logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Luca Niculescu: În 2026 ar trebui să fim membri ai OCDE dacă lucrurile merg în ritmul actual

Imagine din galeria Agerpres

România va fi membră a Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) în 2026, dacă lucrurile evoluează în ritmul actual, procesul fiind unul foarte dinamic, a declarat, marţi, secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Externe, Luca Niculescu, coordonatorul naţional pentru procesul de aderare a României la OCDE.

"Procesul este foarte, foarte dinamic şi există şi o ţintă pentru aderare, susţinută de mediul politic. În 2026, dacă lucrurile merg în ritmul în care merg acum, ar trebui să fim membri ai organizaţiei. Nu avem nicio întârziere, până acum suntem în grafic. Există un consens politic care ne ajută foarte mult. (...). Avem 26 de capitole pe care trebuie să le parcurgem. La finalul acestui proces trebuie să fim aliniaţi la standardele politice şi cele mai bune practici ale OCDE. Sunt 26 de comitete care se ocupă de aderarea României la OCDE - şi care acoperă practic toate domeniile vieţii publice, de la bună guvernanţă, anticorupţie, digitalizare, la agricultură, sănătate, educaţie. Aproape orice se află în viaţa noastră are o legătură cu OCDE. Încet-încet parcurgem aceste comitete şi, odată încheiate, vom fi membri ai organizaţiei. Până acum am încheiat cu succes şase astfel de comitete. Mai avem 20", a menţionat Luca Niculescu, la ediţia a V-a a Forumului Economic Român, organizat de FinMedia şi publicaţia Piaţa Financiară.

Potrivit acestuia, mediul de afaceri este cel mai bun aliat al autorităţilor în drumul către aderarea la OCDE, în condiţiile în care acest demers va aduce, în primul rând, mai multe investiţii.

"Vor veni mai mulţi bani în ţara noastră, vor fi mai multe investiţii străine. Multe fonduri de investiţii au, printre criterii, apartenenţa statului respectiv la OCDE pentru a finanţa un proiect, însă nu este vorba numai despre investiţii. Este vorba pur şi simplu despre o guvernanţă mai bună. Ţara aceasta va fi bine guvernată odată ce vom intra în OCDE. Politicile pe care le propun cei de la OCDE şi care se bazează pe date, pe cifre, pe statistici, sunt probabil cele mai bune politici din lume", a adăugat Luca Niculescu.

El a subliniat că aderarea la OCDE va însemna, de asemenea, o îmbunătăţire a capacităţii administrative a României.

"Oamenii care lucrează în administraţie vor fi mai buni, mai competenţi, pentru că învăţăm unii de la ceilalţi, învăţăm de la secretariatul OCDE, de la experţii de acolo dar, şi mai important, învăţăm de la colegii lor din alte state OCDE, pentru că există o interacţiune permanentă între cei care se ocupă de acelaşi domeniu. Totodată, România va participa la elaborarea unor norme şi standarde cu impact mondial", a mai spus secretarul de stat.

Potrivit acestuia, o mare parte din legislaţia românească reprezintă transpunerea unor directive scrise şi elaborate la Uniunea Europeană, însă o bună parte dintre cele care sunt discutate la nivelul UE sunt gândite înainte în cadrul OCDE.

"Avem capacitatea de a influenţa decizii cât mai înalte. Sunt doar câteva dintre beneficiile pe care le vom avea o dată cu aderarea", a mai spus Niculescu.

În opinia sa, aderarea României la OCDE va reprezenta "o altă ancoră pentru noi, pentru modernizarea României, pentru consolidarea statutului ţării noastre în rândul democraţiilor solide, bazate pe reguli şi pe domnia legii".

Secretarul de stat a subliniat că aderarea Românie la OCDE este un obiectiv asumat şi susţinut de întreaga clasă politică, de mediul academic, de societate civilă, etc.

