Vicepreşedinte ANCOM: Nu putem să mergem în mediul online să spunem că o anumită postare trebuie dată jos
Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) nu este un arbitru al discursului politic din mediul online şi nu stă cu biciul pe toate pieţele din România, a declarat, luni, într-o conferinţă de specialitate, vicepreşedintele instituţiei, Pavel Popescu.
"Digital Service Act este un subiect foarte "hot" zilele acestea, inclusiv în campania electorală. Dacă vă uitaţi la săptămâna care a trecut, mă uit câteodată cu tristeţe la foşti colegi din zona politică, care folosesc pur şi simplu această ocazie de campanie electorală pentru a arăta cu degetul spre instituţii gen ANCOM, atunci când apare o mică lipsă de responsabilitate din partea celor care sunt angrenaţi în campaniile politice. Pe zona de DSA, ANCOM este autoritate naţională şi coordonator naţional pe zona de Digital Service Act. Ce înseamnă acest lucru? Înseamnă că noi supraveghem furnizorii, înseamnă că noi colaborăm în mod constant cu fiecare instituţie a statului român care, subliniez, ar trebui să îşi facă treaba în mod activ pe acest Regulament. Regulamentul spune un lucru foarte simplu: tot ceea ce este astăzi ilegal în spaţiu offline devine ilegal şi în spaţiu online. Adică, dacă tu, de la Protecţia Consumatorului, de exemplu, pe regulamentul DSA, trebuie să te preocupi ca în spaţiul online să identifici tot ceea ce înseamnă produs ilegal şi să îl dai jos", a menţionat Popescu.
Acesta a adăugat că ANCOM nu este un "soi de coordonator care stă cu biciul pe toate pieţele din România" şi se ocupă de absolut tot, de la produse ilegale la content ilegal.
"Astăzi, lumea are pretenţia de la ANCOM că e un soi de coordonator care stă cu biciul pe toate pieţele din România şi că trebuie să se ocupe de absolut tot, de la produse ilegale la content ilegal. Nu aş vrea ca cineva să-şi imagineze, aşa cum repet o fac unii în mod iresponsabil şi promovează acest mesaj, că ANCOM este astăzi un arbitru al discursului public. Nu putem să ne permitem să facem aşa ceva şi nu vom face niciodată aşa ceva. Dar concret, atunci când există o problemă de content ilegal în spaţiul online, ANCOM are pârghiile necesare de a discuta cu platformele în mod direct. Platformele ştiu foarte clar cum trebuie să funcţioneze, astăzi, pe baza Regulamentului. Noi suntem un soi de integrator al tuturor plângerilor şi vom soluţiona toate plângerile pe care cetăţenii sau restul instituţiilor le fac către noi. Dar nu excludem cel mai important lucru, şi anume faptul că fiecare instituţie în parte, pe zona ei de competenţă, trebuie să-şi facă treaba", a spus Pavel Popescu.
Reprezentantul ANCOM a punctat, totodată, faptul că reglementatorul pieţei locale de telecomunicaţii nu poate decide eliminarea din mediul online a vreunei postări.
"Aş vrea să mai subliniez un lucru: toată lumea evită să citească legea. E extrem de frustrant, uneori şi pentru noi, să explicăm aceste lucruri, inclusiv faptul că nu putem să mergem în mediul online să spunem această postare trebuie dată jos...Trebuie să fim foarte atenţi cu aceste lucruri şi de aceea avem un Ghid foarte clar al modului în care se desfăşoară campaniile politice, care poate fi consultat şi pe site-ul nostru, şi pe site-ul AEP-ului", a susţinut Popescu.
Comisia Europeană (CE) a anunţat, în data de 17 februarie 2024, că actul legislativ privind serviciile digitale (DSA), cadrul de reglementare de referinţă al UE care urmăreşte să facă mediul online mai sigur, mai echitabil şi mai transparent, începe să se aplice de la acea dată tuturor intermediarilor online din Uniune.
