08-2026 16:02

Bolojan: Dacia și Ford au oprit producția de astăzi, voluntar, până pe data de 19 august

Companiile Dacia și Ford vor avea, voluntar, producția oprită până pe data de 19 august, ceea ce va însemna o economie la energie de aproximativ 200 MW, a declarat, luni, premierul interimar și ministru interimar al Energiei, Ilie Bolojan, într-o conferință de presă susținută la Palatul Victoria.

Economic Intern 03-08-2026 15:49

Lucsor Impex respinge acuzațiile Consiliului Concurenței și anunță că va contesta decizia în instanță

Lucsor Impex respinge acuzațiile formulate de Consiliul Concurenței în cadrul investigației privind piața zahărului, susținând că acestea nu sunt susținute de probe care să demonstreze existența unei înțelegeri anticoncurențiale sau a unei coordonări a politicii comerciale. 'În urma comunicatului emis de Consiliul C