"OCDE este prezentat câteodată ca un club al ţărilor bogate, pentru că în OCDE se află statele care reprezintă 70% din comerţul mondial şi 90% din valoarea investiţiilor de capital. OCDE înseamnă mai mult decât bogăţia materială, înseamnă o expertiză vastă, foarte cuprinzătoare în aproape toate domeniile vieţii publice, înseamnă o platformă unică de colaborare pentru statele membre. (...) În total sunt cam 100 de state în lume care beneficiază de experienţa OCDE pentru a găsi soluţii concrete la problemele comune", a adăugat Luca Niculescu. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Anda Badea)

Afisari: 56

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 23-04-2026 22:31

Vlad (ADR): Strategiile digitale naționale pot crea un mediu propice pentru utilizarea sigură a tehnologiei

Strategiile digitale naționale pot crea un mediu propice pentru utilizarea sigură a tehnologiei, însă Inteligența Artificială necesită o strategie dedicată și un plan de implementare care să abordeze simultan atât oportunitățile de dezvoltare, cât și riscurile de securitate aferente, a declarat, joi, președintele Autorității pentru Digitalizarea Rom

Economic Intern 23-04-2026 18:47

Bursa de la București a închis pe creștere pe majoritatea indicilor ședința de joi

Bursa de Valori București (BVB) a închis pe creștere pe majoritatea indicilor ședința de joi iar valoarea tranzacțiilor s-a cifrat la 111,4 milioane de lei (21,9 milioane euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a apreciat cu 1,33%, până la 28.

Economic Intern 23-04-2026 17:21

ANPC: Amenzi de 50.000 de lei în urma controalelor la principalul aeroport din țară

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a derulat acțiuni de control și monitorizare în incinta aeroportului Henri Coandă, în urma cărora a aplicat amenzi de 50.000 de lei și a oprit de la comercializare o cantitate de 22 de kilograme de produse, informează ANPC printr-un comunicat. 'În contextul apropierii sezonului turisti

Economic Intern 23-04-2026 16:41

Ștefăneștii de Jos, Feleacu și Voluntari, în topul localităților 'de lux' de la marginea marilor orașe (analiză)

Cele mai scumpe localități din România în care poți deveni proprietar se află în periurbanul orașelor București, Cluj-Napoca, Brașov și Timișoara, iar primul loc în clasamentul național este ocupat de comuna Ștefăneștii de Jos din județul Ilfov, unde casele se vând cu un preț mediu de 2.681 euro/mp, arată o analiză de profil. Potr

Economic Intern 23-04-2026 15:28

Guvernul a aprobat reformarea Nomenclatorului serviciilor sociale prin simplificarea actualului sistem

Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS), reformarea Nomenclatorului serviciilor sociale, cu scopul de a simplifica reglementarea, de a sprijini furnizorii și de a îmbunătăți accesul beneficiarilor la servicii adaptate nevoilor reale. Potrivit unui comunicat al ministerului, actul norm

Economic Intern 23-04-2026 15:19

Gheorghiu: Ce se încearcă să se propage despre presupusa 'vânzare hoțească' a unor pachete de acțiuni ale statului e un fake news

Ce se încearcă să se propage despre presupusa 'vânzare hoțească' a unor pachete de acțiuni ale statului este un fake news, construit deliberat pentru a speria oamenii și pentru a intoxica spațiul public, transmite vicepremierul Oana Gheorghiu. 'Când un politician alege deliberat să răspândească panică și dezinformare î

Economic Intern 23-04-2026 15:03

Dimache (UTCB): România are 12% din epurarea apelor uzate conform cerințelor Uniunii Europene

România are 12% din epurarea apelor uzate conform cerințelor Uniunii Europene, în condițiile în care 63,5% dintre localități sunt conectate la stațiile de epurare, iar la nivel național există 1.242 de astfel de stații, a declarat, joi, Alexandru Dimache, decanul Facultății de Hidroinginerie și Managementul Resurselor de Apă de la Universitatea Tehnică de C

Economic Intern 23-04-2026 14:59

Leonte (FNGCIMM): Turbulențele și lipsa de predictibilitate au determinat firmele să pună pe pauză programele de dezvoltare