Astfel, toate platformele online cu utilizatori din UE, cu excepţia întreprinderilor mici şi a microîntreprinderilor, trebuie să pună în aplicare măsuri pentru: combaterea conţinutului, bunurilor şi serviciilor ilegale; protejarea minorilor, inclusiv interzicerea totală a vizării minorilor cu reclame bazate pe crearea de profiluri sau pe baza datelor cu caracter personal ale acestora; să le ofere utilizatorilor informaţii cu privire la reclamele pe care le văd, cum ar fi motivele pentru care anunţurile publicitare le sunt prezentate şi persoanele care au plătit pentru publicitate..
De asemenea, potrivit forului european, Regulamentul privind serviciile digitale se aplică şi altor servicii de găzduire (de exemplu, serviciile de cloud sau sistemele de nume de domenii, serviciile de bază care conectează utilizatorii la adresele de internet solicitate), precum şi intermediarilor online (de exemplu, furnizorii de servicii de internet sau domeniul). Serviciile de găzduire şi intermediarii online fac obiectul unui subset de obligaţii în temeiul Actului legislativ privind serviciile digitale.
Coordonatorii serviciilor digitale şi Comisia Europeană vor forma un grup consultativ independent - Comitetul european pentru servicii digitale - pentru a se asigura că Actul legislativ privind serviciile digitale este aplicat în mod consecvent şi că utilizatorii din întreaga UE se bucură de aceleaşi drepturi, indiferent de locul în care sunt stabilite platformele online. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Mariana Nica, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Aproape 413 milioane de lei, validați pentru deconturi în cadrul schemelor de plafonare-compensare, în perioada 18 mai - 31 iulie
Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a validat, în perioada 18 mai - 31 iulie, pentru decont, suma totală de 412,94 milioane de lei aferentă schemelor de plafonare-compensare derulate în România în ultimii ani. Potrivit unui comunicat al instituției, remis luni AGERPRES, în ultim
Bursa de Valori București a închis pe verde prima ședință de tranzacționare din această lună
Bursa de Valori București (BVB) a închis cu creșteri pe toți indicii prima ședință din august, iar valoarea totală a tranzacțiilor s-a ridicat la 126,49 milioane de lei (24,11 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii, s-a apreciat cu 0,80%, pân
Kronospan reduce consumul de energie electrică cu 50%, ca măsură de solidaritate cu Sistemul Energetic Național
Kronospan a decis să oprească, în mod etapizat, o parte dintre liniile sale de producție, cu scopul de a reduce consumul de energie electrică al companiei cu până la 50%, în contextul situației actuale de pe piața energiei din România. Potrivit unui comunicat al companiei, remis luni AGERPRES, măsura vine 'ca răspun
ELCEN aduce un aport suplimentar de aproape 30 MW în Sistemul Energetic Național, prin repunerea în funcțiune a CET Grozăvești
CET Grozăvești a reluat, începând de luni, producția de energie electrică, prin punerea în funcțiune a grupului de cogenerare, aportul de aproape 30 MW furnizat consolidând stabilitatea Sistemului Energetic Național, informează Electrocentrale București (ELCEN). Potrivit unui comunicat al companiei, această decizie vine
VIDEO Marii consumatori industriali sunt pregătiți să reducă voluntar consumul de energie (premier)
Marii consumatori industriali și-au exprimat disponibilitatea de a reduce voluntar consumul de energie în orele de vârf, iar reprezentanții unor companii vor discuta cu conducerile acestora pentru adoptarea unor măsuri începând de marți, a afirmat, luni, premierul interimar și ministru interimar al Energiei, Ilie Bolojan, într-o conferin
VIDEO Sistemul de tarifare dinamică a energiei ar putea fi introdus peste un an - un an și jumătate (premier)
România ar putea dispune, peste un an - un an și jumătate, de un sistem de tarifare dinamică a energiei electrice, odată cu implementarea proiectului de instalare a 800.000 de contoare inteligente, a declarat, luni, premierul interimar Ilie Bolojan, într-o conferință de presă organizată la Palatul Victoria. Potrivit acestuia, noul