Turbulențele și lipsa de predictibilitate au făcut ca acele firme care aveau programe de dezvoltare în minte și doreau să le lanseze să le pună pe pauză, a declarat, joi, directorul general al Fondului Național de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici și Mijlocii (FNGCIMM), Cătălin Leonte, la un eveniment de specialitate. 'În

Economic Intern 23-04-2026 14:18

TPBI: Liniile 178, 205 și 311, deviate în fiecare weekend până pe 11 octombrie pentru proiectul 'Străzi Deschise'

Autobuzele liniilor 178, 205 și 311 vor circula pe trasee modificate în fiecare weekend, în perioada 25 aprilie - 11 octombrie 2026, între orele 9:00 și 22:00, ca urmare a desfășurării proiectului 'Străzi Deschise - București, Promenadă Urbană', a anunțat joi Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI).

Economic Intern 23-04-2026 14:17

Activitatea operațională pe segmentul feroviar Fălciu-Cantemir, testată de autoritățile vamale din România și Republica Moldova

Reprezentanți ai autorităților vamale și ai polițiilor de frontieră din România și Republica Moldova au participat la activitatea de testare operațională a segmentului feroviar Fălciu - Cantemir, etapă esențială în operaționalizarea controlului coordonat la frontiera de stat, informează Autoritatea Vamală Română (AVR), într-un comunicat de presă trans

Economic Intern 23-04-2026 14:12

Folcuț (ARB): Observăm o creștere a ratei creditelor neperformante în cadrul companiilor, aproximativ 5,1%

Rata creditelor neperformante pe sectorul companiilor a ajuns la aproximativ 5,1%, iar în sectorul IMM este de 6,1%, a declarat, joi, la un eveniment de specialitate, Gabriela Folcuț, director executiv al Asociației Române a Băncilor (ARB). 'Avem în jur de 931.000 de firme în România, 99,8% sunt IMM-uri, că vorbim astăzi de IM

Economic Intern 23-04-2026 13:59

Vicepreședintele BEI a vizitat șantierul autostrăzii A1, de lângă Curtea de Argeș

Vicepreședintele Băncii Europene de Investiții (BEI), Ioannis Tsakiris, a vizitat joi un șantier de lângă Curtea de Argeș, unde se construiește un tronson al A1, prima autostradă din România care traversează Munții Carpați, informează un comunicat de presă al instituției financiare internaționale. Cu prilejul vizitei, Ioannis Tsaki

Economic Intern 23-04-2026 13:52

ASF: Evoluțiile recente și direcțiile strategice privind consolidarea piețelor de capital în UE, analizate cu comisarul pentru Servicii Financiare

Evoluțiile recente și direcțiile strategice privind consolidarea piețelor de capital la nivelul Uniunii Europene, cu accent pe inițiativele legislative în curs de dezvoltare, au fost analizate joi, în cadrul discuțiilor conducerii Autorității de Supraveghere Financiară cu comisarul european responsabil pentru Servicii Financiare și Uniunea Economiilor și

Economic Intern 23-04-2026 13:13

ONRC: 1.829 de firme și PFA au intrat în insolvență în primele trei luni din 2026

Numărul societăților comerciale și al persoanelor fizice autorizate (PFA) intrate în insolvență în primele trei luni din 2026 a fost de 1.829, în creștere cu 14,31% față de perioada similară din 2025, când au fost înregistrate 1.600 de insolvențe, conform datelor publicate pe si

Economic Intern 23-04-2026 12:55

Reforma legii salarizării reprezintă o provocare pentru Guvern (secretar de stat)

Reforma legii salarizării reprezintă o provocare pentru Guvern pentru că trebuie să rezolve problema de echitate în sistemul public de salarizare fără să compromită stabilitatea finanțelor publice, a afirmat, joi, Florin Alexandru Zaharia, secretar de stat la Ministerul Finanțelor, la un eveniment de specialitate. ''Avem niște pr