DEER organizează în octombrie, la Cluj-Napoca, cea de-a patra ediție a Forumului de Securitate Cibernetică în Energie
Distribuție Energie Electrică România (DEER) va organiza, în perioada 29-30 octombrie, la Cluj-Napoca, cea de-a patra ediție a Forumului de Securitate Cibernetică în Energie, eveniment ce va reuni reprezentanți ai sectorului energetic, ai industriei IT, ai autorităților publice, ai mediului academic și ai companiilor specializate în securitate
Fermierii cer garanții autorităților în vederea unui sprijin financiar pentru sectorul ovin și caprin
Un număr de 27 de organizații profesionale ale fermierilor și cooperativelor, reunite în Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AAC), solicită aprobarea unui pachet legislativ de sprijin financiar pentru sectorul ovin și caprin, deblocarea exporturilor de ovine, plata urgentă a despăgubirilor pentru pesta micilor rumegătoare și compensarea integrală a pierder
VIDEO România are o întârziere de 1-2 ani față de Bulgaria în dezvoltarea capacităților de stocare a energiei (premier)
România înregistrează o întârziere de aproximativ 1-2 ani față de Bulgaria în dezvoltarea capacităților de stocare a energiei, ca urmare a unor decizii nepotrivite în domeniul eliberării avizelor tehnice de racordare (ATR) și a lipsei unor condiționări privind realizarea capacităților de stocare în proiectele fotovoltaice fin
VIDEO Importurile mai scumpe de energie vor influența prețurile din toamnă, dar nu vor fi creșteri semnificative (premier)
Importurile de energie electrică realizate în orele de seară, la prețuri mai ridicate, vor influența indirect prețurile în perioada de toamnă, însă nu într-o măsură care să determine creșteri semnificative, a afirmat, luni, premierul interimar și ministru interimar al Energiei, Ilie Bolojan, într-o conferință de presă la Palatul Victoria
VIDEO Ilie Bolojan: Aprovizionarea cu țiței va reintra în normal; cantitatea procesată pentru piața românească va fi în bună regulă
București, 3 aug /Agerpres/ - Aprovizionarea cu țiței va reintra în normal și, din punctul acesta de vedere, cantitatea procesată pentru piața românească, în rafinăriile care livrează spre România, va fi în bună regulă, a declarat, luni, premierul interimar și ministru interimar al Energiei, Ilie Bolojan, într-o conferință de presă susținu
MF lansează o nouă ediție Fidelis, cu dobânzi de până la 7,50% în lei și 6,30% în euro
Ministerul Finanțelor lansează, în perioada 7-14 august, cea de-a opta ediție a Programului Fidelis din acest an, care oferă dobânzi de până la 7,50% pentru titlurile de stat denominate în lei și de până la 6,30% pentru cele în euro, potrivit unui comunicat al instituției. În cadrul ediției din august,
VIDEO Bolojan: Avem un minus de producție de energie în regiune de peste 4.000 de megawați
România are un deficit important de energie seara, între orele 19:00 și 23:00, pe care îl acoperă din importuri, însă și pe acest segment există o presiune importantă pentru că în întreaga regiune se înregistrează un deficit de energie de peste 4.000 de megawați, a arătat, luni, premierul interimar Ilie Bolojan, la finalul un
CNAIR: Restricții de circulație în județele Satu Mare, Bihor, Arad și Timiș din caza caniculei
Autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone au circulația restricționată, marți, între orele 12:00 - 20:00, pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din județele: Satu Mare, Bihor, Arad și Timiș, informează Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Restricțiile
Bolojan: Dacia și Ford au oprit producția de astăzi, voluntar, până pe data de 19 august
Companiile Dacia și Ford vor avea, voluntar, producția oprită până pe data de 19 august, ceea ce va însemna o economie la energie de aproximativ 200 MW, a declarat, luni, premierul interimar și ministru interimar al Energiei, Ilie Bolojan, într-o conferință de presă susținută la Palatul Victoria.














